Ar geriate pieną kiekvieną dieną ar valgote kartu su pusryčių dribsniais? Taigi, kiek žinote apie šį baltą skystį, kuris yra jūsų pagrindinės dietos dalis? Be to, kad jis kilęs iš gyvūnų, mes tikrai daug nežinome apie pieno istoriją, rūšis ir unikalias savybes. Štai kodėl mes surinkome visą šią informaciją jums straipsnyje, kad labiau nei bet kada anksčiau įvertintumėte kiekvieną šio maistingo skysto maisto lašą!

pieno rūšys

Kas yra pienas ir jo istorija?

Pienas, kaip žinome, gaunamas iš naminių gyvūnų, tokių kaip ožkos, karvės, buivolai ir kt., Pieno liaukų. Tai baltas skystis, kuriame gausu devynių rūšių amino rūgščių, baltymų, kalcio, vitamino D, vitamino B12 ir kitų pagrindinių maistinių medžiagų . Dėl šio neįtikėtino mitybos profilio pienas yra vienas sveikiausių maisto produktų planetoje, ypač naudingas kaulams ir dantims.

Kalbėdami apie savo istoriją, ekspertai teigia, kad gyvūnų prijaukinimo praktika prasidėjo dar 10 000 metų prieš mūsų erą, kai iš tikrųjų prasidėjo žemės ūkio revoliucija. Įvairių rūšių maisto paklausa privertė žmones pradėti gyvulininkystę pirmiausia dėl pieno, mėsos ir kitų šalutinių produktų. Iš pradžių pienas, skirtas tik turtingųjų klasei, lėtai užėmė pagrindinio maisto vietą kiekviename namų ūkyje.

Palaipsniui į rinką pateko įvairių rūšių pieno, gaunamo iš kitų gyvūnų, tokių kaip kupranugariai, asilai ir kt., Ir augalų, tokių kaip riešutų pienas (dar vadinamas veganišku pienu)..

Kokios yra skirtingos pieno rūšys ir jų savybės?

Pienas gaunamas iš dviejų pagrindinių šaltinių-gyvūnų (pieno pienas) ir augalų (ne pieno pienas)

Priklausomai nuo gyvūno ar augalo, iš kurio gaunamas pienas, rūšies, riebalų kiekis, skonis ir nauda sveikatai skiriasi. Didžioji dalis pieno, gauto iš šių dviejų šaltinių, siunčiamas į gamyklą, kur jis yra perdirbamas į skirtingas veisles, pvz., Nugriebtą, miltelius ir pan., Kad atitiktų specifinius mitybos reikalavimus ir kulinarijos tikslus..

Šiandien mes apsvarstysime įvairių pieno rūšių sąrašą ir jų naudą sveikatai:

Gyvūnų pieno rūšys (pieno pienas):

1. Žalias pienas:

Žalias pienas yra nepasterizuotas skystis, gaunamas iš gyvūno. Viename puodelyje žalio karvės pieno yra apie 8% riebalų ir 8 g baltymų. Žinoma, kad šis pienas yra naudingesnis sveikatai nei kitų rūšių pienas, nes nepraranda maistinių medžiagų. Tačiau medicinos ekspertai mano, kad nepasterizuoto pieno gėrimas yra procesas, kurio metu pienas kaitinamas, kad naikintų patogenus) gali padidinti žmonių infekcijų ir alergijų riziką.

2. Visas pienas:

Nenugriebtas pienas arba įprastas pienas yra pasterizuota ir homogenizuota pieno forma, kuri išlieka tokia pati, kaip ir iš gyvūno. Šis pienas yra turtingo skonio ir tirštos, kreminės tekstūros. Nors daugelis žmonių nenugriebtą pieną laiko pilno riebumo pienu, faktas yra tas, kad jame yra tik 3,5% riebalų.

Tačiau ši pieno rūšis yra daug kalorijų, o 8 uncijos stiklinė pieno siūlo apie 150 kalorijų. Be to, baltymų, kalcio ir vitaminų skaičius nenugriebtame piene yra didesnis, palyginti su kitų rūšių pienu.

