Batı Bengal’in ayrılmaz bir parçası olan Kalküta, bir metropol şehir, bir modernleşme şehri, sabahın erken saatlerinde nehir yatağına karşı koyu kırmızı gökyüzü, bu yoğun şehirde zor bir kazanç elde etmeye çalışan günlük hayatın koşuşturmacasıdır. Kalküta, son kalıntıları tutan kültürel tarihlerden oluşan canlı bir şehir, günlük mücadelelerini hareketli şehir hayatı boyunca resmeden bir sanat meraklıları şehridir..

Aslında, Kalküta’nın adı, Tanrıça Kali için bir ghat olan Kalighat kelimesinden türetilmiştir. Aynı zamanda, Sati’nin vücudunun parçalarının kesildiği söylenen Hindistan’ın 51 Shaktipeethams’ından birine ev sahipliği yapıyor. Teknoloji ve şehirleşme arasında, sonsuza kadar durgun kalan bir şey, tanrıya duyulan sevgi ve bağlılıktı, ilahi sevinç şehri altında kutsanmış olmamız. Halk inançlarıyla karıştırılmış zengin bir etnik köken ve kültür mirası, zihnimizde derin bir bağlılığı bütünleştirdi, Kalküta’nın aynı zamanda birçok tapınak için bir merkez olmasının nedeni, tapınakların Hindu tanrılarının bir evi olmasıdır. Tanrı ve tanrıçalarımızın sayısız temeli olmasına rağmen, tapınaklar, ister ilahi idol için olsun, isterse güzel dekoru gerçekten görülmeye değer. Bu makale Kolkata’nın tüm tapınak listesini ortaya çıkarıyor.

Resimlerle Kalküta’da Ziyaret Edilmesi Gereken 12 Tapınak:

1. Kalighat Tapınağı:

kolkata'daki tapınaklar

Kalküta’nın güneyinde, hareketli bir şehrin tam ortasındaki itişip kakışan bir tapınak olan Kalighat, yalnızca tapınağa akın eden her gün akın eden kalabalık ile değil, aynı zamanda idolün içinde yaşayan Tanrıça’nın da onlardan biri olduğuna inanılan canlı geçmişiyle ünlüdür. tüm zamanların en canlı ve canlı Tanrıçası. Tanrıça Kali’ye bir övgü olan Kalighat tapınağı her gün büyük bir kalabalığı kendine çekiyor.

2. Kallibari Gölü:

Kallibari Gölü

Tanrıça Kali’nin başka bir formu olan Tanrıça karunamoyee, Kalküta’nın güney Bulvarı’nda bulunan bu tapınakta bulunur. Yoğun bir tapan ve Tanrıça kali’ye inanan Bay Haripada Chakraborty bu tapınağı kurdu. Ağızdan ağıza bu yere Kalibari Gölü deniyor ama asıl adı Sree Sree 108 Karunamoyee Kalimata Mandir..

3. Dakshineshwar Kali Tapınağı:

Dakshineshwar Kali Tapınağı

Neşe Şehri’ni sadece birkaç metre ötede otlayan Dakshineshwar, ay boyunca binlerce ibadetçiyi cezbeden şehrin en ünlü tapınaklarından biri olan Hooghly nehri kıyısındadır. Kalküta’dayken dini meraklılar için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer olan Dakshineshwar, muhtemelen tüm zamanların en duyarlı ve canlı tanrılarından birini barındıran bir Kali Tapınağıdır..

4. Belur Matematik:

Belur Matematik

Belur Math, Kalküta’dayken mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir başka yer. Dakshineshwar’ın tam karşısındaki Hooghly nehri kıyısında bir kez daha kurulmuş, Ramkrishna Paramhansa’nın anısına sadık Swami Vivekananda tarafından kurulan Belur Math. Mimari ve çevredeki manzara sizi şaşırtmazsa, İslam, Hindu ve Hıristiyan Motiflerinin eşsiz birleşimi kesinlikle sizi şaşırtacak..

5. Birla Tapınağı Kalküta:

Birla Tapınağı Kalküta

Parlak beyaz mermerden zarif bir şekilde yapılandırılmış bu tapınak, zengin sanayici bir aile olan Birlas tarafından inşa edilen Ballygunge, Ashutosh Chowdhury Bulvarı’nda görülebilir. Tapınak, Hint halkının inandığı klasik bir çift olan Lord Krishna ve karısı Radha’ya barınak sağlamak için inşa edilmiştir..

