Erzinantis zvimbimas ir garsas, kurį girdime naktimis aplinkui, yra nepaaiškinamas. Bet ar žinote, kad visame pasaulyje yra įvairių rūšių uodų ir rūšių, ir ne visi pasižymi tomis pačiomis savybėmis? Daugelis tyrinėtojų mano, kad yra daugiau nei 3000 uodų rūšių. Tačiau tam tikros dažniausiai pasitaikančios uodų rūšys gali mums kelti didelį susirūpinimą.

Šiandien praneškite mums ir sužinokite viską apie labiausiai paplitusias uodų rūšis visame pasaulyje.

Uodų veislės ir savybės:

Ar žinote, kad uodai yra vieni pavojingiausių padarų žemėje, kurie kasmet gali nužudyti mažiausiai 2–3 milijonus žmonių? Taip, mes irgi šokiruoti! Uodai neabejotinai yra labai pavojingi pasaulio gyventojams dėl mirtinų ligų, kurias jie gali sukelti. Jie priklauso vabzdžių grupei, vadinamai Diptera. Diptera reiškia du sparnus, ir, kaip aprašyta, du sparnai pagal uodų savybes juos labai išskiria iš kitų musių ir vabzdžių.

Uodai turi žvynelius aplink kūną ir ilgas burnos dalis, kurios padeda išsiurbti skysčius iš mūsų kūno. Nors uodų patinai gyvena tik apie savaitę, moterys – apie mėnesius. Priklausomai nuo uodų tipų, jie yra aktyvūs dieną ir naktį ir perneša ligas iš vieno žmogaus į kitą.

Labiausiai žinomos uodų rūšys ir rūšys pasaulyje su nuotraukomis:

Ar žinote ar girdėjote apie šias populiarias pagrindines uodų rūšis, sukeliančias mirtinas ligas? Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, keli uodai gali sukelti toksiškus ir kenksmingus žmonių ligų pernešėjus, kurie siurbia žmogaus kraują. Mes čia trumpai apie juos informuojame tik jums. Šiandien sužinokime apie įvairius visų rūšių uodus su pavadinimais.

1. Anofelio uodai:

Anofelio uodai

Anopheles uodų rūšys yra plačiausiai žinomos dėl to, kad perduoda labiausiai paplitusią ligą – maliariją. Maža to, kai kurie regionai taip pat matė, kaip jie perduoda filariazę. Jie yra žinomi kaip pelkių uodai, juose yra apie 460 rūšių. Jie randami daugiausia netoli vandens užsikimšimo vietų, tokių kaip lietaus baseinai ir tvenkiniai. Šie uodai gali tapti kiaušiniais suaugusiems per dvi savaites, o jų gyvenimo trukmė yra apie dvi savaites. Tačiau moteriškos anofelės gali gyventi ilgiau, net mėnesius. Šie uodai yra aktyviausi naktį, po saulėlydžio iki saulėtekio. Nors tai ir įkandimo valandos, jos dažniausiai visada minta labiau žmonėmis nei gyvūnais.

2. Aedes Uodai:

Aedes Uodai

Aedes uodai yra dengės karštligės nešiotojai, kurie netgi sukelia kitas virusines ligas ir perduoda filariazę. Visame pasaulyje yra daugiau nei 900 Aedes uodų rūšių ir rūšių. Jie maitinasi tiek žmonėmis, tiek gyvūnais ir yra atogrąžų vietovėse bei vėsesnėse vietose ir temperatūroje. Jų kramtymo valandos yra ryto laikas iki vakaro, o gyvenimo trukmė svyruoja maždaug nuo dviejų iki trijų savaičių. Aedes uodams kiaušiniai dedami ant drėgnų paviršių prie vandens baseinų arba aplink juos ir per kelias savaites pereina į uodų stadiją.

3. „Culex“ uodai:

„Culex“ uodai

„Culex“ uodai yra virusinių ligų, įskaitant filariazę ir japonišką encefalitą, pernešėjai. Pasaulyje yra daugiau nei 550 „Culex“ uodų rūšių, jų labai daug tropiniuose ir subtropiniuose regionuose. Culex uodų kiaušiniai dedami ant vandens telkinių, vienu metu dedama daugiau nei 100 kiaušinių ir jie išsirita per 3-4 dienas. Užteršti vandens telkiniai dažniausiai yra uodų šeimininkai, įskaitant užsikimšusius kanalizaciją, drenažą, kanalus, apleistus šulinius ir septikus. Jie yra aktyvūs tiek patalpose, tiek lauke ir įkando tiek naktį, tiek ryte.

