Bir bardak sıcak çayı yudumlamadan bir gün hayal edebiliyor musunuz? Chai, çay, Cha, adı ne olursa olsun, kültürel farklılıklarımızdan bağımsız olarak bu içecekle paylaştığımız bağ inanılmaz. Çay günümüzün icadı değildir! Aslında, tarihinin MÖ 2737’ye kadar uzandığını ve onu hala kullanımda olan en eski kreasyonlardan biri haline getirdiğini bilmek sizi şaşırtacak. Bugün, içeceğin ruhu hala bozulmadan tutulan birçok yeni çay türü tüm dünyada mevcuttur.!

Çay Nedir??

Çay, Camellia Sinensis yapraklarının sıcak su veya sütte demlenmesi veya kaynatılmasıyla hazırlanan, lezzet dolu, aromatik bir içecektir. Çayın popülaritesi dünya çapında yaygındır ve hatta sudan sonra en çok tüketilen ikinci içecek olma ününe sahiptir.!

çay türleri

Çayın Tarihi:

Eski zamanlarda taze yapraklardan hazırlanan yeşil çay, çay tüketmenin bilinen tek yöntemiydi. Çin İmparatoru Shen Nung’un Camellia Sinensis ağacından birkaç yaprak kaynayan su kabına üflediğinde yanlışlıkla çayı nasıl keşfettiğine dair efsanevi bir hikaye de vardır. Bu içeceğin hoş kokusu ve sıcaklığı, kralı çok şaşırtarak yenilenmiş bir enerjiyle doldurdu.!

Çin’in seçkin ailelerinin sofralarından Hindistan’daki yol kenarındaki tezgahlara kadar çayın yolculuğu inanılmaz.!

Birçok çay türü, resimlerle en iyi çay çeşitleri ve ilginç ayrıntılar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin..

Temel Çay Kategorileri:

Birçok çay türünün icadından önce, sırasıyla taze ve fermente edilmiş yapraklarla hazırlanan yeşil ve siyah olmak üzere bilinen sadece bir veya iki çay türü vardı. Bugün, farklı ülkelerde her biri benzersiz bir aroma, tat ve sağlık yararları ile övünen 30’dan fazla çay çeşidi mevcuttur..

İşte bilmemiz gereken üç temel Çay kategorisi:

  • Temel veya Gerçek Çaylar:

Camellia Sinensis bitkisinden herhangi bir ilave veya karışım yapılmadan yapılan çaylara bazik çaylar veya gerçek çaylar denir. Bu çaylar yaşamlarına hasat aşamasından sonra başlar ancak yapraklara renk ve karakter kazandırmak için soldurma, oksidasyon, ateşleme vb. gibi farklı “işleme” türlerinden geçerler..

Örnekler: Siyah Çay, Yeşil Çay, Oolong Çayı, Beyaz Çay, Pu’erh Çay

  • Aromalı Çaylar:

Aromalı çaylar, daha yeni aromaları çay yapraklarınınkiyle harmanlamak için onlara eklenen dış aromalara sahiptir. Çay yaprakları aromalara duyarlı olduğundan, duyularımızı canlandıran otlar, baharatlar, çiçekler ve hatta kuru meyve parçaları gibi maddeler eklenir. Esansiyel yağlar veya vanilya gibi özler eklemek de aromalı çaylar hazırlamanın başka bir yoludur. Birçok çeşit ayrıca, nefis bir aroma vermek için çay yapraklarının üzerine kaplanmış doğaya özdeş ve yapay tatlar içerir..

Örnekler: Yasemin Çayı, Masala Çayı, Earl Grey, Nane Çayı, Zencefil Çayı, Tulsi Çayı, Portakal Çiçeği vb..

  • Bitkisel çaylar:

Bitki çayları, Camellia Sinensis bitkisinin yapraklarından yapılan gerçek çayla keskin bir tezat oluşturuyor. Camellia Sinensis bitkisinden elde edilen yaprak veya tomurcuk kaynakları gibi hiçbir ürün içermezler ve kaynatmalar, kurutulmuş çiçek, ot, kök, baharat, meyve vb. Kullanılan aromatik bileşenlerden.

Örnekler: Papatya Çayı, Nane Çayı, Limon Çayı, Hibiskus Çayı, Limon Çayı, Adaçayı Çayı, Rezene Çayı, Kuşburnu Çayı vb..

