Namų sodininkystė, paprasčiau tariant, gali būti vadinama augalų auginimo ir jų priežiūros jūsų namuose įvairiais tikslais procesas. Tai laikoma maloniu hobiu, nes jis teikia naudą tiek psichinio atsipalaidavimo pavidalu, tiekdamas naminių ekologiškų vaisių ir daržovių.

Sodininkystę galima laikyti ir menu, ir mokslu. Darniai sutvarkę augalus, kad estetiškai atrodytų jūsų kieme ar įėjime ar net namuose, tai tampa menu, o sodininkystė, kaip mokslas, apima augalų auginimo principus ir metodus. Pagrindinis augalų auginimo principas yra tas pats visur, tačiau pagrindinis iššūkis yra rūpintis sodu bet kokiomis oro sąlygomis ir metų laikais.

Yra daug priežasčių, kodėl žmonės praktikuoja sodininkystę, nesvarbu, ar tai būtų vaikas, ar suaugęs, ar pagyvenęs žmogus. Daržininkystės praktika vaikystėje prasideda nuo linksmybių, kaip maža sėkla virsta jo ūgio augalu ir toliau mokosi jo vystymosi mokslo. Suaugusiesiems namų sodininkystė yra geriausias kasdienio įtempto darbo pakaitalas. Sodininkystė senyvo amžiaus žmonėms labai trukdo ir gali būti naudinga ir jiems, mankštinantis ir gryname ore.

Namų sodų tipai

Namų sodų svarba:

 • Šiandien šiame judriame pramonės pasaulyje namų sodai atlieka lemiamą vaidmenį atsižvelgiant į klimato sąlygas. Šiandien pasaulis susiduria su rimtomis aplinkos problemomis, tokiomis kaip šiltnamio efektas, vidutinės žemės paviršiaus temperatūros padidėjimas. Šie namų sodai, jei jie praktikuojami religingai ir su dideliu atsidavimu, padeda palaikyti mūsų namų aplinkos temperatūrą.
 • Tyrimas sako, kad istoriškai namų sodai buvo skirti gražios aplinkos kūrimui, meninių gabumų išreiškimui dizainu ir pramogų bei poilsio zonų kūrimui.
 • Šiame judriame ir įtemptame gyvenime žmogus natūraliai patiria stresą dėl ramybės, malonios aplinkos, gryno oro ir pan. Dėl šios priežasties dauguma žmonių atostogauja, norėdami sumažinti stresą ir grįžti į sveiką gyvenimą . Tą patį galima pasiekti ir užsiimant sodininkyste. Sodininkystė namuose kaip hobis yra tokia naudinga, kad gali suteikti žmogui malonią aplinką su grynu oru.
 • Sodininkystės darbai, tokie kaip sodinimas, ravėjimas, derliaus nuėmimas ir laistymas, yra puikus fizinis pratimas. Todėl jis puikiai papildo treniruočių laiką.
 • Namų sodininkystė taip pat yra praktinė veikla. Ant stalo galime atsinešti savo ekologiškai užaugintų daržovių, vaisių, gėlių ir vaistinių žolelių.
 • Įrodyta, kad sodininkystė mažina stresą, depresiją ir mažina vienatvę, ypač vyresnio amžiaus žmonėms.

Sodininkystės istorija:

Sodininkystė senovėje buvo vykdoma palei upių vagas ir miškus, atrenkant valgomas vaisių ir daržovių veisles ir konservuojant sėklas, kad jas būtų galima toliau auginti. Yra keletas įrodymų apie pirmuosius sodus senovės Egipto paveiksluose, kuriuose pavaizduotos akacijų eilės.

Kabantys sodai Babilone, vienas iš septynių pasaulio stebuklų, taip pat yra klasikinis dekoratyvinių sodų pavyzdys senovėje. Romėnų soduose buvo statulos ir skulptūros bei įmantrūs gėlynai. Europiečiai pradėjo auginti vaistines žoleles. Jų sodai dažniausiai buvo įrengti prie ežerų ar uolų ir buvo labai dekoratyvūs. Vėliau tapo madingi simetriški sodai su tokiais dekorais kaip fontanai ir topiarai.