6. Pareshnath Jain Tapınağı Kalküta:

Pareshnath Jain Tapınağı Kalküta

Hala yüksek ve güçlü duran en şaşırtıcı güzelliklerden biri, Pareshnath Jain tapınağı Kolkata’dır. Sakin çevre, sadece mekanın mimarisini değil, aynı zamanda onu çevreleyen muhteşem bahçeleri de dehşete düşüren doğal güzellikle harmanlanıyor. yoğun şehirden huzurlu bir geçit olan bu tapınak, 23. Jain Tirthankar Pareshnath’ın anısına inşa edilmiştir..

7. Çin Kali Tapınağı:

Çin Kali Tapınağı

Tanrıça Kali, esas olarak bir Hindu Tanrısı olarak kabul edilir, ancak bu olağandışı Çin Kalküta Kali tapınağı, sadece bir Tanrıça kali ibadet yerinden çok daha havalı. Bu şaşırtıcı tapınak aslında rahiplerin Çin odaklı olduğu ve tipik Cumartesi gecesi Çinlilerin Prasad olarak götürdüğü Çinliler için inşa edilmiştir..

8. Agni Mandir:

Agni Mandir

Kalküta’daki Agni mandiri, burada Parsee gelenekleri tarafından kurulmuş ve tapılan kırmızıya boyanmış canlı bir tapınaktır. Parsee dini, ateşin ilahi gücüne inanır ve bu kavramdan doğruca bu aptalca güzellik tapınağı ortaya çıkmıştır..

9. Sai Baba Tapınağı Kalküta:

Sai Baba Tapınağı Kalküta

Sai Baba tapınağı B.T. Yol ve 2013’ten beri halka açık. Kalküta’da artan sayıda Sai Baba adanmışı ile bu tapınak her zaman insanlarla dolu ve etkinliklerle dolu. Her gün Baba’ya bir Puja ve Arti ile başlar ve enerji dolu haftalık bhajanlar da yapılır. Akşam arti, tapınakta mutlaka ziyaret edilmeli.

10. Kalküta’daki Shiva Tapınağı:

Sai Baba Tapınağı Kalküta

Kalküta’daki Tarakeshwar tapınağı, en popüler ilahi yerlerden biridir. Bu tapınak, Lord Shiva’nın kutsal meskenidir ve 1729 yılında Kral Bharamalla tarafından kurulmuştur. Tapınak, Tarakeshwar tren istasyonunun yakınında bulunur ve yanında bir Kral sarayı da vardır. Tapınak genellikle çok kalabalıktır ve Shivaratri’de, en sevdikleri Tanrı’ya bir göz atmak için bekleyen çok sayıda adanmış vardır..

11. Kalküta’daki Budist Tapınağı:

Sai Baba Tapınağı Kalküta

Nipponzan Myohoji Budist tapınağı, Kalküta’da en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Bu güzel bir yapıdır ve Güney Kalküta’da bulunur. Süt beyazı bina, saygın Budist keşiş Nichiren’in öğrencisi olan Nichidatsu Fujii tarafından inşa edildi. Bu muhteşem tapınağın beyaz yapısı üzerinde altın bordürleri ve altın bir stupası vardır..

12. ISKCON Tapınağı Kalküta:

Sai Baba Tapınağı Kalküta

Kalküta’daki ISKCON tapınağı, bu yoğun şehrin en sakin ve keyifli yerlerinden biridir. Kalküta’nın kaotik yaşamının ortasında huzur ve sükunet sunar. Srila Swami Prabhupada’nın doğum yeri olan Kolkata, bu tapınak Hindistan’ın 1970 yılında kurulan ilk ISKCON merkezidir. Bugüne kadar, tapınak her zaman güzellik tarafından derinden emilen çok sayıda adanmışın ilahileri ve bhajanlarıyla doludur. tapınağın.

Kalküta, Hindistan’ın en yoğun şehirlerinden biridir. Aşırı nüfus, yoğun yaşam ve kirlilik şehri sıkıcı ve kaotik hale getiriyor. Bu tapınaklar, sıradan hayatlarının monotonluğunu kırmak ve huzura kavuşmak isteyen şehirliler için bir kurtarıcıdır. Bu tapınakların her biri kendi yolunda önemlidir ve adanmışlara ilahi ile kişisel zamanlarını geçirme şansı sunar. Tapınaklardaki yoğun kalabalığa rağmen, idolün bir bakışının kalplerimizi huzurla dolduracağı kesin..