Bize soğan yardımı olmadan hazırlanabilecek bir mutfak veya lezzetli yemeklerden bahseder misiniz?! Pekala, bahse gireriz çoğumuz anında hiçbir şey düşünemiyoruz. Hemen hemen tüm lezzetler ve mutfaklar, içeriden mükemmel lezzetli ve zengin bir tat getirmek için farklı soğan türleri kullanır. Çoğumuz soğanın sadece bir ya da iki çeşidini piyasada görürken, birkaç çeşidi daha olduğunu biliyor musunuz? Evet, bizi doğru duydunuz!

Bugün, bu tür soğanları ve farklı pişirme tekniklerine nasıl yardımcı olduklarını öğreneceğiz. Öyleyse, soğan hakkında her şeyi keşfedelim!

soğan çeşitleri

Soğan Hakkında Her Şey!

Soğanın bilimsel adı, nergis zambağı ailesine (Amaryllidaceae) ait olan Allium cepa’dır. Bununla birlikte, başlangıçta Güneybatı Asya’ya özgü iki yılda bir olan bir bitki, artık dünyanın her yerinde, farklı iklim koşullarında ve sıcaklık bölgelerinde yetiştirilmektedir. Onları dünya çapında bu kadar ünlü yapan şey, eklendikleri her lezzete eşlik eden lezzetli ve zengin tadıdır..

Ticari soğanlar, doğrudan ekilen küçük siyah tohumlardır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, soğanların küçük soğanları da onları nakletmek veya büyütmek için kullanılır. Dayanıklıdırlar, bir dizi koşulda hayatta kalabilirler ve farklı çeşitlerde gelirler. Tarihteki en eski bitkiler arasındadırlar, büyük olasılıkla ilk olarak Hindistan, Çin ve Orta Doğu yakınlarında kaydedilmişlerdir. Şimdi farklı soğan çeşitlerini inceleyelim..

Soğan Çeşitlerinin Sınıflandırılması:

Biliyor musunuz, genel soğan türleri aşağıdaki şekilde sınıflandırılabilir:.

Çok Amaçlı Soğanlar:

Adından da anlaşılacağı gibi, bunlar en çok mutfaklarımızda çeşitli yemek tarifleri yapmak için kullanılır. Bunlar ayrıca farklı çeşitlerde gelir ve gerektiğinde hafif lezzet ve koku getirmek için tariflerde kullanılabilir. Salatalardan patates kızartmasına, bunlar birçok yemek için mükemmeldir. Ortak çok amaçlı soğan şunları içerir:

 • Sarı soğanlar
 • bermuda soğanı
 • İspanyol soğanı

Tatlı Soğan:

Tahmin edebileceğiniz gibi, bunlar biraz tatlı bir tada sahiptir. Soluk sarı renkli tenleri vardır, bazı durumlarda çok amaçlı soğanlardan daha büyüktürler. Tatlı soğan bozulabilir çeşitlerdir, önemli ölçüde daha uzun süre saklanamazlar. Diğerleri gibi çok keskin keskin bir tadı yoktur ve sandviçler, çorbalar ve patates kızartması için en iyisidir. Yaygın türler şunları içerir:

 • Arpacık
 • valla valla
 • Vidalya
 • Maui

Keskin Soğan:

Bunlar, tariflere eklendiğinde keskin bir kokuya ve çok güçlü bir tada sahiptir. Bu soğan türleri en çok baharatlı yiyecekler ve köriler için uygundur. En yaygın keskin soğanlar şunları içerir:

 • Sarımsak
 • Beyaz soğan

Ham soğanlar:

Adından tahmin edebileceğinizin aksine, çiğ soğan lezzet açısından güçlü değildir. Hafif ve incedirler ve çoğunlukla bir çok ek salata ve benzeri tariflerdir. Oldukça hassastırlar ve çeşitli boyut ve şekillerde gelirler..

