Ailenizin tüm ihtiyaçlarına uygun mükemmel bir araba mı arıyorsunuz? Tekerlekli sandalye erişimi olan ve fazladan yer kaplamadan bebek oto koltuğunun araca sığmasını sağlayan bir araç seçmek asla kolay değildir. Araçların sınıflandırıldığı birçok kategori vardır ve bir tane satın almadan önce kapsamlı araştırma gereklidir. Piyasada bulunan araba türleri arasında Cabrio’lar, SUV’lar, Coupe’ler, Sedan’lar, Limuzinler, Mikro Arabalar, Hatchback’ler ve çok daha fazlası bulunur..

Araba TürleriArabaların Sınıflandırılması:

Arabalar, çeşitli faktörlere bağlı olarak çeşitli kategorilere ayrılır. İşte o sınıflandırmaların bir listesi.

1. Vücut Tarzına Göre:

Araçlar, gövde tasarımına göre sınıflandırılır. Bu gruba giren arabalardan bazıları cabrio, coupe, hatchback, minivan, crossover vb..

2. Araba Segmentine Göre:

Araçlar, aracınızın sahip olduğu unsurlara göre sınıflandırılır. Alt kompakt arabalar, yeşil arabalar, kompakt arabalar, güçlü arabalar, lüks arabalar bu grubun örneklerinden bazılarıdır..

3. Boyuta Göre:

Bu araçlar boyutlarına göre ayrılmaktadır. Mikro arabalar, kompakt arabalar, orta boy arabalar, ekstra büyük arabalar bu gruptaki örneklerden bazılarıdır..

4. Yakıta Dayalı:

İçlerinde kullanılan yakıt türüne göre ayrılan araçlar. Bu gruba giren arabalardan bazıları dizel arabalar, elektrikli arabalar, doğal gazlı arabalar, hidrojen arabaları vb..

5. Amaca Göre:

Bu, kullanıldıkları amaca göre ayrılan bir araç kategorisidir. Ticari arabalar, aile arabaları, egzotik arabalar, yarış arabaları, spor arabalar bu gruba giren araçlardan bazılarıdır..

[Daha fazla gör: Hindistan’daki En İyi Araba Sigorta Şirketleri]

Araba Çeşitleri ve Vücut Şekilleri:

Piyasadaki vücut tiplerine göre sınıflandırılmış en iyi 21 otomobil türünü size sunuyoruz. Bu araçlar Hindistan’da da hazır.

1. Limuzin:

Limuzin

Lüks bir araba arıyorsanız, Limuzin sizin için mükemmel bir seçimdir. Bu arabalardaki özellikler, tüm ihtişamlı ihtiyaçları karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Dış gövde şık ve içinde lüks bölmelere sahip, bu da onu pahalı araçlardan biri yapıyor. Bu arabaların sürücü için ayrı bir alanı vardır ve ikisi arasındaki bölme ile yolcuların farklı bir alanı vardır. Toyota Century, Hyundai Equus limuzin, Great wall hover, Chrysler 300 limuzin üretimdeki limuzinlerden bazılarıdır..

2. Cabrio:

Piyasada Cabrio, Hot hatch, Grand tourer, Sports sedan, Pony arabası vb. gibi birçok spor araba türü bulunmaktadır. Lüks olan ünlü arabalardan bazıları Cabrio veya Cabrio’dur. Erişilebilir kılan özelliği ise açık hava aracına dönüştürülebilmesidir. Ancak modern teknoloji ile birçok iyileştirme yapılmıştır. Bazı dönüştürülebilir araçlar, her şeyi sezgisel hale getiren otomatik hidrolik veya elektrikli aktüatörler kullanır. Ferrari California, Honda S 200, BMW M 3, Mazda M X-5, Volvo C 70, bazı iyi bilinen üstü açılır arabalardır..

3. Mikro Araba:

Mikro Arabalar

Bir ekonomi otomobili, genellikle birçok kişi tarafından uygun fiyatlı bir otomobildir. Bunlar orta gelir grubundaki insanların ihtiyaçlarını karşılamak için yapılmıştır. Hatta daha düşük işletme maliyetleri ve daha düşük karbondioksit emisyonu avantajına sahiptir. Microcar bunlardan biri ve çok ünlü. Mikro arabalar(1), motosiklet ve arabanın bir kombinasyonudur. Bunların 1 litre kapasiteli motorları vardır ve genellikle iki yolcu için koltukları vardır. Mikro arabalar, üç tekerlekli veya dört tekerlekli olabilir. Bu tür araçlar, balon arabalar olarak adlandırılan Avrupa’da modadır. Son zamanlarda teknolojideki gelişmeler nedeniyle, bu mikro arabalar elektrikle çalışıyor. Bu tür araçlara birkaç örnek Tata Nano, Isetta, vb..

