Jei esate kiaušinių mylėtojas, čia yra klausimas jums: „Kaip tau patinka kiaušinis“? Virta, kepta, apkepta, omletas ar plakta? Sunkus raginimas pasirinkti tik vieną, ar ne? Kiaušiniai yra vienas iš universaliausių, skaniausių ir lengvai maistingiausių maisto produktų. Tai sakome ne tik mes! Net senovės romėnai ir graikai juos vertino dėl turtingo skonio ir baltymų. Jei nebandėte daugiau nei standartinis baltas kiaušinis, atėjo laikas ištirti įvairių rūšių kiaušinius, kuriuos galima rasti visame pasaulyje.

Šiame straipsnyje aptariamos įvairios kiaušinių veislės ir jų savybės, suteikiančios jums neribotas galimybes gaminti patiekalus iš kiaušinių.

Kas yra kiaušinis ir kodėl kiaušiniai skiriasi?

Pasak „Britannica“, „kiaušinis yra paukščio gaminamas kieto lukšto reprodukcinio kūno turinys, laikomas maistu“..

Paprasčiau tariant, valgomieji kiaušiniai (tinkami žmonėms) yra kiaušiniai, kuriuos deda paukščių patelės, pavyzdžiui, vištiena, putpelės, antis ir kt., Visų pirma jų rūšiai dauginti. Kiaušinius sudaro kietas lukštas kaip išorinis dangtelis, baltymas arba baltymas ir trynys centre. Nors visame kiaušinyje gausu baltymų ir vitaminų, maistingumą vertina būtent trynys.

Kalbant apie kiaušinių spalvą, galbūt pastebėjote įvairių spalvų, tokių kaip ruda, balta, žalia ir tt, vietinėse parduotuvėse ar prekybos centruose. Priešingai prielaidoms, spalvoti kiaušiniai nei maistine verte, nei valgomumu nesiskiria nuo standartinių baltųjų. Spalva atsiranda dėl paukščių rūšies ar veislės genų.

Pavyzdžiui, tokios veislės kaip Plimuto uolienos vištos deda rudus kiaušinius, o paprastos leghorno vištos – baltus kiaušinius. Kitos veislės, tokios kaip Ameraucana, deda mėlynus kiaušinius, o juodos vario Maran – tamsaus šokolado spalvos kiaušinius.

Įdomu tai, kad pradiniame etape visi kiaušiniai būna balti ir gauna pigmentą tik tada, kai kiaušinis praeina pro paukščio gimdos vamzdelį arba kiaušintakį.!!

Kiaušinių klasifikavimas pagal pirkimo ir ženklinimo standartus:

Eikite į prekybos centro koridorių ir greičiausiai rasite įvairių rūšių kiaušinius su etiketėmis, pvz., „Laisvai laikoma“, „ekologiška“ ir tt Šis skyrius padeda suprasti skirtumus tarp jų:

 • Įprasti kiaušiniai:

Tai yra įprastos kiaušinių rūšys, kurias galite rasti prekybos centruose ar vietinėse parduotuvėse. Kiaušiniai gaunami iš vištų, kurios auginamos tamsiose ir perpildytose karvėse. Šie paukščiai yra maitinami grūdų maistu ir netgi gydomi antibiotikais bei papildais, kad padidėtų gamyba. Nors vištų gyvenimo sąlygos yra sunkios, kiaušiniai taip pat yra maistingi ir skanūs.

 • Kiaušiniai be narvų:

Kaip rodo pavadinimas, šie kiaušiniai kilę iš paukščių, kurie turi mažai vietos klajoti, o ne ankštus narvus. Jie taip pat gauna lizdų dėžutes pailsėti ir dėti kiaušinius. Nors kiaušiniai nėra tokie maistingi kaip įprasti kiaušiniai, humaniška ūkininkavimo praktika suteikia jiems pranašumą.

 • Laisvai laikomi kiaušiniai:

Tai kiaušiniai, gaunami iš vištų, turinčių prieigą prie lauko. Tai nereiškia, kad vištos gali laisvai judėti bet kur, kur nori. Jie turi prieigą tik prie ribotos, aptvertos teritorijos ir mėgaujasi saulės spinduliais.

 • Ekologiški kiaušiniai:

Ūkininkai gali pažymėti savo kiaušinius „ekologiškais“ tik tada, kai paukščiai griežtai valgo ekologiškus pašarus. Skirtingai nuo komercinių kiaušinių, ekologiškuose kiaušiniuose nėra antibiotikų, steroidų ir pan., Nebent paukščiams reikia specialių vaistų konkrečiai ligai gydyti..