Pradėkite sodą namuose:

Kas nemėgsta ką tik išaugintų naminių vaisių ir daržovių kvapo ar skonio? Tai neabejotinai geriausias atpalaiduojantis pratimas, kurį reikia atlikti arti gamtos. Investuokite šiek tiek laiko į ankstesnius tyrimus, susijusius su augalų rūšimis, kurias norite auginti, veislėmis, tinkančiomis jūsų klimatui ir namų erdvei, ir, svarbiausia, tomis, kurias galima tinkamai prižiūrėti pagal jūsų kasdienybę.

 • Nuspręskite, ką norėtumėte auginti. Ar tai gėlynas, ar daržovės, ar žolelės, ar vaisiai?
 • Turėkite omenyje biudžetą, kurį, jūsų manymu, galite investuoti į savo namų sodą. Kartais padargai ir trąšos gali būti gana brangūs, todėl suplanuokite sodą pagal augalų kainą ir reikalingą priežiūrą.
 • Vieta turėtų būti pasirinkta taip, kad bent 6–8 valandas per dieną sode būtų saulės spindulių.
 • Kitas dalykas yra sodo lovų planavimas. Paprastai planuokite plokščias lovas, o ne nuožulnias lysves, nes tai padeda efektyviai laistyti ir neleidžia dirvai nubėgti.
 • Kitas yra esminis sodininkystės reikalavimas, ty dirvožemis. Išbandykite savo dirvą. Įsitikinkite, kad dirvožemis yra pakankamai pajėgus auginti augalus. Jis neturėtų būti per sausas, arba turėsite investuoti daugiau laiko į jo laistymą, nei per drėgnas, nes tam tikros rūšies augalai neauga pelkėtoje dirvoje..
 • Kuo derlingesnė ir puresnė dirva, tuo geriau augs jūsų gėlės. Namuose esantis dirvožemis dažniausiai būna nederlingas ir prastos kokybės, nes ilgesnį laiką sėdi be jokių maistinių medžiagų. Būtinai įpilkite trąšų ir organinio mėšlo, kad užtikrintumėte tinkamą augalų mitybą. Jei įmanoma, investuokite į naują derlingą dirvą, kurią galima nusipirkti iš darželių, ir kartkartėmis keiskite viršutinį dirvožemio sluoksnį savo sode.
 • Dirvožemio apdorojimas yra labai svarbus, nes jis leidžia šaknims giliai įsiskverbti į dirvą, kad galėtų efektyviau gauti vandens ir maistinių medžiagų. Kasimas turėtų būti atliekamas, kai dirvožemis nėra nei per drėgnas, nei per sausas. Aštriu kastuvu švelniai pasukite viršutinį 8–12 colių dirvožemį, tuo pat metu įmaišykite organinių medžiagų ar mėšlo, kad jį pamaitintumėte.
 • Augalus rinkitės labai atsargiai, atsižvelgdami į tai, kiek saulės spindulių leidžia jūsų namai. Taip pat svarbu atspalvio kiekis, laistymo būdas, kurį planuojate daryti, ir jūsų aplinkos klimato sąlygos. Galite apsilankyti savo vietiniame darželyje ir paprašyti eksperto, kad jis jums padėtų, arba naršyti internete, kad ištirtumėte ir išsirinktumėte mėgstamiausius!!
 •  Paprastesnis būdas pradėti savo sodą yra pirkti jaunus augalus, vadinamus transplantacijomis. Tai yra jauni augalai, anksčiau auginti darželiuose, kuriuos galima persodinti tiesiai į jūsų namų dirvą. Labai atsargiai išimkite įsigytą augalą ir padėkite jį į iškastą vietą savo kieme. Patrinkite dirvą į vietą aplink šaknis, tada gerai sudrėkinkite ją vandeniu.
 • Pradiniuose etapuose sėjinukams reikia reguliariai laistyti vandens ir jiems negalima leisti išdžiūti. Paruoškite reguliarų augalų laistymo grafiką. Saulėtomis sąlygomis laistykite dažniau nei lietingą sezoną. Kai kuriuos augalus reikia laistyti dažniau nei kitus, todėl būtinai atlikite tyrimus iš anksto. Būtinai laistykite lėtai, kad dirvožemis galėtų gerai sugerti vandenį ir išvengti dirvožemio nuotėkio. Taip pat galite eksperimentuoti su įvairių tipų augalų drėkinimo metodais, jei planuojate ilgą laiką užsiimti savo sodo pomėgiu.
 • Uždenkite savo sodą mulčio sluoksniu, kuris padeda išlaikyti drėgmę ir veiksmingai apsaugo dirvą nuo piktžolių peraugimo. Pageidautina naudoti kompostą, nes jis taip pat maitina dirvą. Tai taip pat sumažins augalų laistymo kartų skaičių, jei turite įtemptą tvarkaraštį.
 • Dabar, kai jūsų sodas pradeda augti, padėkite jam išnaudoti visas savo galimybes, neatsilikdami nuo smulkių sodo darbų. Palaistyti augalus. Ištraukite piktžoles, kol jos dar neauga. Atsikratykite mirštančios ir sergančios augmenijos. Įsitikinkite, kad veiksmingai atsikratote kenkėjų ir vabzdžių, juos nušluostydami arba purškdami ant insekticido palaikykite aukštus augalus lazda ar virve, pririšta prie atramos. Savo augalus gerai maitinkite organinėmis trąšomis.

