İtalya’nın başkenti Roma, tarihin ve kültürün romantik bir karışımını keşfedeceğiniz kuşkusuz en büyüleyici şehirlerden biridir. Şehrin tarihi 28 yüzyıla yayılıyor ve Roma’yı Avrupa’da sürekli işgal edilen bir şehir haline getiriyor. Roma uygarlığının etkileri günümüz uygulamalarında hala görülmektedir. Romalıların mühendislik uzmanlığı, günümüzün kanalizasyon planlamasında, içme suyu temininde, su kemerlerinin yapımında ve daha pek çok şeyde görülebilir. Bu nedenle Roma, Caput Mundi (Dünyanın Başkenti) olarak da adlandırılır. Roma ile ilgili bir başka ilginç gerçek de, bu şehrin sınırları içinde bir ülke, Vatikan Şehri olmasıdır..

Roma, çarpıcı mimarileri, manzaraları ve güzel kiliseleriyle ünlüdür. Ünlü Kolezyum veya Aziz Petrus Meydanı ve Bazilikası dışında, bu şehir canlı bir sokak yemeği kültürüne sahiptir. Roma, çeşitli mutfakları dünyaya tanıtmış, Papa IV. Pius için çalışmış ünlü şef Bartolomeo Scappi, kitabında 1000’e yakın mutfağı sıralamıştır. Roma’daki sokak yemeği konsepti, 2000 yıldan daha uzun bir süre önce şehrin dört bir yanında makul fiyatlarla atıştırmalık satan tezgahların yerleştiği yeni değil. Aynısı bugüne kadar devam etti ve aslında sokak yemeği konsepti patladı ve uygun fiyatlarla bir dizi hızlı ısırık sağlamak için yeni yiyecek formatları ortaya çıktı..

Sicilya’daki 10 Ünlü İtalyan Sokak Yemeği & Venedik:

“Roma’dayken bir Romalı gibi ol” sözünü hepimiz biliyoruz, ama yanlış alıntılamak gerekirse, “Roma’da bir Romalı gibi yiyin”. Bu Ebedi şehirde sokak yemeği deneyimi öne çıkıyor. İşte Roma’daki en iyi sokak yemeklerinden bazıları:

1. Tedarik:

İtalyan Sokak Yemekleri

Bu, Roma sokak yemeklerinin kralı olarak kabul edilir. Bunlar, içlerinde bir Roma bükümü olan, kızarmış silika pirinç toplarıdır. Geleneksel tedarik, ragu, et sosu ve mozzarella ile doldurulmuş pirinçten yapılan derin yağda kızartılmış pirinç kroketleridir. Dolgular için vejetaryen seçenekler de mevcuttur. Bunlar şehirdeki birçok pizza büfesinde bulunur..

2. Trapizzino:

Trapizzino

Trapizzino, geleneksel Roma lezzetlerinin modern yemeklerin bir karışımı ile karışımıdır. Bu köfteler ve Pollo alla cacciatore (domates soslu tavuk), malazzane alla parmigiana (caciocavallo peynirli fırınlanmış patlıcan) ve salsa verda (maydanoz pesto) gibi Roma klasiklerinden oluşur. Bu 2008’de sokaklara çıktı ve o kadar popüler oldu ki önümüzdeki beş yıl içinde tüm dünyaya kanatlarını açtı..

3. Porchetta:

italya'nın sokak yemekleri

Bu, Roma’ya yakın bir kasaba olan Ariccia’nın otantik bir yemeği olan ancak Roma sokaklarında oldukça popüler hale gelen domuzlu bir sandviç. Porchetta, nemi korumak ve lezzeti en üst düzeye çıkarmak için dolgu katmanları, derisi ve yağı çıkarılmış, yuvarlanmış ve düşük ateşte kavrulmuş bir yağlı domuz eti dilimidir. Bu kavrulmuş domuz eti, yumuşak, taze ve çıtır ekmek arasına sıkıştırılır ve üzerine peynir ve tereyağı ile cömertçe servis edilir. Bu en iyi öğle yemeği için kullanılabilir.

4. Pizza al Taglio:

Pizza Al Taglio

Romalıların Pizza’yı sevdiğine şüphe yok ve bu şehirde pizza çeşitli şekillerde karşımıza çıkıyor. En yaygın olarak bulunan pizza al taglio’dur (dilim pizza). Pizza hamuru dikdörtgen dökme demir tavalara yerleştirilir, fırınlanır ve üzeri kapatılır. Bu kutu şeklindeki dilimler sipariş edildiğinde tekrar ısıtılır. Bunlar pizza tonda (yuvarlak pizza) ve pizza al taglio (dilimlenmiş pizza) olmak üzere iki şekilde mevcuttur. Toping seçimi, saf vejeteryandan vejeteryan olmayan dilimlere kadar değişir. Bu, hareket halinde olanlar için mükemmel bir atıştırmalıktır ve gece yarısına kadar kullanılabilir..

5. Pizza Co La Mortazza:

Sicilya'da sokak yemekleri

Pizza Co La Mortaza, esasen bir İtalyan şehri Bologna’dan gelen ve yavaş yavaş Roma sokaklarında popüler hale gelen ve Roma’nın klasik atıştırması olarak kabul edilen bir sandviçtir. Yerel bir yassı ekmek kesilir ve birkaç ince dilim mortadella ile doldurulur. Bu atıştırmalık en iyi şekilde Bianca pizzası fırından çıktığında ve mortadella buharda pişen ekmeğin içinde eridiğinde içilir..