 • Taze soğan
 • kırmızı soğan

Hafif Aromalı:

Hafif aromalı soğanlar, genellikle çeşitli yemekler için ilaveler, katmanlar veya soslar olarak eklenenlerdir. Çok yönlüdürler; çoğu yeşil saplarla gelir. Bunlar şunları içerir:

 • Pırasa
 • Frenk soğanı
 • torpido

Soğan turşusu:

Zaten tahmin etmiş olabilirsiniz; bu soğanlar dekapaj yapmak için kullanıldığında en iyisidir. İdeal lezzet karışımı için güveçlerde ve çorbalarda bile mükemmel eklemeler ve süslemelerdir. Bu çeşidin en popüler çeşidi,

 • Arpacık soğan

Farklı Soğan Türleri:

İnanmayacaksın; Farklı kullanımları olan birkaç çeşit soğan vardır, ancak pek çoğu onları bilmez. Dünyanın en ünlü en iyi soğan türlerini araştırdık ve bir araya getirdik. Bu türler gerçekten de dikkatinizi hak ediyor. Bugün bize onlar hakkında bilgi verin.

1. Bermuda Soğanları:

Bermudalar

Bermuda soğanları dünya çapında popüler çeşitler arasındadır ve fırınlama, yemek pişirme, sote etme ve kızartma için idealdir. Diğerlerine kıyasla daha büyük boyutlarda gelirler ve tatlı bir tada sahiptirler. Genel olarak lezzetlidirler ve tat cephesindeki diğer malzemelere hükmetmezler..

2. Frenk soğanı:

Frenk soğanı

Frenk soğanı şeflerin en sevdiği soğan türleri arasındadır. Bu soğanlar, çorbalardan salatalara veya baharatlara kadar lezzetli lezzetleri başlatmak veya lezzet katmanları eklemek için mükemmeldir. Bu ekstra gücü her türlü teste getiriyorlar ve mutfakta herkesin ihtiyaç duyduğu ideal malzeme türü. Büyük yeşil saplarla gelirler. Bunlar yeşil soğan türlerine aittir..

3. Cipollini Soğanları:

Cipollini soğanı

Cipollini’s olarak adlandırılan bej veya kahverengi renkli soğan, zengin ve tat bakımından daha tatlıdır. Kavrulmuş bir his ve gevrek bir doku ile karamelize bir çeşit lezzet getiriyorlar. Soğanlar, salatalar ve aynı şekilde yemekler için mükemmel bir seçimdir. Benzersiz şekillerde gelirler ve boyutları daha küçüktür. Bunlar, gurme doğası göz önüne alındığında, birçok yemeğe garnitür eklemek için mükemmeldir. Bunlar küçük soğan çeşitlerine aittir..

4. Kokteyl Soğanları:

kokteyl soğan

Kokteyl soğanları, renk ve ton çeşitliliği göz önüne alındığında Silver Skin soğanları olarak da ünlüdür. Bu soğanların boyutu daha küçüktür ve yine daha tatlı kategorilere girer. Adından da anlaşılacağı gibi, kokteyl soğan türleri, genellikle tatlı öğeler veya ekmek ve peynir içeren kokteylleri ve tarifleri süslemek için mükemmeldir..

5. Mısır Soğanları:

Mısır Soğanı

Mısır soğanı da en iyi soğan olarak ünlüdür. Çok hafif ve incelikli kategori çeşitleridir ve salatalar, yahniler, çorbalar ve benzeri tarifler için idealdir. Soğan, adından da anlaşılacağı gibi Mısır topraklarında doğar ve çoğunlukla kışlık çeşitlerdir..

6. Pırasa:

Pırasa

Pırasa oldukça çok yönlüdür. Çeşitli tarifler ve mutfaklar için mükemmeldirler. Pırasa, baharatlı yiyeceklere, et ürünlerine veya meze ve çorba gibi şeylere eklemek için iyidir. Onlara pürüzsüz ve kremsi bir his veriyorlar ve çok keskin ya da çok hafif değiller. Yine de, yemeği başlatmak için ince bir lezzet ve tat duygusu getiriyorlar..

