Ev Bahçeciliği, en basit tanımıyla, çeşitli amaçlarla kendi evinizde bitki yetiştirme ve bakımını yapma süreci olarak adlandırılabilir. Hem zihinsel rahatlama şeklinde fayda sağladığı hem de evde yetiştirilmiş organik meyve ve sebzeler sağladığı için tatmin edici bir hobi olarak kabul edilir..

Bahçecilik hem bir sanat hem de bilim olarak kabul edilebilir. Bitkileri arka bahçenizde veya girişinizde hatta evinizin içinde estetik bir görünüm için uyumlu bir şekilde düzenlemek onu sanat yapar ve bir bilim olarak Bahçıvanlık, bitki yetiştirmenin ilke ve tekniklerini kapsar. Bitki yetiştirmedeki temel ilke her yerde aynıdır, ancak asıl zorluk her türlü hava koşulunda ve mevsimde bahçeye bakmaktır..

İster çocuk, ister yetişkin veya yaşlı olsun, insanların bahçıvanlık yapmasının birçok nedeni vardır. Çocukken bahçecilik pratiği, küçük bir tohumun nasıl kendi boyunda bir bitkiye dönüştüğüyle başlar ve gelişiminin ardındaki bilimi öğrenmeye devam eder. Bir yetişkin olarak, evde bahçe işleri, günlük stresli çalışmanızın en iyi alternatifidir. Bahçıvanlık, yaşlı insanlar için çok ihtiyaç duyulan bir oyalama sağlar ve egzersiz ve temiz hava şeklinde onlar için de terapötik faydalar sağlayabilir..

Ev Bahçe Çeşitleri

Ev Bahçelerinin Önemi:

 • Bugün bu yoğun endüstriyel dünyada, ev bahçeleri iklim koşulları açısından çok önemli bir rol oynamaktadır. Bugün dünya, sera etkisi, dünya yüzeyinin ortalama sıcaklığındaki artış gibi bazı ciddi çevresel sorunlarla karşı karşıya. Bu ev bahçeleri, dini bir şekilde ve büyük bir özveriyle uygulanırsa, evimizin bulunduğu ortamın sıcaklığının korunmasına yardımcı olur..
 • Bir Araştırma, tarihsel olarak ev bahçelerinin güzel çevreler yaratmaya, sanatsal yetenekleri tasarımla ifade etmeye ve eğlence ve rahatlama alanları oluşturmaya odaklandığını söylüyor..
 • Bu yoğun ve stresli yaşamda insan doğal olarak dinginlik, hoş ortam, temiz hava vs. ile stresini atıyor. Bu nedenle çoğu insan stres atmak ve sağlıklı bir hayata geri dönmek için tatile çıkıyor. . Aynı şey Bahçıvanlık hobisi yaparak da elde edilebilir. Bir hobi olarak Ev Bahçeciliği o kadar faydalıdır ki, insana temiz hava ile hoş bir ortam verebilir..
 • Dikim, ayıklama, hasat ve sulama gibi bahçe işleri harika fiziksel egzersizlerdir. Bu nedenle, egzersiz zamanını mükemmel bir şekilde tamamlar..
 • Ev Bahçeciliği de pratik bir aktivitedir. Organik olarak yetiştirdiğimiz sebzeleri, meyveleri, çiçekleri ve şifalı bitkileri soframıza getirebiliriz..
 • Bahçıvanlığın özellikle yaşlılarda stresi, depresyonu ve yalnızlığı azalttığı kanıtlanmıştır..

Bahçecilik Tarihi:

Antik çağda bahçecilik, nehir yatakları ve ormanlar boyunca, yenilebilir meyve ve sebze çeşitleri seçilerek ve onları daha fazla yetiştirmek için tohumları korunarak yapılırdı. Eski Mısır’da bulunan ve sıra sıra akasyaların betimlendiği resimlerde ilk bahçelere dair bazı kanıtlar var..

Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Babil’deki Asma Bahçeler de eski zamanlardaki süs bahçelerinin klasik bir örneğidir. Roma bahçeleri, ayrıntılı çiçek tarhları ile birlikte heykelleri ve heykelleri içeriyordu. Avrupalılar şifalı otlar yetiştirmeye başladı. Bahçeleri genellikle arka plan olarak göllere veya kayalara karşı kuruluydu ve son derece dekoratifti. Daha sonra, çeşmeler ve topiaryler gibi dekorlarla simetrik bahçeler moda oldu..

Evde Bahçeye Başlamak:

Taze hasat edilmiş evde yetiştirilen meyve ve sebzelerin kokusunu veya tadını kim sevmez? İnsanı doğaya yakınlaştıran, kesinlikle en iyi rahatlatıcı egzersizdir. Yetiştirmek istediğiniz bitki türleri, ikliminize ve ev alanınıza uygun çeşitler ve en önemlisi, günlük rutininize uygun olarak iyi bakılabilen bitkilerle ilgili önceden araştırmalara biraz zaman ayırın..

 • Ne yetiştirmek istediğinize karar verin. Bir çiçek bahçesi mi yoksa sebzeler mi yoksa otlar mı yoksa meyveler mi??
 • Ev bahçenize yatırım yapabileceğinizi düşündüğünüz bütçeyi aklınızda bulundurun. Bazen alet ve gübreler oldukça maliyetli olabilir, bu nedenle bahçeyi bitkilerin maliyetine ve gerekli bakıma göre planlayın..
 • Yer, bahçeye günde en az 6-8 saat güneş ışığı alacak şekilde seçilmelidir..
 • Bir sonraki şey bahçe yataklarınızı planlamak. Verimli sulamaya yardımcı olduğu ve toprak akışını önlediği için genellikle eğimli yataklar yerine düz yataklar planlayın..
 • Ardından, Bahçecilik için temel gereksinim, yani toprak gelir. Toprağınızı test edin. Toprağın bitki yetiştirmek için yeterli olduğundan emin olun. Ne çok kuru olmalı, ne de sulamak için daha fazla zaman harcamanız gerekecek ya da bazı bitki türleri bataklık topraklarda yetişmediği için çok nemli olmalıdır..
 • Toprak ne kadar verimli ve gevrek olursa, çiçekleriniz o kadar iyi büyür. Evdeki toprak genellikle verimsiz ve kalitesizdir, çünkü ona herhangi bir besin eklenmeden uzun bir süre oturur. Bitkilerinizin yeterli beslenmesini sağlamak için gübre ve organik gübre eklemeye devam ettiğinizden emin olun. Mümkünse, fidanlıklardan satın alınabilecek yeni verimli topraklara yatırım yapın ve ara sıra ev bahçenizdeki üst toprağı değiştirmeye devam edin..
 • Toprağı işlemek çok önemlidir, çünkü köklerin suya ve besinlere daha verimli erişmesi için toprağa derinlemesine nüfuz etmesini sağlar. Kazma, toprak ne çok nemli ne de çok kuru olduğunda yapılmalıdır. Toprağı beslemek için aynı anda organik madde veya gübre ile karıştırarak, üstteki 8 ila 12 inç toprağı hafifçe döndürmek için keskin bir kürek kullanın..
 • Bitkilerinizi evinizin izin verdiği güneş ışığı miktarına göre çok dikkatli seçin. Gölge miktarı, yapmayı planladığınız sulama yöntemi, çevrenizdeki iklim koşulları da önemlidir. Yerel kreşinizi ziyaret edebilir ve bir uzmandan size yardım etmesini isteyebilir veya favorilerinizi araştırmak ve seçmek için internette gezinebilirsiniz.!!
 •  Bahçenizi başlatmanın daha basit bir yöntemi, nakil adı verilen genç bitkiler satın almaktır. Daha önce fidanlıklarda yetiştirilen ve doğrudan evinizdeki toprağa ekilebilen genç bitkilerdir. Satın alınan bitkiyi çok dikkatli bir şekilde çıkarın ve arka bahçenizdeki kazılmış yere koyun. Toprağı köklerin etrafına yerleştirin ve ardından toprağı uygun şekilde suyla ıslatın..
 • Fideler ilk dönemlerde düzenli olarak suya ihtiyaç duyar ve kurumasına izin verilmemelidir. Bitkilerinizi sulamak için düzenli bir program hazırlayın. Yağmurlu mevsime göre güneşli koşullarda daha sık sulanır. Bazı bitkiler diğerlerinden daha sık sulamaya ihtiyaç duyar, bu nedenle araştırmanızı önceden yaptığınızdan emin olun. Toprağın suyu tamamen emmesi ve toprağın akmasını önlemek için yavaşça suladığınızdan emin olun. Bahçe hobinizle uzun süreli gitmeyi planlıyorsanız, bitkileriniz için farklı sulama yöntemlerini de deneyebilirsiniz..
 • Bahçenizi, nemi içeride tutmaya yardımcı olan ve aynı zamanda toprağı yabani otların aşırı büyümesinden etkili bir şekilde koruyan bir malç tabakasıyla örtün. Toprağı da beslediği için tercihen kompost kullanın. Bu aynı zamanda yoğun bir programınız varsa bitkilerinizi sulamanız gereken süreyi de azaltacaktır..
 • Artık bahçeniz büyümeye başladığına göre, küçük bahçe işlerine ayak uydurarak tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olun. Bitkileri Sula. Yabani otları büyümeden önce çekin. Ölmekte olan ve hastalıklı bitki örtüsünden kurtulun. Haşereleri ve böcekleri hortumla yıkayarak veya bir desteğe bağlı bir çubuk veya bir ip ile uzun boylu bitkilere bir böcek ilacı desteği püskürterek onlardan etkili bir şekilde kurtulduğunuzdan emin olun. Bitkilerinizi organik gübrelerle iyi besleyin.