4. Mansonijos uodai:

Mansonijos uodai

Mansonijos uodai yra Brugian filariasis nešiotojai ir nešėjai. Jie yra labai pastebimi atogrąžų šalyse ir regionuose, daugiausia Indijoje, Malaizijoje ir Indonezijoje. Jie turi tamsiai rudos spalvos kūną su blyškiomis svarstyklėmis. Šie uodai dažniausiai įkando lauke ir naktį. Jų kiaušiniai yra uždaryti šalia vandens telkinių ir tankių augalų zonų, įskaitant žoles, augmeniją ir sodus. Jie gyvena iki keturių savaičių.

5. Psoriazė:

psoriazinis uodas

Žinoma, kad psoriaziniai uodai minta žmonėmis, taip pat dideliais ir dideliais žinduoliais. Jie gali nueiti ilgesnius atstumus nei kiti jų bendraamžiai uodai, siurbiantys kraują. Šie uodai dažnai vadinami agresyviais uodais, tačiau nėra paplitę ligų nešiotojai. Jie veisiasi ir vystosi vandenyse, baseinuose ir grioviuose. Psoriazės dažniausiai veikia vakare.

6. Toksiškiai:

Toksiškiai

Toxoyhnchites nekelia jokios žalos žmonėms, nes nėra jokių perduodamų ar mirtinų ligų pernešėjai. Jie nemėgsta kraujo miltų savo kiaušiniams ir priklauso tik nuo augalų nektaro. Kadangi jie yra maitinami augalais, jie nekenkia žmonėms. Jie iš esmės yra dideliuose dirbtiniuose induose ar medžių skylėse. Jie visiškai nekelia jokios žalos ar nepatogumų kasdieniam žmonių gyvenimui.

7. Wyeomyia:

Wyeomyai taip pat nėra agresyvi uodų rūšis ir nekelia jokios žalos žmonėms. Jie pirmiausia siejami su augalais, taip pat vystosi lervoms ir nekenkia suaugusiems. Jie taip pat žinomi kaip ąsočių augalų uodai ir gyvena iki trijų savaičių, maždaug savaite ilgiau nei kiti įprasti uodai ir jų rūšys.

8. Ochlerotatus:

Ochlerotatus

Ochlerotatus uodai taip pat populiariai aptinkami aplink potvynius, baseinus, pelkes, vandens rezervuarus ir kūnus. Jie taip pat randami šalia dirbtinių konteinerių ir beveik visą dieną yra lauke. Jie minta žmonėmis, o kai kurios Ochlerotatus rūšys yra žinomos dėl dengės karštligės, geltonosios karštinės ir kitų virusinių ligų perdavimo. Jų gyvenimo trukmė taip pat svyruoja maždaug 2-3 savaites.

9. Culiseta:

Culiseta uodai

Žinoma, kad Culiseta uodai perneša ir perneša rytinį arklių encefalitą. Jie daugiausia minta paukščiais ir perneša virusą iš paukščių į paukščius. Žinoma, kad jie yra agresyvūs ir gyvena šalia pelkių ir medžių. Tačiau, kadangi jie nemaitina ir nesiurbia žmonių kraujo, uodai nė vieno iš jų neperduoda žmonėms.

10. Uranotaenija:

Uranotaenija

Uranotaenijos uodai pirmiausia priklauso nuo roplių ir varliagyvių, kurie maitinasi, o ne įkanda ar čiulpia žmonių kraują. Dažniausiai jie randami prie baseinų, pelkių ir žolės; tačiau jie nepatenka į mediciniškai pavojingų gyvūnams ar žmonėms kategoriją. Jie nėra agresyvūs ir neperduoda virusinių ligų.

Uodų kraujo tipas:

Daugelis iš mūsų dažnai girdime, kad kitus uodai įkando tik todėl, kad jie priklauso tam tikrai kraujo grupei. Kiek tai tiesa? Ar moksliškai įrodyta, kad uodai renkasi tam tikros rūšies kraują ir kad jie turi mėgstamą?

Na, jūs taip pat būsite sužavėti ir šokiruoti; keliais tyrimais nustatyta, kad uodai dažnai nusileidžia ir siurbia kraują iš tų, kurie turi O kraujo grupę nei kiti. Šis rezultatas buvo rastas po to, kai tyrėjai ir mokslininkai išanalizavo skirtingų kraujo grupių mėginių rezultatus ir tai, kaip uodai pageidavo maitintis tik vienu pašaru. Šis rezultatas yra tiksliai tikslus, palyginti su A kraujo grupe – kai jie nusileidžia ant O grupės žmonių nei A.

