Jaisalmer kasabası, hem Hintliler hem de güzel Rajasthan eyaletini ziyaret eden yabancı turistler tarafından bir turizm merkezi olarak eşit derecede tercih edilmektedir. Onu gerçekten öne çıkaran şey, büyük Thar Çölü’nün tam kalbinde bulunması ve dünyanın en iyi çöl safarilerinden bazılarını sunmasıdır. Macera ve spora ek olarak, şehir aynı zamanda onları inşa eden zanaatkarların işçiliğinin kanıtı olarak dimdik duran eski saraylar ve kalelerle de tarihe batmış durumda. Jaisalmer’in tadına bakmak isteyenler için, en iyi turistik yerlerden bazılarına bir adım önde başlayın..

Ziyaret Edilecek Güzel Jaisalmer Turistik Yerler:

Stratejiler, Jaisalmer’in gezi için çok fazla turistik yeri olduğunu söyledi. Bu makale, seyahatinizi çok mutlu edebilecek Jaisalmer’de ziyaret edilebilecek 15 harika turistik yer hakkında size rehberlik edecek..

1. Jaisalmer Kalesi:

jaisalmer-fort_jaisalmer-turist-yerler

Kalenin dünyanın en büyük turistik kalelerinden biri olduğu söyleniyor. 12. yüzyılda, adını aldığı Bhati Rajput hükümdarı Rao Jaisal tarafından yaptırılmıştır. Şu anda güçlü Thar Çölü’nün merkezinde duran kale, zamanında birçok savaş gördü. Altın renkli kumtaşı cephesi nedeniyle ‘Altın Kale’ olarak da bilinen kale, cazibesi ve zamansız güzelliği ile en çok ziyaret edilen yerlerden biridir..

2. Jaisalmer Çöl Festivali:

jaisalmer-çöl-festival_jaisalmer-turist-yerler

Jaisalmer ziyareti, her yıl Şubat ayında düzenlenen ünlü çöl festivalini gerektirir. Çöl Festivali, halk dansları, kukla gösterileri ve bir dizi başka şenlikte sergilenen Rajasthan’ın zengin kültürünün gurur verici bir görüntüsüdür. Deve yarışları ve en uzun bıyıktan yerel halk ve turistler arasındaki halat çekme mücadelesine kadar uzanan yarışmalar, harcadığınız zamana değerken, Rajasthani halkının sıcaklığı size bir ömür boyu hazine hatıraları bırakacaktır..

3. Sam Kum Tepeleri:

sam-sand-dunes_jaisalmer-turist-yerler

Büyük O Çölü ziyareti, kum tepelerine binmeden tamamlanmış sayılmaz. Sam Kum tepeleri, deve sırtında geçilebilen geniş bir muhteşem kum tepeleri dizisidir. Deve safarisi sizi yalnızlık anlarının tadını çıkarabileceğiniz çölün kalbine götürür. Gece çökerken, Rajasthan’ın rustik müziği ve dansı arasında diğer turistlerle birlikte bir şenlik ateşi de bir o kadar keyif getiriyor. Bu, Jaisalmer’de Ziyaret Edilecek En İyi Turistik Yerler.

4. Patwon Ki Haveli:

patwon-ki-haveli_jaisalmer-turist-yerler

Etkileyici beş katlı Haveli, Jaisalmer’deki en büyüğüdür. Mimari ihtişamı, Rajasthan’ın egemen olduğu eski günlere sahiptir. Haveli’nin dış cephesi süsleme işlerinde özenle yapılmıştır. Ünlü tüccar Guman Chand Patwa tarafından inşa edilen Haveli’nin 50 yılda tamamlandığı bildirildi. Haveli bazı Devlet daireleri tarafından ele geçirilmiş olsa da, anıt hala turistik bir cazibe merkezi olmaya devam ediyor..