 • Vegetariški maitinti kiaušiniai:

Vegetariški kiaušiniai yra vištų, kurie maitinami tik augaline mityba. Šios vištos gyvena patalpose ir neturi prieigos prie kirminų, vabzdžių ar bet kokių mėsos šalutinių produktų.

 • Omega-3 kiaušiniai:

Tai kiaušiniai, praturtinti omega-3 riebalų rūgštimis, maitinant vištas specialia linų mityba. Kiaušiniuose yra 12 kartų daugiau omega rūgščių nei įprastuose kiaušiniuose ir esminių omega rūgščių, tokių kaip ALA, EPA ir DHA.

 • Pasterizuoti kiaušiniai:

Pasterizuoti kiaušiniai yra švelniai arba lengvai virti kiaušiniai, siekiant sumažinti su maistu susijusių ligų riziką. Jie pasterizuojami tam tikroje lukštų temperatūroje.

 • Perdirbti kiaušiniai:

Tai pramoniniai kiaušinių produktai, kurie parduodami įvairiais būdais, pavyzdžiui, iš anksto nulupti kiaušiniai, nulupti kietai virti kiaušiniai, iš anksto virti draugų kiaušiniai, iš anksto paruošti omletai ir kt. Dėl konservantų ir dirbtinio virimo metodų jie nėra labai sveiki..

12 valgomų kiaušinių rūšių, kurios skiriasi mityba ir skoniu:

Praneškite mums keletą populiariausių kiaušinių veislių, gautų iš skirtingų paukščių ir net žuvų (taip, jūs perskaitėte teisingai!):

1. Vištienos kiaušiniai:

Vištienos kiaušiniai

Vištienos kiaušiniai yra iš įvairių veislių vištų ir yra plačiausiai vartojamos kiaušinių rūšys pasaulyje. Jie turi labai švelnų skonį ir puikiai tinka beveik bet kokiai virtuvei. Šie kiaušiniai yra daugybės spalvų, pavyzdžiui, balti, rudi, mėlyni, žali ir tt, nedarant įtakos maistinių medžiagų profiliui. Vidutinio dydžio vištienos kiaušinis (žalias) suteikia 63 kalorijas ir siūlo daugybę maistinių medžiagų, tokių kaip baltymai, vitaminas A, vitaminas D ir tt galutinė produkcija.

2. Putpelių kiaušiniai:

Putpelių kiaušinis

Putpelių kiaušiniai gali būti mažo dydžio, tačiau skonio skyriuje aukšti. Šie mažų paukščių kiaušiniai, vadinami putpeliais, sveria tik 9 g, palyginti su 50 g vištienos kiaušiniais. Taigi, norint pagaminti padorų patiekalą iš kiaušinių, jums reikės mažiausiai 5-6 putpelių kiaušinių. Šie kiaušiniai yra kreminės spalvos, visame lukšte yra rudos ir juodos dėmės. Putpelių kiaušiniai mano virtuvėje, ypač Azijos virtuvėje, laikomi delikatesais. Nors kiekvienas kiaušinis turi tik 14 kalorijų, jis yra gausiai užpildytas maistinėmis medžiagomis, įskaitant seleną, riboflaviną, vitaminą B12 ir kt..

3. Ančių kiaušiniai:

Ančių kiaušiniai

Ančių kiaušiniai garsėja prabangiais ir kreminiais tryniais. Jie yra didesni nei vištienos kiaušiniai, o vidutinis ančių kiaušinis sveria 70 g. Švieži ančių kiaušiniai turi šiek tiek „žuvies“ kvapo, nes jie dažniausiai gyvena žuvų užimtuose tvenkiniuose. Tačiau paukštienos pašarais šeriami ūkyje auginamų ančių kiaušiniai neturi nemalonaus skonio. Ančių kiaušinių mitybos lygis yra didesnis, palyginti su vištienos kiaušiniais. Vidutinis ančių kiaušinis suteikia 130 kalorijų ir yra gausus maistinių medžiagų, tokių kaip vitaminas B12, vitaminas A, selenas ir kt., Šaltinis. Šiuose kiaušiniuose taip pat yra gana daug riebalų ir cholesterolio.

