Kerala, güney Hindistan’ın otantik yemeklerini ve ayrıca diğer eyaletlerden yapılan hazırlıkları ve hatta Hint aromalı yabancı yemeklerini alacağınız bir yer. Kerala veya başka bir güney Hindistan eyaleti bol miktarda pirinç içerir ve bu nedenle yemeklerinin çoğunda pirinçten yapılmış bir şeyler bulunur. Örneğin, otantik Idli’s ve Dosas ve hepsi pirinç hamurundan yapılmış.

Kerala Sokak Yemekleri

Kerala İçindeki En İyi Sokak Yemekleri:

Burada, Kerala sokaklarında her zaman mevcut olan bazı ünlü Kerala atıştırmalık tariflerini paylaşıyoruz..

1. Doza:

kerala sokak yemeği

Kerala’nın en otantik yemekleri Idli ve Dosa’dır. İlk önce pirincin, bu tür tüm yemekler için gerekli olan bir hamur şeklinde öğütülmesi gerekir. Pirinç hamuru Dosa için bir ‘tawa’ üzerine yayılır ve daha sonra gevrek olana kadar ısıtılır. Daha sonra kızartmak için Dosa’nın üzerine ve etrafına yağ kullanılır ve ayrıca kap üzerine yapışmaz. Güney Hintliler çoğunlukla hindistancevizi yağı kullanır, ancak ayçiçek yağı, ülkenin her yerinde Dosa’nın yapımında yaygın olarak kullanılır. Dosa’lar sade tutulabilir veya tat vermek için doldurma ile eklenebilir. Soğan Dosa, Patates Dosa Dosa; Cheese Dosa’lar, yaygın olarak hazırlanan Dosa çeşitleridir. Bu en iyi Kerala sokak yemeği tarifi.

2. Chola Bhatura:

Normal püre yapmak için un su ve yağ ile karıştırılır, ancak uygun Bhaturas yapmak için biraz lor veya maya ve kabartma tozu eklemeniz gerekir. Kalın ve yuvarlak şekilli puri, yağa batırılarak kızartılır ve lezzetli Chola köri ile birlikte tüketilir..

3. Pazar:

Sundal bir güney Hindistan Nohut Salatasıdır. Bu fasulyelerin tuzla ıslatılması ve gece boyunca bekletilmesi gerekir. Ertesi gün bir kapta veya düdüklü tencerede kaynatılması gerekir. 1 veya 2 düdükten sonra yapılacak, bundan sonra suyu atın. Bir tava alın ve üzerine ghee veya sıvı yağ koyun ve hardal tohumu, köri yaprakları ve biberleri koyun. Yeterince kavrulduktan sonra haşlanmış fasulyeleri ekleyin ve üzerine rendelenmiş hindistan cevizi serpin..

4. İdlis:

munnar'da sokak yemekleri

Kerala’nın otantik yemeği terimine geri dönersek, idli(1). Idli’s ve çok yaygın olarak tüketilen sağlıklı ve ağır güney Hindistan pirinç kekleri. Pirinç ezmesi hamuru, özellikle idlis için kullanılan mutfak eşyaları üzerine konulmalı ve daha sonra buharda pişirilmek üzere kapatılmalıdır. Buhar pirinç keklerini yumuşatır. Güney Hindistan’daki ‘chutney’ ve ‘sambar’ adlı bir köri ile tüketilirler..

5. Chana Chaat:

Satıcılar sahillerde dolaşırlar veya bazen Channa Chat’i satmak için küçük tezgahlar kurarlar. Baharatlı bir tat vermek için soğan, domates, kişniş, tuzlar ve baharatlarla eklenen haşlanmış Chholalardır. Bu bir çeşit sağlıklı ve lezzetli sokak yemeği.

6. Uttapam:

alleppey'de sokak yemeği

Uttapam, Dosas’ın daha kalın bir versiyonudur. Onlar uygun güneyde Hint krepleridir. ‘Tawa’ya konulur ve buğulanır. Tıpkı Dosa gibi, uttapamın üzerine ve etrafına yağ serpilir ve içlerinde küçük delikler görebiliriz. Bunlar müşterinin talebine göre soğan, kırmızı biber, domates, peynir gibi farklı soslarla doldurulur ve sonra ters çevrilir, ancak ‘tawa’ya takılıp kalmamalı..

7. Parippu Vada:

Dal veya mercimek, meyilli olarak öğütülmeli ve ardından köri yaprakları, soğan ve biber ile eklenmelidir. Daha sonra bu karışım yuvarlak şekil verilerek kızartılır. Bu sokak yemeği Parippur Vada veya Dal Vada olarak bilinir ve güney Hindistan’da popüler olarak satılır. Bu en iyi Kerala sokak yemeği tarifi.

8. Buzlu Hazırlık:

Yukarıdaki resimde fıstık, turşu ve Channa Dal eklenmiş bir bardağa konulmuş buz tanelerini görüyoruz. son derece renkli görünüyorlar.

9. Mısır:

Bhutta olarak bilinen kavrulmuş mısırlar, Hindistan’da yaygın bir sokak yemeğidir, ancak güneyde bol miktarda bulunur..