Canlılar hem omurgalılar hem de omurgasızlar olarak sınıflandırılır. Omurgasızlar, bizde amfibiler, sürüngenler, kuşlar vs. var. Kuşlar, doğamızın inanılmaz bir parçası olan tüyleri, dişsiz gagası metabolizma hızına sahip, sert kabuklu yumurtalar bırakır. Dört odacıklı bir kalbe sahipler, çeşitli ağırlıklarda kuşlara sahipler, güçlü bir iskelet ile kutsanmışlar. Kuş türleri bir hobi olarak keşfedilebilir ve birçok insan bunu ciddiye alır. Bildiğimiz veya bilmediğimiz güzel kuşların listesine bir göz atın..

farklı kuş türleri

kuş nedir?

Kuşlar, doğal eko-sistemimizin bir parçasıdır ve bitkilerin büyümesine yardımcı olan tozlaşma gibi birçok sürece yardımcı olur. Birçok kuş türü büyüklük, ağırlık, tavırlar vb.’ne göre sınıflandırılabilir. Kuşlar, güzel tüyleri, kanatları ve yumurtlamalarıyla sıcakkanlıdır. Birçok bilim adamı, theropod dinozorların kuşların evrimleştiği ve dünya çapında 10000 kuş türüne sahip olduklarına inanıyor. Her yıl kuşların %20’si uzak mesafelere göç eder.

Kuşların Temel Özellikleri:

Kuşların diğer hayvanlara benzeyen dört odacıklı kalp, sıcakkan, iskelet omurgası gibi birçok karakteristik özelliği vardır. Ancak bazı özellikler yalnızca kuşlara özgüdür. Onlardan bazıları:

 • Kanatlar: Bütün kuşların kanatları olmasına rağmen, her kuş uçmaz. Kuşların vücutları, kollarında kaldırmak için bir eğri ve güçlü göğüs kasları olacak şekilde tasarlanmıştır..
 • Tüyler: Keratin malzemedir; tüyler, tırnak ve saça benzer şekilde yapılır. Ayrıca vücudumuza sıcaklık vermek için kullanılırlar ve dişiler onları eşlerini çekmek için kullanır..
 • Gaga: Kuşların kendi başlarına dişleri yoktur, ancak gagalarının kenarlarında keskin kenarlar vardır. Herhangi bir kuşun yüzünün ortasındaki kemikli bir yapıya çene veya fatura olarak da adlandırılır..
 • Yumurtalar: Kuşlar, türe bağlı olarak çeşitli renklerde çıkan yumurta şeklinde küçük yavrular doğurur. Kuşlar, çoğunlukla kalsiyum kabuğundan ve mukus tabakasından oluşan yumurtalarını korumak için yuva yaparlar..
 • iskelet: Kuşlar, hafif oldukları için hızlı uçmalarına yardımcı olan içi boş kemiklere sahip hafif çerçevelere sahiptir. Kuşların diğer memelilere kıyasla sert kemikleri vardır.

yaygın kuş türleri

Türlere Göre 25 Kuş Türü:

İşte Hindistan’daki ve dünyadaki 25 farklı kuş türü. Onlara bir göz atalım.

1. Tukan:

farklı kuş türleri

Bu kuş listesinde toucan, Ramphastidae familyasına ait güzel canavar kuşlardan biridir. Bu aile Amerikan barbetleriyle yakından ilgilidir. Bu kuşun adı Portekizce. Toucans kütlesi 130 g -680 g arasında değişir ve uzunluğu 11.5 inç ila 29 inç arasındadır. Vücutları kısadır ve boyutları karga ile karşılaştırılabilir. Kuyruğu yuvarlaktır ve uzunluğu tüm vücuda göre değişir. Kanatları küçük, boynu kalın ve kısadır. Bu kuşlar, ormanda yaşayan kuşlar oldukları için yalnızca kısa mesafeler katederler. Dili 14-15 cm arasında değişen dar ve gri renklidir. Tadını anlar ve ona duyarlıdır..

her türlü kuş

Toucan subtropikal ve tropikal bölgelerde yaşar ve Orta Amerika, Güney Meksika, Karayipler bölgesinin kuzey kısmı ve Güney Amerika’nın yerlisidir. Arboreal oldukları için 2-21 arası beyaz yumurta bırakırlar. Bunlar genellikle çiftler halinde bulunur. Tukanlar omnivorlardır ve avları meyveleri, böcekleri ve küçük kertenkeleleri içerir..

2. Kral Balıkçı:

her türlü kuş

Kingfisher, bir Alcedinidae ailesine aittir ve Alcedinidae, Halcyonidae ve Cerylidae gibi üç aileye daha sahiptir. Bu güzel kuş, nehirleri, ağaçları ve yalıçapkını barındıran ailelere aittir. Yalıçapkınlarında yaklaşık 90 tür vardır..

