Doğu Hindistan’da bulunan bu küçük eyalet, Nagaland, Mizoram, Assam ve Burma arasında yer almaktadır. Farklı kültürlerden insanlar burada yaşıyor ve hepsi Tibet veya Birmanya kökenli bir dizi farklı dil konuşuyor. Eyaletin başkenti Imphal, çoğunlukla Meitei’nin yaşadığı ve havaalanına yakın bir konumdadır. Imphal, tüm çarşıların ve modern turistik yerlerin bulunduğu yerdir. ama bu devletin gerçek güzelliği kırsal kesimlerinde yatıyor. Manipur’da ziyaret edilecek en iyi turistik yerlerden bazıları.

1. Moirang:

moirang_manipur-turist-yerler

Zengin kültürü ve ilginç tarihi ile ünlü Moirang, Manipur’un Bishnupur semtinde yer almaktadır. Bu küçük köy, ömür boyu bir kez yaşanabilecek birkaç Meitei halk festivalini kutluyor. Köy halkı naziktir ve turistlere iyi davranır. Köy dansçılarının etnik kıyafetleriyle çingeneler gibi giyinip Khamba-Thoibi dansı yaptıkları sıra dışı gösterilere tanık olabilirsiniz. Köy ayrıca, Netaji Subhash Chandra Bose’un muhteşem bir bronz heykeline sahip olan Hint Ulusal Ordusu’nun bir müzesine sahiptir..

2. Şehid Minar:

shaheed-minar_manipur-turist-yerler

Imphal şehrinin kalbinde yer alan Bir Tikendrajit Park’ta bulunan bu Minar, büyük özgürlük savaşçıları olan ve İngilizlere karşı mücadelede hayatlarını isteyerek feda eden vatansever Meitei ve kabile şehitlerinin anılarını anmayı amaçlıyor. Artık popüler bir turistik yer haline gelen bu parkta cesaretlerinin hissi hala hissediliyor..

3. Andro:

andro_manipur-turist-yerler

Andro, turistlerin uğrak yeri olan Imphal’e yakın bir başka küçük köydür. Köy, çanak çömlekleriyle ünlüdür ve hatta çanak çömlek tarihi üzerine Andro Gramshang Müzesi adlı bir müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Bu müze, Pudond Makhong, Walom, Ngangkha ve Yukhum olarak adlandırılan bu bölgede çeşitli geleneksel çömlekler barındırıyor. Köyün kendisi küçük olsa da güzeldir. Buraya tıklayarak çok güzel birkaç resim elde edebilirsiniz. İsterseniz çömlekçilikte de şansınızı deneyebilirsiniz.!

4. Kangla Kalesi:

kangla-fort_manipur-turist-yerler

Meitei dilinde ‘Kangla’ kuru toprak anlamına gelir. Kangla Sarayı olarak da adlandırılan kale, başkentin içinden geçen Imphal Nehri’nin kıyısında yer almaktadır. Bu kale, Manipur’un en önemli tarihi yerlerinden biridir ve birkaç önemli arkeolojik kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır. Aslen Kral Pakhangba’nın kraliyet sarayı olan kale, daha sonra Assam Rifles’ın kontrolü altındaydı. Son zamanlarda halkın ziyaretine açıldı.

5. Kaçış:

kakching_manipur-turist-yerler

Kakching, Manipur’un tarım kasabalarının en önde gelenidir. Turistler, barındırdığı çok sayıda tapınak nedeniyle bu küçük kasabaya çekilmektedir. Bunların en ünlüsü Krishnachandra Mandir, Narasingha Mandir ve Viswanath Mandir’dir..

6. Manipur Hayvanat Bahçesi:

manipur-zoolojik-garden_manipur-turist-yerler

Manipur’da da bir Hayvanat Bahçesi var! Imphal şehrine yaklaşık 8 km uzaklıktadır. Bu Zooloji Parkı, nesli tükenmekte olan birkaç kuş ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ziyaret etmek için ilginç bir yer ve çocuklarınızı götürmek için en iyi seçeneklerden biri. Burası en iyi manipur turistik yerleri

7. Khongjom:

khongjom_manipur-turist-yerler

Khongjom tarihsel olarak önemli bir kasabadır. Tümgeneral Paona Brajabashi, birikmiş birlikleriyle birlikte bu kasabada İngiliz askerleriyle savaştı! Burada anılarını onurlandıran bir anıt inşa edildi. 23 Nisan Manipur’da Khongjom günü ilan edildi.

8. Imphal Vadisi:

imphal-vadi_manipur-turist-yerler

Bu, Imphal Nehri, Thoubal, Iril, Sekmai ve Khuga Nehri dahil olmak üzere bir dizi nehir tarafından boşaltılan küçük, oval şekilli bir vadidir. Bu vadi, panoramik manzarası ve Kangla Sarayı, Polo Ground ve Manipur Eyalet Müzesi gibi diğer cazibe merkezleri ile birçok turisti cezbetmektedir. Vadi ayrıca kendi sınırları içinde birkaç göl ve bataklığa sahiptir. Bu ziyaret etmek için inanılmaz manipur turistik yer.

9. Lord Krishna Tapınağı:

lord-krishna-temple_manipur-turist-yerler

Bu Manipur’un en ünlü tapınaklarından biridir. Brahmpur Guru Aribam Leikai’de Imphal Nehri’nin kıyısında yer almaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi, tapınak Lord Krishna’ya adanmıştır. Huzur aurası olan muhteşem bir yapıdır..