6. Polpette di Bollito:

Polpette Di Bollito

Bu atıştırmalık, Roma’da et artıklarının artıklarını kullanmanın bir yolu olarak ortaya çıktı. Artan et yumurta ve galeta ununa sarılarak küçük küreler yapılır. Bu köfteler panelenir ve derin yağda kızartılır ve bazı otlar ile servis edilir ve geleneksel İtalyan sosu eşliğinde servis edilir. Bunlar, boş zaman akşamlarında tadını çıkarabileceğiniz atıştırmalıklardır..

7. Pinsa:

pinsa

Pinsa, kökleri Antik Roma’ya dayanan pizzanın Romalı adıdır. Hamur pirinç, buğday ve soya aromalarının karışımından yapılır. Bu karışıma kolay sindirilmesi için yeterli miktarda su eklenir. Normal pizza ile Pinsa arasındaki temel fark şeklidir, Pinsa daha çok uzatılmış oval şekle sahiptir. Pinsa, lezzetli tadı ve kolay sindirilebilir doğası nedeniyle Roma sokaklarında bir vahiy haline geldi..

8. Carciofi Alla Giudia:

Carciofi Alla Giudia

Bu, en az 500 yıl öncesine dayanan eski bir yemektir. Bu, Roma-Yahudi gettosu ile sınırlıydı, ancak bugün bu, Roma’nın yemek sokaklarına hükmediyor. Bu, düzleştirilmiş ve derin yağda kızartılmış enginarlardan oluşur. Kızarmış enginarların çıtır dış yaprakları size çıtır patates cipsini hatırlatıyor. Şehirde yoğun bir tur yapıyorsanız, bu kızarmış enginarları toplayın ve bu lezzetlerin tadını çıkarın..

9. Tigelle:

Venedik'te sokak yemekleri

Bu tatlı atıştırmalık, bir İngiliz çöreği ve bir gözleme arasında bir melezdir. Krep ikiye bölünür ve lezzetli lezzetli dolgularla doldurulur. Bu Tigelle’ın dışı gevrek, içi sıcak ve yumuşaktır. Bu, Roma’daki turistik yerleri dolaşırken en iyi şekilde tadını çıkarabilir..

10. Gelato ve Sorbetto:

Roma'da sokak yemekleri

Roma’nın Gelato ve Sorbetto’su belki de Roma sokaklarında bolca bulunan uygun fiyatlı gurme atıştırmalıklardır. Gelato, daha yüksek süt içeriği, yumurta içermeyen ve daha az hava içeren dondurmanın İtalyan versiyonudur. Yerel bir zincir olan Fatamorgana’nın yıl boyunca yaklaşık 200 çeşit Gelato sunduğu söyleniyor. Bazıları siyah kiraz, biberiye balı, limon, beyaz şeftali ve daha pek çok şey. Roma’daysanız, Roma’da Gelato ve Sorbetto’yu kaçırırsanız günah olur..

Roma İtalya’nın En İyi Sokak Yemekleri Mekanları:

  • Roma, en popüler 11. turistik yer olarak kabul edilir ve bu nedenle neredeyse tüm sokaklar en iyi sokak yemekleri ile doludur. Roma’nın en iyi tedariki Via di San Francesco sokaklarında bulunabilir..
  • Via del Monte della Farina, size enfes hırpalanmış ve kızarmış kabak çiçekleri sunuyor. Roma’dayken bunları almayı unutma.
  • Roma Yahudi mutfağının en iyileri Largo dei Librari caddesinde görülebilir. Bu bölgede ve çevresinde iseniz, otantik Yahudi Roma yemeklerinden hızlı bir ısırık alın..
  • Enfes kızarmış enginarlar, Roma’da kaçırılmaması gerekenlerden. Via del Boccaccio, enginar iştahınızı giderebilecek caddedir..
  • Otantik pizza için can atıyorsanız, yerel halk tereddüt etmeden sizi tüm Roma’da Pizza al Taglio’nun en iyisini bulacağınız Via della Meloria’ya yönlendirir..
  • Cacio e Pepe, şehirdeki hemen hemen her menüde bulunan bir Roma vejetaryen yemeği. Şehirde bu lezzetli yemekleri bulabileceğiniz cadde Via Mastro Giorgio..
  • Şehrin içinde bulunan Vatikan şehri, ağız sulandıran ve dudak şapırdatan Gelato ve Sorbetto’yu size sunuyor..
  • FCO havaalanına yakın ünlü bir sokak yemeği merkezi olan Pan Divino, size en iyi sandviçleri ve Panini’yi sunuyor. İçinde ve çevresinde iseniz, hızlı bir ısırık alın.

Yerel mutfağın iştahını o yerin sokak yemeklerinden başka hiçbir şey tatmin edemez. Roma, kültürüne gömülü çeşitli mutfaklara sahip antik bir şehirdir. Otantik lezzeti lüks restoranlarda bulamazsınız ama şehrin sokaklarında bulabilirsiniz. Damak tadınızın Roma aromasıyla gıdıklanmasını istiyorsanız, yukarıda bahsedilen sokak yemeklerinden lokma alın. Bahsedilen yiyecekler kahvaltı, öğle yemeği, akşam atıştırmalığı, akşam yemeği ve hatta tatlı için midenizi doldurabilir. Roma’dan döndüğünüzde yemek deneyiminizi bizimle paylaşın..