Hindistan zengin çeşitliliği ve kültürü ile tanınır. Kuzeyden güneye, doğudan batıya, çeşitli nedenlerle ibadet edilen n sayıda küçük ve büyük, eski ve yeni tapınağımız var. Tapınaklardan bazıları tarihi değerleri ve kültürleri ile bilinir. Tapınakları ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri de Tamil Nadu. Tamil Nadu bir tapınaklar ülkesidir. Muhafazanın 4 tarafında uzun üçgen koni şeklinde gopuramlara sahip olduğu için yapının kendisi onu benzersiz kılıyor. Tamil Nadu, birçok Dravid tarzı ibadethaneye sahiptir. Tamil Nadu’daki en eski tapınağın yanı sıra en büyük tapınağı da görebilirsiniz. Ayrıca, Tamil Nadu’da Altın Tapınak, Sripuram olarak bilinen altın bir tapınak var. En iyi 9 tapınağa bir göz atalım.

Ayrıntılarla Tamil Nadu’daki En İyi 9 Hindu Tapınağı:

1. Madurai’deki Meenakshi Amman Tapınağı:

tamilnadu'daki tapınaklar

Madurai tapınak kentinde bulunan bu güzel tapınak, Tamil Nadu, en yüksek 170 fit olan 14 gopuram’a sahiptir. Ayrıca sırasıyla Parvati ve Shiva’nın alternatif isimleri olan Meenakshi Sundareswarar Tapınağı olarak da bilinir. Tapınak şehri Madurai, bu kutsal yapı ile 2500 yıl önce ortaya çıktı. Ana tanrıların kutsal alanlarının üzerindeki türbeler olan altın oymalı iki vimana vardır. İstatistiklere göre, günde 15.000 ziyaretçi ve Cuma günleri 25.000 ziyaretçi Meenakshi Sundareswarar tapınağını ziyaret ediyor. Tahmini olarak 30.000 heykel bu tapınakla övünmektedir. Nisan ve Mayıs aylarında, bir milyon ziyaretçi, yıllık 10 günlük Meenakshi Tirukalyanam Festivalini kutlamak için tapınağı ziyaret eder..

 • Tapınak Zamanlamaları: Her gün sabah 9:00’da açılır ve akşam 19:00’da kapanır
 • Tapınak Adresi: Madurai Ana, Madurai, Tamil Nadu 625001
 • Kıyafet Kodu: özel bir kıyafet kuralı yoktur, ancak tapınak adanmışların geleneksel giysiler giymelerini gerektirir. Kadınlar sari, yarım sari veya churidar giymelidir. Erkekler üst kumaşla dhotis, pijama veya mundu giymeli.
 • Nasıl ulaşılır: Uçakla Chennai havaalanında durabilir ve tapınağa ulaşmak için bir taksi seçebilirsiniz. 90 dakika yolculuk sürer. Trenle geliyorsanız, Meenakshi Amman tapınağından 1.70 km uzaklıktaki Madurai tren istasyonuna inin. Otobüsle, Madurai’ye sık sık otobüs seferleri vardır. Tapınağa 20 dakika uzaklıktaki Mattuthavani Otobüs durağında inin.
 • En Yakın Gezi Yerleri: Aayiram Kaal Mandapam, St. Mary Katedrali Kilisesi, Gandhi Müzesi.

2. Chidambaram’daki Thillai Natarajah Tapınağı:

tamil nadu'daki tapınaklar

Chidambaram’daki Thillai Natarajah Tapınağı, Tamil Nadu, Lord Shiva’ya adanmıştır. Thillai Koothan veya Natarajh, 12. yüzyıldan beri buraya başkanlık eden tanrıdır. Bu tapınak, Saivites’in tüm tapınaklarının başlangıcıydı. Chidambaram, Pancha Bootha Sthalams olarak bilinen en kutsal Shiva tapınaklarının beş klasik unsurundan biri olan Aakash’ı (aether) temsil eder. Chidambaram tapınağı yıl boyunca farklı festivalleri kutluyor.

