İster kahvaltı ister akşam yemeği, hatta atıştırmalık olarak sandviçler herkes için mükemmel ve kolay bir tariftir. Kişiye kişiselleştirilmiş zevkler ve tercihlerle tarifle oynaması, sebzeleri veya iç malzemesini değiştirmesi veya üst malzeme katmanları ve daha fazlasını yapması için alan sağlar. Bugün, size yeni tarifler ve yöntemler için biraz ilham vermek için dünya çapında ünlü sandviç türlerini derledik. Bu farklı türler, her yemek tutkunu için mükemmeldir ve damak zevkini yükseltir.!

Haydi devam edelim ve etrafımızda meşhur olan sandviç çeşitlerini görelim..

Sandviç ve Tarih:

Yemeği bu kadar ünlü yapan yeri tahmin edebilir misiniz?! Eh, çoğunuz olabilir! Sonra İngiltere, uzun zaman önce 1762’de bu yemeği buldu; Dördüncüden sonra, Earl John Montagu hemen, hızlı ve masaya taşınmadan herhangi bir yerde yiyebileceğiniz bir yemek denemek istedi. Daha sonra, ekmek ve et hazırlamak için bu kadar basit bir tarifle ilişkili tat göz önüne alındığında, sonunda İngiltere’nin diğer bölgelerine yayıldı. Daha sonra, birkaç sandviç çeşidi yavaş yavaş ortaya çıktı ve önümüzdeki bölümlerde listeyi inceleyeceğiz..

Sandviçlerin Genel Sınıflandırmaları:

Sandviçlerin içinde farklı türler ve sınıflandırmalar olabileceğini biliyor muydunuz? Bu, görünüm ve hazırlık sürecine bağlıdır. İşte bir genel bakış.

  • Açık Sandviç:

Bu sandviç formunda tek parça veya somun ekmek kullanılır. Bu somunun üstünde dolgu mevcuttur. Bunlar, adından da anlaşılacağı gibi, açıktır ve diğer varyantlar kadar dolgun değildir..

  • Kapalı Sandviç:

Bu, çoğunuzun zaten aşina olduğu bir şey. Sandviç dolguları iki somun veya ekmek dilimi arasındadır. Dolguların ve katmanların veya ilavelerin sayısı, türe ve tercihe bağlıdır..

  • Tost sandviç:

Adından da anlaşılacağı gibi, sandviçler (genellikle kapalı formda) sıcak bir ekmek kızartma makinesi tabağına yerleştirilir. Genellikle, basit bir pişirme işlemi için her iki dilimin üstünde tereyağı bulunur..

Bu kızarmış sandviçler genellikle kafe ve restoranlarda patates kızartması, dilim dilim veya cips gibi ilavelerle birlikte diğer eşliklerle mükemmel uyum sağlar. Kızarmış sandviç türleri, çok sayıda garnitür ve sos ile en iyisidir..

  • Izgara Sandviç:

Bu, kızarmış varyanta benzer; içi dolgulu ekmek dilimleri ızgara makinesine alınır. Izgara, kahverengi ve gevrek olduğunda çıkarmadan önce bir ızgara veya fırında olabilir..

  • Sade Sandviç:

Bunlar, tahmin edilebileceği gibi, önemli ölçüde daha basit ve daha sade bir çeşitliliktir. Bu sandviçlerin içinde genellikle bir kat mayonez veya krema veya tereyağı bulunur..

Farklı Sandviç Çeşitleri:

Bir sandviçin nasıl orada olabileceğinin sınıflandırılmasının yanı sıra, içinde çeşitler de vardır. İşte isimleri olan birkaç farklı sandviç çeşidi.

A. Sandviç Kek:

Adı gibi bu sandviçler de pastayı andırıyor. Bu atıştırmayı hazırlamak için yuvarlak ekmek, iki veya üç yuvarlak dilim ve aralarına yayılarak kullanılır. Buzlanma üstte yapılır, çoğunlukla bir tereyağı peyniridir. Genel somun ve görünüm bir pasta gibi görünüyor.

B. Sandviç Somun:

Bu çeşidin ana bileşeni bir somundur. Bu somunun dilimleri, tıpkı bir sandviç keki gibi uzunlamasına ve doldurulmuş formda son üründür..

C. Fırıldak:

Bir fırıldak içinde, ekmek dilimleri düzgün bir şekilde kesilir, budanır ve etrafa düzgün ve eşit bir şekilde sürülmeden önce düzleştirilir. Doldurma bir kez orada; somun yuvarlanır ve etrafına sarılır. Genellikle bu sarılmış somunun ince dilimleri soğuk olarak sunulur ve servis edilir..

