Hinduizm, Güneydoğu Asya, Endonezya ve Karayip bölgelerinden gelen çok sayıda göçmen sayesinde Amerika’nın en büyük dinlerinden biridir. Amerika’da Hinduizm için önemli kilometre taşlarından biri, 1893’te Chicago’da Swami Vivekananda’nın ünlü konuşmasıdır. Daha sonra, 1902’de Swami Rama Thirtha Amerika’da insanlara Vedanta hakkında ders vermek için yaklaşık iki yıl geçirdi. Vedanta topluluğu, Amerika’da erken Hindu tapınakları inşa etmekten sorumludur. ABD’de inşa edilen ilk geleneksel tapınak 1957’de inşa edilen Shiva Murugan tapınağıydı. Şu anda ülke genelinde inşa edilmiş yaklaşık 450 tapınak var. Bu makale, ABD’deki sanat ve mimarileriyle popüler olan en iyi tapınaklardan bazılarını araştırıyor.

Amerika’daki Ünlü Tapınaklar:

1. Jaya Hanuman Tapınağı:

Amerika'daki tapınaklar

Washington’da bulunan tüm tapınaklar arasında, bu tapınak özel bir tanıma sahiptir. Washington, Redmond’da bulunan bu tapınak, en güçlü Hindu tanrılarından biri olduğuna inanılan Lord Hanuman’a adanmıştır. Bu tapınak, eyaletin her yerinden sadık tapanlar alır ve Redmond’daki en popüler Hindu tapınağıdır..

2. Shiva Murugan Tapınağı:

Shiva Murugan Tapınağı

Bu tapınak Lord Shiva’ya adanmıştır ve şehrin en popüler tapınaklarından biridir. Tapınak San Francisco’da bulunur ve 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Efsaneye göre bu tapınak aslında Amerika’da doğmuş olan Sivaya Subramuniya Swami adlı bir Hindu keşiş tarafından kurulmuştur..

3. Malibu Hindu Tapınağı:

Amerika'daki tapınaklar

Bu tapınak 18. yüzyılda kurulmuş ve bir Hindu tanrısı olan Ventakeshwara’ya adanmıştır. Tapınak aslında Malibu, California yakınlarında bulunan Calabasas adlı bir yerde bulunuyor. Bu tapınak, Güney Kaliforniya Hindu Tapınağı Derneği tarafından denetlenmektedir. Bu tapınağın çevresi nefes kesici.

4. Shri Swaminarayan Mandiri:

Shri Swaminarayan Mandir

Bu Swaminarayan Hindu tapınağı Downey’de bulunmaktadır ve bu bölgedeki en önemli tarihi tapınaklardan biridir. Bu tapınağın mimarisi olağanüstü derecede güzeldir ve aslında Amerika’daki en güzel Hindu mandirlerinden biridir..

5. Delaware Hindu Tapınağı:

Delaware Hindu Tapınağı

Delaware Hindu Tapınağı, refah ve zenginlik tanrıçası olarak kabul edilen tanrıça Mahalakshmi’ye adanmıştır. Son nüfus sayımına göre, Delaware’de yaşayan 6000’den fazla Hindu ailesi bu tapınağı düzenli olarak ziyaret ediyor..

6. Orta Indiana Hindu Tapınağı:

Orta Indiana Hindu Tapınağı

Bu, Amerika’da son zamanlarda açılan en zengin Hindu tapınaklarından biridir. Hac ibadeti önemli sayıda tarafından ziyaret edilmektedir. Bu tapınakta günlük pijamalar ve kirtanlar yapılır. Bu tapınağın ortamı size nostaljik hissettirecek. Tapınak, ibadet edenlere bir Hint ortamı sağlamak için tasarlanmıştır..

7. Florida Hindu Tapınağı:

Florida Hindu Tapınağı

Tampa’da, aralarında en iyisinin Florida’da bulunduğu bir dizi Hindu tapınağı vardır. Bu tapınak aynı zamanda Tampa’nın kültür merkezidir ve şehirde en çok ziyaret edilen Hindu haclarından biridir. Tapınak yetkililerinin basit bir sloganı vardır: ‘Tanrı birdir – bilge adamlar farklı isimler verir’.

8. Sri Marga Iraivan Tapınağı:

Sri Marga Iraivan Tapınağı

Bu, Amerika’daki en güzel Hindu tapınaklarından biridir. Ülkenin hemen her köşesinden Hindular, özellikle eşsiz mimarisi nedeniyle bu tapınağı ziyaret etmeye geliyor. Tapınak temelde Hindistan’da oyulmuş beyaz granit bir taştır. Bu hac, Lord Shiva’ya adanmıştır ve Wailua Nehri’nin yanında yer almaktadır. Bu tapınakla ilgili en ilginç gerçeklerden biri, Amerika Birleşik Devletleri’nde inşa edilen ilk tamamen taş tapınaktır..

9. Boise Hare Krishna Tapınağı:

Boise Hare Krishna Tapınağı

Bu tapınak 19. yüzyılda açıldı ve aynı zamanda bir Vedik Kültür Merkezi. Tapınak, ülkedeki en çok ziyaret edilen Hindu haclarından biridir. Bu tapınağın ana tanrısı Sri Radha-Bankebihari’dir..

10. ABD’deki Budist Tapınağı:

Hawaii’deki Byodo-in Budist tapınağı, Amerika’daki en güzel tapınaklardan biridir. IT, Hawaii’deki O’ahu adasında bulunur ve 900 yüz yıllık bir Japon tapınağının bir kopyasıdır. Altınla kaplıdır ve dışında 3 ton ağırlığında büyük bir çan bulunabilir. Bu güzel tapınak, iki dönümlük geniş bir kampüste yer almaktadır. Buradaki insanlar kendilerini doğanın kucağında huzurlu hissediyorlar..

ABD'de Budist Tapınağı

Ülkedeki Hindu nüfusunun büyük bir yüzdesine sahip olan tapınaklar, sadece ibadet etmek için değil, aynı zamanda ilahiyatla ilişkilerini canlandırmak için de önemli yerlerdir. Bu güzel tapınaklar ülke çapında kurulmuş ve sadece Kızılderililer değil, aynı zamanda Amerikalılar olan çok sayıda adanmışı cezbetmektedir. Amerika’da Hinduizm hızla büyürken, bu tapınaklar bu dinin batı ülkelerinde nasıl benimsendiğinin sembolleridir. Bir dahaki sefere ABD’yi ziyaret etmeyi planladığınızda bu tapınakları ziyaret etmeyi umarız..