 • Tapınak Zamanlamaları: Darshan saati 06:00 – 12:00 ve 17:00 – 22:00 arasıdır.
 • Tapınak Adresi: Chidambaram, Tamil Nadu 608001
 • Kıyafet Kodu: kadınlar için belirli bir kıyafet kuralı yoktur, ancak genellikle geleneksel giyim tercih edilir. Erkekler tapınağa girerken gömleğini çıkarmalı.
 • Nasıl ulaşılır: Tapınak erişim kolaylığı sağlar. Chidambaram’a sık sık otobüs seferleri vardır..
 • En Yakın Gezi Yerleri: Pichavaram mangrov ormanı, Thillai Kali Amman tapınağı, Pichavaram durgun su.

3. Kanchipuram’daki Kanchi Kailasanathar Tapınağı:

tamil nadu'daki tapınaklar

Kanchi Kailasanathar tapınağı, Dravidian mimari tarzında bir Hindu tapınağı olan Kanchipuram’daki en eski yapıdır. Lord Shiva’ya adanmış, MS 685-705 yılları arasında Pallava hanedanının bir hükümdarı tarafından yaptırılmıştır. Tapınağın farklı Shiva biçimlerine adanmış 58 tapınağı vardır. Binlerce adanmış, Maha Shivratri akşamı her yerden dualarını sunar. Aynı zamanda şehrin en önemli turistik yerlerinden biridir..

 • Tapınak Zamanlamaları: Her gün açık – 05:30 – 12:00 ve 16:00 – 21:00
 • Tapınak Adresi: Pillaiyarpalayam, Kanchipuram, Tamil Nadu 631501
 • Kıyafet Kodu: erkekler ve kadınlar için belirli bir kıyafet kuralı yok.
 • Nasıl ulaşılır: en yakın havaalanı Chennai’dir. Chennai’den Kanchipuram’a trenle gidebilirsiniz. Ancak daha uygun seçenek bir otobüs kiralayıp Kanchipuram’a ulaşmak olacaktır. Kanchipuram’dan tapınağa ulaşmak için bir taksi veya araba seçebilirsiniz..
 • En Yakın Gezi Yerleri: Kamakshi Amman tapınağı, Kanchi Kamakoti Peetam, Anna anıtı.

4. Kanchipuram Bölgesindeki Mahabalipuram Mağara Tapınakları:

tamil nadu'daki tapınaklar

Mahabalipuram’ın mağara tapınakları, Kanchipuram bölgesindeki kasabanın tepesinde yer almaktadır. Mahabalipuram’da en önemlileri Krishna, Mahishasuramardini, Varaha, Trimurti, Kotikal, Tiger, Atirachandana, Panchapandava mağara tapınakları olan on bir mandapa veya mağara vardır. Bu tapınaklar Hint sanatının bir başyapıtı olarak kabul edilir. Mahabalipuram’da görülecek en güzel şeylerden biri UNESCO tarafından ‘cut-in’ olarak adlandırılan bu mağaralardır. Bu mağara tapınakları, Hindistan’daki diğer mağara tapınaklarıyla karşılaştırılamayacak benzersiz stillere sahiptir. Mahabalipuram mağara tapınaklarını ziyaret ettiğinizde, Krishna mağara tapınağı, Mahishasuramardhini mağara tapınağı, Varaha mağara tapınağı, Trimurti mağara tapınağı, Kotikal mağara tapınağı, Tiger mağara tapınağı, Panchapadava mağara tapınağı ve daha birçok farklı tanrıların mağara tapınaklarını görebilirsiniz..

 • Tapınak Zamanlamaları: Her gün 08:00 – 17:00 arası açık
 • Tapınak Adresi: Mahabalipuram, Kanchipuram, Tamil Nadu
 • Kıyafet Kodu: Mahabalipuram mağara tapınaklarını ziyaret etmek için özel bir kıyafet kuralı yoktur..
 • Nasıl ulaşılır: Mağara tapınağa ulaşmak için en uygun ulaşım şekli trenle gelmektir. En yakın istasyon, tapınağa 24 km uzaklıktaki Chengalpettu’dur..
 • En Yakın Gezi Yerleri: Kıyı tapınağı, Pancha Rathas, Ganj’ın İnişi

5. Rameshwaram’daki Ramanathswamy Tapınağı:

tamil nadu'daki tapınaklar

Ramanathswamy tapınağı Rameshwaram’da bulunur ve bir Lord Shiva formu olan Jyothirlinga’ya adanmıştır. Tapınak 12. yüzyılda genişletildi. Shaivites, Vaishnavites ve Smarthas için kutsal bir hac yeri olarak kabul edilir. Birincil tanrı, bir linga veya fallik taş şeklindedir. Tapınak, en kutsal dört Hindu Char Dham bölgesinden biridir..

