Bir ateş kıvılcımı bir kaleyi bile yok edebilir. Ateş, yaşamın beş büyük unsurunun böyle tehlikeli bir unsurudur. Elementlerin her biri tehlikelidir ve yangın en tehlikeli elementlerden biridir. Yangın genellikle su ile söndürülür ve çok uzun zamandan beri takip edilen bir yöntemdir. Ancak daha sonra yangın söndürücülerin yangını söndürdüğü bulundu. Söndürücüler, yangının kaynağına göre kullanıldığı çeşitliliktedir. Her bir söndürücüde bulunan söndürme maddesi, kullanıma bağlı olarak yangının başlamasını destekler. Bazı yangın söndürücüler kağıt, tahta ve plastikten yapılan yangınlarda kullanılmak içindir. Aynı şekilde, her yangın kaynağının yangını söndürebilecek belirli bir ajanı vardır..

Yangın Söndürücü Nedir??

Genel olarak, bir yangın söndürücü, küçük yangınları söndürmek veya düzenlemek için kullanılan aktif bir yangın güçlendirme cihazıdır. Tavana ulaşan yangın gibi kontrol dışı bir yangında kullanılması tavsiye edilmez; kullanıcıyı riske atar veya bir itfaiye ekibinin uzmanlığını gerektirir. Bir yangın söndürücü, bir yangını söndürmek için boşaltılabilecek bir madde içeren silindirik bir basınçlı kaptan oluşur. Silindirik olmayan basınçlı kaplarla üretilen yangın söndürücüler de mevcuttur ancak kullanımları daha az yaygındır..

Yangın söndürücülerin iki önemli kategorisi vardır:

 • Depolanan Basınç: Depolanan basınç, yangın söndürme maddesinin aynı bölmesinde depolanan itici gaza sahiptir. Kullanılan ajanlara bağlı olarak farklı itici gazlar kullanılır. Azot genellikle kuru kimyasal söndürücülerle kullanılırken, su ve köpüklü söndürücüler havayı kullanır. Depolanmış basınçlı yangın söndürücüler, standart tip yangın söndürücülerdir..
 • Kartuşla çalışan: bu yangın söndürücüler, itici gazın, tahliyeden önce delinerek itici gazın söndürme maddesine açılmasına izin veren ayrı bir kartuşta bulunur. Bu, o kadar yaygın değildir ve esas olarak, ortalamadan daha yüksek bir kullanıma sahip oldukları endüstriyel yangın alanlarında kullanılır..

Yangın Söndürücüler Nasıl Kullanılır?

Yangın söndürücü türleri

Evet! Bu kesinlikle bilmeniz gereken bir şey. Ana amaçları yangın anında insanlara yardım etmek olduğundan, panik halindeyken bile kolay bir şekilde ele alınmasına özen gösterilmiştir. Uzmanlar basit bir komutla ‘GEÇ’ diyor İzlenecek adımlar:,

 • Pimi koldan çekin.
 • Üssü hedefleyin, çünkü üstte belirlenen hedef başarısızlıkla sonuçlanacaktır..
 • Söndürücü maddeyi serbest bırakmak için tetiği dikkatlice ve yavaşça sıkın.
 • Yangının şiddetini azaltmak için yan yana süpürün, yangının tabanına odaklanın, söndürücüler minimum 10-20 saniye kalıp yangını başlatın..

Bu söndürücüler manuel olarak çalıştırılırken, bazı söndürücüler yangın alarmı çaldığında otomatik olarak çalışır. Otomatik açık söndürücüler, elle kuvvet uygulanmasına ihtiyaç duymayacak şekilde tasarlanmıştır. Manuel yangın söndürücülerin çoğu su, toz, köpük, CO2 ve kimyasal bazlıdır..

Yangın Türleri ve Farklı Sınıflardaki Yangın Söndürücülerin Kullanımı:

Yangın herhangi bir kaynaktan çıkar ve beklenmedik bir zamanda olur. Yangın her türden olabilir, mutfak yangını, elektrik kaçağı, sanayi yangını, ofis yangını, araba yangını vb. Her yangının kendi söndürücüsü vardır. Mutfaktan çıkan yangın su ile söndürülmeli, tahta, kağıt vb. ise toz söndürücülerle kapatılabilir. Genellikle A sınıfı yangın su ile söndürülür. Ev tipi yangın söndürücülerin kullanımı kolaydır ve basit talimatlarla kullanılabilir. Ofislerde ve endüstrilerde genellikle yangın söndürücüler bulunur ancak büyük yangını söndürmek için kullanılamaz. CO2 yangın söndürücüler daha çok elektrik yangın riskleri için kullanılmaktadır ve bunlar genellikle bilgisayar sunucu odalarında kullanılan ana yangın söndürücü tipidir. B Sınıfı yangınları da söndürürler Yangın söndürücülerin kullanım dereceleri vardır. A B ve C, bir yangın söndürücünün sahip olabileceği ortalama derecelendirmelerdir..