5. Vyas Chhatri:

vyas-chhatri_jaisalmer-turist-yerler

Vyas Chhatri, Mahabharata’nın 300.000 uzun destanını tamamlamasıyla ünlü bilge Vyas’ın anılmasıdır. Jaisalmer şehrinin eşsiz manzarasını sunan Vyas Chhatri’nin, ufukta batan güneşin muhteşem manzarasını yakalayabileceğiniz Jaisalmer’deki en iyi turistik yerlerden biri olduğuna inanılıyor. Ziyaret etmek ve tembel bir akşam geçirmek için mükemmel bir yer. Bu Jaisalmer’de Gezilecek Antik Turistik Yerler.

6. İpek Yolu Sanat Galerisi:

ipek yolu-sanat-galeri_jaisalmer-turist-yerler

Rajasthan’ın bazı geleneksel el işlerini arıyorsanız, en iyi yorgan ve halı sanat eserlerinden bazılarının satıldığı İpek Yolu Sanat Galerisi’ne uğrayın. Galeri sahipleri, mekanın kültürü ve sergilenen sanat eserinin türü ve türü hakkında size fikir verme noktasında samimidir. Aynı zamanda Jaisalmer’deki en çok ziyaret edilen turistik yerlerden biridir..

7. Gadisar Gölü:

gadisar-lake_jaisalmer-turist-yerler

Bu, akşamınızı seyahatinizde geçirmek için mükemmel bir yer olan Jaisalmer’de ziyaret edilebilecek en ünlü ve muhteşem turistik yerlerden biridir. Yapay bir göl olan Gadisar Gölü, ghatların ve chhatrların güzelliği ve tam bir huzur ve rahatlama atmosferi yaratan tapınaklarla çevrilidir. Burayı ziyaret eden herkes için gölde tekne gezintisi şarttır..

8. Çöl Kültür Merkezi Jaisalmer:

çöl-kültür-merkezi-jaisalmer_jaisalmer-turist-yerler

Kaldığınız süre boyunca Jaisalmer’in zengin kültürel gelenekleri ve gelenekleri hakkında kendinizi eğitmek istiyorsanız, o zaman Çöl Kültür Merkezi gitmeniz gereken yerdir. Özellikle Rajasthan ve Jaisalmer’in tarihi, geniş bir eserler, el yazmaları ve büyüleyici kukla gösterileri koleksiyonuyla ön plana çıkıyor..

9. Jain Tapınakları:

jain-temples_jaisalmer-turist-yerler

16. Tirthankar, Shantinath ve 23. Tirthankar Parshvanath’a adanan Jain Tapınakları, Jain topluluğu şehrin yaşamını ve kanını oluşturduğunda Jaislamcıların eski ihtişamına bir övgüdür. Harabelerin arasına kurulmuş eski tapınaklar sizi farklı bir dünyaya taşıyacak. Huzur ve mutluluk verecek mükemmel Jaisalmer turistik yerlerinden biridir..

10. Bada Bagh:

bada-bagh_jaisalmer-turist-yerler

‘Büyük bahçe’ anlamına gelen Bada Bagh, Jaisalmer’in simgesel gezi yerlerinden biridir. 16. yüzyılda Maharawal Jait Singh tarafından inşa edilmiştir. Bada Bagh eskiden soyluları ve ailelerini yakmak için bir anıt olarak kullanılıyordu. Yer izole olmasına rağmen, çevrenin çarpıcı bir manzarasını sunmaktadır. Deklanşörler, kameralarındaki nefes kesici manzarayı yakalamak için gün doğumu ve gün batımı sırasında Bada Bagh’ı mutlaka ziyaret etmelidir. Bu Jaisalmer’de Ziyaret Edilecek Muhteşem Turistik Yerler.

11. Thar Miras Müzesi:

thar-miras-müze_jaisalmer-turist-yerler

Thar Miras Müzesi, Jaisalmer’de görülmesi gereken en önemli yerlerden biri haline getiren merkezi bir konuma sahiptir. Müze, Laxmi Narayan Khatri tarafından kuruldu ve ziyaretçilere büyük Hint O Tatlısının tarihi, mimarisi, sanatı ve kültürü hakkında bir fikir veriyor. Müzeyi gezerken, denizin günümüzdeki Thar Tatlısı’na dönüştüğüne tanıklık eden milyonlarca yıl öncesine ait deniz fosillerini görebilirsiniz. Thar Miras Müzesi, geminin bazı ayırt edici süslerini, eski el yazmalarını, silahları ve Jaisalmer’in nadir sikkelerini barındırır. Burası tarihçiler için bir zevktir.

