Katmandu Nepal’in başkentidir, şehir bir vadi üzerinde deniz seviyesinden 1336 metre yüksekliktedir ve yaklaşık 218 mil karelik bir alanı kaplamaktadır. Çevresinde karla kaplı zirveleri olan yeşil dağlar vardır. Vadi üç bölgeye ayrılmıştır ve UNESCO tarafından ilan edildiği gibi 7 Dünya Mirası Alanına sahiptir. Burada resimlerle Katmandu’da ziyaret edilecek bazı ünlü yerlerimiz var..

Katmandu Turistik Yerler:

Durbar Meydanı:

durbar-square_kathmandu-turist-yerler

Katmandu’daki Durbar Meydanı, Nepal krallarının burada taç giymesi nedeniyle kraliyetin merkezidir. Yere, sakinlerin kültürel ve dini yaşamını vurgulayan eski tapınaklar eşlik ediyor. Dünya Mirası Alanlarından biridir. Buradaki bazı turistlerin noktaları Taleju Tapınağı, Gaddi Baithak, King Pratap Alışveriş Merkezi heykeli, Büyük Davul, Kasthmandap, Jagannath Tapınağı, vb..

Singha Durbar:

singha-durbar_kathmandu-turist-yerler

Singha Durbar, 19. yüzyılda neo-klasik tarzda inşa edilmiş büyük bir saraydır. 1904’te Rana Başbakanlarının özel konutuydu ve Majestelerinin Nepal Hükümeti Sekreterliği olarak değiştirildiği 1973’e kadar Asya’nın en lüks sarayıydı..

Pashupatinath Tapınağı:

pashupatinath-tapınak_kathmandu-turist-yerler

Pashupatinath Tapınağı, Lord Shiva’ya adanmış kutsal yerdir. Onu Hindular için en kutsal tapınaklardan biri yapan iki katmanlı altın çatısı ve gümüş kapısı vardır. Tapınağın içine sadece Hinduların girmesine izin verilir, diğer ziyaretçiler tapınağın binalarını Bagmati nehrinin doğu yakasından görebilirler. Bu da UNESCO altında bir Dünya Mirası Alanı olarak listelenmiştir..

Swayambhunath Stupası:

swayambhunath-stupa_kathmandu-turist-yerler

Swayambhunath Stupa, Nepal’deki en ünlü Budist Manastırlarından biridir. 2000 yaşında olduğu bilinmektedir ve dört tarafı Lord Buddha’yı gören gözlerle boyanmıştır. Deniz seviyesinden yaklaşık 77 m yükseklikte bir tepe üzerinde yer aldığından mükemmel bir manzara sunar. En eski stupadır ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı olarak sayılmıştır..

Patan Durbar Meydanı:

patan-durbar-square_kathmandu-turist-yerler

Patan Durbar Meydanı şehrin ortasında ve yıl boyunca çok sayıda turist çekiyor. Antik çağlardan kalma tapınaklar, türbeler ve saraylarla dolu olan yer, mimarileriyle dikkat çekiyor. Durbar, Mul Chowk, Sundari Chowl ve Kesar Narayan Chowk olmak üzere üç ana yemekten oluşur. UNESCO’nun Dünya Mirası Anıtları listesinde yer almaktadır..

Krishna Tapınağı:

krishna-temple_kathmandu-turist-yerler

Krishna Tapınağı, Patan’ın saray kompleksinde Lord Krishna’nın komuta pozisyonuna sahiptir. Nepal’deki Shikhara mimarisinin ilk örneği olduğu bilinmektedir. 21 kuleli ve tamamen taştan yapılmış tek tapınaktır..

Altın Kapı:

the-golden-gate_kathmandu-turist-yerler

Altın Kapı, 55 pencereli olduğu bilinen sarayın ana avlusunun girişidir. Bir Malla kralı tarafından yapılmıştı ve kapı en güzel ve en zengin şekilde oyulmuş mimaridir ve tüm dünyada benzersiz bir sitedir. Kapı tanrılar ve canavarlar tarafından dekore edilmiştir. Katmandu’nun ünlü turistik yerlerinden biridir..

Gokarna Safari Parkı:

gokarna-safari-park_kathmandu-turist-yerler

Gokarna Safari Parkı, tüm hayvanseverlerin ilgisini çekecek bir Kraliyet Oyun Barınağıdır. Noktalı geyiklerin en ünlülerinden biri olduğu birçok vahşi hayvanda yaşar. Kutsal alan, fillerin sırtına binerken görülebilir..

Ulusal müze:

ulusal-müze_kathmandu-turist-yerler

Ulusal Müze, antik çağlardan modern Nepal’e kadar muazzam bir silah koleksiyonuna ve eserlere sahiptir. Tarihin arkeolojik temsilleri övgüye değer. Müze sadece Salı günleri turistlere kapalıdır. burası ziyaret edilecek en iyi katmandu turistik yerlerinden biridir..

Çabahil:

chabahil_kathmandu-turist-yerler

Chabahil, MÖ 3. yüzyılda Hindistan İmparatoru Ashoka’nın kızı Charumati tarafından yaptırıldığı arkeolojik olarak bilinen bir stupadır. Stupa’nın çevresinde antik heykeller var.

Katmandu’daki bu turistik yerleri beğeneceğinizi umuyoruz, bu yüzden bu muhteşem yerleri asla kaçırmayın. Yorumunuzu aşağıya bırakın.