 • ABC Yangın Söndürücüler:

abc tipi yangın söndürücü

Mono amonyum fosfat, ABC Kuru Kimyasal, ABE Toz, tri-class veya çok amaçlı kuru kimyasal A, B ve C sınıfı yangınlarda kullanılan kuru kimyasal söndürücüdür. ABC kuru kimyasal, mono amonyum fosfatın aktif olduğu bir mono-amonyum fosfat ve amonyum sülfat karışımıdır. Bu, her türlü yangın için kullanılabilir; yanan kağıt, ahşap ve plastikten kaynaklanan yangın, elektrik kaçağından kaynaklanan yangın ve sıvı veya gazlardan kaynaklanan yangın. Uzmanlar veya profesyoneller çoğunlukla ABC yangın söndürücülerle ilgilenir.

 • BC Yangın Söndürücüler:

söndürücüler

BC Yangın Söndürücülere Kuru Kimyasal Söndürücüler de denir. Bu hem B Sınıfı hem de C Sınıfı yangınları söndürür. B Sınıfı yangın, yanıcı sıvılardan çıkar. C sınıfı yangın, enerjili elektrikli ekipmandan çıkar. Potasyum veya sodyum bikarbonat veya CO2 ile doldurulurlar. Bu, bir dizi yangın kazasının üstesinden gelebilir.

 • B Sınıfı Yangın Söndürücüler:

b tipi yangın söndürücü

B Sınıfı yangın, yanıcı sıvılar veya yanıcı gazlar, petrol gresleri, katranlar, yağlar, yağ bazlı boyalar, solventler, cilalar veya alkollerdir. B Sınıfı yangın söndürücüler, sıkıştırılmış gaz içeren CO2 söndürücülerdir. Kuru kimyasal söndürücüler, yangın söndürme maddesini ateşe vermek için bir söndürücü madde ve sıkıştırılmış yanıcı olmayan gaz içerir..

 • C Sınıfı Yangın Söndürücüler:

c tipi yangın söndürücü

C sınıfı yangın söndürücüler, canlı elektrikli ekipmanlardaki yangın için uygundur. Mono amonyum fosfat ve sodyum bikarbonat, iletken olmayan özelliklerinden dolayı bu tür yangınlarla mücadelede yaygın olarak kullanılan söndürücü maddelerdir. C Sınıfı yangın söndürücüler, Avustralya sistemi tarafından E Sınıfı yangın söndürücüler olarak belirlenmiştir..

 • D Sınıfı Yangın Söndürücüler:

d tipi yangın söndürücü

D Sınıfı yangın söndürücüler, yangını tamamen yoğunlaştırmak ve boğmak için doğal olarak önemli miktarda yangın söndürme maddesi gerektirir. Bu söndürücüler, ayırt edici maddeyi önemli bir miktarda verecek ve böylece temel tabakayı oluşturabilecek şekilde tasarlanmıştır ve söndürme maddeleri, en hassas metallere karşı inaktif olacak şekilde seçilmiştir..

 • K Sınıfı Yangın Söndürücüler:

k tipi söndürücü

K sınıfı yangın söndürücüler sabunlaşma prensibi ile çalışır. Sabunlaşma, pişirme yağı veya katı yağın yakılmasında potasyum asetat, potasyum sitrat veya potasyum karbonat gibi kimyasal karışımlar kullanıldığında meydana gelir. Alkali karışım yağ asidi ile birleşerek yüzeyde buharı ve buharı tutan ve yangını söndüren sabunlu bir köpük tabakası oluşturur..

 • Yangın Topu Söndürücüler:

top tipi yangın söndürücü

Ateş topu söndürücü, yangını söndürmenin basit bir yoludur. Büyük cam küre, ateşe atıldığında patlayan ve hemen tepki veren CTC’den oluşur. Daha önce tuzlu su doldurulmuştu; şimdi kürenin Potasyum Bikarbonat’ı var. Bu, küçükleri harekete geçirmek için kullanılabilir. ateş kağıttan veya tahtadan kırılan.