Ev Bahçeleri Türleri:

Artık ev bahçeciliğinin tarihini ve önemini bildiğinize göre, evinizdeki alan ve buna uygun bahçe türü hakkında kafa yoruyor olabilirsiniz. Arka bahçenize ve içinde yaşadığınız çevreye göre çok çeşitli bahçeler ve bitkiler özelleştirilebilir..

Burada bazı ev bahçeleri türlerini listeledik..

Sebze/Mutfak Bahçeleri:

İnsanların aradığı en yaygın bahçe türü sebze veya mutfak bahçesidir. Sebze bahçelerinin bakımı çok eğlencelidir ve emeğinizin meyvelerinin tam anlamıyla tadını çıkarabileceksiniz. Sebze fiyatlarının günden güne fırlaması ile bu aynı zamanda aylık harcamalarınızı azaltmak için cep dostu bir önlemdir..

 • Uygun yer: Küçük bir balkondan büyük bir arka bahçeye kadar değişen alanlarda sebze bahçesi yetiştirilebilir. Bu tür bir bahçenin çok yönlülüğü, onu son derece kullanıcı dostu yapan şeydir..
 • Açıklama ve planlama: Çevrenizde iyi yetişen sebze veya meyve türleri hakkında kapsamlı araştırma yapın. Bazı sebzeler büyümek için daha fazla alana ihtiyaç duyarken, yapraklı yeşillikler çok az özenle küçük bir tencerede yetiştirilebilir. Bazı bitkiler yoğun bakıma, yani sulamaya ve gübreye ihtiyaç duyarken, diğerleri vahşi büyümeye bırakılabilir. Her sebzenin kendine has gereksinimleri vardır; bazılarının sıralara ekilmesi gerekiyor. Her biri farklı şekilde çoğaltılmalıdır, patateslerin yumrulara ihtiyacı vardır ve nane, nakil için gövde kesimleri gerektirir. Bu nedenle öncelikle bulunduğunuz yere ve iklime uygun meyve ve sebzelerin bir listesini yapın ve buna göre plan yapın. Aylık bütçenizi en aza indirmek için brokoli gibi pahalı sebzelere yatırım yapmaya çalışın.
 • Bahçe nasıl güzelleştirilir: Mevcut alana bağlı olarak, otlar için renkli asma saksılar ekleyebilir veya canlı görünmesi için buraya ve oraya renkli mermerler ve çakıl taşları ekleyebilirsiniz..