Resimli ve Detaylı 15 Farklı Çay Çeşitleri:

Şimdi en popüler 15 çay türünün detaylarına resimlerle bakalım:

1. Siyah Çay:

Siyah çay

Siyah çay, yeşil veya Oolong gibi diğer çay türlerine kıyasla daha sağlam bir demlemedir. Normal yeşil çay yaprakları, yapraklarda karakteristik siyah veya ten rengi kahverengi bir renk elde etmek için soldurma ve oksidasyon dahil olmak üzere tam bir işlemden geçer. Etkisi nedeniyle siyah çay daha az sızma süresi gerektirir ve renk ve aroma oksidasyon miktarına göre değişir..

Siyah çayın hazırlanma yöntemi, çay yapraklarını suda kaynatmaktır. Şeker eklemek isteğe bağlıdır! Bu düşük kalorili içecek, sayısız sağlık yararı sunan antioksidanlar ve flavonoidler açısından zengindir..

2. Yeşil Çay:

Yeşil çay

Yeşil çayın farklı bir bitkiden geldiği bir efsanedir. Yeşil çay, aynı Camellia Sinensis bitkisinin bir ürünüdür. Yapraklar, soldurma ve oksidasyon gibi başka aşamalardan geçmeden kurutulur ve tavada kızartılır. Bu, çayın doğal yeşil rengini ve hassas lezzetini korumaya yardımcı olur..

Yeşil çayın hazırlanma yöntemi, yaprakların sıcak suda 3-5 dakika demlenmesini ve sıvının süzülmesini içerir. Şeker veya bal eklemek isteğe bağlıdır. Yeşil çay, gevşek yapraklar ve çay poşetleri şeklinde mevcuttur. Yüksek miktarda antioksidan ve kateşin, yeşil çayı gezegendeki en sağlıklı içeceklerden biri yapar..

3. Matcha Çayı:

Matcha Çayı

Matcha çayı, Camellia Sinensis bitkisinden elde edilen özel bir çay çeşididir. Çay bitkileri, normalden daha fazla teanin ve kafein üretmek için hasat zamanından 3-4 hafta önce gölgede taşınır. İşçiler daha sonra bu yaprakları “Matcha” adı verilen ince yeşil bir toz halinde öğütürler. Bu geleneksel Asya içeceği, eşsiz tadı, hazırlama yöntemi ve sağlığa faydaları nedeniyle Batı ülkelerinde bile oldukça popülerdir..

Matcha çayı, tozun sıcak su veya süt ile özel bir bambu çırpma teli ile köpürene kadar çırpılmasıyla yapılır. Matcha ayrıca birçok tatlı ve tuzlu yiyeceklerde aroma maddesi olarak da çalışır..

4. Beyaz Çay:

Beyaz çay

Beyaz çay, soluk sarı görünen minimal işlenmiş bir çaydır. Ancak “beyaz” adı, bu çay çeşidini hazırlamak için kullanılan “gümüşi” çay yapraklarından gelmektedir. Bu çayı hazırlamak için olgunlaşmamış yapraklar ve tomurcuklar toplanır ve doğal olarak güneşte kurutulur veya buğulanır. Beyaz çayın Silver Needle, White Peony, Tribute Eyebrow, Noble Eyebrow ve DaBaiCha gibi farklı yetiştirme yöntemlerini içeren 5 alt kategorisi vardır..

Beyaz çay, yaprakların sıcak suya atılmasıyla hazırlanan ve en iyisi süt veya şekersiz tüketilen hassas bir demlemedir. Beyaz çayın antioksidan profili yeşil çayınkiyle eşleşir. Böylece insanlar hem zevk hem de sağlık için tüketirler.!

5. Oolong Çayı:

Oolong Çayı Çeşitleri

Oolong çayı, çay yapraklarının soldurma ve oksidasyon işleminden sonra bükülüp kıvrılmasıyla elde edilen eşsiz bir çay çeşididir. Bu zanaat çay yapraklarının şekli, sıkı buklelerden ince tellere kadar değişen çay ustasına bağlıdır. Yaprakların yuvarlanması, siyah çay ve yeşil çay arasında kalabilen demlemeye belirgin bir görünüm, karakter ve aroma katar..

Oolong çayı yapmak için genel kural, yaprakları 2-5 dakika sıcak suda bekletmektir. Sızma süresi ne kadar uzun olursa, demleme o kadar güçlü ve aromatik olur! Flavonoidlerin sayısı, sağlık yararlarını artırmak için konsantrasyonla da artar. Oksidasyon miktarına bağlı olarak, Oolong’un kafein yüzdesi seriden seriye değişebilir..