Yangın Söndürücü Tipleri ve Kullanım Alanları:

Bunlar yangın söndürücülerin kombinasyonları olsa da, kullanışlı olan bazı türleri şunlardır:.

1. Su Söndürücüler:

su yangın söndürücü

Sulu söndürücüler, kağıt, tekstil odunu vb. gibi katı partiküllerin yakıtı ile savaşmak için en iyisidir. Uygun maliyetlidirler ve ayrıca dört farklı tipte sınıflandırılırlar..

 • Su Jetli Söndürücü: Tipik olarak, bu, yananların üzerine su püskürtmeyi ve böylece onları soğutmayı içerir. Bu, malzemelerin yeniden tutuşma olasılığını önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, herhangi bir canlı elektrikli ekipman üzerinde kullanılmazlar ve aynısını sağlamak için özen gösterilmelidir..
 • Katkı Maddeli Su Söndürücü: Su püskürtmeli söndürücüler, kendilerine eklenen kimyasallar gibi katkı maddelerine sahiptir. Bunlar köpüren kimyasallardır. Kimyasallar eklendiğinde, su doğal yüzey gerilimini kaybetme eğilimindedir ve bu nedenle yanan malzemelere tamamen girebilir..
 • Su Püskürtmeli Söndürücüler: Sprey şeklinde ince su damlacıkları kullandıkları bilinmektedir ve bu damlacıkların her birinin çevresinde iletken olmayan hava vardır..
 • Su Sisi Söndürücüler: Bunlar, sis veya sis şeklinde suyu dağıtır ve bu damlacıklar, su spreyi veya başka herhangi bir türde dağılanlardan çok daha küçüktür. Damlacık küçük olduğunda, yüzey alanı boyutuna göre daha büyük olacaktır. Bu, su damlacıklarının daha hızlı buharlaştığı ve böylece ısıyı daha hızlı emdiği anlamına gelir..

2. Köpük Söndürücüler:

köpük tipi söndürücü

Bunlar A Sınıfı ve B Sınıfı yangınlarda kullanılabilir ve kullanılabilir. Tipik olarak, benzin ve dizel gibi sıvı kaynaklardan kaynaklanan yangınları söndürmek için kullanılırlar. Kullanım açısından su jetli söndürücülerden çok daha iyidirler çünkü köpüklü söndürücüler ahşap ve kağıt gibi katı maddeler üzerinde de kullanılabilir. Köpük sıvı yüzeyini kapatacak ve böylece yanıcı buharın hava ile temasını önleyecektir. Bir dezavantajı, serbest akan sıvı yangında kullanılamamasıdır..

3. Toz Söndürücüler:

toz tipi yangın söndürücü

Bunlar A Sınıfı, B Sınıfı ve C Sınıfı yangınlarda kullanılabilen gerçek çok amaçlı yangın söndürücülerdir. Ayrıca bazen elektrikli ekipmanlardan çıkan yangınlarda da kullanılırlar. Ancak onu gerçekten soğutmazlar, böylece yeniden ateşleme için alan açarlar. Bu toz söndürücülerin bina içinde veya kapalı alanlarda kullanılması tavsiye edilmez..

4. Karbon Dioksit Söndürücüler:

karbondioksit tipi yangın söndürücü

bunlar genellikle elektrikli ekipmanların çok olduğu mekanlarda tercih edilir. Tipik olarak, sunucu odalarında veya ofis alanlarında kullanılırlar. Bunu yaptığı bilinen bir köpük söndürücünün aksine, kullandıktan sonra herhangi bir kalıntı veya iz bırakmazlar. Karbondioksitli yangın söndürücüler parafin veya benzin gibi B Sınıfı yangınlarda da kullanılabilir..

Ateşin Farklı Sınıfları:

Bir yangın söndürücü satın almakta tamamen yeni olanlarınız için, bilmeniz gereken farklı sınıfları burada bulabilirsiniz. A, B vb. tür yangınlardan ne kastettiğimizi merak ediyorsanız, işte size kısa bir fikir.