Çiçek Bahçeleri:

Çiçek bahçeleri, genellikle estetik çekiciliği nedeniyle tercih edilen bir diğer yaygın türdür..

 • Uygun yer: Bunlar, bir renk cümbüşü ekleyerek mekanınızı değiştirebileceği için ön bahçeleriniz için çok uygundur. Ancak alan kısıtlaması varsa saksılarda farklı renklerde çiçekler balkonunuzu veya kapalı alanınızı daha canlı hale getirecektir..
 • Açıklama ve planlama: Bir çiçek bahçesi planlamak oldukça zor olabilir ve kapsamlı araştırma gerektirir. Hangi çiçek bitkilerinin ikliminize uygun olduğunu ve ayrıca evinizdeki güneş ve gölge miktarını öğrenmeye çalışın. Farklı yıllık ve uzun ömürlü türlerini ve bunların nasıl korunacağını öğrenin. Çeşitli çiçekli bitkiler farklı miktarlarda nem ve gübre gerektirir, bu nedenle programınıza en yakın grupları planlayın. Ayrıca, her bitkinin yeterince çiçek açması için gereken aralığı unutmayın. Ancak, daha usta bir el gerektirdiğinden, başlangıçta egzotik çeşitleri tercih etmeyin..
 • Bahçe nasıl güzelleştirilir: Oturmak ve çiçeklerin güzelliğinin tadını çıkarmak için küçük süs bankları ekleyerek bahçeye kişisel dokunuşunuzu katabilirsiniz. Ön bahçeniz yeterince büyükse, bir çeşme ve bir veya iki heykel ekstra bir şıklık katacak ve kesinlikle övgü kazanacaksınız. !!

Lastik bahçeleri:

Çiçek tarhları oluşturmak için araçlarınızdan eski kullanılmış lastikleri geri dönüştürebilirsiniz. Bu, lastikleri estetik ve basit bir şekilde geri dönüştürmenin basit bir yoludur. Lastikler, otlar, küçük çiçekler ve ayrıca kök salmayan birkaç çeşit sebze dikmek için kullanılabilir..

 • Uygun yer: Bu bahçeler çoğunlukla dış mekanlar veya balkonlar için idealdir. İçeride biraz dağınık görünebilirler.
 • Açıklama ve planlama: Garajınızda bulunan kullanılmamış lastikleri dışarı çıkarın ve temizleyin. Onları verimli toprakla doldurun ve zevkinize ve iklime göre çiçek veya sebze dikin. Onları düzenli olarak sulayın. Ön verandanızda, lastikler, sınırlı alan kullanarak bir renk çizgisi vermek için süs çiçekleri çeşitleriyle dikilebilir..
 • Bahçe nasıl daha güzel hale getirilir: Lastikleri parlak renklere boyayabilir ve ayrıca dekor eklemek için büyük çakıl taşları ekleyebilirsiniz..

Konteyner Bahçeleri:

Konteyner bahçeler, büyük ve detaylı bahçeler ekecek alanı olmayanlar için gerçekten uygundur..

Bu kaplar küçük fıçılardan tencerelere kadar her şey olabilir..

 • Uygun yer: Bu bahçeler çok yönlüdür ve ön verandanızdan balkonunuza kadar her yere ekilebilir..
 • Açıklama ve planlama: Sahip olduğunuz kaplara göre doğru bitki çeşitlerini seçin. Örneğin, sebzeler yalaklara ve otlar daha küçük saksılara ekilebilir. Bonsai ağaçları, süs veya meyve olsun, küçük fıçılara dikilebilir. Bitkilerin sağlıklı büyümesi için suyun uygun drenajını sağlayın.
 • Bahçe nasıl daha güzel hale getirilir: Kapları boyayarak süsleyebilirsiniz. Ayrıca, planladığınız alana bağlı olarak estetik bir görünüm oluşturmak için farklı boyutlardaki kapları sanatsal olarak eşleştirmeyi deneyin..

