Keşmir vadisi bir yanda tarih, kültür ve doğa olayları açısından zengin, diğer yanda ise siyasi bir ihtilaftır. Yerli mutfakların baharatlı tadı, farklı çay çeşitleri, trekking yapmak, yüzen evlerde kalmak ve birçok kutsal türbeyi ziyaret etmek turistlerin yapmayı seveceği güzel şeylerdir. Yerli dokumalar ve işçilik oldukça ünlüdür ve bu nedenle burada alışveriş yapmak iyidir..

Ziyaret Edilecek Güzel Keşmir Turistik Yerleri:

Bu makale, Keşmir’deki ziyaret edilecek turistik yerler listesinin güzelliğini açıklayacak ve bu destinasyonların kültürünü ve tarihini de gezinizi mutlu edecek resimlerle açıklayacaktır..

1. Jama Mescidi:

jama-masjid_kashmir-turist-yerler

Nowhatta’da bulunan Jama Mescidi, başkent Srinagar’da en çok ziyaret edilen camilerden biridir. Cami, MS 1400 yılında Sultan Sikandar tarafından yaptırılmış ve daha sonra oğlu Zain-ul-Abidin tarafından genişletilmiştir. 370 adet ahşap sütuna sahip olan cami, Hint-Saran mimarisi ile insanı buraya çeken unsurlardan. Cuma günleri ibadet etmek için en kutsal gün olarak kabul edildiğinden Cuma günleri 1000’lerce Müslümanla doludur..

2. Chashmashahi:

chashmashahi_kashmir-turist-yerler

Chashmashahi, Keşmir’de bulunan üç Babür bahçesinden en küçüğüdür. Bahçe, Nehru Anıt Parkı’nın üzerinde yer alır ve adı Kraliyet Baharı anlamına gelir. Bahçeden güzel Dal Gölü ve çevredeki dağlar görülebilir. Bahçelerde ayrıca birçok teras ve çeşme vardır ve merkezden inşa edilmiştir..

3. Nagin Gölü:

nagin-lake_kashmir-turist-yerler

Nagin Gölü, Keşmir Vadisi’nin doğusunda yer almaktadır. Zabarwan dağının eteklerinde yer alır ve göl, söğüt ve kavak ağaçlarının ortasındadır. Shankaracharya Tepesi gölün güneyinde, Hari Parbat ise batısında yer alır. Su kayağı, lansmanlar ve tekne gezintisi ile ünlüdür. Naga gölü, Keşmir’de ziyaret edilecek en harika yerlerden biridir..

4. Dachigam Ulusal Parkı:

dachigam-ulusal-park_kashmir-turist-yerler

Dachigam Ulusal Parkı, Srinagar’dan yaklaşık 22 km uzaklıktadır ve yaklaşık 141 kilometrekarelik bir alan üzerindedir. Park, kızıl geyik gibi nesli tükenmekte olan hayvanları ile ünlüdür. Park, dik yamaçlara sahip derin bir vadide bulunur. Milli park, dağlık alanda olduğu gibi 1600 m ile 4200 m arasında değişen yüksekliktedir. Bu milli park, macera gezisi için Keşmir’deki ünlü yerlerden biridir..

5. Dras:

drass_kashmir-turist-yerler

Drass, sakinleri olan dünyanın en soğuk ikinci yeridir. 3.230 metre yükseklikte yer alır ve Kargil’e yaklaşık 60 km uzaklıktadır. Vadinin ortasında küçük bir kasabadır ve buradan Zojila Geçidi geçtiği için buradan Ladakh’a giden yol kolaydır. Turistler trekking yapmaktan hoşlanır ve Suru Vadisi bunun için en ünlüsüdür..

6. Hazreti:

hazratbal_kashmir-turist-yerler

Hazratbal ünlü bir Müslüman türbesidir ve türbede korunan bir saç telinin Hz. Muhammed’e ait olduğuna inanılmaktadır. Dal Gölü’nün solunda yer alır ve Keşmir’deki en kutsal yerlerden biridir. Bu türbeyi ziyaret etmek için en uygun zaman, uygun hava nedeniyle Mart ve Ekim ayları arasıdır. Hazratbal, keşmir’de bolca huzur verecek ideal ve tarihi yerlerden biridir..

7. Sonamarg:

sonamarg_kashmir-turist-yerler

Sonamarg’a Sindh Vadisi üzerinden ulaşılması gerekiyor ve Keşmir’in çok yaygın olmayan farklı bir kırsal atmosferini gösteriyor. 2730 m yükseklikte yer alır ve temiz gökyüzü ile dağlık zemini nedeniyle adı Altın Çayır anlamına gelir. Sindh Nehri vadinin içinden akar ve midilliler genellikle mekanı gezmek için kiralanır. Sonamarg, Keşmir’de ziyaret edilecek en güzel manzara noktalarından biridir..

8. Şiv Khori:

shiv-khori_kashmir-turist-yerler

Shiv Kori, bir tepede bulunan ve yaklaşık bir kilometre boyunca uzanan bir mağaradır. Mağaranın doğal bir Shiva Lingam’ı olduğu biliniyor ve 100 yıldan daha eski. Turistler, mağaranın Sheshnaag oymalı tavanından etkileniyor.