 • A sınıfı: Yanan malzemelerin katı olduğu durumlarda A sınıfı kullanılır. Örneğin, ahşap, kağıt, plastik ve tekstil.
 • B Sınıfı: B Sınıfı, benzin ve yağ gibi yanıcı sıvılar içindir. Ancak yemeklik yağ ve diğer yağlar buraya dahil değildir.
 • C Sınıfı: C sınıfı, propan ve bütan gibi her türlü yanıcı gaz içindir.
 • D Sınıfı: D Sınıfı titanyum, magnezyum veya alüminyum gibi metal durumlarda yangınla mücadele eder.
 • E Sınıfı: Elektrikli ekipmanlarda yangın olduğunda E Sınıfı tercih edilir..
 • F Sınıfı: Yemeklik sıvı ve katı yağ nedeniyle yangın çıkması durumunda F Sınıfı kullanılır..

Bir Söndürücü Satın Almadan Önce Neleri Bilmeliyim??

Yangın söndürücüler almaya başladığınızda bunlara dikkat edin.

 1. Değerlendirme: Göreyim seni! Derecelendirme kesinlikle burada önemlidir. Derecelendirme veya bazen üzerlerinde yazılı beş sınıf göreceksiniz. Daha yüksek yangın seviyelerine eğilimli endüstrilerde, ABC ve BC gibi sınıfların kombinasyonları tercih edilir. Bunları yangın sınıfına göre seçmeniz gerekir. Konut binaları ihtiyaçlarına uygun yangın sınıfları ile donatılmıştır..
 2. Malzeme: Söndürme malzemesinin de biraz dikkate alınması gerekir. Her yangın sınıfı farklı yakıtları yakmak için kullanıldığından, kullanıma bağlı olarak yangını söndürmek için benzersiz kimyasal maddelere ihtiyacınız olabilir..
 3. Kapasite: yangın söndürücünün kapasitesi farklı amaçlara hizmet etmek içindir. Örneğin 1 kg veya 0,5 kg araçlar için uygun olurken, 4 kg üstü olanlar ise Endüstriyel kullanım içindir. Bu nedenle yangın söndürücünün kapasitesine karar vermek gerekir ve bu da onu kullanmak istediğiniz kullanım türüne bağlı olacaktır..
 4. sertifika: Herhangi bir tür veya sınıftaki tüm yangın söndürücülerin üzerlerinde BIS/ISI sertifika işareti olması gerekir..

İşte onlar hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler.

 • Mutfakta yangın çıkmaması için kolay alev alan şeyler ateş kaynağından uzak tutulmalıdır..
 • Arabadan çıkan yangın su ile tedavi edilmemelidir.
 • Elektrik kaçağı su ile değil toz yangın söndürücülerle giderilmelidir..
 • LPG’de sızıntı olması durumunda çok kötü bir yangına neden olabilecek lambaları açıp kapatmayın..
 • Yangının kırılmasını önlemek için hareket halindeki otobüs, tren veya arabada sigara içmekten kaçının.
 • Seyir halinde portatif veya mini yangın söndürücüler kullanılabilir.
 • Küçük yangınları söndürmek için evlerde ev tipi yangın söndürücülerin bulunması tavsiye edilir..
 • Yangın çıkışları uygun ekipmanla tedavi edilmelidir..
 • Çocukların ateşle oynamasını önleyin.
 • ABC yangın söndürücüler kağıt, ahşap ve plastik gibi evlerde kullanılabilir..
 • B Sınıfı yangın söndürücüler, her an sıvılardan ve solventlerden yangın çıkabileceğinden endüstrilerde olmazsa olmazdır..
 • Ofislerde elektrik kaçağından kaynaklanan yangını söndürmek için BC yangın söndürücüler bulunmalıdır..
 • K sınıfı yangın söndürücüler, yağ bazlı hammaddelerle çalışan endüstrilerde olmazsa olmazlardandır..

Ateş canlı ve ölümcül bir canavardır. Canlı yangın tek bir kıvılcımdan başlar ve çok büyük patlar, bunun daha önce önlenebileceği fark edilir. Yangın söndürücüler, yangın durumunda canlı destek görevi görür, ancak yanlış kullanımı felakete yol açabilir. A, B, C, D ve K gibi farklı tipteki yangın söndürücülerin her biri, hem kuru hem de sıvı farklı kimyasalların karışımı ile yapılır. Suyun genellikle suyu harekete geçirdiği bilinir, ancak bu bazen felakete yol açabilir; bu nedenle yangını söndürmek için her zaman uygun yangın söndürücülerin kullanılması tavsiye edilir..