Kingfisher’ın büyük bir kafası, keskin, uzun ve sivri gagaları, kısa bacakları ve küt kuyrukları vardır. Türlerin çoğu, cinsiyetlerinde farklılıklar olan tüylere sahiptir. Bunlar çoğunlukla tropikal bölgelerdeki ormanlarda bulunur. Genellikle balık ve çok çeşitli avlarla beslenirler. Balık yemek için nehirlerin yakınında yaşamayı severler. Yuvaları boşluklarda olacak; Yerdeki yapay bankaların içine kazılmış tüneller. Yalıçapkınlarının dörtte biri kullanılmayan termit yuvalarında yaşıyor.

isimleri olan kuş türleri

En küçük yalıçapkını türü Afrika cüce yalıçapkını olup, kütle ortalaması 10.4 g ve uzunluğu 10 cm’dir. En büyük yalıçapkını dev bir yalıçapkını olup, kütle ortalaması 355 g ve 45 cm uzunluğundadır. Yalıçapkınlarının çoğunun tüyleri parlak, mavi ve yeşildir. Yalıçapkınlarının, balık avlamak ve yerden avlanmak için kullanılan uzun, hançer benzeri bir gagası vardır..

Genellikle dört parmaklı kısa bacakları vardır ve bunların üçü ileriye dönüktür. Bunlar etoburdur ve balıkları, sürüngenleri ve kurbağaları vb. içerir. Yumurtaları her zaman beyaz ve parlaktır. Debriyaj boyutu türler arasında değişir. Her debriyajın iki yumurtası vardır. Bazen on ve ortalama 3-6 yumurta bırakırlar. Kuluçka hem erkek hem de dişi olarak çalışır. Yavrular 3-4 aya kadar ebeveynleriyle birlikte kalır. Avları çoğunlukla böcekler, yusufçuklar ve arılardır..

3. Hızlı:

kuş çeşitliliği

Swift, son derece hava kuşlarından oluşan bir Apodidae ailesine aittir. Treeswifts, gerçek kaymalarla yakından ilişkilidir. Bu aile, ayaksız anlamına gelen Yunancadan türetilmiştir. Bunlar uçan kuşlardır ve en hızlı uçanlardır ve saatte yaklaşık 169 km uçarlar. Ortak hızlı, tek bir yılda en az 200.000 km yol kat edebilir. Swift’in büyük kanat ucu kemikleri var.

isimleri olan farklı kuş türleri

Verimliliklerini ve manevra kabiliyetlerini en üst düzeye çıkararak şekli ve alanı değiştirmek için kanat ucu kemikleri ve ön ayakları arasındaki açılarını değiştirme esnekliğine sahiptirler. Kuşlar kanatlarını tabandan bile döndürürler. Tüm kıtalarda, özellikle okyanus adalarında yaşarlar. 5,4 g – 184 g ağırlığında ve 9 cm – 25 cm arasında ölçülürler. uzunluğunda. Bu kuşların yuvaları tükürük ile dikey bir yüzeye yapıştırılır. Yumurtalar 19-23 gün sonra açılır ve altı ila sekiz hafta içinde ayrılır. Her iki ebeveyn de bu kuşları kuluçkaya yatırıyor.

4. Papağanlar:

hint kuşları türleri

Evcil kuş türlerinde papağan bunlardan biridir. Papağanın bilimsel adı Psittaciformes’dir. Psittacopasserae ailesine aittirler. Bunlar çoğunlukla subtropikal ve tropikal bölgelerde bulunur. 86 generalde yaklaşık 372 tür var. Boyutları 3.5 ila 40 inç arasında değişir ve kütleleri yaklaşık 2.25 ila 56 ons arasındadır. Bu kuşlar sürü adı verilen gruplar halinde yaşar ve her bir toplulukta yaklaşık 20-30 kuş bulunur..

cennet kuşları türleri

Onlar omnivorlardır, yani; fındık, meyve, böcek vb yerler. Papağanın kuluçkalarında sadece iki yumurta bulunur ve kuluçka süresi yaklaşık 18-30 gündür. Yeni doğmuş bir papağan ilk iki hafta kördür. Bir civciv, türe bağlı olarak sadece 1-4 yıl içinde tamamen olgunlaşır. Bir papağanın ömrü 50-95 yıl arasında değişmektedir..

5. Sinek Kuşu:

farklı kuş türleri

Sinek kuşu küçük bir kuştur ve Trochilidae’nin bir aile üyesidir. Bilimsel adı da Trochilidae’dir. Bunlar 7,5 ila 13 cm arasında değişen en küçük kuşlardır. Bunlar sinek kuşları olarak bilinir çünkü kanatları çırptığında bir uğultu sesi çıkar. Her yöne uçabilirler.

dünyadaki kuş türleri

Başlıca besinleri ağaç özsuyu, polen, böcekler ve çiçek nektarıdır. Debriyaj boyutu yaklaşık 1-3 yumurta içerir. Genç 18-30 gün içinde uçmaya başlar. Bu kuş türlerinin çevremize güzellik kattığı bilinmektedir..