Namų sodų tipai:

Dabar, kai žinote namų sodininkystės istoriją ir svarbą, galbūt susimąstysite apie savo namų erdvę ir jai tinkamą sodo tipą. Įvairūs sodai ir augalai gali būti pritaikyti jūsų kieme ir aplinkoje, kurioje gyvenate.

Čia mes išvardinome kai kuriuos namų sodų tipus.

Daržovių/virtuvės sodai:

Labiausiai paplitęs sodo tipas, kurio žmonės ieško, yra daržovių ar virtuvės sodas. Daržovių sodus labai smagu prižiūrėti, ir jūs tiesiogine prasme galėsite mėgautis savo darbo vaisiais. Kasdien augant daržovių kainoms, tai taip pat yra patogi priemonė kišenėms sumažinti jūsų mėnesines išlaidas.

 • Tinkama vieta: Daržovių sodą galima auginti erdvėse – nuo mažo balkono iki didžiulio kiemo. Šio tipo sodo universalumas daro jį ypač patogiu vartotojui.
 • Aprašymas ir planavimas: Atlikite išsamius tyrimus apie daržoves ar vaisius, kurie gerai auga jūsų aplinkoje. Kai kurioms daržovėms augti reikia daugiau erdvės, o lapinius žalumynus galima auginti mažame puode labai mažai priežiūros. Kai kuriuos augalus reikia kruopščiai prižiūrėti, ty laistyti ir trąšomis, o kitus galima palikti laukiniams. Kiekviena daržovė turi specifinius reikalavimus; kai kuriuos iš jų reikia sodinti eilėmis. Kiekvienas turi būti dauginamas skirtingai, bulvės turi būti gumbavaisiai, o mėtoms persodinti reikia stiebo auginių. Todėl pirmiausia sudarykite vaisių ir daržovių, tinkančių jūsų erdvei ir klimatui, sąrašą ir atitinkamai planuokite. Pabandykite investuoti į brangias daržoves, tokias kaip brokoliai, kad sumažintumėte mėnesio biudžetą.
 • Kaip padaryti sodą gražų: Priklausomai nuo laisvos vietos, galite pridėti spalvotų kabančių vazonėlių vazonams arba čia ir ten pridėti spalvotų rutuliukų ir akmenukų, kad jis atrodytų gyvas.

Gėlių sodai:

Gėlių sodai yra dar vienas plačiai paplitęs tipas, dažniausiai pageidaujamas dėl jų estetinio patrauklumo.

 • Tinkama vieta: Jie labiausiai tinka jūsų priekiniams sodams, nes jie gali pakeisti jūsų vietą, pridėdami spalvų riaušių. Tačiau jei erdvė yra ribota, skirtingos spalvos gėlės vazonuose jūsų balkoną ar patalpų erdvę pagyvins.
 • Aprašymas ir planavimas: Gėlių sodo planavimas gali būti gana sudėtingas ir reikalauja išsamių tyrimų. Pasistenkite sužinoti, kurie gėlių augalai tinka jūsų klimatui, taip pat saulės ir pavėsio kiekiui jūsų namuose. Susipažinkite su įvairių rūšių vienmečiais ir daugiamečiais augalais ir kaip juos prižiūrėti. Įvairiems žydintiems augalams reikalingas skirtingas drėgmės ir trąšų kiekis, todėl planuokite artimiausias grupes pagal savo tvarkaraštį. Be to, nepamirškite atstumo, reikalingo kiekvienam augalui, kad jis tinkamai žydėtų. Tačiau iš pradžių nesirinkite egzotiškų veislių, nes joms reikia labiau miklios rankos.
 • Kaip padaryti sodą gražų: Galite pridėti savo asmeninį sodo įspūdį, pridėdami mažus dekoratyvinius suoliukus, kad galėtumėte sėdėti ir mėgautis gėlių grožiu. Jei jūsų priekinis kiemas yra pakankamai didelis, fontanas ir viena ar dvi skulptūros suteiks papildomos elegancijos ir tikrai sulauks komplimentų !!

