İtalya, UNESCO Dünya Mirası Alanlarının maksimum sayısına sahiptir. Ülkenin her yerinde harika mimariler ve anıtlar bulunur. Roma, Venedik ve Floransa en çok turist çeken başlıca şehirlerdir. Kültürel ve mimari yanının yanı sıra güzel sahilleri, alpin gölleri ve dağlık alanları da vardır. Bel Paese, güzel ülke anlamına gelen İtalya’nın diğer adıdır..

En İyi 15 Turist Yeri:-

1. Roma:

rome_italy-turist-yerler

‘Roma bir günde inşa edilmedi’ yaygın bir ifadedir ve ziyaretçiler için başkentin en iyilerini keşfetmek kesinlikle zaman alıcıdır. Gezilecek çok yer ve görülecek çok heyecan verici yerler var. Muhteşem Kolezyum’u keşfetmekten Sezar’ın öldüğü yere yürümek, kutsal Vatikan Şehri’ni ziyaret etmek veya Trevi Çeşmesi’nde dilek dilemeye kadar, Roma kesinlikle İtalya turunuzun önemli bir parçasıdır..

2. Venedik:

venice_Italy Turistik Yerler

Venedik pahalı bir turist destinasyonudur ve çok romantik olduğu için çiftler için idealdir. Kanallardan birinde gondol gezintisine çıkmanın, ara sokaklarda gezinmenin ve San Marco Meydanı’ndaki birçok güvercinin tadını çıkarmanın keyfine varacaksınız. Roma’nın manevi yönünün gerçek özünü elde ettiğiniz birçok eski gotik kilise var..

3. Floransa:

Floransa İtalya Turistik Yerler

Floransa, Michelangelo’nun ünlü Davut heykelinin doğum yeri olmasıyla ünlüdür. Çok önemli bir turistik yer olan ve Floransa’nın bir simgesi olan büyük bir gotik katedral Basilica di Santa Maria del Fiore var. Duomo ayrıca bir başka popüler turistik cazibe merkezidir..

4. Piazza del Campo:

piazza-del-campo_italy-turist-yerler

Piazza del Campo, Avrupa’nın en büyük ortaçağ meydanlarından biridir. Güzelliği ve mimari bütünlüğü ile tüm dünyada tanınmaktadır. Palazzo Pubblico ve ünlü kulesinin yanı sıra Siena’nın zengin ailelerinin sahip olduğu çeşitli palazzi signorili’ye sahiptir..

5. Pompei:

pompeii_italy-turist-yerler

MS 79’da Vezüv Yanardağı patlamış ve yakınlardaki Pompeii kasabasını kül ve toprakla kaplamış ve ardından şehir o acılı gündeki haliyle korunmuştur. Kazılardan sonra, iki bin yıl önce yaşayan insanların yaşamına dair olağanüstü bir kavrayışa ulaşıldı..

6. Positano:

positano_italy-turist-yerler

Positano, Amalfi Sahili’nde yer alan küçük bir kasabadır. Sahil şeridi, engebeli arazisi, doğal güzelliği ve resim gibi görünen kasabaları ile tanınır. Şehir orta çağda zenginleşmiş olsa da, 19. yüzyılın ortalarında nüfusun yarısından fazlası gitmişti. Yine 20. yüzyılda fakir bir balıkçı köyünden ünlü bir turistik cazibe merkezine dönüştü ve kredi, güzelliği hakkında yazan yazar John Steinbeck’e gitti..

7. Como Gölü:

göl-como_italy-turist-yerler

Como Gölü, 100 yıldan uzun süredir ziyaretçiler arasında popüler olan İtalyan Göller Bölgesi’ne aittir. Göl, güneybatıda Como’da ve güneydoğuda Lecco’da başlayan iki kolla, ters bir ‘Y’ şekline benziyor. Yarı yolda birleşirler ve göl kuzeye doğru Colico’ya kadar devam eder. Göl, Roma döneminden beri burada bulunan villalarla tanınır..