12. Mandir Sarayı:

mandir-palace_jaisalmer-turist-yerler

Süslü kanopileri, balkonları ve özenle oyulmuş ekranları ile Mandir Sarayı, Rajputana Dönemi’nin mükemmel işçiliğini ideal bir şekilde tasvir ediyor. En çok aranan Jaisalmer gezi yerlerinden biridir. Mandir Sarayı 9. – 10. yüzyıllar arasında inşa edilmiş ve 200 yıldan fazla bir süre Jaisalmer hükümdarlarının ikametgahı olarak hizmet vermiştir. Mandir Sarayı’nda ‘Badal Vilas’ olarak bilinen uzun bir kumtaşı yapısı da vardır..

13. Salim Ji Ki Haveli:

salim-ji-ki-haveli_jaisalmer-turist-yerler

Salim Ji KI Haveli, Rajputana stilinin ayırt edici mimarisinin bir örneğidir. Jaisalmer’de gezi için ziyaret edilebilecek en iyi turistik yerlerden biridir. Salim Ji Ki Haveli’nin kökeni 17. yüzyıla kadar uzanır ve 38 farklı balkon ile hazırlanmış büyüleyici bir siluete sahiptir. Bu Haveli’nin genişletilmiş kemerli çatısı, bir tavus kuşunu andırır ve onu nadir ve büyüleyici bir manzara haline getirir. Bu yüzden Jaisalmer’e seyahat ederken, şehrin tarihi mirası olan Salim Ji Ki Haveli’yi keşfetmek için yola çıkın. Bu Jaisalmer’de Ziyaret Edilecek Harika Turistik Yerler.

14. Çöl Milli Parkı:

çöl-milli-park_jaisalmer-turist-yerler

Desert National Park, ülkenin en büyük parkları arasında en iyi parktır. Çöller, flora ve faunanın hayatta kalması için düşmanca bir yer haline geldiğinden, burada sadece çöl bölgelerinin zorlu iklim koşullarında hayatta kalan türleri görebilirsiniz. Bununla birlikte, Desert National Park, bu yere çok sayıda akın eden göçmen kuşlara da ev sahipliği yapmaktadır. Bu destinasyondaki soyu tükenmiş göllerin manzarasını görmek için bir cip safari rezervasyonu yapın ve evcilleşmemiş ve muhteşem manzaraların güzelliğinin tadını çıkarın.

15. Vyas Chhatri Gün Batımı Noktası:

vyas-chhatri-sunset-point_jaisalmer-turist-yerler

Vyas Chhatri, kalenin kuzeyindeki Jaisalmer’in yakınında bulunur ve en büyük Hindu destanı Mahabharata’yı yazan büyük Brahman bilgesi Saint Vyasa’nın onuruna çıldırmıştır. Kum tepelerinin ortasında yer alan otel, kendine özgü Rajasthani mimarisi tarzının mükemmel bir örneğidir. Burası aynı zamanda Pushkarana Brahminlerini yakmak için kullanıldı ve onurlarına yapılmış birkaç kenotaph veya boş mezar barındırıyor. Bu anıt mezarlar, bir şemsiyeye benzedikleri için chhatris olarak bilinirler. Ufukta batan güneşin büyüleyici manzarasını görmek için akşamları Vyas Chhatri’yi ziyaret edin.

Jaisalmer tüm yıl boyunca turistlerle doludur, ancak bu turistik yeri ziyaret etmek için ideal zaman Eylül ile Mart ayları arasıdır. Tatilinizi keşfetmek için bolca zamanınız olacak şekilde planlayın ve gezi için bu 15 farklı ve seçkin Jaisalmer turistik yeri hakkında bilgi edinin..