Srinagar, güzel Jammu ve Keşmir eyaletlerinin başkentidir ve sakin suları, ışıltılı nehirleri, zirveleri, güzel bahçeleri ve doğal güzelliği ile tanınır. Tüm turistler ve ziyaretçiler için ideal bir destinasyondur ve tüm aşk kuşları ve yeni evli çiftler için de harika bir yerdir. Tekne evleri, göller ve dağ yamaçları cazibesine ve güzelliğine katkıda bulunur..

Srinagar Turistik Ziyaret Edilecek Yerler:

Hiç Srinagar’ı Jammu ve Keşmir’de ziyaret ettiniz mi? Yakın zamanda Srinagar’a tatile gitmeyi planlıyorsanız, hangi yerleri ziyaret etmeniz gerektiğine dair bir fikriniz olmalı. Srinagar’ın ziyaret edilecek en iyi turistik yerlerinden bazıları aşağıda sizin için listelenmiştir..

1. Dal Gölü:

dal gölü srinagar turistik yerler

Dal Gölü, Srinagar’da çok popülerdir ve yıl boyunca kalabalıktır. Burada Shikara binicilik, su sörfü, yüzme, olta balıkçılığı, kano ve daha birçok eğlenceli aktiviteyi deneyebilirsiniz. Balıkçılık faaliyetleri ve su bitkilerinin hasadı da burada yapılmaktadır. Ancak kış aylarında o kadar soğuk gelir ki bu göl neredeyse donmaya başlar..

2. Nagin Gölü:

Nagin Gölü srinagar'da güzel yerler

Nagin Gölü, “Yüzükteki Mücevher” olarak bilinir. Burada harika kürek, su kayağı ve tekne yelken tesisleri var. Burada ayrıca şık görünümlü yüzen evleri de bulacaksınız. Göl temiz, izole ve çok güzel. Srinagar seyahatinizde buraya bir kez geldiğinizden emin olun. Bu güzel yeri başka hiçbir ülkede göremezsiniz..

3. Jama Mescidi:

jama mescidi srinagar'da gezilecek yerler

Jama Mescidi, Srinagar’ın en eski camisidir ve İslam mimarisinin ve geleneklerinin bir yansıması olarak durmaktadır. Cuma Camii olarak da bilinir ve birçok kez yıkılmış ve yenilenmiştir. Her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekmiştir ve Srinagar’da ziyaret edilecek en iyi turistik yerlerden biridir..

4. Hazratbal Camii:

Hazreti Camii

Hazratbal Camii, Keşmir ve Babür mimarisinin kaynaşmasıyla kurulmuş eski ve antik bir yerdir. Bir kalıntı olarak İslam peygamberi Muhammed’in saçına sahip olduğuna inanılan ünlü bir türbe de vardır. Bu, Srinagar’da ziyaret edilecek ideal ve tarihi turistik yerlerden biridir..

5. Shankaracharya Tapınağı:

Shankaracharya Tapınağı srinagar turistik yerler

Shankaracharya Srinagar Tapınağı, Shankaracharya Tepesi’nin tepesinde yer almaktadır. 200 yılında büyük imparator Ashoka’nın oğlu Jaluka tarafından yaptırılmıştır. Tepenin tepesinden Pir Panjal silsilesi olarak bilinen karla kaplı dağlar gibi bazı pitoresk manzaraları görebileceksiniz..

6. Sri Pratap Singh Müzesi:

Sri Pratap Singh Müzesi, srinagar'ı ziyaret etmek için en iyi yerler

Bu müze 1898 yılında kurulmuştur ve 17. ve 18. yüzyılın en seçkin ve tarihi pişmiş toprak başlarından bazılarını sunmaktadır. Ayrıca gösterişli tablolara, madeni paralara, el sanatlarına, mimariye ve silahlara sahiptir. Srinagar gezinizde bu yeri kaçırmamalısınız..

7. İndira Gandhi Lale Bahçesi:

Indira Gandhi Lale Bahçesi srinagar'ın ünlü yerleri

Indira Gandhi Lale Bahçesi, Dal Gölü yakınında bulunan Zabarwan Dağları’nda yer almaktadır. Bahçe, her yıl yedi gün boyunca düzenlenen lale festivalleriyle ünlüdür. Bahçede 70 farklı lale türü var ve hepsi de kendine özgü bir görünüme sahip. Srinagar’da turistik bir yer olan bu harika bahçenin güzelliği ve mükemmelliği için herkes çekilebilir..

8. Shalimar Bagh:

srinagar'ın turistik yerleri Shalimar bagh

Srinagar’ın Shalimar Bagh’ı, Dal Gölü’nün kuzey doğu kesiminde yer alan bir Babür bahçesidir. Kral Cihangir tarafından kıymetli eşi Nur Cihan için yaptırılmıştır. Bahçe harika bir tatlı su havuzu, Çınar ağaçları, çalılar ve egzotik çiçeklerden oluşmaktadır. Buraya gelmek harika bir deneyim olacak.