Veiksniai, pritraukiantys uodus įkandusiems žmonėms:

Ar žinote, kad yra ir konkrečių priežasčių bei veiksnių, galinčių pritraukti uodus įkandinėti žmonėms? Taip, tam tikri aspektai gali pritraukti uodus, ir čia jie yra.

Anglies dioksidas:

Kardono-di oksidai, kuriuos išskiria žmonės po iškvėpimo, taip pat gali pritraukti uodus. Jie gali sekti dujas ir čiulpti artimų žmonių kraują. Uodai visada juda dujų link, ir tai taip pat yra esminis veiksnys.

Šiluma:

Šiluma yra esminis elementas, ypač uodų patelėms. Jie linkę judėti link atogrąžų regionų ar vietų, kuriose yra daugiau drėgmės ir šilumos šaltinių nei kiti.

Nėštumas

Ar žinote, kad uodus nėščios moterys traukia labiau nei kitos? Taip, jūs teisingai girdėjote. Hormoniniai kūno pokyčiai ir tam tikri veiksniai gali juos visiškai nukreipti į nėščias moteris.

Alkoholis:

Alkoholis ir gėrimas taip pat gali pritraukti uodus link jūsų. Jei gėrėte ar vartojote alkoholį dažniau nei kiti, jie linkę judėti link jūsų.

Uodų repelentai kaip sprendimas: sauga ir naudojimas

Jei ieškote tinkamo uodų repelento, skirto atsikratyti uodų, pirmenybę teikite tiems, kurių sudėtyje yra veikliųjų medžiagų, tokių kaip citrinų eukalipto aliejus, pikaridinas ir deetas. Labiausiai tinka naudoti repelentai, kurių DEET yra didžiausias kiekis.

Taip pat galite naudoti produktus, kurių sudėtyje yra natūralių ingredientų, tokių kaip neem aliejus ir čiobrelių eterinis aliejus.

Tačiau labai svarbu laikytis specialių saugos patarimų ir atsargumo priemonių reguliariai juos naudojant:

  1. Visada laikykitės taikymo metodų ir nenaudokite jų per daug.
  2. Neįkvėpkite uodų repelento ir nelaikykite jo šalia burnos. Visada laikykite repelentus nuo akių ir burnos.
  3. Neleiskite vaikams artėti prie uodų repelentų.
  4. Niekada nenaudokite repelentų tiesiai ant odos, jei yra bėrimų ar nudegimų, įpjovimų ir sužalojimų.

Uodų įkandimų prevencija ir gydymas:

Visada geriau užkirsti kelią uodams, nei patirti nepatogumų, kai jie yra šalia. Uodų sukeltos ligos ir virusinės problemos taip pat yra pavojingos. Norėdami apsisaugoti nuo uodų:

  • Niekada neleiskite stovinčio vandens į save ir aplinkui. Pabandykite apriboti stovintį vandenį, išvalykite kanalizaciją ar baseinus.
  • Pirmenybę teikite tinklams nuo uodų aplink langus ir duris. Tinklai veikia kaip skydas jiems patekti į jūsų namus.
  • Neišeikite prie žolės, medžių, tankių augalų ir stovinčių vandens telkinių (lauke), sutemus ir saulėlydžio metu.

Jei per daug įkandote uodų, naudokite šaltą kompresą arba ledo pakuotę, kad išvengtumėte stipraus niežėjimo ar patinimo. Įkandimui taip pat galite naudoti soda su vandeniu.

Tikimės, kad sužinojote viską apie uodų rūšis, kurios šiandien netgi pavojingos virusinėms ligoms. Geriausia imtis visų būtinų atsargumo priemonių, kad būtų išvengta uodų įkandimų, užuot juos gydę ar nukentėję nuo nelaimingų atsitikimų. Praneškite mums ir savo mintis; mums patinka išgirsti ir bendrauti su jumis.

Atsakomybės apribojimas:

Visa informacija apie įvairių rūšių uodus pateikiama tik iš šaltinių, rastų internete ir švietimo bei medicinos svetainėse, atlikus reikiamus tyrimus. Ši čia pateikta informacija turi būti naudojama tik žinių tikslais. Mes neatsakome už bet kokias klaidas.