4. Şehir Arabaları:

Şehir Arabaları

Kentsel alanlar, Şehir arabalarını kullanmak için en iyi yerlerdir. Bu tip araçlar mikro arabalara göre çok daha güvenli, daha iyi hız ve kapasiteye sahip. Bu arabalar bu şekilde yapıldıkları için herhangi bir otoyolun hızına kolayca ulaşabilirler, ancak tehlikeli olabileceğinden bu amaçla kullanılmamalıdır. Japonya’da Kei arabaları olarak da bilinir ve bu tip şehir arabalarını kullanan ülkedir. Suzuki Cervo, Honda Life, Fiat Panda, şehir otomobillerinin en iyi örneklerinden bazıları..

5. Hatchback’ler:

Hatchback'ler

Hatchback’ler, bagajlarını saklamak için yeterli bagaj alanı ve daha büyük oturma kapasitesi isteyen kişiler için ideal olan otomobil türüdür. Bu arabalar boyut olarak çok daha belirgindir ve piyasada bulunan küçük arabalardan çok daha yüksek kabiliyete sahiptir. Hatchback’ler, dört veya beş kapılı çoklu konfigürasyonlarla gelir. Bu arabalar, iki kutulu tasarıma sahip olacak şekilde tasarlanmıştır ve çok daha esnek iç mekanlara sahiptir. Asya ülkelerinde oldukça popüler olan bu tip araçlarda yolcu ve kargo için ortak alan bulunmaktadır..

6. Spor Hizmet Araçları:

spor programı

Spor Amaçlı Araçlar veya başka bir şekilde SUV olarak adlandırılır. Her ülkenin bu tür arabalar için farklı bir kullanımı vardır ve tüm dünyada daha geniş SUV tanımları mevcuttur. Bu arabaların tasarımı, bu tip araçların önemli bir şekilde kullanımı arazi amaçlı yapılacak şekilde yapılır. SUV, dik ve yerden yüksekliği daha yüksek olan kutu gibi bir gövde tasarımına sahiptir. Bu SUV’ların tasarımı benzersiz ve zariftir, bu da onu birçokları için şık bir seçim haline getirir. Piyasadaki en iyi ürünlerden bazıları Landrover Discovery, Jeep Patriot, Toyota FJ Cruiser, vb..

7. Sedanlar:

Sedanlar

Sedanlar güçlü bir motorla üretilir ve yaygın olarak aile arabası olarak kullanılır. Motor, yolcu ve kargo için ayrı bir alana sahip olmak, üç kutulu konfigürasyona sahip bu otomobillerin özelliğidir ve bagaj muhafazası için geniş bir bagaj ve konforlu koltuklar, onu bir aile için en iyi seçim haline getirir. Sedanlar, gövdelerinin stiline göre Notchback, Sedanette, Hardtop, Fastback, Close-coupled, Club, Cabrio gibi tiplere ayrılır..

8. Alt Kompakt Arabalar:

alt kompakt

Alt kompakt otomobiller, adından da anlaşılacağı gibi, kargo ve iç mekanlar için dört ila beş kapılı birleşik bir alana sahiptir. Dört ila beş yolcu alabilen konforlu bir araçtır. Bu arabaların uzunluğu tipik olarak 3900 mm ila 4200 mm uzunluğundadır. Birçok şirketin üreticisi, uygun fiyata gelen birinci sınıf subcompact araçlar üretiyor. Piyasada bulunan en iyi kompakt otomobillerden bazıları Peugeot 208, Opel Corsa, vs.’dir..

Daha fazla gör: Dünyadaki Uçak Tipleri

9. Aile Arabaları:

Aile Arabaları

Herhangi bir standart sedan arabanın veya hatchback’in daha genişletilmiş bir versiyonuna Aile arabası denir. Bu tip bir araç, geniş aileleri olan kişiler için idealdir. Aracın ebadı büyük olduğu için küçük alanlarda dolaşırken sıkıntı çıkarabilir, bu yüzden bu aracı almadan önce bir deneme sürüşü yapmanızda fayda var. Bu arabaların tasarımları çeşitlilik gösterir ve beş ila altı kişiyi rahatça ağırlayabilir ve 1,4 ila 2,5 litre motor kapasitesine sahiptir. Piyasadaki popüler olanlardan bazıları Volkswagen Golf, Toyota Auris, vb..

