Hindistan’ın Hindu Tapınakları, tanık olacağınız en iyi hac yerlerinden bazılarıdır. Size ömür boyu bir fırsat sunuyorlar ve sizi şaşırtacaklarından ve şaşırtacaklarından eminler. Bu tapınakların her birinin mimarisi ve tarzı mükemmeldir. Dünyanın dört bir yanından gelen turistler, ülkemizin sunduğu bazı mini harikalara ilgi duyuyor. Burada, bu çeşitlendirilmiş ulusun farklı bölgelerine serpiştirilmiş Hindistan’daki en iyi Hindu tapınaklarından bazılarını listeledik..

Hindistan’daki Popüler Hindu Tapınakları:

1. Brihadeshwara Tapınağı:

Hindistan'da Brihadeshwara Tapınağı hindu tapınakları

Tamil Nadu’nun Thanjavur’da bulunan Brihadeshwara Tapınağı, Chola hanedanlığı döneminde inşa edilmiştir. UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı olarak belirlenmiştir. Tapınağın yapıları saf granitten yapılmıştır ve oymalar zarif ve muhteşemdir. Bu tapınak, ülkemizin kültür, sanat ve yaratıcılığının açık bir yansımasıdır..

2. Venkateshwara Tirupati Balaji:

Venkateshwara Tirupati Balaji Hindistan'daki Ünlü Hindu Tapınakları

Venkateshwara Tirupati Balaji tapınağı, Kral Krishnadeva Raya döneminde inşa edilmiştir. Andhra Pradesh’te bulunur ve her yıl 40 milyondan fazla ziyaretçisi vardır. Ülkenin en zengin ve en prestijli tapınaklarından biridir. Janmashtami ve Ram Navami gibi önemli festivaller sırasında ziyaretçiler günde beş lakh’a kadar ulaşabilir..

3. Meenakshi Tapınağı:

Meenakshi Tapınağı

Tamil Nadu’nun Madurai semtinde bulunan Meenakshi Tapınağı, sanatsal yaratıcılığın ve kusursuz mimarinin bir örneğidir. Tanrıça Parvati ve kocası Lord Shiva’ya ithaf edilmiştir. Tapınak yapısı, parlak ve güzel renklerle boyanmış ve Tanrı, iblis, hayvan ve diğer figürlerle süslenmiş 14 gopuramı olduğu için akıllara durgunluk veriyor..

4. Lord Jagganath Tapınağı:

Lord Jagganath Tapınağı Hindistan'daki Ünlü Hindu Tapınakları

Orissa’nın Puri bölgesinde yer alan Lord Jagganath Tapınağı, 12. yüzyılda Kral Anantavarma Chodaganga tarafından yaptırılmıştır. Lord Jagganath’a adanmıştır ve her yıl binlerce turist ve milyonlarca hacı vardır. Tapınak yapısı, mükemmellik ve parlaklığın bir örneğidir ve ülkenin gördüğü muhteşem tapınaklardan biri olarak hizmet vermektedir..

5. Siddhivinayak Tapınağı :

Siddhivinayak Tapınağı Mh

Siddhivinayak Maharashtra Tapınağı, Lord Ganesha’ya adanmıştır. Bu tapınak, her yıl bu tapınağın sunduğu kusursuzluk ve harika yaratıcılık karşısında kesinlikle hayrete düşen milyonlarca adanmış ve turiste sahiptir..

6. Somnath Tapınağı:

Somnath Tapınağı Hindistan'daki Ünlü Hindu Tapınakları

Mitolojiye göre, Gujarat’ın Somnath tapınağı, kayınpederi Daksh tarafından üzerine yükselen lanetinden kurtulan Ay Tanrısı tarafından inşa edilmiştir. Tapınak, restorasyonu için birkaç kez yeniden inşa edildi ve yenilendi..

7. Khajurao Tapınağı:

Madhya Pradesh'teki Khajuraho Tapınakları-Genel Bakış turizm destinasyonları

Madhya Pradesh Khajurao Tapınağı, Chandela hanedanlığı döneminde inşa edilmiştir ve ihtişamı ve egzotik oymaları ile bilinir. Hinduizm ve bazılarının Jainizm üzerinde derin bir etkisi olan dört gruba ayrılmıştır. Bu tapınağı ziyaret etmek için en iyi zaman, en seçkin klasik dans performanslarından bazılarını yapabileceğiniz Khajurao festivalleridir..

8. Kashi Vishwanath Tapınağı:

Kashi Vishwanath Tapınağı

Kashi Vishwanath Tapınağı, 1780 yılında Ahilyabai Holkar tarafından yaptırılmıştır. Varanasi’de bulunur ve Lord Shiva’ya adanmıştır. Burası ülkenin en kutsal tapınaklarından biridir ve size ömür boyu kendinizi tüm günahları ve utancı yıkayan Ganj nehrinin sularına daldırma fırsatı sunar..

9. Akshardham Tapınağı:

Akshardham Tapınağı delhi Hindistan'daki Ünlü Hindu Tapınakları

Akshardham Delhi Tapınağı, Hindistan’ın güzelliğinin, maneviyatının, bilgeliğinin, sanatının, kültürünün ve refahının bir temsilidir. 2005 yılında açıldı ve Dünyanın En Büyük Kapsamlı Hindu Tapınağı olarak biliniyor. Eski Hint mimarisini, kutsal yazılarını ve mesajlarını sergiliyor ve gerçekten bir başyapıt..

Burada Hindistan’daki bazı ünlü Hindu tapınaklarına bakıyorsunuz, beğendiniz mi? aşağıya yorum bırakın.