9. Gulab Bhavan:

Gulab Bhavan

Srinagar, güzel ve doğal konumlarla doludur ve birkaçını saymak gerekirse, Gulab Bhawan’dan bahsetmemiz gerekir. Bu, prestijli Dogra hanedanına ait Jammu ve Keşmir’in Maharaja’sının eski ikametgahı olan bir saray. Srinagar’ın doğu kesiminde yer alır ve ziyaret etmek için harika bir yerdir..

10. Nishat Bagh:

Nishat Bagh Srinagar Gezilecek Yerler

Bu temelde bir botanik bahçesi ve Srinagar’daki en güzel yerlerden biri. Nishat Bagh, güzel düzeni ve harika havası ile de tanınır. Bahçe bu topraklarda Babür yönetimi sırasında kurulmuş ve şeffaf bir terasla kaplıdır, bu yüzden bu bahçeye Srinagar’ın teraslı bahçesi denir. Bu bahçenin güzelliği onu Srinagar’da ziyaret edilecek en iyi yerlerden biri yapar. Dal Gölü’ne gerçekten yakın bir konumdadır ve aslında Keşmir’deki en büyük Babür Bahçeleri listesine girer ve burada engin boyutu nedeniyle ikinci sırayı alır..

11. Şankaraçarya Tepesi:

Shankaracharya Tepesi Srinagar

Bu, Srinagar’da turistler için tonlarca eğlenebileceğiniz en iyi yerlerden biridir. Yer, turistler için özel olarak tasarlanmıştır ve dışarıdan gelen ziyaretçilere ve komşu ülkelerden gelen insanlara sunabileceği çok şey vardır. Burada çok sayıda tapınak var ve hepsi güzelce tasarlanmış ve tutuluyor. Tepe aynı zamanda harika bir yürüyüş noktası olarak kabul edilir ve buranın en güzel manzaralarından bazılarını sunar. Bu tepenin tepesindeki tapınak onu daha da popüler kılıyor..

12. Nigeen Gölü:

Nigeen Gölü Srinagar Turistik Gezilecek Yerler

Srinagar’da çok sayıda su kütlesi var. En güzellerinden biri Nigeen Gölü. Bunun Srinagar’da görülecek en iyi yerlerden biri olduğu söylenebilir. Burayı ziyaret ettikten sonra kimse buradan ayrılmak istemez. Göl yetkilisi, tüm noktayı ilginç ve çekici kılmak için gölün çevresine gereken özeni gösteriyor. Gölün havası oldukça sakin ve bu gölü tekrar tekrar ziyaret etmek isteyen çok sayıda insan var, ancak burada epeyce bir süredir buradalar..

13. Betab Vadisi:

Betab Vadisi

Srinagar’da görülecek harika yerler mi arıyorsunuz? Betab Vadisi, gitmeniz gereken yer. Burada çevre çok güzel ve Srinagar’da görülecek en iyi yerlerden biri olduğu söylenebilir. Yer doğal güzelliklerle dolu ve doğanın güzel dokunuşunun mutlak cazibesinde de kaybolabilirsiniz. Vadi, bu yerdeki ziyaretçiler için popüler bir toplanma ve yürüyüş yeridir. Bu vadinin güzelliği, Hindistan’ın neredeyse her köşesinden insanları kendine çekiyor. Yurt dışından da buranın güzelliğine şahit olmak için gelenler var..

14. Nişat Bahçesi:

Nishat Bahçesi Srinagar

Nishat Bahçesi, bu yerdeki birçok güzel bahçeden biridir. Bu bahçe güzel manzara ve muhteşem manzaralarla doludur. Bu yerin çevresi özellikle insanları gelip ziyaret etmeye çekiyor. Burayı ziyaret edenler, bu bahçenin güzelliği ve mutlak cazibesinden oldukça etkilenirler. Bahçe çiçek güzelliği ile doludur ve coğrafi olarak Nishat Bagh ile ilgilidir. Srinagar’ı ziyaret ederseniz, bu bahçe kaliteli zaman geçirmek için en güzel yerlerden biridir..

15. Pari Mahal:

Pari Mahal Srinagar'ın Gezilecek Yerleri

Bu yerden, bu yere yeterince yakın olduğu için Dal gölünün güzel manzarasını görebilirsiniz. Pari Mahal, bu Srinagar’daki en iyi yerlerden biridir ve bir kişi burayı ziyaret ettiğinde, gelip tekrar tekrar ziyaret etmek isteyecektir. Meyve ormanı buranın en ilgi çekici yerlerinden biridir. Meyve ormanı ve diğer cazibe merkezleri burayı Srinagar’da en çok ziyaret edilen yerlerden biri ve aynı zamanda en iyi Srinagar gezi yerlerinden biri haline getiriyor..

Srinagar’da sizi zorlu ve yorucu hayattan en iyi şekilde kurtaracak birçok Turistik Yer var. Bazen hayatınızdan biraz zaman ayırmanız ve önemli miktarda zaman geçirebileceğiniz çok sayıda güzel destinasyon bulacağınız Srinagar gibi yerleri ziyaret etmeniz gerekir..