8. Eğik Pisa Kulesi:

italya'nın eğik-kule-turist-yerleri

Pisa’nın ana cazibe merkezi eğik kuledir. Başlangıçta 1173 yılında katedralin çan kulesi olarak hizmet etmek için inşa edilmişti ve daha sonra tabandaki dengesiz zemin nedeniyle eğilmeye başladı. Kulenin daha fazla eğilmesini önlemek için iyi planlanmış bir proje vardı ve 2001 yılında tamamlandı. Kule artık ziyaretçilere açık ve İtalya’daki turistik destinasyonlar arasında oldukça popüler..

9. Kapri:

capri_italy-turist-yerler

Capri güzel bir İtalyan adasıdır. Napoli Körfezi, Roma döneminden beri önemli bir tatil yeri olarak biliniyor. Ada yaz turistleriyle dolu ve tatillerini geçirmek için gelen ünlüleri bulabilirseniz şanslısınız..

10. Abruzzo:

abruzzo_italy-turist-yerler

Abruzzo, İtalya’nın en iyi korunmuş ortaçağ tepe kasabalarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Bunların çoğu bölgesel ve milli parkların içinde yer alır, bu nedenle yakın zamanda geliştirilmeleri pek olası değildir. Abruzzo, İtalya’da size İtalya’nın en iyi manzara manzarasını sunabilecek bir yerdir..

11. San Lorenzo Maggiore:

san-lorenzo-maggiore_italy-turistik-yerler

San Lorenzo Maggiore, Napoli’de 13. yüzyılda inşa edilmiş çekici bir kilisedir. En şaşırtıcı kısım, Greko-Romen şehri Neapolis’in yeraltı kalıntıları hakkındaki gizli gerçektir. Ziyaretçilerin Yunan Agorası ve ayrıca eski Roma sokaklarında dolaşmasına izin verilir. Bu, sergiler, arkeolojik kazılar ve tarihi hikayeler ile iyi bilgilendirici bir müzedir..

12. Manarola:

manarola_Italy Turistik Yerler

Manarola, Cinque Terre’de eski bir kasabadır. “Beş Toprak”, güzellikleriyle dikkat çeken beş köyü içerir. Sokaklar, trenler ve tekneler köyleri birbirine bağlar ve dışarıdan arabalar giremez. Kasaba dağın yamacında tomurcuklanır ve muhteşem bir Akdeniz manzarası sunar..

13. San Gimignano:

san-gimignano_italy-turist-yerler

San Gimignano, Floransa’ya yaklaşık 56 km uzaklıktaki Toskana’da bulunan bir köydür. Bu kasabaya mensup aileler, yaklaşık 50 metre yüksekliğinde 72’den fazla kule ev inşa etmişlerdir. Zengin ve güçlüydüler ve kuleler onları düşman saldırılarından korumak için inşa edildi. Maalesef 1348’de bir salgın oldu ve insanların çoğu veba yüzünden perişan oldu. Şu anda 14-15. yüzyıldan kalma İtalyan sanatının başyapıtlarını bize gösteren önemli bir turizm merkezi..

14. Sorrento:

sorrento_italy-turist-yerler

Sorrento, İtalya’daki en iyi son varış noktası olabilir ve size geri döneceğiniz birçok hatıra bırakabilir. Portsea ve Blairqowrie arasında düşen Mornington Yarımadası’nda bulunan popüler bir turistik yer. Kuzeyde Port Phillip’e ve güneyde Bass Boğazı’nın açık sularına bakmaktadır. Amalfi sahiline açılan bir kapıdır ve yaz aylarında popüler bir turist noktasıdır..

15. Cinque Terre:

cinque-terre_italy-turist-yerler

Cinque Terra, okyanusa bakan kayalıklarda bulunan beş kasabanın muhteşem manzarasını sunar. Turistler, her kasabayı birbirine bağlayan 12 km’lik patikada yürüyüşe çıkabilir ve küçük sokakları keşfedebilir. Arasından gidebileceğiniz tepelerde zeytinlikler var..