4. Žąsų kiaušiniai:

Žąsų kiaušiniai

Žąsų kiaušiniai yra viena didžiausių paukščių rūšių kiaušinių. Nors skonio profilis yra panašus į ančių kiaušinio, žąsų kiaušiniuose galite paragauti „žvėriškumo“. Tryniai yra turtingi ir kreminiai, todėl kiaušiniai yra gana universalūs beveik bet kokio tipo virimo metodui. Standartinis žąsies kiaušinis sveria apie 150 g, o pagal dydį jis yra tris kartus didesnis nei vištienos kiaušinis. Žąsų kiaušiniai turi storą baltą lukštą su ryškių spalvų tryniais. Kiekvienas kiaušinis suteikia 226 kalorijas kartu su dideliu baltymų kiekiu ir vitaminu B12 nei kiti kiaušiniai. Žąsų kiaušiniai yra palyginti brangūs, atsižvelgiant į jų mažą gamybą ir aukštą išlaikymą.

5. Kalakutienos kiaušiniai:

Turkija Anda

Nors kalakutienos kiaušiniai yra valgomi, jie neturi didelės komercinės paklausos. Kalakutienos kiaušiniai yra šiek tiek didesni ir sveria apie 66–100 g, priklausomai nuo veislės. Kevalai yra stori, ir daugelis žmonių mano, kad šių veislių kiaušiniai turi panašų skonį su vištienos kiaušiniais. Dėl mažo gamybos greičio kiaušiniai yra gana brangūs. Štai kodėl daugelis žmonių mieliau augina paukščius už mėsą nei kiaušinius. Vidutinis kalakutienos kiaušinis siūlo 135 kalorijas ir turi daug baltymų ir riebalų.

6. Rėjos kiaušiniai:

Rėjos kiaušiniai

Rhea yra milžiniškas neskraidantis paukštis, kuris fiziškai labai panašus į stručius. Rėjos paukščiai per metus deda apie 20–60 kiaušinių, o dėjimo sezonas trunka nuo gegužės iki rugpjūčio. Vidutinis Rhea kiaušinis yra maždaug 5,1 colio x 3,5 colio ir sveria apie 600 gramų. Apvalkalas gali būti nuo žalsvai gelsvos iki nuobodžios grietinėlės. Mitybos požiūriu vienas rėjos kiaušinis atitinka 10 vištienos kiaušinių. Trynio tekstūra gana lengva ir erdvi, tačiau skonis gana stiprus ir stiprus.

7. Emu kiaušiniai:

Emu kiaušiniai

Emu kiaušiniai yra viena gražiausių paukščių kiaušinių rūšių, primenančių vidurnakčio dangų su blizgančiomis žvaigždėmis fone. Gana dideli kiaušiniai turi būdingą tamsiai melsvai žalią spalvą ir granuliuotą paviršių. Jei kiaušinis neišsirita ir nepatenka į saulės spindulius, lukštas lėtai tampa kreminis arba šviesiai baltas. Emu kiaušiniai yra maždaug 5,1 colio x 3,5 colio ir sveria nuo 450 iki 650 gramų. Vienas emu kiaušinis siūlo 360 kalorijų kartu su daugybe maistinių medžiagų, tokių kaip omega rūgštys, baltymai, vitaminai ir mineralai.

8. Stručio kiaušiniai:

Stručio kiaušiniai

Didžiausias paukštis žemėje yra akivaizdus didžiausių valgomų kiaušinių nugalėtojas. Vidutinis stručio kiaušinis yra apie 180 mm ilgio ir 140 mm pločio. Jis sveria nuo 1,2 iki 2 kg. Kiekvienas stručio kiaušinis yra maždaug 24 vištų kiaušinių dydžio. Kietai verdantis stručio kiaušinis dėl 2 mm storio lukšto gali užtrukti iki 1,5–2 val. Skonio profilis yra gana panašus į vištienos kiaušinio, išskyrus žvėrišką skonį. Vienas stručio kiaušinis siūlo milžiniškas 2000 kalorijų su 235 g baltymų ir 100 g riebalų.

9. Kiro kiaušiniai:

Kiro kiaušiniai

Kirvo kiaušiniai daugelyje JK dalių yra laikomi delikatesu dėl jų retumo ir skonio. Šie kiaušiniai turi kreminės spalvos lukštą su rudomis dėmėmis. Paukščiai deda lizdus kartu su JK pakrante, iš kurios gaunami kiaušiniai. Priklausomai nuo žuvėdros veislės, kiaušinio dydis gali būti nuo 6,5 cm x 4,5 cm. Kirų kiaušiniai yra maistingi ir gana universalūs įvairiems maisto gaminimo būdams, pavyzdžiui, kietai virti, plakta ir tt. Vieno kiro kiaušinis gali pasiūlyti apie 139 kalorijas.

