Hayranlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Hayranların kullanımlarını biliyor muydunuz? Eh, kesinlikle öylesin! Sadece size serin hava verecek olanlar değil, aynı zamanda banyo ve mutfakta egzoz olarak kullanılanlardır. Tüm bu fanların içinde havada dönen kanatlar var. Bu kanatlar ayrıca kanatlar olarak da bilinir. Bu fanlar çoğunlukla elektrik motorlarıyla çalışır ve bazıları ancak hidrolik motorlar, güneş enerjisi ve hatta içten yanmalı motor kullanır. Teknik olarak, içindeki kanatçıklar veya kanatlar hava akımı ürettiği sürece her şey fan olarak adlandırılabilir. Yüksek hacimde ve düşük basınçta hava akışı üretirler. Bu bıçaklar bir hava akımına maruz kaldığında dönecektir. İşte bu ürünün kullanımlarından bazıları.

  1. Soğutma sıvıları: Fanlar araçlarda soğutucu görevi görerek aşırı ısınmayı önlemek ve aracın zarar görmesini engellemek için kullanılmaktadır. Ayrıca evlerde ve diğer mekanlarda serin bir hava kaynağı olarak kullanılırlar..
  2. Kazanmak: Fanın bir başka yaygın kullanımı da kazanmak içindir. Hasat, samanı tahıllardan ayırma işlemidir. Endüstrilerde kullanılırlar.
  3. Toz giderme: Fanlar ayrıca halı, paspas, perde vb. nesnelerden kirin emildiği elektrikli süpürgelerde de kullanılır..

Bununla birlikte, fanların bilinen ilk kullanımı, MÖ 500 civarında elde tutulan bir punkah hayranı olarak başladı. Bambudan veya bazen diğer bitki liflerinden yapılmıştır. İngiliz yönetimiyle, punk, tavana sabitlenmiş büyük bir yelpaze anlamına geliyordu ve bugün gördüğümüz de bu..

Ev için Fan Türleri:

Çoğu zaman fanların bize hava veren türünün tek örneği olduğunu düşünüyoruz. Göremediğimiz şey, içeri girdiği birçok türdür. İşte mevcut olan bazı fan türleri ve bunların ne için kullanıldığı. onları kontrol et.

1. Aksiyel Fanlar:

Eksenel fanlar, havanın kendisini, bıçağın tipik olarak döndüğü mile paralel hareket etmeye zorlamasını sağlayan kanatlarla birlikte gelir. Bu tür fanlar tipik olarak klima ve diğer endüstriyel alanlarda uygulanır. Esas olarak küçük soğutma fanlarında ve bazen de rüzgar tünellerinde kullanılan dev fanlarda soğutma sıvısı olarak kullanılırlar. Aksiyal fanların uygulama alanları aşağıdadır..

I. Masa Fanı:

Bıçakların, motorun, masa fanının temel elemanları, diğerleriyle birlikte bıçak motor gövdesi, koruyucu, osilatör, dişli kutusu ve bir osilatör milidir. Masa vantilatörleri, konut amaçlı kullanılan en yaygın vantilatör türüdür..

II. Tavan pervanesi:

Aksiyal fanın bir diğer klasik kullanımı ise tavan vantilatörü uygulamasıdır. Hem endüstriyel hem de konut amaçlı yaygın olarak kullanılırlar. Düşük hızda dönerler ve bıçak koruyucuları yoktur.

III. Bilgisayar Soğutucu:

Eksenel fanlar ayrıca bilgisayarın içindeki bileşenler için soğutucu olarak kullanılır..

IV. Otomobiller:

bu tür fanlar, uygulamalarını otomobillerde de bulur. Soğutma sıvısı dolu bir radyatörden hava üfleyerek motorun aşırı ısınmasını önleyerek motorun soğutulmasını sağlar..

V. Değişken Aralıklı Fan:

Bu tip fanlar, besleme kanallarındaki statik basıncın kontrol edilmesi gereken yerlerde kullanılır. Bıçaklar, bir kontrol aralığı göbeği üzerinde dönecek şekilde düzenlenmiştir. Fanın çarkı sabit bir hızla döner ve kanatlar genellikle kontrol hatve göbeğini takip eder. Göbek rotora doğru hareket ettiğinde, kanatlar açılarını artırma eğilimindedir ve dolayısıyla akışı arttırır..

Bunların yanı sıra, ses güç amplifikatörlerinin içinde kullanılan bu tür fanlar, elektrik bileşenlerinden ısıyı uzaklaştıracaktır. Aksiyel fanın kullanıldığı alanlardan bazıları bunlardır. Genel uygulamaları ve mekanizmaları çoktur..

