Varanasi veya Banaras, Hindular için bir hac yeridir ve Hindistan’ın Uttar Pradesh eyaletinde bulunur. Gezilecek en önemli yerler olan Ghats Şehri olduğu bilinmektedir. Her şeyin ya da her yerin tarihle ya da mitolojiyle bağlantılı, yolcunun çağlarını, Tanrı ve Tanrıçaların hikayelerine götüren bir şeyler vardır..

Varanasi Turistik Yerler:

Dasaswamedh Ghat:

Varanasi Gezilecek Turistik Yerler-Dasaswamedh Ghat

Dasaswamedh Ghat, Lord Bramha’nın Lord Shiva’nın sürgünden dönmesine izin vermek için bu yerde on atı feda ettiğine inanıldığı için en ünlüsüdür. Varanasi’deki en eski Ghat’tır ve 1740 yılında Bajirao Peswa I tarafından ilk kez yenilendiğinden beri iyi korunmuştur. Burası, ziyaret edilmesi gereken birçok tapınakla çevrilidir..

Kashi Vishwanth Tapınağı:

Varanasi Gezilecek Turistik Yerler-Kashi Vishwanth Tapınağı

Kashi Vishwanath Tapınağı, Varanasi’nin en ünlü tapınaklarından biridir ve Lord Shiva’nın Kashi Vishwanath adlı enkarnasyonlarından birine adanmıştır. 1839 yılında Pencap Maharaja Ranjeet Singh tarafından bağışlanan altından yapılmış tapınağın iki kubbesi vardır..

Durga Tapınağı:

Varanasi Turistik Gezilecek Yerler-Durga tapınağı

Durga Tapınağı, 18. yüzyılda bir Bengal Kraliçesi tarafından inşa edilmiş ve Tanrıça Durga’ya adanmıştır. Mimari tema, Kuzey Hindistan’ın Nagara tarzıdır. Durga Kund olarak bilinen dikdörtgen bir tank da var. Burayı ziyaret eden turistler, tapınak binalarının içinde maymun sürüleri bulacaklar..

Ramnagar Kalesi:Varanasi Gezilecek Turistik Yerler-Ramnagar Kalesi

Ramnagar Kalesi, Ganj kıyısında yer alır ve Maharaja Balwant Singh tarafından inşa edilmiştir. Kale, Banaras’ın atalarının kralları tarafından iskan edildi ve hatta şu anda Kraliyet ailesinin merhumları orada yaşıyor. Kale kırmızı kumtaşı ile inşa edilmişti ve bir müze ve bir tapınak içeriyordu..

Ramnagar Müzesi:

Varanasi Gezilecek Turistik Yerler-Ramnagar Müzesi

Banaras Vidya Mandir Müzesi olarak da bilinen Ramnagar Müzesi, Ramnagar Kalesi kompleksinin içinde yer almaktadır. Kale, ortaçağ döneminden kalma ve çoğu Banaras Kraliyet ailesine ait olan eserler ve el sanatları sergiliyor. Ayrıca silahlar ve zırhlar, süslü tahtırevanlar, el yazmaları, mobilyalar, farklı tekstiller vb..

Kedar Ghat:

Varanasi Gezilecek Turistik Yerler-Kedar Ghat

Kedar Ghat, Varanasi’nin en güneyinde yer almaktadır. Adını Kedarnath olarak da bilinen Lord Shiva’dan almıştır ve Ghat’ın hemen yanında güzel bir Lord Shiva tapınağı vardır. Buradaki en popüler turistler Bengalliler ve Güney Hintliler. Yakınlarda tıbbi özellikleriyle ünlü Parvati Kund adlı bir gölet vardır..

Manikarnika Ghat:

Varanasi Gezilecek Turistik Yerler-Manikarnika Ghat

Ganj nehri kıyısındaki Manikarnika Ghat, insanlar Ghat’ın yakma alanında ceset yakmanın ruhu ‘moksh’ veya ‘mukti’ alacağına inandıkları için kutsal kabul edilir. Manikarnika Kund olarak bilinen kutsal bir kuyu vardır ve ayrıca bir Lord Shiva ve Durga tapınağına sahiptir..

Gyan Kup:

Varanasi Gezilecek Turistik Yerler-Gyan Kup

Gyan Kup, köşk empoze eden bir kuyudur. 182 yılında Gwalior kraliçesi Rani Baiza Bai tarafından yaptırılmıştır. Suyun ruhsal aydınlanma sağladığına inanıldığı için Varanasi’de dini bir yer olduğu bilinmektedir. Kashi Vishwanath tapınağının girişinde yer almaktadır..

Bharat Mata Tapınağı:

Varanasi Gezilecek Turistik Yerler-Bharat Mata Tapınağı

Bharat Mata Tapınağı, ülkedeki en eşsiz tapınaklardan biridir. Babu Shiv Prasad Gupta tarafından yaptırılmıştır. Güzel bir mermer yapı olan ve arazi, dağlar, okyanuslar vb. bölümleriyle üç boyutlu bir görünüm sunan Hindistan Ana’ya adanmış bir türbedir..

Hanuman Ghat:

Varanasi Gezilecek Turistik Yerler-Hanuman Ghat

Mitolojik olarak Lord Ram’ın Ghat’ı inşa ettiği ve müridi Hanuman’a adadığı bilinmektedir. Ghat, Hanuman bir güç efendisi olduğu için güreşçiler ve güreş maçları arasında popülerdir. Yakında ziyaret edilmesi gereken ünlü bir Hanuman Tapınağı var..