Haridwar, Hindistan’ın Uttarakhand eyaletinde bulunan önemli bir hac yeridir. Ayrıca, ülkenin her köşesinden adanmışlar tarafından ziyaret edilen Hindistan’daki en kutsal yerlerden biri olduğu bilinmektedir. Deniz seviyesinden 314 metre yükseklikte bulunan Haridwar, tüm yıl boyunca hoş iklim koşulları yaşar. Haridwar’da keşfedilecek çeşitli turistik yerler olsa da, size bu yerin ziyaret edilmesi gereken ilk 15 yerlerini veriyoruz..

Kelimenin tam anlamıyla ‘Tanrı’ya Açılan Kapı’ anlamına gelen ve yedinci en kutsal yer olarak kabul edilen Haridwar, her yerde Hindular için birincil dini öneme sahiptir. En ünlü Kumbh Mela, sadece her yerden hacıları çekmekle kalmaz, aynı zamanda dini bayramlara katılan turistler arasında da önemli bir cazibe merkezidir. Turistleri tüm konaklamaları boyunca meşgul tutmak için Haridwar’da birçok ilgi çekici yer olduğu için cazibe burada bitmiyor..

Ziyaret Edilecek Güzel Haridwar Turistik Yerleri:

Aşağıda, gezinizi mükemmel bir şekilde planlamanıza yardımcı olacak, gezi için en iyi ve en çekici turistik yerlerin listesini verdik..

1. Chandi Devi Tapınağı:

chandi-devi-temple_haridwar-turist-yerler

Tanrıça Chandi’ye adanan tapınak, 1929 yılında Keşmir Kralı Suchat Singh tarafından yaptırılmıştır. Tapınağın içinde yer alan ana tanrıça heykeli, 8. yüzyılda Adi Shankaracharya tarafından yapılmıştır. Tapınağa yapılacak bir gezi, Chandi Ghat’tan 3 km’lik bir yürüyüş veya teleferikte askıya alınmış bir yolculuğu içerir. Tapınak, arzularını yerine getirdiği bilinen tanrıçanın kutsamalarını arayan Kumbh Mela’ya giden hacılar için ünlü bir duraktır..

2. Har Ki Pauri:

Haridwar'da Gezilecek Turistik Yerler

Ganj nehrinin kıyısındaki ünlü bir geçit olan Har ki Pauri, Haridwar’ın içindeki ve dışındaki insanlar için önemli bir dönüm noktası ve uğurlu bir yer teşkil ediyor. Ganj’ın kutsal sularına dalmak için bölgeye akın eden insan sayısının giderek artmasıyla Har ki Pauri, yıllar içinde büyük yenilemeler ve genişletmeler gördü. Basamakları kaplayan birkaç tapınak, özellikle akşamları mekan aydınlatıldığında mekanın güzelliğine katkıda bulunuyor. Güzelliği ile sizi mutlu edebilecek Haridwar’da ziyaret edilebilecek ünlü turistik yerlerden biridir..

3. Neel Dhara Pakshi Vihar:

neeldhara-kuş-sanctuary_haridwar-turist-yerler

Kuş severler ve yalnızlık arayanlar için bu Kuş Cenneti, çoğunlukla kış aylarında görülen göçmen kuşların güzelliği ve ihtişamıyla dolu bir dünyaya ideal bir kaçamak sağlar. Neel Dhara Pakshi Vihar ayrıca çevredeki Shivalik Tepeleri’nin etkileyici bir manzarasını sunar. Bu turistik yer, en güzel gezi cazibe merkezini sağlar. Bu Haridwar’da Ziyaret Edilecek Harika Turistik Yerler.

4. Pawan Dham:

pawan-dham_haridwar-turist-yerler

Enfes aynası ve cam işçiliği ve cafcaflı putları ile dikkat çeken modern bir tapınak, turistler için en büyük cazibe merkezlerinden birine sahiptir. Tapınak aynı zamanda Hindular arasında kutsal kabul edilir ve Haridwar’ın antik tapınaklarından biri olarak kabul edilir. Bu tapınak, Haridwar’da mutluluğu elde etmek için ziyaret etmek için ideal yerlerden biridir..