D. Şerit:

Kurdeleli sandviçlerin hazırlıkları rengarenk ekmekler yardımıyla yapılıyor. İçine renkli dolgular dengeli bir şekilde konur. Esmer ekmek ve beyaz ekmeği bir arada almayı tercih edebilirsiniz ve üç dilimli sandviçler burada. Daha sonra bunlar servis edilmeden önce ince şeritler halinde düzgünce kesilir..

E. Çift Katlı:

Pek çok kafede rastladığımız popüler bir sandviç türüdür. Burada iki yerine üç dilim kullanılmış, üst dilimde bile doldurulmuş. Aralarına özenle tereyağ sürülür ve domates, salatalık, marul ve diğer dolmalar ile servis edilir. Mükemmel dekorasyon, dilimin üstünde bile yapılır ve her şey bir kokteyl çubuğuyla bir arada tutulur..

F. Kulüp Sandviçi:

Kulüp sandviç çeşitleri, iki tereyağlı ve kızarmış dilimli sıcak sandviç türüdür. Dilim üzerine tavuk veya pişmiş et, yumurta, domates, mayonez, jambon ve diğer dolgular buraya yerleştirilir. Sandviçi kapatmak için başka bir kısım ayarlandıktan sonra, tüm parça üstten preslenir ve ardından soslarla süslenir..

Dünyanın En Popüler En İyi Sandviç Çeşitleri:

İşte başlıyoruz; Popüler çeşitleri ve sandviç hazırlamanın mümkün olduğu süreçleri inceledikten sonra, dünyanın en popüler sandviç yemeklerini etrafımızda görelim. Bunlar ülkeler ve bölgeler arasında en lezzetli ve en çok tercih edilen lezzetler.

1. Banh Mi:

Banh Mi

Banh Mi sandviçi, Vietnam mutfağına ait popüler bir sandviçtir. İçinde çeşitli lezzetli malzemelerle dolu ince bir kabuk bulunan çıtır yumuşak bir sandviçtir. Sandviç, kişniş, havuç, baharatlı biber, salatalık ve domuz etinden tavuğa ve sardalyaya kadar değişen et seçeneklerinden oluşuyor. Sandviç uzunlamasına düzgünce bölünür ve mükemmel bir yemek seçeneği olarak sunulur..

2. Kulüp Evi Sandviçi:

Kulüp binası

Kulüp binası sandviçi dünya çapında oldukça popüler bir seçimdir ve çeşitli kafelerin menülerinde mevcuttur. İlk olarak New York’ta ortaya çıktı ve daha sonra dünyanın çeşitli bölgelerine yayıldı. Bu sandviçte pişmiş kümes hayvanları, jambon ve/veya domuz pastırması, marul, domates dolguları ve mayonez gibi soslarla eklenen ana malzemelerdir. Bu kulüp sandviç katmanlarının tümü bir kokteyl çubuğuyla bir arada tutulur. Bu tamamen doyurucu lezzetli bir yemek.

3. Falafel:

falafel

Falafel, Ortadoğu ve Lübnan mutfağının birçok yerinde gözde olan popüler menüsüdür. Falafel için kıtır kıtır domates, salatalık, soğan, limon suyu, küçük toplar veya köfteler haline getirilmiş tahin soslu sıcak pideler tercih edilir. Bu aynı zamanda birkaç orta doğu ülkesinde popüler bir seçim olan nohutlara da sahiptir. İsrail en iyi Falafel sandviçini yapmak için popüler.

4. Fantezi Gurme Sandviç:

gurme sandviç

Bu çok yetenekli bir sandviç, şeflerin ünlü eserleri. Sıradan sıradan bir sandviç değildir ve mükemmel kalite, egzotik çeşniler ve malzemelerle birlikte gelir. Bölgeye bağlı olarak, doku ve içerikler değişebilir. Ancak, gurmeler mükemmel ev yapımı benzersiz soslara, kremlere, birinci sınıf egzotik sebzelere ve kullanıma sunulan mükemmel katil ekmeklere sahiptir..

5. Fransızca:

Fransız sandviçi

Fransızlar, mükemmel atıştırmalık veya kahvaltılık ürünler olan bir dizi sandviç seçeneğine sahiptir. Fransız sandviçlerinde tereyağı, mayonez, jambon, baget, yumurta ve ton balığı gibi et seçeneklerini görebilirsiniz. Egzotik soslar ve çeşitli olanaklar ve şifalı otlar burada en iyi malzemelerdir..