10. Perlinių vištų kiaušiniai:

Perlinių vištų kiaušiniai

Perlinių vištų kiaušiniai yra šiek tiek mažesni už vištienos kiaušinius ir turi labai kietus lukštus. Šių kiaušinių spalva yra nuo tamsiai kreminės iki šviesiai rudos spalvos, su dėmėmis ant lukštų. Dėl didelio trynio ir baltymo santykio perlinių vištų kiaušiniai yra turtingesni ir kreminiai nei vištienos kiaušiniai. Vidutinis kiaušinis sveria tik 1,4 uncijos, o tai reiškia, kad 2 perlinių vištų kiaušiniai gali sutapti su vienu vištienos kiaušiniu. Valgydami vieną kiaušinį, galite gauti iki 100 kalorijų kartu su svarbiausiais mineralais, tokiais kaip cinkas, magnis, fosforas ir kt.

11. Fazanų kiaušiniai:

Fazanas

Fazanų kiaušiniai iš daugelio fazanų paukščių veislių, kilusių iš Azijos. Kiaušiniai yra perpus mažesni nei vištienos kiaušiniai su rudos arba šviesiai alyvuogių žalios spalvos lukštais. Skonio požiūriu jie mažai kuo skiriasi nuo vištienos kiaušinių, išskyrus sodresnį ir kreminį. Šie kiaušiniai puikiai dera su įvairiomis maisto gaminimo formomis, pavyzdžiui, kietai virti, kepti kiaušiniai, škotiški kiaušiniai ir pan..

12. Ikrai:

Ikrai

Dabar čia yra įdomiausios valgomųjų kiaušinių rūšys, apie kurias tikrai norite žinoti! Ikrai! Skirtingai nuo kitų paukščių kiaušinių, ikrai yra eršketinių žuvų šeimos kiaušiniai. Ikrų spalvos ir tekstūros gali skirtis priklausomai nuo žuvies įvairovės. Paprastai ikrai naudojami kaip garnyras ant salotų ir duonos. Jis turi riešutų, sūraus skonio ir švelnaus ar stipraus skonio burnoje, kai jį paleidžiate. Kalbant apie mitybą, 100 gramų ikrai siūlo 264 kalorijas kartu su įvairiomis maistinėmis medžiagomis, tokiomis kaip kobalaminas, magnis ir kt..

Įdomūs faktai apie kiaušinius:

Štai keletas „kiaušinių“ puikių faktų apie kiaušinius, kurie jus tikrai nustebins:

 • Araukanos vištiena yra žinoma dėl to, kad Velykų spalvos kiaušinius deda natūralūs rožinės, rudos, žalios, mėlynos ir tt atspalviai.
 • Švieži kiaušiniai skęsta vandenyje, o supuvę plaukioja dėl didelių oro ląstelių susidarymo lukšto viduje.
 • Putpelių kiaušiniai yra geriausia alternatyva alergiškiems kiaušiniams žmonėms, nes juose nėra alergenų.
 • Rauginti ančių kiaušiniai, juodos spalvos, daugelyje šalių laikomi delikatesu ir vartojami kaip „100 metų kiaušiniai“ arba „šimtamečiai kiaušiniai“.
 • Kinija yra didžiausia kiaušinių gamintoja, užimanti 34% kiaušinių rinkos.
 • Naujausi duomenys rodo, kad britai per metus suvalgo maždaug..200 žmogui.

Tai yra keletas populiariausių valgomųjų kiaušinių rūšių, randamų visame pasaulyje. Turėdami tiek daug būdų virti ir patiekti kiaušinį, retai galite išeiti iš pusryčių, pietų ar vakarienės. Taigi, vėl klausimas jums – „Kaip tau patinka tavo kiaušinis?“! Mums patinka keptas kiaušinis su šiek tiek druskos ir pipirų prieskonių. Oi, kaip skanu! Ar ne?

ATSISAKYMAS: Šiame straipsnyje paskelbta informacija yra skirta tik informaciniais ir švietimo tikslais ir nėra teisinė ar kita profesinė konsultacija šia tema.