Hayat sigortası türlerini katı bir dille tanımlamak gerekirse, sigortacı ile sigortalı arasında, sigortacının, sigortalının ölümü üzerine lehtara parayı ödemeyi taahhüt ettiği bir sözleşmedir. Bu esnada sigortalı, her ay aldığı poliçeye göre belirli bir sabit tutarda prim ödemek zorundadır. Hayat sigortasının önemi tam da burada yatar, ailenin geleceğini kazanan kişinin ölümü üzerine güvence altına alır. Bu yüzden hepimiz hayat sigortası poliçesi almak için acele ediyoruz(1). Sigortaya ihtiyaç duymanızın nedenleri çok olsa da amacı aynı kalır ve kriz anında sizi kurtarır..

Hayat Sigortası Avantajları:

İşte sizin için önemli olmasının bazı iyi nedenleri.

 • Borçlarınızı Kapatmak: Bir ipotek gibi borçları kapatmak için de sigortalara ihtiyaç vardır. Bu, kriz zamanlarında size yardımcı olur, aksi takdirde borçları kapatmak için mülk veya ev satmak zorunda kalabilirsiniz..
 • Çocuğunuzun Masraflarını Karşılamak: Kaliteli eğitim sağlamak çoğu ebeveynin önceliğidir. Ama bunun bir bedeli var. Bu nedenle, bazı insanlar çocuklarının masraflarını karşılamak için sigorta alırlar..
 • Güvenli Bir Gelecek İçin: Poliçe sahibinin ölümü üzerine, özellikle poliçe sahibi ailenin geçimini sağlayan tek kişiyse, ailenin alternatif finansal destek bulması zor olabilir..

2021’de Açıklanan Farklı Hayat Sigortası Poliçeleri:

Ebeveynler, çocukları için bakıcı ve destek direkleridir. Bu nedenle, zamansız ölümlerinin ardından çocuklarının acı çekmesini istemediklerini varsaymak adil olur. Bu nedenle çocuklar ve yetişkinler için de hayat sigortası poliçesi yapılmaktadır. Duyarsızca yatırım yapabileceğiniz bazılarına bir göz atın.

Sigorta, vadeli hayat sigortası ve kalıcı hayat sigortası olarak ikiye ayrılır ve her biri de birçok türe ayrılır. İşte farklı hayat sigortası türlerine, ne olduklarına ve size neler sunabileceklerine hızlı bir bakış..

1. Vadeli Hayat Sigortası:

Adı gibi, bu sigorta da, onu nasıl karşılamanız gerektiğine bağlı olarak, örneğin 10 veya 30 yıl gibi bir süre için koruma sağlar. Sigorta, poliçenin süresi içinde sigortalının vefat etmesi durumunda da vefat tazminatı sağlar. İnsanların en çok tercih ettiği ve bahis türlerinden biri olan bu sigorta aynı zamanda borcunuz karşılandığı veya amacınıza hizmet ettiği sürece uygun bir sigortadır..

 • Artıları: Ucuz ve ucuzdur ve bir dönem planına yatırım yaptığınızda bir vergi tasarrufu sağlar..
 • Eksileri: Sınırlı bir kapsam sunarlar, yani politika yapıcının kaç yıl sigortalı olmak istediğine karar vermesi zor olabilir. 20 yılın yeterli olduğuna karar vermiş olsanız da, daha sonra daha uzun bir süre istediğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca sermaye birikimi ve ölüm yardımı tutarı yoktur ve teminat koşullarınız sabitlenir ve bu nedenle isterseniz priminizi artıramazsınız..

2. Daimi Hayat Sigortası:

Vadeli hayat sigortasına kıyasla, sürekli hayat sigortası, prim ödemeye karar verdiğiniz sürece size teminat sağlayacaktır. Sigorta ayrıca nakit değeri de biriktirecektir ve bu, zaman geçtikçe finansal planlamanız için önemli bir araç olarak hizmet edebilir. Ayrıca, aşağıdakileri sunarlar:

 1. Tüm hayat: Bu, nakit değeri ve garantili ölüm yardımı ve potansiyel temettüleri garanti eder. İyi planlandığında erken dönemde yüksek nakit değeri de vardır..
 2. Garantili Evrensel Yaşam: Bu, esnek prim ödemeleri ile sabit getiriler vaat ediyor. Ayrıca bir miktar nakit değeri de sunarlar ancak sınırlıdırlar ve özellikle ömür boyu ölüm yardımı için tasarlanmıştır..
 3. Endeksli Evrensel Yaşam: Endeksli evrensel yaşam, daha yüksek getiri elde etmek için borsaya endekslenir. Ayrıca piyasa kaybına karşı korumayı garanti ederler.
 4. Değişken Evrensel Ömür: Değişken evrensel yaşamda, yatırım hesabı piyasaya sıkı sıkıya bağlıdır ve büyümesi tamamen piyasa getirilerine dayalıdır..
 • Artıları: Vergiden muaf ölüm yardımı sunarlar ve vergi nakit değeri artışı bunda ertelenir. Ayrıca sonsuz bankacılık sunarlar, yani aldığınız poliçedeki nakit değer sizin özel bankacılık sisteminiz gibi hareket eder..
 • Eksileri: Pahalıdır ve uzun ömür başka bir konudur. Uzun ömür bazen bir avantajdır ve aynı zamanda bir dezavantajdır. İstediğiniz kadar kapsama arayabilirsiniz, ancak artık ihtiyacınız olmadığında da bir sorunla karşılaşabilirsiniz..

Çocuk Hayat Sigortası:

İşte çocuklar için bazı hayat sigortası seçenekleri.