6. İtalyan Sandviç:

İtalyan

İtalyan sandviç çeşitleri dünyaca ünlü popüler bir yemek çeşididir ve peynir sevenlerin en sevdiği mutfaklar arasındadır. Burada mayonez, peynir mozzarella, salam, jambon gibi soslar, özel ekmek veya alt arasında klasik bir İtalyan lezzeti olarak kullanılır..

7. Kahvaltı Sandviçi:

kahvaltı sandviçi

Kahvaltı sandviç çeşitleri, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli yeni çeşitlere ve öğelere sahiptir. En popüler seçenekler hindi, fıstık ezmesi, çeşitli sebzeler ve peynirdir. Doyurucu bir yemek için maydanoz, kekik, kişniş gibi taze otları bebek avokado ile eklemeyi tercih edebilirsiniz. Basit ama doyurucu bir kahvaltı seçeneğidir. Yumurta yanları kahvaltıda en iyi fikirdir..

8. Pastırma:

pastırma

Pastırmalı sandviç, New York’un imza çeşidinin bir şeklidir. Baharatlı kahverengi hardal, ekmek ve peynir ile basit dilimlenmiş pastırma içerir. Denemek için basit bir atıştırmalıktır. Pastırmalara, birkaç özel kafe ve restoran dışında ağırlıklı olarak pek çok yerde rastlanmaz..

9. Köfte:

Köfte

Köfte sandviç çeşitleri dünyaca ünlü bir İtalyan ve Amerikan karışımı mutfak yemeğidir. Bu sandviç, köfte, mozzarella peyniri ve kırmızı sos ile doldurulmuş uzun bir İtalyan rulosunun yanı sıra birkaç kat sos (jalapeno, maydanoz, pepperoncini, soğan, biber, mantar vb.) Eşsiz tadı ve aroması ile oldukça popüler olan lezzetli bir inceliktir..

10. Yumurtalı Sandviç:

Yumurtalı Sandviç

Bu basit yumurtalı sandviç, birçok hanemizde zaten popüler bir seçimdir. Buradaki malzemeler kişisel tercihe göre değişebilir, ana ve en önemli olanlar kaliteli ekmekle sote yumurta/omletlerdir. Diğer yaygın unsurlar arasında soğan, salatalık, domates ve marul ile otlar, kekik, fesleğen, maydanoz veya kişniş gibi lezzet verici malzemeler ve birkaç sos seçeneği bulunur. Bu, denenmesi gereken sağlıklı ve basit ev yapımı yumurtalı sandviç çeşitleri arasındadır..

11. Tavuklu Sandviç:

Tavuklu sandviç

Yukarıda bahsedilen yumurtalı sandviç gibi, tavuklu sandviç çeşitleri de hazırlanabilir. Yumurtaları tercihe göre iyi pişmiş veya ızgara etle değiştirmek yeterlidir; bu, patates kızartması, dilimler veya cips içerebilecek yanların yanı sıra denemek için iyi, doyurucu bir atıştırmalık veya akşam yemeği olabilir..

12. Sığır Eti:

Dana rosto

Kızarmış biftekli sandviç, kemiksiz bir ihale sığır eti formuyla ideal olanıdır. Bunu denemek için mayonez, ekşi krema, peynir, yaban turpu, deniz tuzu, biber, marul gibi birkaç sebze gerekir. Sığır etinin doldurulmasının çok ağır olduğu göz önüne alındığında, bu sandviç tek başına kendi başına iyi bir yemek olabilir..

13. Sebzeli Sandviç:

sebzeli sandviç

Bu popüler ve çok basit basit sebzeli sandviç tarifi, aramızdan birçok kişi tarafından zaten iyi bilinmektedir. Ancak bu, sebze seçimine göre farklılık gösterir; ancak popüler olanları marul, salatalık, domates, zeytinli soğan, jalapeno, kişniş, kekik ve fesleğen. İyi tat için soslar ve mayonez eklenebilir. Bu bileşenlerin bir kombinasyonu ile farklı türde sebzeli sandviçler yapılabilir..

14. Vada Pav:

Vada Pav Sandviç

Vada Pav sandviçi, Hindistan’ın sokak yemeği olan ünlü Mumbai’nin bir şeklidir. Her iki tarafta da burger çörekleri ile kaplanmış baharatlı patates dolgusu vardır. Hint turşusu, sarımsak ve soğan da bazı yerlerde doldurma veya kenarlarda bulunur. Ancak, Hindistan genelinde ünlü olan hafif bir atıştırmalıktır..