6. Kolombidae:

kuş türleri ve isimleri

Güvercinler ve güvercinler, Columbidae’nin aile üyeleridir. Yaklaşık 310 tür güvercin mevcuttur. Bunlar sevginin sembolleri olarak kabul edilir. Yaklaşık 900 g-2.1 kg ağırlığındadırlar. Vücut uzunlukları yetişkin erkek için 55 cm, batı taçlı güvercin için 70 cm ve cüce için 13-15 cm arasında değişmektedir. Kavrama boyutu sadece 1’dir. Avı tohum veya meyve içerir. Çoğunlukla tropikal doğada ve ormanlık alanlarda yaşarlar ve her ortama uyum sağlarlar. Her iki ebeveyn de kuluçka yapar. Erkek kuşlar bekar olduklarını belirtmek için woo-hoo sesleri çıkarırlar.

kuş türleri listesi

7. Boynuzgaga:

renkli kuş türleri

Bucerotidae ailesinin bir üyesidir. Bunlar çoğunlukla subtropikal Asya, Afrika ve Melanezya’da bulunur. Kartalın kütlesi 6,2 kg’a kadardır ve gövdenin uzunluğu 1 ft – 3 ft 11 inç arasındadır. Yaklaşık 55 türü vardır. Omnivorlardır, meyve ve böcekleri yerler. Bu kuş türü, yaklaşık altı ila sekiz beyaz yumurta içeren pençelere sahiptir. Tüm yuvalama dönemi boyunca erkek, dişiler için 24000 meyve getirir. Bu kuşun bir özelliği de kirpiklerinin olmasıdır..

isimleri olan farklı kuş türleri

8. Rallidae:

farklı kuş türleri

Rallidae, küçük ila orta boy kuşların kozmopolit bir ailesine aittir. Bu aile, krakerler, gallinüller ve kundaklar içerir. Bunlar çoğunlukla karasal habitatlarda bulunur. Bunlar özellikle yoğun bitki örtüsüne düşkündür. Vücut uzunlukları 12 cm ile 63 cm arasında, kütleleri ise yaklaşık 20 gr ile 3000 gr arasındadır. Bunların boyunları uzundur ve daha sonra sıkıştırılırlar. Bunlar tüy dökümü döneminde uçamazlar. Yaklaşık 5 ila 10 yumurta bırakırlar. Kavramalarda yaklaşık 15 yumurta bulunur. Yaklaşık bir ay boyunca ebeveynlerine bağımlılar.

her türlü kuş ismi

9. Kaşıkçı:

tüm farklı kuş türleri

Kaşıkçı beyaz bir kuştur ve Thresiornithidae ailesinin bir üyesidir. Uzun bacaklı yürüyen bir kuştur. Şimdiye kadar, altı tür tanınır. Bilimsel adı Plateinae’dir. Bunlar ağaçlarda ve sazlıklarda yuva yaparlar. Kavramalarında yaklaşık üç düz beyaz yumurta bulunur ve her iki ebeveyn tarafından kuluçkaya yatırılır. Çeneler arasına giren balıklar ve böceklerle beslenirler. Koloniler ve sürüler halinde yuva yaparlar..

uçan kuş türleri

10 Arı Yiyen:

tür kuş resimleri

Arı yiyicinin bilimsel adı Meropidae’dir ve Meropidae ailesinin bir üyesidir. Şu anda yirmi altı farklı arı yiyici türü var. Bunlar çoğunlukla Asya, Afrika ve hatta Avustralya, Yeni Gine ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde bulunur. Uçan böcekleri, arıları vb. avlarlar. Arı yiyicinin benzersiz bir özelliği, avını tüketmeden önce böceğin iğnesini yok etmesidir. Debriyajında ​​2-9 beyaz yumurta bulunur. Yuvaları, kazdıkları toprağı kazıyorlar. Ebeveynler genç kuşların kuluçkasını alır.

güzel kuş türleri

11. Bataklık:

resimli kuş türleri

Bataklığın bilimsel adı Podicipedidae’dir. Podicipediformes ailesine aittir. Bu kuşlar genellikle tatlı sulara dalarlar ve bazıları kışın göç sırasında denizi ziyaret eder. Yaklaşık 22 tür ve genel olarak altı vardır. Kütlesi yaklaşık 1,7 kg ila 120 gram arasında değişir ve vücut uzunluğu 23,5 cm ila 71 cm arasında değişir. Başlıca besin kaynakları balıktır ve onları açık suya dalarak yakalarlar..

tüm kuş türleri

12. Beç Tavuğu:

kuş türleri ve isimleri

Guineafowl’un bilimsel adı Numididae’dir ve Galliformes’un daha yüksek sınıflandırmasına göre sınıflandırılır. Bu kuş yerli Afrika’da. Guineafowl, yoğun benekli koyu gri ve siyahımsı tüylere sahiptir. 40-71 cm uzunluğunda olup, kütlesi 700-1600 gramdan oluşmaktadır. Bunlar Sahra altı Afrika’da bulunur. Genelde böceklerle beslenirler. Ama Afrika ve İtalya’nın bazı yerlerinde Ginetavuğu insanlar için av oluyor. Yumurtaları tavuk yumurtalarından daha değerli.

isimleri olan kuş türleri

13. Kaz Kuşu:

havalı kuş türleri

Kazın bilimsel adı Anserini ve Anatidae familyasındandır. Bir kazın kütlesi 3,2 – 6,5 kg’dır. Kanat açıklıkları Kanada kazı için 1.3-1.8 m ve kuğu kazı için 1.6-1.8 m’dir. Debriyaj boyutu Kanada kazı için yaklaşık beş ve kuğu kazı için 5-6’dır. Ömrü 10-24 yıldır. Kaz oldukça yaygındır ve kuş türlerinde bulunur, ancak yüksekten uçamaz..

