Jharkhand, Doğu Hindistan’da bir eyalettir. Jharkhand adı ‘Ormanlar Ülkesi’ anlamına gelir ve eyalet maden kaynakları bakımından zengindir. Jharkhand’daki turizm, eyalet ekonomisinin payına katkıda bulunur. Devlete çok sayıda yabancının gelmesiyle turizm sektörü hızla gelişmiştir. Ormanlar, müzeler, vahşi yaşam koruma alanları, dini yerler vb. turistlerin ilgisini çeken yerlerdir..

1. Ranchi Tepeleri:

ranchi-hills_jharkhand-turist-yerler

Ranchi, Jharkhand’ın başkentidir ve eyaletteki tüm maden kaynaklarının %50’sine sahiptir. Ranchi’nin merkezinde 2,140 ft yüksekliğinde ve güzel yeşil görünen bir tepe var. Turistler, yoğun caddelerden uzaklaşarak burada biraz sessiz zaman geçirmeyi severler. Shravan sırasında adanmışlarla en kalabalık olan bir Lord Shiva tapınağı var..

2. Baidyanath Dham:

baidyanath-dham_jharkhand-turist-yerler

Baidyanath Dham, Lord Shiva’ya adanmış bir türbedir ve yerden 72 fit yüksekliktedir ve piramit şeklinde bir kuleye sahiptir. Tapınakta kuzeye bakan bir veranda inşa edilmiştir ve Lord Shiva’nın ‘lingam’ı süt ve suyla yıkanır..

3. Güneş Tapınağı:

sun-temple_jharkhand-turist-yerler

Güneş Tapınağı, tasarımı ve pitoresk bir manzaranın ortasındaki çevresi ile turistleri büyüleyen büyüleyici bir güzelliktir. Tata-Ranchi karayolu üzerinde Bundu standının yakınında bir yerde Sanskritçe Vihar adlı hayırsever güven tarafından inşa edildi..

4. Dassam Şelalesi:

dassam-falls_jharkhand-turist-yerler

Kanchi Nehri 144 fit aşağıya düşer ve şelaleye Dassam Şelalesi denir. Sadece Hintli turistlerin değil yabancıların da ilgisini çeken kuzey doğunun en çok ziyaret edilen şelalelerinden biridir. Dassam Şelalesi, Tata-Ranchi karayolu üzerinde Taimara Köyü yakınında yer almaktadır. Suların sesi her yerde duyulabilir. Şelaleler, maceralı bir piknik gezisi için uygundur..

5. Palamu Kaleleri:

palamu-forts_jharkhand-turist-yerler

Daltonganj yakınlarındaki Sher Shah Suri yolu üzerinde Aurangabad ormanlarında bulunan iki kale vardır. Chero hanedanının Vanvasi Kralları tarafından inşa edilmişlerdi ve adı Palamu Kaleleri idi. Mimari bize turistlere Daud Khan’ın fetihlerini anlatıyor.

6. Jharkhand’ın Savaş Anıtı:

jharkhands-war-memorial_jharkhand-turist-yerler

Jharkhand’ın Savaş Anıtı, ülkeyi Bağımsız hale getirmekten günümüze kadar savaşlarda hayatlarını feda eden tüm askerlerin onuruna inşa edilmiştir. Mezarlığın yapısı insan vücudu şeklindedir. Devletin geçmişini, geleneklerini, modern silahlarını, mirasını vb. kaydeden bir müzeye sahiptir..

7. Jamshedpur:

jamshedpur_jharkhand-turist-yerler

Singhbum, Ranchi şehrini sınırlayan küçük bir ilçedir. Buradaki en ünlü kasaba, adını TATA Sanayi Grubu’nun kurucusu olan sanayici Jamshedji Tata’dan alan Jamshedpur’dur. Jamshedpur öğrencileri, eğitime ihtiyacı olan araştırmacıları vb. cezbeder. Hükümet, şehri turistlerin gözleri için güzelleştirmek için geliştiriyor. Bhatia Parkı, Dimna Gölü, Dalma Yaban Hayatı Koruma Alanı, Bhuwaneshwari Tapınağı, Jamshedpur’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden bazıları..

8. Dhanbad:

dhanbad_jharkhand-turist-yerler

Dhanbad’a ‘Hindistan’ın Kömür Başkenti’ denir ve bu da en önemli turistik yerlerden biridir. Rhe Damodar Nehri, kömür yatakları aracılığıyla hayati bir rol oynuyor, Barak nehri de şehrin içinden akıyor. Shakti Madir, Tanrıça Durga’ya adanmış dini bir sitedir. Vaishno Devi’den ‘Akhand Jyoti’ burada tutuluyor.

9. Bokaro:

bokaro_jharkhand-turist-yerler

Bokaro, 1991 yılında kurulmuş, deniz seviyesinden 210 metre yükseklikte bir ilçeydi. Şehir vadiler ve akarsularla doludur ve Hindistan’ın son derece sanayileşmiş bölgelerinden biridir. Bokaro Çelik Fabrikası, Jawaharlal Nehru Biyolojik Parkı, Jaganath Tapınağı, Ram Mandir, Damodar Nehri, vb. Bokaro’daki bazı yaygın turistik yerlerdir..