3. Nugriebtas pienas (pienas be riebalų):

Nugriebtas pienas gaunamas pašalinus visą riebalų kiekį iš nenugriebto pieno. Stiklinėje lieso pieno yra apie 0,1% riebalų, o tai yra nereikšminga. Kuriant šį pieną be riebalų idėja buvo sumažinti bendrą kalorijų skaičių. Mažesni pieno riebalai gali būti naudingi širdies sveikatai ir sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Tačiau mitybos požiūriu liesame piene yra gana mažai svarbių organizmui naudingų vitaminų ir mineralų.

4. Mažai riebalų turintis pienas:

Mažai riebalų turintis pienas laikomas palaima tiems, kurie siekia sumažinti savo mitybos riebalų kiekį. Kaip rodo pavadinimas, mažai riebalų turintis pienas turi tik 1% riebalų. Riebalų perteklius pašalinamas centrifugavimo būdu, o likęs skystis atrodo vandeningas ir šviesiai baltas. Svorio stebėtojai ir kalorijas supratę žmonės renkasi šį pieną dėl sumažėjusio riebalų kiekio.

5. 2% pieno:

2% Pieno, kaip rodo pavadinimas, bendras riebalų kiekis yra 2%. Jis taip pat vadinamas sumažinto riebumo pienu, kuris nėra nei per tirštas, nei kreminis, kaip nenugriebtas pienas, arba per daug skystas ir be skonio kaip liesas pienas. 2% pieno riebalų pašalinimo procesas, po kurio norimas riebalų kiekis vėl pridedamas prie išrūgų (likusio skysčio). Yra žinoma, kad šios rūšies pienas siūlo daug vitaminų ir mineralų, o papildomą naudą turi sumažintas riebalų kiekis.

6. Karvės pienas:

Karvės pienas yra daug maistinių medžiagų turintis pienas, gaminamas daugelio veislių karvių. Tai viena iš labiausiai vartojamų pieno rūšių pasaulyje, kurioje yra aukštos kokybės baltymų, kalcio ir vitaminų. Karvės piene taip pat yra 3–4 % riebalų vienoje stiklinėje. Tačiau didelis pieno kiekis laktozės kelia grėsmę tiems, kurie netoleruoja laktozės.

7. Ožkos pienas:

Ožkos pienas gaunamas iš prijaukintų ožkų ir yra labai maistingas. Šiame piene yra daug kalcio, fosforo, jodo, vitamino B5 ir kt., Kad palaikytų sveiką kūną. 100 g porcijos yra 6% visų riebalų. Ožkos piene taip pat yra šiek tiek mažesnis laktozės kiekis, palyginti su karvės pienu, todėl jis idealiai tinka alergiškiems pienui žmonėms.

8. Buivolų pienas:

Buivolų pienas yra skanus ir kreminis pienas, gaunamas iš buivolių. Jame yra apie 7–8% riebalų, o ne 3–4% karvės pieno. Tačiau jame gausu kalcio, magnio, fosforo, jodo ir vitamino A, kurie pienui suteikia perlamutrinę baltą spalvą. Buivolų pienas yra universalus ir naudojamas daugeliui maisto produktų, tokių kaip sūris, desertai, ghee, paneris ir kt., Kurie plačiai naudojami įvairiose virtuvėse..

9. Pienas be laktozės:

Laktozė yra cukraus rūšis, randama daugelyje pieno produktų. Tačiau nemaža dalis pasaulio gyventojų kenčia nuo fermentų, galinčių suvirškinti laktozę, trūkumo. Štai kodėl rinkoje atsirado pienas be laktozės, kuriame nėra laktozės. Jis gaunamas pridedant laktazės į įprastą karvės pieną, kuris padeda suskaidyti laktozę. Šios rūšies pienas skonio, skonio, tekstūros ar konsistencijos atžvilgiu nesiskiria nuo įprasto pieno.

10. Išgarintas pienas:

Išgarintas pienas yra pieno produktas, skirtas pailginti įprasto karvės ar buivolų pieno galiojimo laiką. Jis gaminamas išgarinus 60% vandens iš šviežio pieno, kad gautųsi tirštas, nesaldus pienas. Dėl kreminės konsistencijos šis pienas naudojamas desertams ir priedams gaminti. Norėdami jį naudoti kaip įprastą pieną, galite tiesiog įpilti norimą vandens kiekį.