birçok kuş türü

14. Ağaçkakan:

kuş türleri ve isimleri

Bilimsel adı Picidae’dir ve bir Picidae ailesine aittir. Çoğunlukla Yeni Zelanda, Avustralya, Madagaskar, Yeni Gine ve aşırı Kutup Bölgelerinde yaşarlar. Yaklaşık 200 türü vardır. Ağaçkakanlar genellikle siyah, kırmızı, sarı ve beyazdır. Saniyede 20 defa gagalayabilirler. Böcekler ve ölü ağaçlarla beslenirler. Yuva 2-5 yumurta içerir ve kuluçka süresi yaklaşık 11-14 gündür..

nadir kuş türleri

15. Penguenler:

dünyadaki tüm kuş türleri

Penguenin bilimsel adı Spheniscidae’dir. Sphenisciformes ailesine aittir. Suda 6-9 km/h hızla dalabilir. Vücut kütlesi yaklaşık 38 kg’dır ve yüksekliği türlere göre değişir; Küçük bir penguen için 33 cm, Galapagos pengueni için 49 cm ve imparator penguen için 1.1-1.3 m. Bir penguenin maksimum ömrü 20 yıldır. Bu, sık görmediğimiz başka bir kuş türü kategorisidir..

kuş türleri listesi

16. Kırlangıçlar:

kuş türleri isimleri ve resimleri

Kırlangıçların bilimsel adı Hirundinidae’dir. Bu ailede bulunan türler 83’tür. Antarktika hariç tüm dünyada ürerler. Dünyanın farklı yerlerine göç ederler. Bunlar böcekçildir. Yutma hızı yaklaşık 30-40 km/s’dir. Bir yetişkin için vücut kütlesi yaklaşık 10-60 g’dır. Vücut uzunluğu 10-24 cm’dir. Debriyaj boyutu 4-5’tir. Kuluçka dönemi türler arasında paylaşılır.

her türlü kuş isimleri

17. Ötücü:

Hint kuşlarının farklı türleri

Bilimsel adı Passeriformes’dir. Bu kuşun ayırt edici bir özelliği, üçü öne, diğeri arkaya dönük ayak parmaklarının düzenlenmesidir. 110’dan fazla aileye sahiptir. Ağırlığı 1,5 kg’ı ve uzunluğu 70 cm’yi aşıyor. Yoldan geçen civcivler kör, çaresiz ve tüysüzdür. Kavramalar tek bir yumurta içerir.

renkli kuş türleri

18. Balıkçıllar:

büyük kuş türleri

Bilimsel adı Ardeidae’dir. Bu güzel kuş, Pelecaniformes sınıflandırmasına aittir. Şimdiye kadar, tanınan türler dünyada 64’tür. Balıkçılın yüksekliği 1.2-1.5 cm’dir. Kanat açıklığı uzunluğu 40-58 cm’dir. Balıkçıl kütlesi 4-5 kg’dır ve türlere göre farklılık gösterir. Bunlar etobur. Avlanmak için şemsiye benzeri bir gölgelik oluştururlar. Avları arasında balıklar ve yengeçler vs. bulunur. Hatta nadiren bezelye, tahıl, mısır vb. alırlar. Üç ila yedi yumurta bırakırlar. Her iki ebeveyn de kuluçka alır.

büyük kuş türleri

19. Martı:

küçük kuş türleri

Bilimsel adı Laridae’dir. Lari’nin daha yüksek bir sınıflandırmasına göre sınıflandırılır. Bunlara genellikle Martılar denir. Çoğunlukla Kuzey Atlantik bölgelerinde bulunur. Küçük olanın vücut ağırlığı 68-160 gr, yetişkin martı 1.8 kg’dır. Vücut uzunluğu küçük martı erginleri için 25-30 cm, büyük kara martı erginleri için 64-79 cm’dir. Her martının kanat açıklığı küçük martı için 61-78 cm ve bir yetişkin için 1.5-1.7 cm’dir. Martıların kavrama boyutu, kırlangıç ​​kuyruklu bir martı için 1, küçük martı için 2-6 ve yetişkin büyük kara martı için 1-3’tür. Deniz ve tatlı su göllerindeki balıklar ve omurgasızlarla beslenirler. Onlar da deniz ve tuzlu su içerler..

sevimli kuş türleri

20. Albatros:

küçük kuş türleri

Albatrosun bilimsel adı Diomedeidae’dir. Daha yüksek bir Procellariiformes sınıflandırması altında sınıflandırıldı. Güney Okyanusu ve Kuzey Pasifik’te bulunurlar. Kanat açıklığı 12 metreye kadar ulaşır. Kabuklular, balıklar, kafadanbacaklılar ve çöplerle beslenirler. Bazen zooplanktonları bile alırlar. Üzerinde beyaz kırmızımsı lekeler bulunan tek bir yumurta bırakırlar. Her yumurta 200 ila 510 g ağırlığındadır. Her 18 ayda bir ürerler. Bu kuş türü çimen, çalı, turba, toprak ve penguen tüylerinin yardımıyla yuva yapar. Her iki kuş da kuluçka alır. Civciv üç hafta boyunca kuluçkaya yatırılacak ve korunacaktır. 50 yıla kadar yaşayabilir.