Padangų sodai:

Galite perdirbti senas padangas iš savo transporto priemonių, kad sukurtumėte gėlynus. Tai paprastas būdas padangas perdirbti estetiškai, bet tuo pat metu. Padangomis galima sodinti žoleles, smulkias gėles, taip pat kelias daržovių rūšis, kurios nėra giliai įsišaknijusios.

 • Tinkama vieta: Šie sodai dažniausiai idealiai tinka lauke arba balkonuose. Jie gali atrodyti šiek tiek nepatogūs patalpose.
 • Aprašymas ir planavimas: Išneškite nenaudotas padangas į savo garažą ir išvalykite. Užpildykite juos derlingu dirvožemiu ir pasodinkite gėlių ar daržovių pagal savo skonį ir klimatą. Laistykite juos reguliariai. Jei jūsų priekinėje verandoje padangos gali būti pasodintos dekoratyvinių gėlių veislėmis, kad būtų suteikta šiek tiek spalvų, išnaudojant ribotą erdvę.
 • Kaip padaryti sodą gražesnį: Padangas galite dažyti ryškiomis spalvomis, taip pat pridėti didelių akmenukų, kad pridėtumėte dekoro.

Konteinerių sodai:

Konteinerių sodai yra tikrai patogūs žmonėms, kurie neturi erdvės sodinti didelių ir išsamių sodų.

Šie konteineriai gali būti bet kokie – nuo mažų statinių iki puodų.

 • Tinkama vieta: Šie sodai yra labai universalūs ir gali būti sodinami bet kur – nuo priekinės verandos iki balkono.
 • Aprašymas ir planavimas: Pasirinkite tinkamas augalų rūšis pagal turimus konteinerius. Pavyzdžiui, daržoves galima sodinti į lovelius, o žoleles – mažesniuose vazonuose. Bonsai medžius, dekoratyvinius ar vaisius, galima sodinti į mažas statines. Užtikrinkite tinkamą vandens nutekėjimą, kad augalai gerai augtų.
 • Kaip padaryti sodą gražesnį: Konteinerius galite papuošti dažydami. Be to, pabandykite meniškai suporuoti skirtingų dydžių konteinerius, kad sukurtumėte estetinį vaizdą, atsižvelgiant į planuojamą erdvę.

Šiltnamio sodai:

Tai patogiausia rimtiems ūkininkams ar sodininkystės ekspertams, norintiems auginti vaisius ir daržoves nepriklausomai nuo metų laiko, nes tai suteikia šiltą interjerą. Tačiau tai yra labai daug laiko reikalaujantis ir brangus procesas, todėl geriau patikėti ekspertams ar labai susidomėjusiems.

 • Tinkama vieta: Šis sodo tipas labiau tinka dideliems kiemams ar ūkiams, todėl maža vieta atrodys ankšta.
 • Aprašymas ir planavimas: Jei patys ieškote šiltnamio sodo, šiais laikais prekyvietėse galima įsigyti mini šiltnamių zonų, pritaikytų jūsų lauko erdvei. Jie yra mažiau sudėtingi nei didesni, lankstesni ir lengviau naudojami. Taigi, jei norite, kad jūsų arbūzai būtų ištisus metus, galite apsvarstyti galimybę investuoti į šiltnamio sodą.

Balkonų sodai:

Ar jūs gyvenate bute ir turite nedidelį balkoną? Nesijaudinkite, nes turime sodo idėją, kuri tiksliai atitiks jūsų poreikius !!

 • Aprašymas ir planavimas: Pasirinkite savo balkonui tinkamą augalų rūšį pagal saulę, vėją ir pavėsį savo galerijoje. Uždaruose balkonuose klimato sąlygos gali būti mikrovaldomos, o tai riboja jūsų augalų pasirinkimą. Įsitikinkite, kad pasirinkote tinkamą žydinčių augalų kiekį ir neužkraukite balkono, kuriame yra per daug augalų. Norėdami dar labiau sutaupyti vietos, mikrožoleles galite auginti pakabinamuose vazonuose.
 • Kaip padaryti sodą gražesnį: Suplanuokite balkono išdėstymą ir dizainą su kintančiomis gėlių ir augalų spalvomis, kad erdvė atrodytų šviesesnė. Galite pridėti nedidelę skulptūrą pagal savo išdėstymą ir pridėti žavesio savo balkonui.