5. Rajaji Ulusal Parkı:

rajaji-ulusal-park_haridwar-turist-yerler

Himalayaların eteklerinde uzanan Rajaji Ulusal Parkı, üç vahşi yaşam koruma alanının birleşimidir. Yoğun yeşil ormanlar, hayvanların çoğu için doğal bir yaşam alanı oluşturan parkın geniş alanına hakimdir. Park, Uttarakhand eyaletindeki en büyük fil popülasyonuna ve 315’in üzerinde yerleşik ve göçmen kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu, Haridwar’da Ziyaret Edilecek En İyi Turistik Yerler.

6. Patanjali Yogpeeth:

Patanjali Yogpeeth_haridwar turistik yerler

Adını antik yoga gurusu Patanjali’den alan Patanjali Yogpeeth, Hindistan’ın en büyük yoga enstitülerinden biridir. Enstitü Swami Ramdev’in eseridir ve kendini yoga ve ayurveda tedavi ve araştırmalarına adamıştır. Patanjali Üniversitesi de kendi bünyesinde yer almaktadır. Sakinlerin yanı sıra kampüse gelen ziyaretçiler için düzenli yoga dersleri verilmektedir. Burası haridwar civarındaydı. Burası aynı zamanda haridwar’da ziyaret edilebilecek başka bir turistik yer..

7. Sapt Rishi Ashram ve Sapt Sarovar:

sapt-rishi-ashram-ve-sapt-sarovar_haridwar-turist-yerler

Har ki Pauri’den yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan Sapt Rishi Ashram, Haridwar’daki en seçkin aşramlardan biridir. Ashram’ın bulunduğu yerin yedi büyük bilgenin meditasyon alanı olduğuna inanılıyor ve akışıyla onları rahatsız etmemek için Ganj nehrinin kendisini yedi akıntıya böldüğü ve bunun daha ileride Neel Dhara’da doruğa ulaştığına inanılıyor..

8. Bharat Mata Mandir:

bharat-mata-mandir_haridwar-turist-yerler

180 fit yüksekliğindeki Bharat Mata Mandir, Hindistan Ana’ya ayakta bir övgüdür. 15 Mayıs 1983’te Indira Gandhi tarafından açılmıştır. Mandir, her biri Hint tarihinde bir dönemin temsili olan sekiz hikayeden oluşur. Lord Shiva’nın bir türbesine ev sahipliği yapan en üst kat, çevredeki Himalayalar, tüm Sapt Sarovar kampüsü ve Haridwar şehrinin kuşbakışı görünümünü sağlar..

9. Doodhadhari Barfani Tapınağı:

doodhadhari-barfani-temple_haridwar-turist-yerler

Doodhadhari Barfani tapınağını turistik bir cazibe merkezi yapan şey, yalnızca tesislerinin kutsallığı değil, yapımında kullanılan sanattır. Beyaz mermerden yapılmış tapınak, kompleksi içinde çeşitli Hindu tanrı ve tanrıçalarına adanan birkaç tapınaktan oluşuyor. Thi

10. Mansa Devi Tapınağı:

mansa-devi-temple_haridwar-turist-yerler

Mansa Devi Tapınağı, Hindu hacılar için önemli Haridwar ziyaret yerlerinden biridir. Tapınak, Himalaya’nın Shiwalik Sıradağlarından Bilwa Parvat olarak adlandırılan bir tepeciğin tepesinde yer almaktadır. Bu tapınak, Tanrıça Shakti’nin enkarnasyonu olan Mansa Devi’ye adanmıştır. Tanrıça’nın Mansa Devi Tapınağı’nda tam bir özveri ve özveri ile dualar sunarak tüm dileklerin yerine getirilmesini sağladığına inanılır. Tapınak kompleksindeki ağacın dallarından herhangi birine iplik bağlama ritüeli vardır. Adanmışlar dilekleri kabul edildikten sonra, kutsal ipliği çözmek için Mansa Devi Tapınağı’nı tekrar ziyaret edin.