9. Khanqah-e-Moula:

khanqah-e-moula_kashmir-turist-yerler

Khana-e-Mola, Keşmir’deki en eski Müslüman türbelerinden biridir. Türbe Sultan Sikandar tarafından yaptırılmış ve içi güzel bir şekilde oyulmuştur. Müslüman vaiz Mir Syed Ali Hamdani’nin onuruna yapıldı..

10. Srinagar:

srinagar_kashmir-turist-yerler

Srinagar, Keşmir bir yana, Hindistan’ın en güzel yerlerinden biri. Srinagar’dayken trekking, kuş gözlemciliği, tekne gezintisi veya su kayağı gibi çeşitli aktivitelerle kendinizi şımartabilirsiniz. Hindistan’da popüler bir balayı destinasyonudur. Tüm yıl boyunca ziyaret edilebilse de Aralık ve Ocak ayları arasında yağan kar yağışı bu harika yere ayrı bir dinginlik ve güzellik katıyor. Keşmir’de ziyaret edilecek en doğal ve ünlü turistik yerlerden biridir..

11. Leh:

leh_kashmir-turist-yerler

Yazları Keşmir’i ziyaret ediyorsanız ve Keşmir’de ziyaret edilecek yerleri düşünüyorsanız, Leh tam size göre. Yüksek dağlar ve göller, pitoresk manzaraların nefes kesici manzarasını sunar. Leh’in güzelliği onu ziyaret eden herkesi büyüler. Dağ bisikleti ve trekking sevenler için de harika bir yerdir. Bu aktivitelere kendinizi kaptırmak size bir ömür boyu hatıralar ve torunlarınıza anlatacak bir sürü hikaye verecektir. Ancak, dağ bisikleti için Leh’e gitmek istiyorsanız, yaz tam size göre çünkü Kasım’dan sonra pistlerin çoğu yoğun kar yağışı nedeniyle kapanıyor..

12. Kupwara:

kupwara_kashmir-turist-yerler

Kupwara aynı zamanda “Keşmir’in Tacı” olarak da bilinir Güzel, yeşil çayırlar, dağlar ve fışkıran berrak akarsular Kupwara’yı Keşmir’de ziyaret edilecek en iyi yerlerden biri yapar. Pitoresk manzarası nedeniyle, Keşmir’e bir gezi yapmayı planlıyorsanız, burası mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kupwara, Keşmir’in güzelliğini birden fazla şekilde örneklemektedir. Şeyh Baba Behram, Lolab Vadisi ve Qamar Reshi Sahib Mabedi mutlaka gidilmesi gereken yerlerden birkaçı..

13. Kathua:

kathua_kashmir-turist-yerler

Eğer Sufizm’e ilgi duyduysanız ve ona karşı bir eğiliminiz varsa, Kathua tam size göre. Kathua, Sufilerin şehri olarak da bilinir. Keşmir’in geçmişinin güzel hikayesini anlatıyor ve Keşmir’deki en güzel yerlerden biri. Bir tarih aşığıysanız ve Jasrota kalesini kaçırmayın, mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kathua, ziyaret eden herkes için sakin ve huzurlu bir atmosfer sunuyor..

14. Kargil:

kargil_kashmir-turist-yerler

Kolay kolay unutulmayacak bir şehir. Bugün bile Kargil’den söz edilmesi, savaş zamanında yaşamış her Kızılderili’nin tüylerini diken diken ediyor. Bu şehir mutlaka ziyaret edilmeli çünkü her Hint vatandaşının duygularında özel bir yere sahip. Sunması gereken çok sayıda duygu nedeniyle Keşmir’in turistik yerlerinden biridir. Birçokları için bu şehir uzun zaman öncesinden canlı anılar getiriyor ve onları Hint uyruklu oldukları için gururlandırıyor. Kargil’deyken yakınlardaki Suru Vadisi’nde dağcılık veya trekking yapılabilir. Diğer ilgi çekici yerler arasında Mulbek Gompa, Shergol, Wakha Rgyal bulunur..

15. Pahalgam:

pahalgam_kashmir-turist-yerler

Dağlara özenle gizlenmiş bu küçücük kasabada tazelik aşırı yüklenmiştir. Ziyaret eden herkes için bolca huzur ve sükunet vardır. Pahalgam dinlenmek, meditasyon yapmak ve doğayla bağlantı kurmak için harika bir yerdir. Yoğun şehir hayatının fare yarışından uzakta bulunan Pahalgam, orada kaldığınız süre boyunca tüm endişelerinizi ve stresinizi unutturacak. Bu küçük kasaba, devasa iğne yapraklı ormanları ile çok ünlüdür. Ekim ayının sonundan itibaren başlayan kış mevsimi, bu kasabayı ziyaret etmek için belki de en iyi zaman çünkü kar bölgeye ayrı bir güzellik katıyor. Pahalgam’ı ziyaret ederken, kano ve binicilik gibi çeşitli eğlence etkinlikleriyle kendinizi şımartabilirsiniz. Yakındaki ilgi çekici yerler arasında Betab ve Aru Vadisi bulunur.

Bu yerler hakkında okumayı sevdiniz mi? Şimdi aileniz ve arkadaşlarınızla uzun bir geziye çıkın ve Keşmir’de Gezilecek Turistik Yerler’e gidin! Tüm bu yerlerin doğal güzelliğine aşık olun ve bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın.!