Lambalar genellikle göz ardı edilmiştir. Mecazi anlamda hayatımızı, gerçek anlamda da evinizi aydınlatırlar. Bu çeşitlerden bazıları eve bir nevi özel bir ambiyans katmak ve canlı bir atmosfer oluşturmak için kullanılır. Bazıları hafif tutarken, avize gibi diğerleri çok daha büyük ve işlevler için kullanılıyor..

Teknik olarak lambalar ışık veren bir cihazdır. Bazıları bir gölgelik veya örtü ile birlikte bir elektrik ampulü ile birlikte gelir. Geleneksel olanlar, yanan gazlı bir fitil veya cam gölgeli bir manto ile gelir. İşte basit bir sınıflandırma.

 • a. Elektrik ve gaz ile olanlar;
 • B. Kandil gibi yağlı olanlar;
 • C. CFL ve tüpler gibi günümüz lambaları.
 • NS. Boylarına göre olanlar.

Edebi yönden bakıldığında, lambaların ne anlama geldiği burada.

 • pozitiflik getirmek
 • Bilgelik ve ilahiyat ışığı
 • Başkalarına ışık sağlamak için kendini feda etmek.

Teknik olarak, lambalar bir parlaklık kaynağıdır. Alanı aydınlatırlar, böylece alanın daha parlak görünmesini sağlarlar. Bunlardan bazıları dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Süslü restoranlarda kullanılanlar günlük hayatta kullanılanlardan farklıdır. Işığın diğer önemi, gözler için ayarlanabilir bir ışın yaratmasında yatmaktadır. Tasarlanan ışıklardan bazıları, onu hafif ve aynı zamanda iyi bir okuma veya çalışma ortamı sağlayan rahat bir aydınlatma yapmaya odaklanır..

Yıldırım için Farklı Lamba Türleri:

Aydınlatmanın birçok çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? Gazyağı ve kandillerden çok uzaklaştık. Ama hala buna güvenen evler var. Ancak, listenize eklemek için birkaç tane daha var. Kullanmış olduğunuz birçok lamba türü için hızlı kılavuzumuza bir göz atın..

1. Elektrik Lambası:

en yaygın kullanılan lamba türü elektrik lambasıdır. Bunlar bir ampul ve ekli bir tutucu ve bazen de süslü tonlarla gelir. Uzun süre dayanırlar ve elektrik filamandan geçer. Birçok çeşit elektrik lambası mevcuttur.

a. Akkor Lamba:

Bir filament olan tungsten içeren bir cam mahfazadan oluşur. Elektrik akımı bu filamandan geçer ve bu, üretim sıcaklığını ısıtarak ışık üretir..

 • Artıları: 800-1200 saat çalışır. Enerji verimlidir ve iyi bir ömre sahiptir.
 • Eksileri: Ürettiği en büyük etki ürettiği ısıdır..

B. Işık Yayan Diyot:

Genellikle, etkinleştirildiğinde ışık yayan bir p-n bağlantısı olan LED olarak bilinir. LED, elektrik akımı geçtiğinde ışık yayan bir yarı iletkendir. Parçacıklar akımı taşıdığında, ışık üretilir ve yarı iletkenin malzemesi içinde birleşir..

 • Artıları: %80-90 civarında maksimum enerji verimliliği sunar. Çok daha az ısı yayar ve uzun ömürlüdür.
 • Eksileri: Pahalıdırlar ve ışıkları özellikle parlak değildir..

C. Kompakt Floresan Lambalar:

Elektrik akımının argon ve ayrıca az miktarda cıva buharı içeren tüpten aktığı CFL olarak bilinirler. Bu, tüpün içindeki floresan kaplamadaki fosforu uyaran UV ışığının üretilmesine yol açar. Bu ışık yayar. 10.000 saat dayanırlar.

 • Artıları: Akkor lambalardan dört kat daha verimlidirler. 8-10 kat daha uzun süre dayanırlar..
 • Eksileri: Pahalıdırlar ve aşırı sıcaklık gibi dış etkenlere dayanamazlar..

NS. Halojen Lambalar:

Teknik olarak halojen lambalar akkor lambalardır. Bu lamba bir tungsten filamana sahiptir ve ampulde halojen gazı vardır. Ancak ampulün içindeki halojen hem kararmayı önleyecek hem de filamenti yavaşlatacaktır. Filamentin eksenel olarak yönlendirildiği boru şeklindeki şekil, geldiği olağan şekildir ve yaklaşık 2 ila 2,5 yıl sürebilir.

 • Artıları: Pahalı değildirler ve her yöne sıcak ışık yayarlar ve daha uzun süre dayanırlar..
 • Eksileri: diğerlerine göre daha kısa ömürlüdürler ve çok fazla ısı yayarlar..

e. Metal Halide Lambalar:

Bir sonraki lamba türü Metal Halide veya MH lambadır. Argon, cıva ve MH tuzları gibi gazlı kuvars veya seramikten yapılmış bir ampulün içinde bir ark tüpüne sahiptirler. Elektrotlara verilen voltajdan daha yüksek voltaj verildiğinde yanar. Yaklaşık 16.000 ila 20.000 saat sürer.