popüler kuş türleri

21. Guguk kuşları:

küçük kuş türleri

Yabani kuşun adlarında guguk kuşu birdir ve bilimsel adı Cuculidae’dir. Daha yüksek bir Cuculiformes sınıflandırması altında sınıflandırılır. Yaklaşık 54 guguk kuşu türü vardır. Guguk kuşları çoğunlukla Asya, Avustralya, Afrika ve Avrupa’da bulunur. Çayırlar, tarlalar ve bataklıklar gibi alanları engellerler. Bazen dağlık bölgelerde bile görülür. Guguk kuşunun uzunluğu 12.6 ila 14.1’e ulaşır ve 2.1 ons’a kadar ağırlığa sahiptir. Erkekler ve dişiler renklerine göre tanımlanabilir. Guguk kuşu tırtıllar ve böceklerle beslenir. Her mevsimde genellikle 12 -22 yumurta bırakır. Guguk kuşunun ömrü altı yıldır. Genellikle guguk kuşu Afrika’da dokuz ay kalır ama asla şarkı söylemez. Bizim için şarkı söyleyen erkek guguk kuşu.

minik kuş türleri

22. Tavuskuşu:

büyük kuş türleri

Tavus kuşu, evcil hayvan ve yabani kuş olarak kabul edilen tavus kuşu olarak da bilinir. Hint tavuskuşu için aslen Hint ve Sri Lanka’dan gelen mavi, Burma’dan başka, yeşil renkli iki Asya türü vardır. Tüylerinin belirgin özelliği, göz lekeleriyle işaretlenmiş olmasıdır. Tavus kuşları şüphesiz bizi şaşırtan güzel kuşlardır..

büyük kuş türleri

Tepe, her iki cinsiyetin başının üstünde görülür. Tavus kuşunun tüyleri kahverengi, yeşil ve donuk gri karışımıdır. Seslendirme yoluyla tavus kuşlarını kendine çeker. Tavus kuşu omnivordur. Çiçek yaprakları, bitki parçaları, tohum başları ve böcekleri yerler. Sürüngenler, eklembacaklılar ve amfibiler bile alınır. Bunlar da evcilleştirilmiş. Tavus kuşu ailesine Bevy denir. Devasa trenlerine rağmen çok yüksekten uçabilirler. Beyaz tavus kuşları bile lekelenebilir.

23. Kartal:

yabani kuş türleri

Yaygın kuşlar listesinde, bir Accipitridae ailesine ait olan kartal. Afrika ve Avrasya’dan yaklaşık 60 kartal türü vardır. Orta, Güney Amerika, Kuzey Amerika ve Avustralya’dan 14 tür bile bulunur. Kartallar, büyük başlı ve gagalı, önemli derecede güçlü yırtıcı kuşlar olarak bilinir. Çoğu kartal akbabadan daha büyüktür. Kartalların gözleri güçlüdür; evlilik kartalı için 3.6 kat insan keskinliğine sahiptir. Kartal yuvasına yuva denir ve yüksek uçurumlar ve uzun ağaçlar üzerine inşa edilmiştir..

egzotik kuş türleri

İki yumurta bırakırlar ve vücut kütleleri türlerine göre değişen dünyada apeks yırtıcıları olarak adlandırılırlar. Kartallar genellikle dört kategoriye ayrılır: Harpia kartalları, çizmeli kartallar, yılan kartalları ve balık kartalları. Harpy kartalları tropik bölgelerde avlanır.

24. Moa:

büyük kuş türleri

Moa soyu tükenmiş bir Yeni Zelanda kuşudur. Moa’nın bilimsel adı Dinornithidae’dir. Ratite sınıflandırması altında sınıflandırılır. Dionrnis robust ve Dinoris novaezelandiae adlı iki büyük türü vardır. Boynu uzatıldığında yüksekliği yaklaşık 3,6 m’ye ulaşır. Her Moa’nın ağırlığı 230 kg olabilir. Bunlar otoburlar. Moa’nın eşsiz doğası, taşlık taşlarını yutmak için kullanılmalarıdır. Bu taşlar pürüzsüz. Moa yumurta büyüklüğü 120-240 milimetre ve 4,7 ila 9,4 cm arasında değişmektedir. Erkek Moa kuluçka yapar.

25. Fil Kuşu:

farklı büyük kuş türleri

Bilimsel adı Aepyornithidae’dir. Bunlar 17. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar olan türlerdir. Bir zamanlar Madagaskar adasında yaşıyorlardı. Fil kuşlarında yedi tür bulundu. Fil boyu 3 m’dir ve yaklaşık 350 ila 500 kg ağırlığındadır. Çoğunlukla Avustralya ve Yeni Gine’de yaşar. Bir otoburdur ve yumurtalarının boyutu bir devekuşununkinden daha önemlidir. Yumurtanın çevresi yaklaşık 3 fit ve 13 inç uzunluğundadır ve 2 İngiliz galon kapasitelidir. Onlar çok büyük ve eşsiz bir kuş çeşididir..