1. Çocuk Vadeli Hayat Sigortası:

Çocuk vadeli hayat sigortası sadece ölüm yardımı sağlar, ancak çok daha sonra bir poliçeye de dönüşürler. Poliçe sahibi olarak primi ödediğiniz sürece poliçe devam eder..

 • Fayda: İyi bir nakit değeri ve yaşam avantajları sunar, ayrıca her zaman sigortalı olacaktır. Onlar da uygun fiyatlı.

2. Çocuk Evrensel Hayat Sigortası:

Bu tür bir sigorta, çocuğunuza, ölüm yardımı ve çocuk tarafından daha sonra kullanılabilecek bir tasarruf hesabı sağlar..

 • Fayda: Onlar güvende ve aynı zamanda sıkı bir şekilde sigortalıdırlar..

Hindistan’daki En İyi 5 Hayat Sigortası Şirketi:

İşte isimleriyle tanınan ve insanların kendilerine duyduğu güven ile tanınan bazı üst düzey sigorta şirketleri.

1. Canara HBSC OBC Hayat Sigortası Şirketi:

canara HBSC oryantal

Bu ortak girişim, 2008 yılında Canara Bank, HSBC ve Oriental Bank of Commerce arasında kuruldu. Üç hissedar bankanın yaklaşık 7000 şubesine sahip bir pan Hindistan şirketidir. Ayrıca, ülke çapındaki tüm banka personeli için gerekli eğitim ve koçluğu sağlar. Şirket ayrıca geniş müşteri tabanı için özelleştirilmiş ürünler sağlayarak tüm ihtiyaçların karşılandığından emin olur..

2. SBI Hayat Sigortası:

SBI Hayat Sigortası

SBI Hayat Sigortası 2001 yılında tanıtıldı ve bu aynı zamanda SBI ile BNP Paribas Cardif’in ortak girişimidir. Ekonomik ve herkes için uygun olması amaçlanan özel bir dizi hayat sigortası planları ve emeklilik planları sunmalarıyla tanınırlar. Ayrıca bir tasarruf planı, birim bağlantı planı, çocuk planı ve emeklilik planı sunar; bu tür hayat sigortası işletme sahipleri için iyidir.

3. Hindistan Hayat Sigortası Kurumu:

Hindistan Hayat Sigortası Kurumu

LIC bir kamu sektörü sigorta şirketidir ve insanlar için her biri satın alınabilirliklerine göre çeşitli sigorta planları sunar. Ayrıca benzersiz bir maaş tasarrufu portföyüne ve ayrıca okullar, köyler ve bankalar için teşvik programlarına sahiptirler. Ayrıca yurt dışı operasyonu var ve bu nedenle Hindistan dışında olsanız bile yardım istemek sorun olmayacak. Ve Hindistan’daki en pahalı hayat sigortası türlerinden biridir..

4. Aviva Hayat Sigortası Şirketi:

Aviva Hayat Sigortası Şirketi

Popüler ve en ucuz hayat sigortası şirketlerinden biridir ve Dabur ve Aviva grupları arasında bir ortak girişimdir. Ve çevresinde yaklaşık 121 ağ bağlantılı merkez ile dünya çapında bir müşteri tabanına sahiptir. İlgilenen poliçe sahipleri için çok çeşitli plan ve şemalara sahiptir. Aviva hayat sigortası ekonomik oranlarda gelir. Ortak planlarından bazıları koruma, cetvel planı, çocuk planı, emeklilik planı, sağlık planı ve tasarruf planıdır..

5. Ulusal Sigorta Şirketi:

Ulusal Sigorta Şirketi

Hindistan’da devlete ait bir genel sigorta şirketidir. Merkezi Kalküta’dadır ve 1972 yılında kamulaştırılmıştır. Politikayı benimsemek isteyenler için çeşitli planlar sağlarlar ve onların en iyi çıkarları olması amaçlanmıştır. Genç yetişkinler için en iyi hayat sigortası şirketi türüdür..

6. HDFC Hayat Sigortası Şirketi:

HDFC

Merkezi Mumbai’de bulunan HDFC Life Insurance, ülkenin uzun vadeli sigorta sağlayıcılarından biridir. HDFC ve Standard Life Aberdeen PLC ile kurulmuş bir ilişkili şirkettir. Yaklaşık 414 şubesi var ve hem bireysel hem de grup sigorta poliçeleri sunuyor..

Olduğu söyleniyor, işte yeni hayat sigortası almak için izlenen adımlar.

 1. İlk adım, esas olarak yıllık gelir, sağlık geçmişi, aile sağlık geçmişi, yaşam tarzı alışkanlıkları vb. gibi temel bilgilerinizin isteneceği bir başvuru formu doldurmaktır. Bunları dürüstçe yanıtlamayı unutmayın, aksi takdirde şirket şu anda poliçeyi iptal etme hakkına sahiptir. istediğin zaman.
 2. Bazı politikalar fizik muayeneden geçmenizi gerektirecektir..
 3. Üçüncü adım, ölüm parası seçmeniz gereken primi ödemektir..

Bazen sigortaya hak kazanamazsınız. İşte koşullar:

 • Kanser veya kalp krizi gibi kronik bir hastalığınız varsa
 • Askerlik gibi yüksek riskli bir meslek
 • Başvuruda yalan söylemek ve dürüst olmamak.

Kabul etseniz de etmeseniz de hayat sigortası çoğu zaman bir nimettir. Sizi kriz zamanlarında kurtarırlar ve potansiyel kurtarıcılardır. Bununla birlikte, anahtar, karşılayabileceğiniz ve amacınızı çözecek olan doğru plan veya şemayı seçmektir. Bunu öğrendikten sonra, geleceğinizi güvence altına almak için sigortanın yapabileceği harikaları göreceksiniz..