11. Saldus kondensuotas pienas:

Saldus kondensuotas pienas yra toks pat kaip išgarintas pienas, garinimo procese prarandama 60% vandens. Tačiau skirtumas yra tas, kad į kondensuotą pieną pridėta cukraus, todėl jis yra skanus skanėstas. Nors tai nėra sveiko pieno pasirinkimas, saldus kondensuotas pienas plačiai naudojamas ruošiant įvairių rūšių desertus, saldumynus ir priedus.

12. Pasukos:

Pasukos nėra visiškai pienas su daugybe sviesto, kaip žmonės galvoja. Jis ruošiamas į pieną pridedant kultūrų, todėl jis įgauna šiek tiek aštrų ir rūgštų skonį. Tradicinis pasukų ruošimo procesas tokiose šalyse kaip Indija yra varškės arba jogurto (sustingusios kultūrinio pieno formos) suplakimas su vandeniu ir atskiriant grietinėlę. Rezultatas yra vandeningas skystis, kuris laikomas labai naudingu mūsų žarnyno sveikatai.

13. Aromatizuotas pienas:

Aromatizuotas pienas yra populiarus pieno gėrimas, gaminamas į pieną pridedant skonių, spalvų ir cukraus. Prekė parduodama kaip gėrimai buteliuose arba tetra pakuotėse. Daugelis žmonių, ypač vaikai, mėgsta aromatizuotą pieną kaip vakarinį užkandį ar greitą atgaivą. Nors pridėtinio cukraus ir dirbtinių medžiagų mityba yra tokia pati kaip įprasto pieno, ilgainiui tai gali būti nepadeda mūsų sveikatai.

Augalų pieno rūšys (ne pieno pienas):

14. Migdolų pienas:

Migdolų pienas yra vienas iš plačiausiai vartojamų augalinių pienų pasaulyje. Jis išgaunamas iš mirkytų migdolų ir turi saldų ir riešutų skonį. Šis veganiškas pienas porcijoje turi tik 39 kalorijas, todėl idealiai tinka svorio stebėtojams. Jame yra mažai riebalų ir daug vitamino E. Komerciniu būdu parduodamas migdolų pienas yra praturtintas vitaminu D ir kalciu, kad palaikytų sveikus kaulus. Naminis migdolų pienas gali būti geresnio skonio, tačiau jam trūksta šių dviejų pagrindinių maistinių medžiagų.

15. Avižų pienas:

Kitas plačiai vartojamas augalinis pienas yra avižų pienas. Jis išgaunamas iš avižų grūdų ir vandens mišinio ir yra kreminės tekstūros, būdingo avižų skonio. Siekiant patenkinti mitybos reikalavimus, komerciškai parduodamas avižų pienas yra praturtintas kalciu, vitaminu A, D, B1 ir B2. Ši pieno rūšis yra puikus pasirinkimas gaminant veganiškus kokteilius ir gėrimus, nes avižų pienas gali gerai susimaišyti su beveik bet kokio tipo skoniais- vaisių ar šokolado.

16. Sojų pienas:

Sojų pienas užima nemažą dalį veganiško pieno rinkos pasaulyje. Jis ruošiamas mirkant sojos pupeles, jas sumaliant ir užvirinant mišinį, kad būtų išfiltruotas skystis. Šis pupelių gėrimas kilęs iš Kinijos, kur jis vartojamas kaip šalutinis Tofu produktas. Viename puodelyje sojos pieno yra 80 kalorijų su maždaug 4 g riebalų ir 7 g baltymų. Firminis sojos pienas yra praturtintas vitaminais ir mineralais, kad padidėtų maistinė vertė.