40 Farklı Kuş Türü:

 •  Günlük Yırtıcı Kuşlar:

Bunlar, Accipitriformes takımına giren, esas olarak Diurnal yırtıcı kuşlar olarak bilinen kuş türleridir. Bu kuşlar, avlarını sakatlamak için gagalarını ve keskin pençelerini kullanırlar ve gündüz avcıları olarak da adlandırılırlar. Sekreter kuşu, Kaliforniya akbabası, Kel kartal bu kuşlara örnek olarak verilebilir..

 • Su Kuşları:

Ördekler, kuğular ve kazlar, Anseriformes takımına ait popüler su kuşlarından bazılarıdır ve bunlar genellikle tatlı su havuzlarında bulunur. Anatidae, Anhimidae ve Anseranatidae, bu sırada bulabileceğiniz üç ailedir. Bu kuşlara örnek olarak ağaç ördeği, Kanada kazı, mandalina ördeği verilebilir..

 • sinek kuşları & Swift’ler:

Apodiformes, sinek kuşlarının ve kanatlıların ait olduğu düzendir. Aegothelidae, Hemiprocnidae, Apodidae ve Trochilidae bu sırada öne çıkan familyalardır. Bu kuşlara örnek olarak Ametist Woodstar, Andean Emerald, Black Inca verilebilir..

 • kivi & Tükenmiş Kuşlar:

Kivi, yalnızca Yeni Zelanda ve Avustralya bölgesinde bulabileceğiniz eşsiz türlerdir. Apterygiformes takımına aittirler ve kuşların çoğunun nesli tükenmiştir. Güney kahverengi kivi, Büyük benekli kivi, küçük benekli kivi, Okarito kivi ve Kuzey Ada kahverengi kivi bu grupta bulabileceğiniz beş kuştur..

 • boynuzgagalar & ibibikler:

Hornbills ve ibibikler Bucerotiformes takımına aittir. Bucerotidar, phoeniculidae, bucorvidae ve upupidae bu düzene ait dört ailedir. Afrika Gri Hornbill, Kırmızı Gagalı Hornbill, Pied Hornbill, Sri Lanka gri hornbill örneklerden bazılarıdır..

 • Nightjar’lar, Kurbağa Ağızları & Petrol kuşları:

Nightjars, Frogmouths ve Oilbirds, Caprimulgiformes takımına ait kuşların aileleridir ve bunların en büyük ailesi kabuslardır. Antarktika hariç dünyanın her yerinde bulabilirsiniz. Oilbird, Wallace’ın owlet-nightjar, Mountain owlet-nightjar, Tawny kurbağaağız, Gould’un kurbağaağız bu tür kuşlara örnek olarak verilebilir..

 • Seriler:

Seriemas, Cariamiformes takımına giren tek kuş türüdür. Günümüz ve soyu tükenmiş kuş türleri bu düzenin bir parçasıdır. Kırmızı bacaklı seriema, Kara bacaklı seriema, Terör kuşları Seriemas örneklerinden bazılarıdır..

 • Emus & Cassowaries:

Özellikle Avustralya’ya özgü Casuariiformes, Emus ve Cassowaries takımına ait uçamayan iki karasal kuş ailesi vardır. Bu düzenin birkaç canlı türü Cassowary, Casuarius unappendiculatus, Casuarius benneti, Emu’dur..

 • Kıyı kuşları:

Ayakkabı kuşları, aralarında ortak özelliklere sahip 350 civarında türü bulunan Charadriiformes takımına aittir. Ayakkabı kuşu türlerine ait bazı kuşların nesli tehlikede olarak kabul edilir. Bu türlerdeki kuşlardan bazıları Razorbill, Boynuzlu martı, Tepeli auklet, Piping cılıbıttır..

 • Leylekler, Balıkçıllar & akbabalar:

Leylekler, Balıkçıllar ve Akbabalar, Ciconiiformes takımına aittir. Bunlar ya suda yaşayan kuşlar ya da suyun yakınında yaşayan ve farklı özelliklere sahip kuşlardır. Büyük mavi balıkçıl, Sığır ak balıkçıl, Karlı ak balıkçıl, Shoebill türlere örnek olarak verilebilir..

 • Fare kuşları:

Sahra altı Afrika’da bulabileceğiniz Koliform sınıfına ait sadece altı Fare Kuşu türü vardır. Kestane sırtlı fare kuşu, Çubuklu fare kuşu, Ak sırtlı fare kuşu, Mavi enseli fare kuşu, Kırmızı yüzlü fare kuşu, Ak başlı fare kuşu altı türün adıdır..

 • Güvercinler ve Dodolar:

Hem yaşayan hem de soyu tükenmiş güvercin ve dodo türleri Columbiformes takımına aittir. Bu kuşları ayırt edici özellikleri nedeniyle her yerde kolayca tanıyabilirsiniz. Gülen güvercin, Elmas güvercin, Yolcu güvercini, Dodo bu türlere örnek olarak verilebilir..