 • Tapınak Zamanlamaları: Darshan saati sabah 4:30’da başlar ve 13:00’de kapanır ve tekrar 3:00’de açılır ve 20:30’da kapanır
 • Tapınak Adresi: Rameswaram, Tamil Nadu 623526
 • Kıyafet Kodu: Tapınakta batılı giyime izin verilmiyor. Sadece sari, churidar, gömlek, dhotis, pantolon gibi geleneksel kıyafetlere izin verilir. Erkekler tapınağa girerken gömleklerini çıkarmalı.
 • Nasıl ulaşılır: Tamil Nadu’dan Rameshwaram Ramanathaswamy tapınağına giden birçok otobüs var. Tapınağa ulaşmak için normal bir otobüse binebilir veya taksi kiralayabilirsiniz..
 • En Yakın Gezi Yerleri: Agni Tirtham, Ramar Patham, 5 yüzlü Hanuman tapınağı, Ariyaman plajı, Dhanushkodi plajı, Adem’in köprüsü.

6. Thanjavur’daki Brihadeeswarar Tapınağı:

tamil nadu'daki tapınaklar

Thanjavur’daki Brihadeeswarar tapınağı, MS 1010’da imparator Raja Raja Chola I tarafından yaptırılan Hindistan’daki en büyük tapınaklardan biridir. Brihadeeswar tapınağının ana tanrısı Lord Shiva’dır. Ayrıca Ashta-dipaalakas veya Indra, Agni, Yama, Nirrti, Varuna, Vayu, Kubera ve Isana gibi yönlerin koruyucuları için idollere sahiptir. Tapınağın girişinde büyük bir Nandi heykeli veya tek bir kayadan oyulmuş kutsal boğa heykeli bulunur..

 • Tapınak Zamanlamaları: Her gün açık – 06:00 – 12:30 ve 16:00 – 20:30
 • Tapınak Adresi: Membalam Rd, Balaganapathy Nagar, Thanjavur, Tamil Nadu 613007
 • Kıyafet Kodu: tapınakları ziyaret ederken geleneksel giysiler giymek gereklidir. Mini etek, kot pantolon gibi Batılı giysilere izin verilmez. Tapınak alanına girerken gömlek giyen erkekler gömleklerini çıkarmalıdır..
 • Nasıl ulaşılır: En uygun ulaşım şekli demiryollarıdır. en yakın istasyon Thanchavoor tren istasyonudur. Bu istasyonda inin.
 • En Yakın Gezi Yerleri: Büyük yaşayan Chola tapınakları, Thanjavur Maratha Sarayı, Shiva Ganga Bahçesi,

7. Batı Coimbatore, Perur’daki Perur Pateeswarar Tapınağı:

tamil nadu'daki tapınaklar

Perur Pateeswarar tapınağı Lord Shiva’ya adanmıştır ve Coimbatore’nin batı kesimindeki Perur’da yer almaktadır. Yaklaşık 2000 yıl önce Raja Raja Chola I tarafından inşa edilmiştir. Tapınak, birkaç gopuram ve salonun yanı sıra altın bir Nataraja heykelinden oluşur. Shiva ve Ganesha’ya adanmış bir tapınak ve Gajasamhara, Virabhadra, Saraswati ve daha birçok başka heykel var..

