Hindistan’ın batı kıyısında yer alan Gujarat, güzellik, kültür ve renklerin ülkesidir. Son yıllara kadar turist bloglarında ve web sitelerinde pek yer almıyordu. Amitabh Bachchan gibi Bollywood ünlüleri tarafından desteklenen televizyondaki büyük reklam kampanyalarıyla bu yerin popülaritesi önemli ölçüde arttı. Burada aklınızı başınızdan alacak ve sizi yerlerine aşık edecek gerçekten güzel turistik yerler var. Tapınaklardan tarihi eserlere ve mimariye kadar burası size bu harika durumu keşfetmenize ve öğrenmenize yardımcı olabilecek çok çeşitli fırsatlar sunuyor..

Ziyaret Edilecek Güzel Gujarat Turistik Yerleri:

Gujarat’ta güzel yerleri ve ilgi çekici yerleri olan birkaç turistik yer var. Burada, Gujarat’ta ziyaret edilebilecek en iyi ve harika turistik yerlerin yanı sıra muhteşem turistik yerler listesini sunuyoruz..

1. Laxmi Vilas Sarayı:

Gujarat'ta Gezilecek Turistik Yerler

Gujarat’ın tamamındaki en güzel ve en tarihi anıtlardan biri, Laxmi Vilas Sarayı’ndan başkası değildir. Baroda’da bulunur ve Buckingham Sarayı’ndan daha büyüktür. Bu yerin görünümü çok zarif, asil ve çekici olduğu için burası Gujarat’ın gururlarından biridir. Ancak saray boş değil; Baroda’nın Maharaja’sı şimdi ailesiyle birlikte burada yaşıyor. Bir kez ziyaret ettiğinizde burayı kesinlikle seveceksiniz..

2. Kevadiya Kolonisi:

kevadiya-koloni_gujarat-turist-yerler

Kevadiya Kolonisi veya Sardar Sarovar Barajı, Hindistan’ın tamamındaki en büyük baraj projelerinden biridir. İnşaatının tamamlanması bir yıldan fazla sürdü ve sonuç kesinlikle olağanüstü. Gujarat’ın Navagam’ında bulunuyor ve bu barajdan yararlanabilecek milyonlarca insan var. Çiftçilerin çoğu da suyunu bu barajdan alıyor. Bu yerin görünümü güzelin ötesinde ve burası lüks ve temiz. Kevadiya Kolonisi de piknik sıcak noktaları olarak ortaya çıkıyor ve yıl boyunca binlerce gezgin ve müşteri tarafından ziyaret edildi. Buraya gelmek gerçekten harika olacak.

3. Somnath Tapınağı:

somnath-temple_gujarat-turist-yerler

Gujarat, parlak mimarisi ve güzel tapınakları ile popüler olarak bilinir. Bahsetmemiz gereken böyle bir tapınak, Gujarat’ın çok yakınında bulunan Somnath Tapınağı’ndan başkası değil. Burası güzelin ötesinde. Tüm Hindular için en dini ve kutsal yerlerden biridir ve her yıl binlerce adanmış ve turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bu tapınağın görünümü tek kelimeyle muhteşem ve mimarisi dikkat çekici. Sadece dış değil, tapınağın içi de aynı derecede güzel ve prezentabl. Somnath Tapınağı’nı ziyaret etmediyseniz, gerçekten özel bir şeyi kaçırdınız..

4. Dwarkadheesh Tapınağı:

dwarakadheesh-temple_gujarat-turist-yerler

Dwarakadheesh Tapınağı Lord Krishna’ya adanmıştır ve tüm Hindular için kutsal bir yerdir. Bu, Hindistan’ın her yerindeki en popüler tapınaklardan biridir ve yıl boyunca yerel adanmışlar ve uluslararası ziyaretçiler ve turistler ile kalabalıktır. Bu tapınağın görünümü eskidir ve mimari tarzı muhteşemdir. Tapınak, Dwarka’da, gujarat’ın ünlü yerinin çevresinde de bulunur ve popüler olarak, Dwarka’nın kralı olarak tanınan Krishna nedeniyledir..

5. Gir Ormanı Milli Parkı:

gir-orman-milli-park_gujarat-turist-yerler

Vahşi yaşamdan bahsetmişken, Gir Ormanı Milli Parkı’ndan bahsetmememiz aptallık olur. Burası kesinlikle harika. Hindistan’ın tarihsel olarak ilgili şehirlerinden biri olan Junagadh’da yer almaktadır. Sadece Junagadh şehri değil, aynı zamanda çok çeşitli hayvanlara sahip milli park da görülmeye değer. Asya aslanlarının evidir ve her yıl yüzlerce turisti vardır. Hindistan’ın önemli bir vahşi yaşam koruma alanıdır ve harika Gujarat eyaletine geldiğinizde kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir..

6. Lotal:

lothal_gujarat-turist-yerler

Lothal, İndus Vadisi Uygarlığı döneminde modern bir şehirdi. Bu yer, 13 Şubat 1955-19 Mayıs 1960 tarihlerinde Hindistan Arkeolojik Araştırmaları tarafından kazılmıştır. Bu yer, Gujarat’ın Bhal bölgesinde yer almaktadır ve binlerce ve binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. O zamanların en işlek ve en önemli şehirlerinden biriydi ve tüm tarih tutkunlarının mutlaka görmesi gereken bir yer. Buraya geldiğinizde şehri ve kalıntılarını öğrendikçe büyüleneceksiniz..