15. Bombay Sandviç:

Bombay Sandviç

Bu, Mumbai’nin özel sandviçlerinden bir diğeri. Sade olanı sokak kenarındaki yemek mekanlarında popülerdir. Ortasında eritilmiş yüksek peynirli ot turşusu, masala baharatı, salatalık, soğan ve domatesten oluşur..

16. Izgara Peynirli Sandviç:

Izgara peynir

Adından da anlaşılacağı gibi, ızgara peynirli sandviç çeşitleri mayonezli, tereyağlı ve ekmekli yüksek miktarda peynirle ilgilidir. Ekmek, sandviçi tamamlamak için çıtır kahverengi bir görünüm elde etmek için orta tabakaya bahsi geçen malzemeler eklendikten sonra ızgara yapılır..

17. Şaarma:

Döner

Shawarma, dünya çapında birçok et sever için kolay bir favori olan popüler bir Arap ve Lübnan yemeğidir. Pide, domates, soğan, mayonez, sarımsak ve soslar arasında kavrulmuş tavuk veya kuzu eti ile mükemmel bir akşam yemeğidir. Ağır olan doyurucu bir yemektir..

18. Çaylı Sandviç:

Çay Sandviç

Çaylı sandviç, parmaklı sandviç olarak da ünlüdür. Adından da anlaşılacağı gibi, salatalık, soğan, yumurta veya jambon gibi imza bir sebze veya karides, soslar ve tereyağlı mayonez ile hazırlanan akşam çayına mükemmel bir eşlik ediyor. Bunlar denemek için basit sandviç türleri.

19. Salatalı Sandviç:

salatalı sandviç

Salatalı sandviç, adından da anlaşılacağı gibi basit bir yemektir, yemeğin daha hafif bir versiyonunu tercih edenler için idealdir. Salatalık, marul, domates ve soğan gibi salata sebzeleri ile ekmeğin sağlıklı bir versiyonundan oluşur. Salatalı sandviç çeşitleri herkes için basit ve sağlıklı öğünler arasındadır..

20. Denizaltı Sandviçi:

Denizaltı Sandviçi

Bir denizaltı sandviçi, uzunlamasına bölünmüş ve peynir, et ve sebzelerle doldurulmuş bir ekmek rulolu alt, soğuk sandviç türü olarak da ünlüdür. Bu sandviç için dolgular genellikle ağırdır ve çeşide göre değişir. En yaygın olanları et veya balık veya yumurta, salata, zeytin, jalapeno, marul, soğan ve barbekü sosu, chili sos ve tatlı soğan soslu mayonez gibi soslardır..

Sandviçler hakkında ilginç gerçekler:

Sandviçler hakkında da bilmediğiniz bazı eğlenceli ve ilginç gerçekler var..

  • Mayonez, hemen hemen her sandviçin üzerine ekleyebileceği en yaygın ve popüler içeriktir..
  • İran, dünyanın en büyük sandviçini hayal edebileceğinizden daha büyük yaparak Guinness rekorlar kitabına girdi..
  • Amerika Birleşik Devletleri’nden insanlar her gün 300 milyondan fazla sandviç yiyor.
  • Dünyadaki sandviçlerin yüzde 60’ından fazlası hamburgerdir
  • Ulusal bir sandviç günü bile var, biliyor muydunuz?! 3 Kasım.

Çevremizde bulunan dünyanın en popüler sandviç türleri hakkında her şeyi bilmekten keyif aldığınızı umuyoruz. Sandviç, çeşitli çeşniler ve peynirli egzotik malzemelerle hazırlama kolaylığı ve mükemmel incelik göz önüne alındığında kesinlikle dünya çapında popüler ve en sevilen yemektir. Bu tür sandviç çeşitlerini yapmak için gereken tek şey, sığır eti, domuz eti, ton balığı, tavuk veya yumurta gibi en sevdiğiniz dolguların yanı sıra bir dizi ortak öğedir. kolay değil mi Bize aşağıda düşüncelerinizi bildirin! En sevdiğin sandviç hangisi?

Sorumluluk Reddi:

Bu, yalnızca bilgi amaçlı olarak sandviç türleri hakkında bir kılavuzdur. Bu makaledeki görüşler ve genel bakış, web’deki çeşitli kaynaklardan sağlanmaktadır. Yazar, bu makalede sağlanan gerçeklerin doğruluğunu garanti etmez veya taahhüt etmez..