11. Daksheswara Mahadev Tapınağı:

daksheswara-mahadev-temple_haridwar-turist-yerler

Daksheswara Mahadev Tapınağı veya Daksha Mahadev Tapınağı, Haridwar’ın Lord Shiva’ya adadığı antik tapınaklardan biridir. Güney Kankhal’da bulunur ve tüm yıl boyunca binlerce Hindu hacı tarafından ziyaret edilir. Efsanelere göre, Kral Daksha’nın bu tapınak alanında büyük bir yagna yaptığına inanılıyor. Bu, Haridwar’da Gezilecek Tarihi Turistik Yerler.

12. Vaishno Devi Tapınağı:

vaishno-devi-temple_haridwar-turist-yerler

Vaishno Devi Tapınağı, Haridwar’da görülmesi gereken dini yerlerden biridir. Tapınak, Jammu ve Keşmir eyaletindeki ünlü Vaishno Mata tapınağının tam kopyası olacak şekilde inşa edildi. Tapınak kompleksi antik tapınağı andırıyor ve ana tapınağa giden yola bile tüneller ve mağaralar geçildikten sonra ulaşılabiliyor. Haridwar’da kaldıkları süre boyunca Hindu adanmışları, Tanrıça’nın kutsamasını aramak için Vaishno Devi Tapınağı’nı ziyaret eder..

13. NeelKanth Mahadev Tapınağı:

neelkanth-mahadev-temple_haridwar-turist-yerler

NeelKanth Mahadev Tapınağı, Haridwar yakınlarında ziyaret edilecek çok ünlü yerlerden biridir. Yaklaşık 1300 metre yükseklikte bir tepenin tepesinde yer alan bu tapınak, Lord Shiva’ya adanmış önemli türbelerden biridir. NeelKanth Mahadev Tapınağı, Brahmakoot, Vishnukoot ve Manikoot olmak üzere üç dağla çevrilidir. Çevrenin nefes kesen manzarasını sunar ve doğa tutkunları için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Hindu mitolojik hikayelerine göre, Lord Shiva, okyanusun sütlü çalkalanması (Samudra Manthan) sırasında ortaya çıkan zehri bu bölgede içti. Zehri içtikten sonra, Lord Shiva’nın boğazının rengi maviye döndü ve bu nedenle mavi boğazlı olanı ima eden NeelKanth adı. Bu, Haridwar’da Ziyaret Edilecek En İyi Turistik Yerler.

14. ShantiKunj:

shantikunj_haridwar-turist-yerler

Haridwar’daki ShantiKunj, AIGP’nin (All India Gayatri Power) merkezidir. Hint kültüründe manevi ve ahlaki yenilenme güdüsü ile 1971 yılında kurulmuştur. Ashram’da zamanında çeşitli manevi eğitim programları düzenlenmektedir. Hindistan’dan ve sınırların ötesinden adanmışlar da manevi rehberlik için ShantiKunj’u ziyaret ediyor.

15. Vişnu Ghat:

vishnu-ghat_haridwar-turist-yerler

Vishnu Ghat, Haridwar’da en sık ziyaret edilen ve kutsal ghatlardan biridir. Bu ghat, üç ana Hindu tanrısından biri olan Lord Vishnu’nun adını almıştır. Mitolojiye göre Lord Vishnu’nun kendisinin bu ghatta banyo yaptığına inanılır. Adanmışlar, Vishnu Ghat’a kutsal bir dalış yaparak tüm günahlarını sona erdireceğine kuvvetle inanırlar..

Haridwar, uygun bir şekilde Hindular için hayırlı hac yolculuğu olan ‘Char Dham’a açılan kapı olarak anılır. Antik tapınaklar, nefes kesen dağlar ve nehirler burayı tatil için mükemmel bir yer haline getiriyor. Haridwar’ın hem maneviyat hem de vahşi maceralı eğlence için yeri ziyaret edenlere sunabileceği bir şey var..