6. Puerh Çayı:

Puerh Çayı

Pu-er olarak telaffuz edilen, adını Yunnan eyaletindeki bir Çin ilçesi olan Pu-erh’den alan çeşitli oksitlenmemiş çaydır. Çay yaprakları lezzet ve aromayı arttırmak için aylarca, bazen yıllarca mayalanmaya bırakılır. Çayın yaşı ne kadar büyük olursa, fiyatı o kadar yüksek olur. Pu-er çay, yaşamına yeşil çay olarak başlar ve daha derin bir renk elde etmek için soldurma sürecinden geçer..

Yapraklar, Pu’erh kekleri adı verilen küçük disklere sıkıştırılır. İki tür Pu’erh çayı bulunabilir – Ham ve Olgun, burada ham taze bir yaprak yığını ve olgun, oldukça pahalı olan yaşlı bir yapraktır. Çayı hazırlamak için kekten bazı yapraklar gevşetilir ve istenen renk ve aroma elde edilinceye kadar birkaç dakika sıcak suya süzülür..

Pu’erh çayının, fermantasyon süreci nedeniyle diğer çay türlerine kıyasla daha iyi sindirime ve kan dolaşımına yardımcı olduğu bilinmektedir..

7. Bitki Çayı:

bitkisel çay

Bitki çayları gerçek çay değildir! Kurutulmuş otlar, baharatlar, meyveler, yapraklar ve çiçeklerden sıcak suda elde edilen bitkisel infüzyonlardır. Bitkisel çaylara aromatik ve lezzetli olan Tisanes de denir. Gerçek çay yapraklarının olmaması nedeniyle kafeinsizdirler ve lezzetli tatları ve zihin gevşetici özellikleri nedeniyle dünya çapında popülerdirler..

Bitki çayının tadını çıkarmanın en iyi yolu, bitkisel karışımı bir torba veya demlik kullanarak bir bardak sıcak suya demlemektir. 3-4 dakika dinlendirip sıcak olarak servis yapın. Bal veya diğer tatlandırıcıların eklenmesi isteğe bağlıdır.

8. Papatya Çayı:

papatya çayı

Papatya çayı, zihni rahatlatıcı ve uyku getirici özellikleriyle ünlüdür. Papatya ailesine ait papatya çiçeklerinin kurutulmasıyla hazırlanan bitki çayları kategorisine girer. Papatya çayı, sindirim bozuklukları, anksiyete, depresyon, uykusuzluk vb. tedavileri içeren sayısız tıbbi fayda sağlar..

Papatya çiçeğinin kaynağına bağlı olarak çay, çiçeksi ila hafif keskin arasında herhangi bir tada sahip olabilir. Kuru papatya çiçeklerini ve tomurcuklarını 3-4 dakika demleyerek çayı hazırlayabilir ve şekerli veya şekersiz olarak afiyetle yiyebilirsiniz..

9. Hibiskus Çayı:

ebegümeci çayı

Hibiskus çayı, hoş bir kırmızımsı-pembe renge sahip olan en popüler bitki çaylarından biridir. Bitkisel çay, ebegümeci çiçeğinin derin pigmentli kaliküllerinin sıcak suda infüzyonudur. Hibiskus çayı, kızılcık suyuna benzer, hafif ekşi aromalıdır ve hem sıcak hem de soğuk formatlarda iyi çalışır..

Bu çay antioksidanlarla doludur ve hatta kan basıncını düşürücü özelliklere sahiptir. Aromalı içeceğin zihin üzerinde yatıştırıcı etkileri de vardır, bu da onu stresli bir günü gevşetmek için harika bir bitkisel içecek yapar. Kuru çiçekler 3-5 dakika suya sızabilir ve biraz tatlandırıcı ve limon suyu ile bağlanabilir..

10. Rooibos Çayı:

Rooibos Çayı

Rooibos, kökenleri Güney Afrika’da olan daha az bilinen bir çay çeşididir. “Rooibos” kelimesi, Afrika dilinde süpürge gibi büyüyen “kırmızı çalı” anlamına gelir. Rooibos çayı, güçlü tıbbi ve aromatik nitelikleri nedeniyle orijinal olarak Güney Afrika’nın yerli kabileleri tarafından hazırlanmış ve tüketilmiştir..

Diğer ülkelerin Rooibos’u büyütme çabalarına rağmen, hala Güney Afrika’ya özel olmaya devam ediyor. Hazırlama işlemi, rooibos yapraklarının kesilmesini, fermente edilmesini ve güneşte kurutulmasını içerir. Kuru yapraklar daha sonra lezzetli, kırmızımsı renkli bir çay elde etmek için birkaç dakika sıcak suya süzülür. Rooibos çayı doğal olarak kafeinsizdir ve antioksidanlar açısından zengindir..