7. Maui Soğanları:

maui soğan

Maui soğanları, diğerlerinden farklı olarak sulu bir his ve dokuya sahiptir. Tatlı bir tada ve hislere sahiptirler ve dokuları göz önüne alındığında, önce marine etmek ve ardından tencereleri ızgara yapmak veya karamelize etmek için idealdirler. Onları bu tariflerde deneyin ve bahse gireriz gerçek bir zevktir! Maui soğanları soğan halkalarından salatalara, sandviçlere ve yahnilere kadar mükemmel bir tat ve his getirebilir..

8. İnci Soğan:

Arpacık soğan

İnci soğan, düğme veya bebek soğan olarak da ünlüdür. Küçük ve daha küçüktürler, hafif bir tada ve tada sahiptirler. Asitleme için mükemmeldirler, soyulma gerektirmezler ve çeşitli yemeklere ek olarak nefis bir tada sahiptirler. Çorbalar, kavurma ve kızartma da inci soğan ile iyi seçimlerdir..

9. Kırmızı Soğan:

kırmızı

Kırmızı soğan çeşitleri yine dünyaca ünlü soğan çeşitleri ve çeşitleri arasındadır. Tat aralığında daha tatlıdırlar ve genellikle diğer çeşitlere göre daha fazla miktarda şeker içerirler. Bununla birlikte, tatlı tadı hafiftir ve et pişirme, pizza, karamelize etme, pizza ve sandviç için tartışmasız en iyisidir..

10. Tatlı Soğan:

Tatlı soğan

Zaten doğru tahmin ettiniz – bu soğanlar lezzet ve tat bakımından oldukça tatlıdır. Tatlı soğan türleri, içlerinde daha az kükürt içerir ve sert veya güçlü bir koku veya tada sahip değildir. Bunlar oval bir şekle ve farklı boyutlara sahiptir ve yalnızca salata ve güveç içeren belirli tarifler için idealdir..

11. Arpacık soğanı:

Arpacık

Arpacık pırasalara benziyor. Ampul şeklinde bir görünüme sahip kırmızı gövdenin yanı sıra yeşil renk tonuyla gelirler. Soğan türleri, hafif ve narin lezzetleri için mükemmeldir. Bulaşıklara gevrek, keskin ve gevrek bir his verirler ve öncelikle soslar, soslar ve soslar için uygundurlar..

12. İspanyol Soğanları:

İspanyol soğanı

İspanyol soğanları, ana bileşen olarak kullanmaktan ziyade bir yemeğe ilave olarak mükemmeldir. Lezzet bakımından daha tatlıdırlar ve normal soğan gibi görünürler. Çok daha düşük su içeriğine sahiptirler ve pişirildiklerinde gevrek bir his verirler. İspanyol soğan türleri, soğan halkaları gibi derin kızartma ve yemek tarifleri için uygundur..

13. Beyaz Soğan:

Beyaz soğan

Beyaz soğan lezzet açısından oldukça güçlüdür. Tariflerde güçlü olan karmaşık ve keskin kokulu bir soğan tercih ederseniz, ihtiyacınız olan şey beyaz soğandır. Daha sonra, iyi baharatlı dokunuş gerektiren çeşitli yemekler için mükemmeldirler. Hatta bu tür soğanları salatalara katı bir his ve lezzet vermek için ekleyebilirsiniz..

14. Gal Soğanı:

Galli soğan

Gal soğanı yeşil soğana benzer. Birkaç Asya mutfağı tarifleri için popüler seçimdir. Gal soğanları Çin ülkesine özgüdür ve büyüktür. Kızartma tarifleri, garnitürler ve erişteler için mükemmel seçimdir..