 • Yalıçapkınları, Silindirler & Arı yiyiciler:

Coraciiformes, renkli ve çeşitli kuş türlerine sahip türler takımıdır. Silindirler, kuşbilimciler tarafından, kendileriyle ilişkili diğer kuş aileleriyle birlikte önde gelen kuş ailesi olarak kabul edilir. Bu kuşlara örnek olarak Kara yüzlü yalıçapkını, Kuşaklı yalıçapkını, Abyssinian Roller, Mor dolar kuşları verilebilir..

 • Guguk kuşları, Roadrunners & Koel’ler:

Koels ve Roadrunners ile birlikte parazit olarak kabul edilen guguk kuşlarına sahip olduğu için ünlü kuş takımlarından biri Cuculiformes’tir. Sarı gagalı Guguk kuşu, Kestane göğüslü Malkoha, Büyük Ani, Cüce Guguk kuşu bu kuşlara örnek olarak verilebilir..

 • kagus & Sunbitterns:

Kagus ve sunbitterns, Eurypygiformes düzeninde yaşayan tek türdür ve birçoğunun soyu tükenmiştir. Türlerden bazıları Kagu, Eurypyga, Sunbittern, Eurypyga’dır..

 • Şahinler:

Falconiformes, yırtıcı becerileri ile en iyi bilinen kuş türlerinin sırasıdır, Falcons öne çıkanlardır. Bu düzenin örneklerinden bazıları Peregrine falcon, Black Caracas, Common kerkenez, Crested Caracara’dır..

 • tavuklar & Türkiye:

Tavuklar ve Hindiler, Galliformes takımına ait çeşitli kuş grubundaki türlerdir. Kara orman tavuğu, Malleefowl, Yabani hindi, Turuncu ayaklı Scrubfowl örneklerden bazılarıdır..

 • Loons:

Gaviiformes takımında Loons olarak da adlandırılan beş kuş türü vardır. Karada hareket etmekte zorlandıkları için su kaynaklarında bulabilirsiniz. Sarı gagalı loon, Red-throated loon, Common loon, Pacific loon, Arctic loon, türlerdeki en iyi örneklerden bazılarıdır..

 • Vinçler & Raylar:

Vinçler ve Raylar, boyutları ve diğer özellikleri ile bilinen Gruiformes düzenindeki yaygın türlerdir. Örneklerden bazıları Sandhill vinci, Avustralya vinci, Demoiselle vinci, Courlan veya limpkin’dir..

 • Guguklu Silindirler:

Cuckoo Rollers, Leptosomiformes takımındaki tek türdür. Tipik olarak bu kuşları Madagaskar ve Komor Adaları’nda bulabilirsiniz..

 • Mesitler:

Madagaskar, Mesitornithiformes takımına ait sadece üç Mesites türünü bulabileceğiniz tek yerdir. Bunlar, güvercinlerle ilgili nesli tükenmekte olan türler olarak kabul edilir..

 • Turacos & Muz Yiyenler:

Turacos ve muz yiyiciler, Musophagiformes takımına ait iki kuştur. Bu düzenin benzersiz yanı, tüylerinde bakır bazlı pigmentlerin ve başlarında bir tepenin bulunmasıdır..

 • Hoatzinler:

Hoatzinler, Opisthocomiformes takımına ait mavi, çıplak yüzleri olan kuşlardır. Bu otobur kuşun kafasında yelpazeye benzer bir arma var..

 • toylar:

Otidiformes, davranışlarından görünüşlerine kadar içlerinde benzersiz olan Bustards’ın bulunduğu düzendir. Bu kuşlar korkmadıkça uçmak yerine koşmayı ve yürümeyi tercih ederler..

 • Tüneyen Kuşlar:

Passeriformes, içinde Tüneyen kuşlar bulunan en önemli kuş düzeni olarak kabul edilir. Ses kutusundaki güçlü kaslar ve özel 12 kuyruk tüyü onları benzersiz kılar. Asya peri-mavi kuşu, Oriental Skylark ve Uzun kuyruklu baştankara örneklerden bazılarıdır..

 • pelikanlar & Fırkateyn Kuşları:

Fırkateyn kuşları, karabataklar ve pelikanlar, Pelecaniformes takımına dahil edilen su kuşları grubudur. Bu sıradaki bazı kuşların nesli belirgin şekilde tükenmiş veya kritik derecede tehlikede.

 • Tropik kuşlar:

Tropik kuşlar, adından da anlaşılacağı gibi, Phaethontiformes takımına ait deniz kuşlarının bulunduğu tropik bölgelerde bulunabilir. Kırmızı kuyruklu tropik kuş, Ak kuyruklu tropik kuş ve Kırmızı gagalı tropik kuş bu sırada bulunan sadece üç kuştur..

 • Flamingolar:

Phoenicopteriformes takımına ait sadece altı flamingo türü vardır. Uzun ve büyük olmaları kendilerine özgü bir özelliğe sahiptirler..

 • Ağaçkakan:

Piciformes, güçlü çeneleri olan Ağaçkakanların ait olduğu takımdır. Tüylü ağaçkakan, Bıyıklı puf kuşu, Kuzey titremesi ve Kahverengi jacamar bu düzenin örnekleridir..