17. Anakardžių pienas:

Anakardžių pienas yra dar vienas riešutų pienas, gaminamas iš mirkytų anakardžių. Skirtingai nuo migdolų pieno, anakardžių pienas yra gana kreminis ir turtingo skonio. Štai kodėl daugelis veganų renkasi šį pieną, o ne kitus augalinės kilmės pienus, kad paruoštų saldumynus ir desertus. Naminis anakardžių pienas porcijai suteikia 160 kalorijų, o dėl mažiau skysčių įtempimo yra daug skaidulų. Parduotuvėje daug filtruojama ir papildoma vitaminais bei mineralais.

18. Kokosų pienas:

Kokosų pienas yra skanus baltas nepermatomas skystis, išgautas iš brandintų kokosų riešutų minkštimo. Šis turtingas skonis įgyjamas dėl didelio sočiųjų riebalų kiekio. Kokosų pienas yra trijų rūšių – tirštas, plonas ir liesas. Tirpiame kokosų piene yra daug riebalų ir daug kalorijų (15-20% riebalų), o plonas kokosų pienas turi ne daugiau kaip 10% riebalų, o liesas kokosų pienas-tik 1% riebalų.

Kokosų pienas plačiai naudojamas ruošiant tradicinius patiekalus, tokius kaip karis ir padažai, o perdirbti naudojami kaip įprasto pieno pakaitalai.

19. Ryžių pienas:

Ryžių pienas ruošiamas susmulkinant ryžių grūdus, sumaišant su vandeniu ir filtruojant skystį. Jis turi vandeningą konsistenciją ir žemišką skonį. Ryžių piene yra daug angliavandenių, bet labai mažai vitaminų ir mineralų. Štai kodėl komerciškai parduodamas ryžių pienas yra praturtintas kalciu, vitaminu B12, B13 ir geležimi. Lėtai populiarėja tarp veganų dėl mažo alergenų profilio.

20. Kanapių pienas:

Kanapių pienas gali būti ne toks komerciškai populiarus kaip kiti augaliniai pienai, tačiau neabejotinai pelno gerą reputaciją dėl naudos sveikatai. Šios rūšies pienas ruošiamas susmulkinus mirkytas kanapių sėklas ir filtruojant skystį. Nors kanapės garsėja savo proto keitimo poveikiu, kanapių pienas neturi tokio poveikio ir yra saugus reguliariai vartoti. Šis riešutų ir žemės skonio pienas porcijoje suteikia 83 kalorijas.

Tai yra keletas skirtingų pieno rūšių, esančių dabartinėje rinkoje. Atminkite, kad kiekviena iš šių pieno rūšių turi savo privalumų ir trūkumų. Prieš nuspręsdami, kuris iš jų yra geriausias, svarbu suprasti savo mitybos reikalavimus ir pageidavimus!

Atsakomybės apribojimas:

Straipsnyje pateikta informacija yra skirta tik informaciniams tikslams ir neturėtų būti laikoma alternatyva profesionaliam gydytojui. Prieš pradėdami vartoti pieną, peržiūrėkite galimų alergijų ir šalutinių poveikių sąrašą kiekvienos rūšies pienui.

DUK:

Q1. Kas yra homogenizuotas pienas?

Ans: Homogenizacija yra procesas, kurio metu pienas yra spaudžiamas per mažas angas esant dideliam slėgiui, kad riebalų rutuliai būtų tolygiai paskirstyti. Štai kodėl homogenizuoto pieno tekstūra yra vienoda ir kreminė, palyginti su nephomogenizuotu pienu.

Q2. Kas yra pusė ir pusė pieno?

Ans: Pusė ir pusė pieno yra populiari pieno rūšis tokiose šalyse kaip Jungtinė Karalystė ir JAV. Jį sudaro pusė grietinėlės ir pusė nenugriebto pieno, kad būtų tiršta konsistencija. Šio pieno riebalų kiekis gali svyruoti nuo 10,5% iki 18%.

Q3. Ar gerai gerti žalią pieną?

Ans: Žalias pienas nėra apdorojamas pasterizacijos būdu, kai pienas kaitinamas, kad būtų sunaikinti pavojingi patogenai. Geriant žalią pieną, gali padidėti įvairių rūšių bakterijų pavojingų infekcijų ir alergijų rizika. Taigi geriau vengti gerti žalią ir nepasterizuotą pieną.