10. Emlak Arabaları:

Emlak Arabaları

Tavanı arkaya doğru uzanan bir başka sedan veya sedan çeşidine Estate arabaları veya İstasyon vagonları denir. İki kapılı vagonlar, Tam boy vagonlar, Tamamen çelik vagonlar piyasada bulunan karavan çeşitlerinden bazılarıdır. İstasyon vagonu geniş bir kargo alanına ve iki kutulu bir tasarıma sahiptir. Kabinlerin planı hatchback’e benzer bir sisteme sahip olsa da, vagonlar çok daha uzundur ve kargo için ekstra alan sağlar. Bu araçların tasarımı konforludur ve iç mekanlar yolcuların önceliğine göre katlanabilir arka koltuklarla yeniden yapılandırılabilir..

11. Büyük Turist:

Büyük Turist

Grand tourer’lar veya GT olarak kısaltılır, güçlü, devasa, daha kapsamlı ve bir tür spor otomobildir. Otomobilin tasarımı, yüksek performansın yanı sıra lüks amacına da hizmet ediyor. 2+2 veya iki kişilik bir düzenleme ile yüksek hızda uzun mesafe sürüş için mükemmel bir seçenektir. Bu, size kıtaları aşmak için yeterli beygir gücü veren, aynı zamanda hem heyecan verici hem de konforlu bir otomobil türüdür. Lexus SC 300/400, Ferrari 612 Scaglietti, bazı önemli Grand Tourer’lar.

12. Kas Arabası:

kas araba

Güçlü V8 motorlara sahip orta boy arabalar Muscle arabalar olarak bilinir. Hafif vücut ağırlığı ile uygun bir fiyata temin edilebilen bir arkadan çekişe sahipler. Bu arabalar, kitlesel olarak üretilen ABD ve Avustralya’da popüler olarak sürülür. Bu arabaların genellikle iki kapısı vardır, ancak bazı üreticiler dört kapılı olanları üretir. Kas arabalarını açıklamanın basit yolu, güçlü bir motoru küçük bir araçla değiştirmektir. Ford Falcon, Ford Torino, Pontiac GTO, kas arabalarına bazı örnekler.

13. Süper Arabalar:

Süper Arabalar

Mevcut diğer araçlardan daha üstün performansa sahip en egzotik arabalardan bazılarına Süper Araba denir. Üretim çok özel ve sınırlı olduğu için bu arabaların maliyeti çok yüksektir. Bunlar, yüksek performanslı ve yollarda kullanılması yasal olan birinci sınıf otomobillerdir. Bugatti Veyron 16.4, Mclaren P1, vb. piyasada bulunan en iyi birkaç süper otomobildir..

14. Ticari Araçlar:

Ticari arabalar

Malları veya yolculukları için ödeme yapan müşterileri taşıyan herhangi bir araç, Ticari araç olarak kabul edilir. Bu ticari araçların ihtiyaca göre farklı versiyonları mevcuttur. Araba nakliye için kullanılıyorsa, ön alan, eşya depolamak için çok fazla alan sağlayan iki ila üç kişilikten oluşur. Oysa ödeme yapan müşterileri taşıyan bir araçsa, arka uçta bolca oturma yeri var. Bu araçların tasarımı basittir ve diğer bazı arabalar gibi abartılı özelliklere sahip değildir. Ayrıca standart yakıt depoları vardır. Volkswagen taşıyıcı, Ford Transit en iyi bilinen ticari araçlardan bazılarıdır..

15. Roadster’lar:

Roadster'lar

Roadster’lar, kişinin konfordan ziyade görünüşünü yükseltmek için yaygın olarak kullanılan otomobil türüdür. Bunlar, minimum hava korumasına sahip iki kişilik bir düzenlemeye sahip açık arabalardır. Cabrio’nun daha basit bir versiyonu olarak da düşünülen bu arabanın üst ve yan kısımlarında cam yok. Bunlar günümüzde birçok ülkede oldukça popüler hale geliyor.

Daha fazla gör: Gitar Çeşitleri

16. MPV/Minibüs:

Minivanlar, çok çocuğu olan ve onları konforlu ve güvenli bir yere götürmesi gereken aileler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. . İç mekanlar, ihtiyaçlarınıza göre yeniden yapılandırılabilen üç veya iki sıra koltuklara sahip oldukça rahattır. Piyasadaki bazı en iyi örnekler Citroen Berlingo, Ford C-max, vb..