 • bataklıklar:

Bataklıklar, Podicipediformes takımına ait kıyılarda yaşayan kuşlardır. Bu kuşların benzersiz özelliklerinden biri de su üzerinde yüzen yuvalarıdır. Kısa kanatlı batağan, kırmızı boyunlu batağan ve büyük tepeli batağan örneklerden bazılarıdır..

 • Albatroslar & Petrels:

Albatroslar ve Petreller, Procellariiformes takımına ait, sadece üremek için karaya çıkan deniz kuşu türleridir. Bu türlerin bazı örnekleri Peru dalış kuşu, Laysan albatros, Utangaç albatros ve Siyah başlıklı kuş kuşudur..

 • Papağanlar:

Psittaciformes, ünlü kuş Papağanlarından birine sahip bir tür türüdür. Gri papağan, Gül halkalı muhabbet kuşu, Roseate Kakadu, Gökkuşağı lori, papağan türlerinden bazılarıdır..

 • Kum Ormanları:

Kum tavuğu, Pteroclidiformes takımının bir parçası olan bir tür çöl kuşudur. Benekli kum tavuğu, Tibet kum tavuğu, Lichtenstein kum tavuğu ve Kara Suratlı Kum Tavuğu örneklerden bazılarıdır..

 • Rheas veya Nandus:

Rheas veya Nandus, Rheiformes takımına aittir. Devekuşlarına benzer özelliklere sahip, ancak daha küçük ve uçamayan büyük kuşlardır. Genellikle Güney Amerika’da bulunur, bu türdeki kuşların çoğunun soyu tükenmiştir..

 • Penguenler:

Penguenler, Sphenisciformes takımına ait güney yarımkürede bulunan uçamayan kuşlardır. Gentoo pengueni, İmparator pengueni ve Galapagos pengueni, dünyada bulabileceğiniz 18 penguen türünün örneklerinden bazılarıdır..

 • Baykuşlar:

Baykuşlar Strigiformes takımına aittir ve bu takımdaki birçok tür etçil ve gececidir. Bilinen yaklaşık 244 baykuş türü vardır..

 • Devekuşları:

Devekuşları, Struthioniformes takımına ait tek kuş türüdür. Bu türlere örnek olarak Arap devekuşu (soyu tükenmiş), Kuzey Afrika devekuşu ve Masai devekuşu verilebilir..

 • boobies & sümsük kuşları:

Gannets ve Boobies gibi bir grupta yuva yapan deniz kuşlarının birleşimi Suliformes takımına aittir. Avustralasyalı sümsük kuşu, Kızıl ayaklı bubi, Adams bubisi ve Maskeli bubi buna örnektir..

 • Tinamous:

Tinamous, Tinamiformes takımına ait yerde kalmayı tercih eden tavuk benzeri kuşlardır. Bu türün örneklerinden bazıları Hooded tinamou, beyaz boğazlı tinamou, Şili tinamou, cüce tinamou ve Barred tinamou’dur..

 • Trogonlar & Quetzal:

Trogonlar ve Quetzals, Trogoniformes takımına ait daha sıcak yerlerde yaşayan kuş türleridir. Görkemli Quetzal, Narina trogon, Cuban trogon, Pavonine Quetzal, Red-naped trogon ve Mountain Trogon bu sıradaki kuş örneklerinden bazılarıdır..

Pek çok farklı kuş türü, ekolojimizin ne kadar güzel olduğunu kanıtlıyor. Yukarıdaki kuş listesi bildiğimiz ve bilmediğimiz tüm kuş türlerini içermektedir. Resim ve adları olan farklı kuş türlerinden bazıları, keşfetmenize, öğrenmenize ve onlar hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır..

Sorumluluk Reddi: Bu makalede sağlanan bilgiler yalnızca önerilen bilgilerdir. Orijinal kuşlardan herhangi bir sapma olması durumunda web sitesi hiçbir şekilde sorumlu değildir..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hindistan’da Nesli Tehlike Altında Olan Kuşlar Nelerdir??

Kuşlar ve türleri

Cevap: Nesli tehlikede olduğu düşünülen birçok kuş türü vardır. İşte Hindistan’da nesli tükenmekte olan beş kuşun listesi.

 • Büyük Hint toy kuşu.
 • Orman baykuşu.
 • Kızıl saçlı akbaba.
 • Jerdon’ın yarışçısı.
 • Kaşık gagalı kum kuşu.

S2. En Küçük Kuş Nedir??

Minik Kuş Türleri

Cevap: Arı sinek kuşu dünyanın en küçük kuşudur. Dişi kuşlar erkeklerden daha belirgindir ve erkek kuşların toplam uzunluğu 57 mm’dir. 1.6 gram ağırlığındalar.

S3. Dünyadaki en büyük kuş nedir?

Dünyadaki Büyük Kuş Türleri

Cevap: Afrika’da yaygın olarak bulunan devekuşu, dünyada dev bir kuş olarak kabul edilir. Yaklaşık 63 ila 145 kg olan iki insan ağırlığındayken, erkekler 156 kg ağırlığındadır..

Görüntüler Kaynağı:  25.