 • Tapınak Zamanlamaları: Her gün açık – 05:30-13:00 ve 16:00-21:00
 • Tapınak Adresi: Perur, Batı Coimbatore, Tamil Nadu
 • Kıyafet Kodu: belirli bir kıyafet kodu yok
 • Nasıl ulaşılır: Tapınak kolayca erişilebilir bir noktada yer almaktadır. Coimbatore’ye 9 km uzaklıktadır. Böylece Coimbatore’ye uğrayabilir ve tapınağa ulaşmak için bir araba, otobüs veya taksiye binebilirsiniz..
 • En Yakın Gezi Yerleri: Fil tepeleri, Sengulam gölü

8. Kanchipuram’daki Ulagalanda Perumal Tapınağı:

tamil nadu'daki tapınaklar

Ulagalanda Perumal tapınağı, Kanchipuram’da bulunan Lord Vishnu’ya adanmıştır. Divya Prabandha’da yüceltilen Dravid tarzı bir mimaridir. Ulgalantha Perumal, Vishnu’ya adanmış 108 Divyadesam’dan biri olan Lord Vishnu’nun bir formuna tapılır. Tapınak, altı günlük ritüel ve çeşitli yıllık festivaller gerçekleştirir; bunların arasında, Araba festivali en belirgin şekilde kutlanır..

 • Tapınak Zamanlamaları: Her gün 06:00 – 12:00 ve 16:00 – 20:00 saatleri arasında açıktır.
 • Tapınak Adresi: Gandhimaa Nagar, Peelamedu, Coimbatore, Tamil Nadu 641006
 • Kıyafet Kodu: Normalde Tamil Nadu’daki tüm tapınaklar geleneksel giyimi tercih eder. Batı kıyafetlerine genellikle izin verilmez. Bu tapınak için belirli bir kıyafet kuralı yoktur, ancak etnik elbiseler giymek iyi olur..
 • Nasıl ulaşılır: tapınak, Kanchipuram’ın herhangi bir yerinden kolayca erişilebilen bir yerde bulunur. Böylece tapınağa ulaşmak için bir taksi, araba veya dolu otobüsü seçebilirsiniz..
 • En Yakın Gezi Yerleri: Kamakshi Amman tapınağı, Ekambareswarar tapınağı, Kailasnathar tapınağı, Vedanthangal kuş cenneti

9. Tiruvaiyaru’daki Aiyarappar Tapınağı:

tamil nadu'daki tapınaklar

Aiyarappar tapınağı, Tiruvaiyaru köyünde Kaveri Nehri kıyısında yer alır ve Lord Vishnu’ya adanmıştır. Thevaram’ın ilahileri tapınakta vücut bulur. Her yıl Nisan ayında düzenlenen Saphta Sthanam festivalinde toplanan insanlar, yedi yerden ilgili tapınakların başlıca tanrılarını taşıyan yedi cam tahtırevanın bir araya gelmesine tanık oluyor. Nehrin kıyısında, aziz besteci Thyagararaja’nın Samadhi’sini (mezar yeri) görebilirsiniz. Hindistan’daki en büyük müzik festivalinin her yıl düzenlendiği yer burasıdır..

 • Tapınak Zamanlamaları: Her gün 06:00 – 11:00 ve 16:00 – 20:30 saatleri arasında açıktır.
 • Tapınak Adresi: SH 22, Thiruvaiyaru, Tamil Nadu 613204
 • Kıyafet Kodu: Bu tapınağa girmek için özel bir kıyafet kuralı yoktur
 • Nasıl ulaşılır: Thiruvviayaru, Thanjavur bölgesinde yer almaktadır. Thanjavoor’dan Thiruvaiyaru’ya sık sık çalışan otobüsler var.
 • En yakın turistik yerler: Thenperambur barajı, Rajagopalaswamy tapınağı, Thanjavur kraliyet sarayı ve sanat galerisi.

Hindistan’daki bazı antik tapınakları ziyaret etmek için bir gezi mi planlıyorsunuz? O zaman bu gitmek için mükemmel bir seçim olacaktır. Burada bahsedilen tüm bu tapınaklar, eski Hindu mitolojisindeki tarihsel kanıtlarıyla bilinir. Bu tapınaklar her yıl Maha Shivratri, Navaratri, Pongal vb. gibi özel günlerde festivaller düzenler. Şanslıysanız, festival zamanı bu tapınakları ziyaret ederseniz onları görebilirsiniz. Bir dahaki sefere Hindistan tapınaklarını ziyaret etmeyi planlıyorsanız, bunu Tamil Nadu’yu ziyaret edin..