7. Saputara:

saputara_gujarat-turist-yerler

Gujarat’taki en güzel noktalardan biri Saputara’dır. Gujarat’ta bulunan popüler bir tepe istasyonudur ve Dang bölgesinde bulunur. Popülerliği son zamanlarda çok arttı ve çok sayıda uluslararası turist ve yerel ziyaretçi tarafından ziyaret edildi. Bu yerin sunduğu doğal güzellik ve pitoresk manzaralar sizi tamamen cezbedecek. Bu, hem gezi hem de romantik balayı ve kaçamaklar için en iyi yerlerden biridir. Burada hava her zaman güzeldir ve konaklama her zaman makul ve dikkat çekicidir..

8. Kirti Mandir:

kirti-mandir_gujarat-turist-yerler

Gujarat’a geldiğinizde Porbandar’ı ziyaret etmelisiniz. Burası Ulusun babasının doğum yeridir. Evet, büyük Hint özgürlük savaşçısı Mahatma Gandhi’den bahsediyorum. Burası kesinlikle çok güzel ve bahsetmemiz gereken yerlerden biri de Kirti Mandir’den başkası değil. Bu aynı zamanda tüm Hindistan’da bulabileceğiniz en çekici tapınaklardan biridir ve her yıl binlerce turist ve ziyaretçiye sahiptir..

9. Bhuj:

bhuj_gujarat-turist-yerler

Gujarat’taki bir başka harika yer de Bhuj’dan başkası değil. Burası Kutch bölgesinin başkentidir ve göreceğiniz en iyi Hint el sanatlarından bazılarına sahiptir. Tarihi binalar, anıtlar ve çarşıların elektrikli bir kombinasyonunu size sunuyor. Burada farklı zanaatkar ve zanaatkarlarla tanışabilirsiniz ve sizi temin ederiz ki bu yerel profesyonellerin sanatı ve yaratıcılığı sizi hoş bir şekilde şaşırtacaktır..

10. Vahşi Eşek Sığınağı:

vahşi-kıç-sanctuary_gujarat-turist-yerler

Wild Ass Sanctuary, Gujarat’ın kuzeyinde bulunur ve çok sayıda vahşi eşeğe ev sahipliği yapar. 5000 kilometrelik bir alana yayılmıştır ve Gujarat’ta muson mevsiminde ziyaret edebileceğiniz en iyi turistik yerlerden biridir. Burada minibüs ve jeep safarilerine bayılacaksınız..

11. Akshardham:

akshardham_gujarat-turist-yerler

Akshardham, geçmişi, bugünü ve geleceği kutlayan bir yer. İnsanlığın değerlerini tanımlar ve Hint Kültürünün ihtişamını ifade eder. Gujarat’taki 10 katlı, karmaşık bir şekilde oyulmuş mimari şaheser ile ziyaret etmek için harika turistik yerlerden biridir ve bu inancın kurucusu Lord Swaminarayan’ın Altın Murti’sini idolleştirir. Muhteşem işçiliği sergileyen bir mimari şaheserdir. Gujarat’ta görülmesi gereken harika yerlerden biri..

12. Sabarmati Ashram:

sabarmati-ashram_gujarat-turist-yerler

Çok ünlü Sabarmati Ashram, bağımsızlık mücadelesinin başladığı yerin önemine işaret ediyor. Mahatma Gandhi’nin hayatı ve çalışmaları hakkında bir müze ile Hindu maneviyatının bir sitesidir. İçinizdeki vatanseveri uyandırmak için çok temiz ve huzurlu bir yerdir. Sabarmati ashram, ziyaret edilebilecek önemli ve tarihi Gujarat turistik yerlerinden biridir..

13. Pavagadh Tepesi:

pavagadh-hill_gujarat-turist-yerler

Pavagadh, tepedeki Maa Mahakali Tapınağı ile ünlü güzel bir Tepedir. Tarihi Champaner şehri, tabanda inşa edilmiştir ve Pavagadh’ın tepe istasyonu, volkanik koninin üzerine inşa edilmiştir. Tapınakları, yanardağları ve güzel mimarisi ile tam bir doğa harikasıdır. Gujarat’ın en güzel turistik yerleri arasındadır..

14. Watson Müzesi:

watson-museum_gujarat-turist-yerler

Gujarat’a çok yakın olan Saurashtra’da bulunan en iyi müzelerden biri olarak bilinir. Jadeja Rajputs tarafından kurulan Rajkot eyaletinin en önemli nesnelerini saklar. Pahalı eserler, fotoğraflar, bir referans kütüphanesi var ve yayınlar da bir tezgahtan satılıyor. Tarihi öneme sahip devasa bir depodur..

15. Dumas Plajı:

dumas-plaj_gujarat-turist-yerler

Surat’ta yer alan kentsel, kumlu bir plajdır. Hindistan’ın en perili yerlerinden biri olduğuna inanılıyor. Gujarat’ta çok popüler bir turistik yer. Bu cesur macera meraklıları için.

Bunlar Gujarat’ta ziyaret edilecek popüler turistik yerlerden bazılarıydı. Gujarat, tarihi önemi ve dini duyguları olan en iyi yerlerden bazılarına sahiptir. Burayı bir ziyaret edin ve ülkenin kültürünü ve tarihini keşfedin.