11. Masala Çayı:

Masala Çayı

Masala Chai, ülkenin birçok yerinde ve hatta dünya çapında temel içecek olarak tüketilen en popüler Hint çay türlerinden biridir. Siyah çay yapraklarının süt, su ve zencefil, kakule, tarçın, yıldız anason, limon otu vb. baharatlardan oluşan bir karışımda kaynatılmasıyla elde edilen içecek. Bu baharatlı çaya, lezzetini arttırmak için şeker veya tatlandırıcı ilave edilir..

Damak tadımızı tatmin etmenin yanı sıra, Masala Chai ayrıca sayısız sağlık yararı sunar. Sindirimi iyileştirir, stres ve kaygıyı hafifletir, bağışıklığı artırır ve hatta vücuttaki iltihabı azaltır..

12. Buzlu Çay:

Buzlu çay

Iced Tea, buzla servis edilen normal su bazlı gerçek bir çay veya bitkisel infüzyondur. Bu serinletici içecek, içmeye hazır ambalajlı içecek olarak mevcuttur. Evde yapmak da oldukça kolay! Herhangi bir çay çeşidi, buzlu çay yapmak için iyi çalışır. Yapmanız gereken tek şey yaprakları birkaç dakika kaynatmak ve kaynatmayı soğutmak..

Hazır olduktan sonra limon suyu, bal, nane veya gül, şeftali, portakal gibi doğal aromaları ekleyip birkaç saat soğutabilirsiniz. Buzlu çay sadece vücudu nemlendirmekle kalmayıp aynı zamanda zihni stresten de uzaklaştıran popüler bir yaz içeceğidir..

13. Gül Çayı:

gül çayı

Gül çayı, taze veya kuru gül yapraklarının sıcak suda demlenmesiyle hazırlanan, yaygın olarak tüketilen bir diğer bitkisel infüzyondur. Gül çiçeklerini çay şeklinde tüketme geleneği Çin’de başladı. Kuşburnu adı verilen tomurcuklar, çiçekler ve meyveler, iyiliklerini çıkarmak için sıcak suya demlendi..

Gül çayı, tipik bir gül çiçek kokusu ve açık pembe bir renge sahip kokulu bir içecektir. Doğal lezzetini korumak için süt veya şekersiz tüketilir. Doğal kafeinsiz ve düşük kalorili içecek, E ve C gibi cildi besleyen vitaminlerde bol miktarda bulunur..

14. Limon Çayı:

Limon çayı

Limon çayı, siyah çay veya bitki çayına limon suyu ilave edilerek hazırlanan ferahlatıcı bir içecektir. Limon çayının tarihi belli değil! Bununla birlikte, insanların aromasını ve antioksidan faydalarını arttırmak için çayına limon ekledikleri açıktır. Limon çayı hem sıcak hem de soğuk içecek olarak harika bir tada sahiptir. Yapay aromalı toz ve tüketime hazır ambalajlı içecek formunda mevcuttur..

Limon çayı hazırlamanın en iyi yolu, bir çay kaşığı siyah çay yaprağını bir bardak suda kaynatmaktır. İstenilen renk elde edildikten ve alev kapatıldıktan sonra limon suyu eklenir. Nane ve bal eklemek isteğe bağlıdır!

15. Earl Grey:

kont gri

Earl Grey çayı, aromalı çay kategorisine giren klasik bir İngiliz çayıdır. Çay, narenciye kokulu Bergamot yağı ile kaplanmış aromalı siyah çay yaprakları içerir. İngilizler onu popüler hale getirip “kendi” olarak adlandırsalar da, bu çay çeşidini ilk geliştiren Çinlilerdir..

Bir fincan nefis ferahlatıcı Erken gri çay hazırlamak için, yaprakların 2-3 dakika sıcak suda demlenmesi gerekir. Daha uzun süre demlemek, lezzet ve aromanın derinliğini arttırır. Bu çay türündeki kafein içeriği siyah çay ile aynıdır. İçerdiği yüksek antioksidanlar sayesinde beden ve zihin için de faydalıdır..

Peki, çayın inanılmaz dünyasını nasıl buluyorsunuz? Tüm bu bilgiler, canınızı bu içecekten bir bardak istedi mi? Özel bir demlemeye hazırlanmadan önce, bu farklı çay türlerinden hangisinin favoriniz olduğunu bize bildirin.!

Sorumluluk Reddi: Bu makalede yayınlanan bilgiler tamamen bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Makale herhangi bir hastalığı teşhis etme, tedavi etme veya iyileştirme amacı taşımamaktadır ve tıbbi tavsiye olarak değerlendirilmemelidir. Bu yazıda bahsedilen herhangi bir çay veya bitkisel içeceği içmeden önce bir doktora danışmalısınız..