17. KÜV:

Crossover Utility Vehicle veya CUV olarak da adlandırılır, yolcuya konforlu bir sürüş sağlar. Bu tür arabalar, mükemmel bir yolculuk yapan üstün bir iç mekana sahiptir; tek dezavantajı, araziye çıkma kabiliyetinin düşük olmasıdır. Bu aracın konstrüksiyonu yekparedir ve yakıtı verimli kullanma konusunda üstündür. Bu crossover araçlar farklı ülkelerde farklı şekilde sınıflandırılmaktadır. Bu araçlar, SUV’a biraz benzeyen bir stile sahiptir. Hyundai Santa Fe, Mazda CX-5, Honda CR-V, piyasadaki en iyi crossover’lardan bazıları..

18. Alım:

Kamyonet, günlük işlerini tamamlamak ve gezi amaçlı kullanmak isteyenler için ideal bir araçtır. Bu kamyonlar sağlamdır ve aynı zamanda evde veya dışarıda çalışmak gibi ikili bir amaca hizmet eder. Bu araçların yüke ve ihtiyaçlarınıza göre orta boy, tam boy ve ağır hizmet gibi çeşitli varyasyonları vardır. Kamyonetlere bazı batı ülkelerinde genellikle utes denir. Dodge ram 2500, Nissan Titan, Ford F-250, piyasada bulunan kamyonetler için en iyi örneklerden bazılarıdır..

19. Kupe:

Piyasada bulunan ünlü binek otomobillerden birine de coupe denir. Bu tip araçlar genellikle kapalı gövde konfigürasyonuna sahip iki kapılıdır. Araçlar, ikisi önde, ikisi arkada olmak üzere dört koltuğa sahip sportif bir yapıya sahip. Koltuklar diğer arabalara göre daha küçüktür. Mercedes-Benz C sınıfı, BMW 2 serisi, Audi A5, piyasada bulunan en üst sınıf coupe’lerden bazılarıdır..

20. Spor Araba:

Spor arabalar, en sıcak, en havalı ve en sportif görünüme sahip coupe ve üstü açılır arabalardır. Şık bir yüzeydirler ve genellikle pahalıdırlar, yere yakın yerleştirilirler. Bu tip arabaların sadece iki kişilik olmasına rağmen, bazen arka koltuklar da sağlanır. Spor arabalar, herkesin durup geriye bakmasına neden olabilecek çok güzel ve pürüzsüz bir görünüme sahiptir. Mazda Miata, Porsche 911, Ferrari 488GTB, Aston martin vantage, piyasadaki popüler spor otomobil örneklerinden bazılarıdır..

21. Yarış Arabaları:

Sokaklarımız, yarış pistlerinden ilham alan otomobillerde yeni teknolojik uygulamalarla dolu. Ancak bu tür ham gücün gerçek performansı, ortalama bir sürücü için yönetilebilir olmayabilir. Yarış arabaları, yalnızca aracın güç çıkışı göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir. Bu tür arabaların motorları, daha uzun sürmediği için her yarıştan sonra değiştirilir. Yarışa başlamak istemiyorsanız veya zaten bir yarışçı değilseniz, bu tür arabalar ortalamanız için değildir.!

Daha fazla gör: Farklı Dans Türleri

Piyasada bulunan araba çeşitleri ile ilgili detayların yardımıyla ailenizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak aracı seçmeniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Teorik ve pratik deneyim oldukça farklı olduğu için satın almadan önce arabayı test ettiğinizden emin olun. Bu yüzden lütfen bu makalenin en sevdiğiniz ürünü elde etmenize nasıl yardımcı olduğunu bize bildirin..

Sorumluluk Reddi: Bu makalede verilen bilgiler sadece fikirdir ve araçla ilgili kişisel deneyiminizden hiçbir şekilde sorumlu değiliz. Bir satın alma işlemi yapmadan önce ayrıntıları kontrol etmeniz yardımcı olacaktır..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Dünyanın en ünlü arabası nedir?

Cevap: Ettore Bugatti’nin Fransız Type 41 Bugatti Royale’ı dünyanın en önemli otomobili. Bugatttti royale’in dingil mesafesi dört fitten uzun ve bu arabanın uzunluğu dört fit.

S2. Şimdiye kadar üretilmiş en küçük araba nedir?

Cevap: Şimdiye kadar üretilmiş en küçük mikro araba, The PeelP50 adlı üç tekerlekli bir arabadır. Bunlar ilk olarak 1962’den 1965’e kadar yapıldı ve Guinness dünya rekorlarında listelenen şimdiye kadar yapılmış en küçük araba için kalıcı bir rekora sahipti..

S3. dünyanın en hızlı arabaları nelerdir?

Cevap: 0’dan 60’a 2,4 saniyede 267 mil hızla gidebilen en hızlı otomobil Bugatti Veyron Super Sport..