2. Santrifüj Fanlar:

Santrifüj fanlara “sincap kafesi” veya bazen “scroll fanlar” denir. Merkezi bir şaft içeren bir çarkları vardır. Bunun etrafında, bir dizi bıçak, kaburga şeklini oluşturur. Kanatlar, havayı dik açılarda üflemek için merkezkaç kuvveti kullanır. Bu tür fanların bir hacim hava için daha fazla basınç ürettiği bilinmektedir. Santrifüj fanın birincil amacı, içinden geçen bir gaz, hava veya sıvının hareketini hızla artırmaktır. Santrifüj fanın tahrik mekanizması büyüleyicidir ve tüm kurulumun önemli bir yönüdür. Doğrudan tahrik ve kayış tahriki, uyguladığı iki mekanizmadır..

Doğrudan tahrikte, fanın tahrik mili bir elektrik motoruna bağlıdır. Böylece fanın veya fanın hızı motorun hızı ile kontrol edilebilir. Kayışlı tahrik mekanizmasında ise kasnak seti bir motor miline yerleştirilir ve kayışı motordan gelen mekanik enerjiyi tahrik miline aktarmak için kullanılır. Bu nedenle, burada fanın hızı, kasnak çapının fan çarkının çapına oranına bağlı olacaktır..

Ancak aksiyal fanlara göre sessizdirler. İşte bazı santrifüj fan örnekleri.

I. Çapraz Akışlı Fan:

Tabular fan olarak bilinirler ve en yaygın olarak Isıtma Havalandırma Klima endüstrisinde veya HVAC’de kullanılırlar. Fanın çapı uzun olduğu için akış uçlarından iki boyutlu olarak uzak durur. Gördüğünüz yaygın ev tipi kule fanları aynı zamanda çapraz akışlı fanlardır. Diğer fan türlerinden ayrılan bir şey, santrifüjün havanın bir girişten ziyade fanın içinden geçmesine izin vermesidir..

Çapraz akışlı fanlar, havayı geniş bir alana iletecek ve düzgün hava akışına izin verecektir. Dikdörtgen şekilleri, alanın köşelerinde bile kurulmalarını sağlayacaktır. Onlar da genellikle daha az güç. Gördüğünüz radyal fanların aksine, çapraz akışlı fanlar bunun ana akışı çark boyunca enine hareket edecektir. Ayrıca ergitme makineleri, nemlendirme ekipmanları, hava perdeleri, otomotiv hava soğutması, boyama üniteleri ve trafo hava soğutması gibi uygulamaları içerir..

Tüm bunlardan sonra, ev veya ofis ihtiyaçlarınız için nasıl iyi bir fan seçeceğinizi merak ediyorsanız, işte size hızlı bir kılavuz.

İyi Bir Taraftar Nasıl Seçilir?

  • Oda boyutu: Odanızın boyutunu düşünün ve ona göre karar verin. Örneğin, 50 fit kareye kadar olan bir oda, 29” optimal boyutta bir fana ihtiyaç duyacaktır. Alternatif olarak, büyük bir oda veya yatak odası için 50” veya 52” boyutundaki en uygun vantilatörü tercih edin..
  • Odanın Kullanımı: Genellikle deponuzda veya garajınızda bir fana ihtiyacınız olmaz. Ancak ihtiyaç duymanız durumunda, nadir kullanıma bağlı olarak küçük olanları tercih edin. Bu durumda küçük boyutlu bir fana yatırım yapabilirsiniz.
  • Mevcut hava miktarı: O odanın aldığı hava miktarını bir düşünün. Buna bağlı olarak doğru fan seçiminiz kolay olacaktır..
  • Söz konusu oda: Mutfağınız genellikle her zaman sıcak olacaktır, yemek pişirdiğiniz hava veya sadece pişirme. Tavan vantilatörleri, bir kat planınız olmadığı sürece, bazen sıcaklığı artırma eğilimindedir. Bu nedenle mutfağınızda en uygun masa vantilatörü olacaktır..

En iyi satın alma işlemini yaptığınızdan emin olmak için bu satırları düşünün.

Hayranlar birbirine benzese de, tasarım veya çalışmadaki küçük değişikliklerinin hizmet edecekleri işlevlerde oynayacakları çok fazla rol var. Bazıları kesinlikle endüstriyel amaçlar için olsa da, diğerleri yalnızca konut amaçlı kullanım içindir. Mevcut farklı fan türlerini seçmeye yönelik ipuçlarımızı takip ederek doğru seçimi yapın. Ancak bundan önce, hayranların bazı temel kullanımlarıyla başlayın.!