15. Sarı Soğan:

Sarı

Sarı soğan yine çok yönlü soğan kategorisine aittir ve hemen hemen her tarife veya lezzete eklenebilir. Koku ve his açısından keskindirler, ancak beyaz muadilleri kadar güçlü değildirler. Bu soğan türleri içeriden güçlü bir lezzet verebilir ve bu, köriler, yemek tarifleri, Sote, kızartma, garnitür ve hatta ızgaraya eklemek için mükemmeldir..

16. Taze Soğanlar:

Taze soğan

Taze soğan türleri de yeşil soğan olarak ünlüdür. Benzersizdirler ve diğer soğan çeşitlerine ve türlerine yakın hiçbir yerde görünmezler. Dokuları çok daha incedir ve diğerleri gibi karamelize edilemezler. Yeşil soğan, makarna, pirinç, erişte ve salatalarda çeşitli tarifleri süslemek için mükemmel bir şekilde uygundur..

17. Walla Walla Soğanları:

Walla Walla Soğan

Walla Walla, tatlı soğan çeşidine aittir. Daha az bilinen türlerdir ve yalnızca salata, pizza veya makarna gibi birkaç yemek için uygundurlar. Walla soğanları daha az pişirme gerektirir ve çiğ olarak da alınabilir..

18. Torpido:

Torpido Soğanı

Torpido yine yoğun olarak kullanılmayan bir soğan çeşididir. Ancak, onlar da tatlı kategorisine aittir. Kullanımları, ızgara çeşitleri veya salamura çeşitleri gibi daha az tarifle sınırlıdır..

19. Vidalia Soğanı:

soğan

Vidalia soğanları, güney ABD gibi birkaç ülkede ve Avrupa’da birkaç ülkede yetiştirilmektedir ve tadı son derece tatlıdır. Çiğ olarak tüketmek bile iyidir. Bu soğanlar, ızgara yapmak, pişirmek veya fırınlamak yerine sandviçlere, hamburgerlere eklemek için mükemmeldir. Onların daha tatlı tadı, çeşitli atıştırmalıklar ve fast food ürünleri için iyi bir iltifat olacak..

20. Teksas Soğanları:

Teksas Soğanı

Adı, Teksas’tan gelen bu soğanların daha tatlı bir çeşide ait olduğunu ve daha tatlı yemek türlerine uyması için mükemmel olduğunu gösteriyor. Hafiftirler ve yanlarında çok ince bir tat ve koku duygusu getirirler..

Soğan Hakkında İlginç Gerçekler:

Soğanlar hakkında sizin de karşılaşmamış olabileceğiniz bazı eğlenceli ve heyecan verici gerçekler var. birkaç tane bilmek ister misin?

 • Toplam soğan üretiminin yüzde 75’inin üzerinde ve üzerinde olan sarı soğan en popüler olanıdır..
 • Teksas’ın resmi bir devlet sebzesi olarak soğanı bile var. Çeşitleri Teksas tatlı soğanıdır..
 • Libya, soğanı dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla yer. Her kişi ortalama olarak yaklaşık 66.8 lbs tüketir. her yıl soğan.
 • Eski Mısırlılar soğana taparlardı. Hem hayatta hem de ahirette refah getirdiğine inanılır. ilginç değil mi?
 • Orta çağda birçok ülkede soğan para birimi olarak bile kullanılıyordu. Mal, ürün satın almak ve kira ödemek için kabul edilirler..

Çevremizdeki farklı soğan türleri ve türleri hakkında her şeyi okumaktan keyif aldığınızı umuyoruz. Bu çeşitlerin küresel olarak mevcut olduğunu kesinlikle bilmiyorduk, değil mi? Peki, bunun hakkında ne düşünüyorsun? Bize aşağıda düşüncelerinizi bildirin? sizden haber almayı seviyoruz!

Sorumluluk Reddi:

Bu, yalnızca bilgi amaçlı soğan türleri hakkında bir kılavuzdur. Bu makaledeki görüşler ve genel bakış, web’deki çeşitli kaynaklardan sağlanmaktadır. Yazar, bu makalede sağlanan gerçeklerin doğruluğunu garanti etmez veya taahhüt etmez..