Terasa/sodas ant stogo:

Šio tipo sodas planuojamas tada, kai namuose nėra vietos, bet ant stogo ar terasoje sodininkystei. Terasos sodo privalumas yra tas, kad jūsų sodas yra pakankamai saulės ir lietaus.

 • Aprašymas ir planavimas: Pirmiausia nustatykite terasos dalį, kurią planuojate paversti sodu. Tada rinkitės lauke tinkamus augalus, nes jie gali būti veikiami atšiaurių oro sąlygų ir turėtų juos atlaikyti. Pasodinkite juos ir, pageidautina, saulėtoje oroje naudokite lašelinę laistymo sistemą. Pagrindinis terasos sodo privalumas yra tai, kad jis bus naudingas vasaros sezono metu, nes palaiko vėsią temperatūrą. Jei jūsų namuose yra augintinių, jums tikrai patiks šie sodai ant stogo linksmybėms ir linksmybėms !!
 • Kaip padaryti sodą gražų: Žydinčių augalų spalvas galite pritaikyti pagal foną. Jei jūsų terasa yra didelė, galite pridėti sūpynes ar nedidelį suoliuką, kuris jums bus puikus atsipalaidavimo šaltinis.

Sienos/vertikalūs sodai:

Vertikalūs sodai yra naujausia šių dienų tendencija. Jie tampa „selfie“ taškais, kai yra miesto širdyje, nes koncepcija yra išskirtinai unikali, jei gerai įgyvendinama.

 • Tinkama vieta: Šio tipo sodas tinka lauke, nes jam reikia erdvės aukščio požiūriu ir jis yra estetiškesnis atviroje erdvėje.
 • Aprašymas ir planavimas: Vertikaliems sodams reikia kruopštaus planavimo, nes juos reikia prižiūrėti. Jei planuojate vertikalų sodą su skirtingais sodintojais, labai kruopščiai planuokite augalų rūšis, nes vienas augalas neturėtų peraugti į kitą. Maži krūmai ir žolelės su mažomis gėlėmis labiau tinka vertikaliems sodams. Jei vertikalus sodas yra gyvatvorė, pasirinkite veislę su dekoratyviniais lapais ir didelėmis spalvingomis gėlėmis. Pirmenybę teikite lašelinei laistymo sistemai, kad išvengtumėte laistymo.
 • Kaip padaryti sodą gražų: Galite sumontuoti skulptūras bet kurioje vertikalaus sodo pusėje arba priešais jį pridėti fontaną, kad padidintumėte estetinį patrauklumą.

Vaikų sodai:

Šis sodo tipas taip pat yra gana populiari šiais laikais. Vaikai mokyklose mokomi ekologiškų vaisių ir daržovių svarbos bei aplinkos tausojimo.

 • Tinkama vieta: Pirmiausia pradėkite nuo mažo sodo. Taigi galite auginti savo balkone arba priekinėje verandoje.
 • Aprašymas ir planavimas: Jei norite paskatinti savo vaiko sodininkystės įgūdžius ir priartinti juos prie gamtos, investuokite į nedidelį sodą su daržovėmis ir gėlėmis, kurias lengva auginti. Įtraukite savo vaikui laistymo režimą ir paaiškinkite, kaip išsamiai rūpintis augalais. Padėkite jiems nuimti vaisių ir gėlių derlių ir virkite, kad jie sukeltų daugiau susidomėjimo.

  Kaip padaryti sodą gražesnį: Galite padaryti sodą patogesnį vaikams, pridėdami prie jo sūpynes ar spalvingus žaislus. Taip pat galite pridėti smėlio dėžę, jei kiemas yra pakankamai didelis ir lauke.

Ar planuojate kurti savo namų sodą? Jei taip, tikimės, kad aukščiau pateiktos sodo idėjos padėjo jums užbaigti sodo tipą, kurį norite pasodinti savo namuose. Taigi, nesivaržydami, eksperimentuokite su savo namų sodu ir atskleiskite savo kūrybinius įgūdžius !!