 • Artıları: En büyük faydası, yüksek ışık verimi ve soğuk ışık kaynağıdır..
 • Eksileri: UV ışığı yayar ve toksik olan cıva içerir.

F. Floresan Lambalar:

cam tüpteki cıva buharını iyonize ederler. Gazdaki elektronlar böylece UV frekansında fotonlar yayar. UV ışığı daha sonra fosfor kaplama kullanılarak standart aydınlatma kaynağına dönüştürülür. 7000-15.000 saat dayandıkları bilinmektedir..

 • Artıları: Akkor lambalardan çok daha az enerji kullanırlar, yaklaşık %90 daha az enerji harcarlar ve ayrıca çok daha az ısı yayarlar..
 • Eksileri: Gözleriniz için çok yumuşak değiller. Ayrıca, ne kadar uzun süre yanarlarsa, eskisinden daha az beyaz ve daha az parlak olma eğilimi gösterirler..

G. Neon Lamba:

Neon lambalar, yeterli voltaj sağlayarak iki elektrot arasında bulunan gaz atomlarını uyararak çalışır. 24 saat çalıştırıldığında 8 ila 15 saat dayandıkları bilinmektedir. Çeşitli renk ve şekillerde gelirler ve göze estetik olarak hoş gelirler..

 • Artıları: Memnunlar ve düşük enerji tüketiyorlar.
 • Eksileri: UV ışınları üretir ve biraz daha pahalıdır.

H. Deşarj Lambaları:

Bir deşarj lambasındaki ışık, yarı saydam veya şeffaf bir kaynaşmış kuvars içinde tutulan tungsten elektrotlar arasındaki elektrik arkı tarafından üretilir. Önemli bir süre dayandıkları bilinmektedir ve bunları araba ve diğer araç farlarında bulabilirsiniz..

 • Artıları: halojen lambalardan üç kat daha uzun ömürlüdürler ve düşük enerji kullanımı sunarlar.
 • Eksileri: Özellikle araçlardaki ışığın parlaklığının, yolun karşı tarafından gelen sürücü için kamaşma oluşturduğu biliniyor..

ben. Sodyum Lambalar:

Sodyum lambaları iki tiptir; yüksek basınç ve alçak basınç. Lamba, buharlaştırılmış sodyum metali boyunca bir elektrik arkı oluşturur. Lambanın içindeki diğer malzemeler hem lambayı hem de rengi aydınlatmaya yardımcı olacaktır. Yüksek basınçlı lamba türü yaklaşık 24.000 saat dayanır ve enerji açısından verimlidir.

 • Artıları: LED ve akkordan farklı olarak, lümen çıkışı yaşla birlikte düşmez ve çok verimli bir lamba olarak kabul edilir..
 • Eksileri: Sodyum tehlikeli bir maddedir ve havaya maruz kaldığında yanma özelliğine sahiptir..

2. Elektrikli Olmayan Lambalar:

İkinci tür lamba, elektriksiz lambadır. İşte eskiden kullanılanlar.

a. Gaz lambaları: Kandiller, önceki günlerde ünlü ve popüler bir lamba türüydü. Tutucudaki fitil metal brülörden geçerek doğrudan yakıt deposuna gider. Kandillerin genellikle onları korumak için camdan yapılmış bir bacası vardır. Yaklaşık 3 ila 4 saat sürerler.

 • Artıları: dayanıklı ve hepsinden daha uygun fiyatlı.
 • Eksileri: Uzun süre dayanmaz ve ışığı koruyan camı veya gölgeyi ısıtır..

B. Gazyağı Lambaları:

Gazyağı lambaları, fitilin kılcal hareketle yağı çektiği gazyağı yardımıyla ışık yayar. Fitili çevreleyen ve doğru miktarda havanın lamba brülörüne ulaşmasını sağlayan bir fitil tüpü vardır. Bu tür lambaların yaklaşık 45 dakika dayandığı bilinmektedir..

 • Artıları: Gazyağının yaygın olarak kanıtlanmış faydalarından biri, kerosenin uzun raf ömrüdür. Bu, onları saklayabileceğiniz ve acil durumlarda kullanabileceğiniz anlamına gelir. Onlar da çevre dostu.
 • Eksileri: uzun süre solunduğunda zararlı olabilecek bazı zehirli gazların emisyonuna neden olabilirler..

Lambalar kesinlikle hayatımızda önemli bir şeydir. Bazıları samimi bir ortam yaratma ve odanın güzelliğine katkıda bulunma yeteneğine sahiptir. Ancak iç mekanlarda kullanılacak olanları seçerken dikkatli olmak gerekir. Kılavuzumuz, satın alma işleminizi planlamanın hızlı bir yoludur. Başlamak!