Haydarabad sokak yemekleri, şehri turluyorsanız karşı koyamayacağınız bazı sıcak ve baharatlı yemekler. Kahvaltılar Pragati College Road’dan başlamaktadır. Kahvaltı için yeterince hafif ve ağır olan idli, dosa, vada vb. Güney Hindistan yemekleri sunarlar. Öğle yemekleri tercihen Nizam tarzında, lezzetli Hyderabadi Biryani’yi yiyip bitiriyor ve akşam yemekleri, Sindhi Kolonisi’nden başlayan, Punjabi Pao Bhaji’s, Bombay Sohbetleri, bazı Çin ve İtalyan yemekleri de sunan farklı eyaletlerden yemeklerin bir karışımı olabilir..

Haydarabad’daki Sokak Yemekleri:

Burada Haydarabad’ın En İyi Sokak Yemek Tariflerini Keşfediyoruz

1. Haydarabadi Biriyani:

hyderabad'da sokak yemekleri

Haydarabad’da her yerde Hyderabadi Biriyani’yi alırsınız (1), sokaklardan pahalı restoranlara ve tarifi farklı değil. Tarif Müslüman seyyahlar tarafından getirildi ve Nizam’da kullanımı o kadar popüler ki şehrin her yerinde ve her zaman mevcut. Baharatla marine edilmiş keçi eti tencerenin ortasına basmati pirincinin içine konur ve üzeri kapatılarak pişmesi için ateşte tutulur. Etin aroması ve baharatlar pirince emilir ve ona lezzetli bir tat verir..

2. Samosalu:

Haydarabad'daki en iyi sokak yemeği

Yukarıdakiler lezzetli bir sokak atıştırmalıklarına benziyor. Bunlar Samosa olarak bilinir. Hid’deki en iyi sokak yemeklerinden biri,  Bir hamur hamuru yapılır ve kalınlaştırılır. İçinden küçük parçalar koparılıp içi pişmiş patatesle doldurulur ve kızartılır. Resimde Samosa’nın Hint turşusu ile satıldığını görebiliriz..

3. Uthappam:

hyderabad ünlü sokak yemeği

Bunlar ‘Dosa’ hamurundan yapılan güney Hindistan sokak yemekleri. ‘Dosa’, ‘tawa’ yapan ‘Dosa’ üzerine yayılmış ve ince ve gevrek kızartılmış bir Hint Gözlemesidir. Sade ya da dolma ya da patates, soğan, bazen peynir vb. ile birlikte servis edilirler. ‘Uthapam’, farklı türde malzemelerle yapılan daha ağır bir gözleme şeklidir. ‘sambar’ ve ‘chutney’ adı verilen bir köri ile birlikte satılırlar. Aynı hamurdan yapılmış, derin yağda kızartılmış dairesel şekilli bir ‘sada vada’ da görüyoruz..

4. Tavuk Shawarma:

Haydarabad'da sokak yemek

Bunlar, tavuğu yeterince yenilebilir hale getirmek için kavurmaya devam eden bir ısıtma makinesinin üzerindeki demir bir çubuğa yapıştırılan tavuğun etleridir. Bir chapatti ile servis edilir ve sebze ve mayonez ile eklenir ve son derece lezzetlidir. Bu yemek tüm Haydarabad vejetaryen olmayanları sever.

5. Pani Puri:

hyderabad'da gece sokak yemekleri

Pani puris, Telangana’nın her yerinde bulunan ancak farklı dolgular kullanılan lezzetli Haydarabad sokak yemeğidir. Çıtır çıtır kızarmış ‘puris’, baharatlı patates dolması ve ekşi su ile servis edilir. İnsanlar kuyrukta duruyor ve bir kısmını kapmak için sıralarının gelmesini bekliyorlar..

6. Patates Baji:

geceleri hyderabad'da sokak yemekleri

Patatesler haşlanır ve lezzetli bir iç harcı yapmak için baharatlar ve malzemelerle karıştırılır, daha sonra yassılaştırılır ve daireler şeklinde şekillendirilir ve bir gram un meyilli içine daldırılır ve sonra derin yağda kızartılır. Lezzetli Alur Pirzolaları böyle yapılır.

7. Tavuk Kebapları:

Haydarabad'da Nv sokak yemekleri

Haydarabad’daki kebapları kaçıramazsınız. Biriyani şehri olduğu için lezzetli kebaplar yediğiniz belli oluyor. Bunlar marine edilmiş tavuk veya sığır eti çubuklara doldurulur ve daha sonra kızartmaya bırakılır. Hyd City’de baharatlı ve lezzetli sokak yemekleri..

8. Kabab ile Paratha:

hyd'de gece yarısı sokak yemeği

Bazı lezzetli sokak yemekleri, Haydarabad’da aldığımız farklı ‘parathalar’ ve ‘nan roti’lerdir. Farklı et hazırlıkları ile birlikte servis edilirler ve kesinlikle ağız sulandırıcıdır. Aşağıda gördüğümüz ‘paratha’, ‘Varqi paratha’ olarak bilinir. Normal ‘paratha’lar’ kadar yağlı değiller. Şeyh kebabı, yeşil chutney ve biraz soğan ve limon ile sunuluyorlar..

9. Punugulu:

hyderabad'da yol kenarı yemekleri

Punugulu, Haydarabad’da Dosa hamurundan yapılan en sevilen sokak yemeğidir. Hamur yuvarlak yapılır ve yağda kızartılır. Bunlar yerel olarak Haydarabad’da çok yaygındır. Aşağıdaki resimde, güneyde Hint ‘chutney’ ile ‘punugulu’ tadını çıkaran erkekleri görebiliriz..