Sera Bahçeleri:

Bunlar, sıcak bir iç mekan sağladığı için, yılın mevsiminden bağımsız olarak meyve ve sebzelerini yetiştirmek isteyen ciddi çiftçiler veya bahçe uzmanları için en uygunudur. Ancak, bu son derece zaman alıcı ve maliyetli bir süreçtir, bu nedenle uzmanlara veya son derece ilgili olanlara bırakılması daha iyidir..

 • Uygun yer: Bu tür bir bahçe, büyük arka bahçeler veya çiftlikler için daha idealdir ve küçük bir yerin sıkışık görünmesine neden olur..
 • Açıklama ve planlama: Kendiniz bir sera bahçesi arıyorsanız, günümüzde marketlerde açık alanınıza göre özelleştirilmiş mini sera alanları bulunmaktadır. Daha büyük olanlardan daha az karmaşıktırlar ve daha esnek ve kullanımı kolaydır. Yani karpuzlarınızı yıl boyunca istiyorsanız, bir sera bahçesine yatırım yapmayı düşünebilirsiniz..

Balkon Bahçeleri:

Bir apartman dairesinde mi yaşıyorsunuz ve küçük bir balkonunuz mu var? Endişelenmeyin, tam olarak ihtiyaçlarınıza uygun bir bahçe fikrimiz var. !!

 • Açıklama ve planlama: Galerinizdeki güneşe, rüzgara ve gölgeye göre balkonunuz için doğru bitki türünü seçin. Kapalı balkonlarda iklim koşulları mikro kontrollü olabilir ve bitki seçimlerinizi kısıtlayabilir. Doğru miktarda çiçekli bitki seçtiğinizden emin olun ve balkonu çok fazla bitki ile sıkmayın. Yerden daha fazla tasarruf etmek için mikro bitkileri asılı saksılarda yetiştirebilirsiniz..
 • Bahçe nasıl daha güzel hale getirilir: Alanın daha parlak görünmesini sağlamak için alternatif çiçek ve bitki renkleriyle balkonun düzenini ve tasarımını planlayın. Düzeninize göre küçük bir heykel ekleyebilir ve balkonunuza cazibe katabilirsiniz..

Teras/Çatı Bahçeleri:

Bu tür bahçe, evinizde değil, çatıda veya bahçede terasta yeriniz olduğunda planlanır. Teras bahçeciliğinin faydası, bahçenizin yeterli güneş ışığına ve yağmura maruz kalmasıdır..

 • Açıklama ve planlama: Öncelikle terasın bahçeye dönüştürmeyi planladığınız bölümünü belirleyin. Ardından, sert hava koşullarına maruz kalabilecekleri ve bunlara dayanabilecekleri için dış mekana uygun bitkileri seçin. Bunları dikin ve tercihen güneşli havalarda bir damla sulama sistemine sahip olun. Teras bahçenin en büyük avantajı ise serinliği koruduğu için yaz aylarında faydalı olmasıdır. Evinizde evcil hayvanlarınız varsa, bu çatı bahçelerini eğlenmek ve eğlenmek için kesinlikle seveceksiniz. !!
 • Bahçe nasıl güzelleştirilir: Çiçekli bitkilerin renklerini arka plana göre özelleştirebilirsiniz. Terasınız büyükse, sizin için büyük bir rahatlama kaynağı olacak bir salıncak veya küçük bir bank ekleyebilirsiniz..

Duvar/Dikey Bahçeler:

Dikey bahçeler günümüzde son trend. İyi yürütülürse konsept son derece benzersiz olduğundan, şehrin göbeğinde bulunduklarında selfie noktaları haline geliyorlar..

 • Uygun yer: Bu bahçe türü, yükseklik açısından alana ihtiyaç duyduğu ve açık alanda daha estetik olduğu için dış mekan için uygundur..
 • Açıklama ve planlama: Dikey bahçeler bakım gerektirdiği için titiz bir planlama gerektirir. Farklı ekiciler ile dikey bir bahçe planlıyorsanız, bitki türlerini çok dikkatli planlayın, çünkü bir bitki diğerini fazla büyütmemelidir. Küçük çiçekli küçük çalılar ve otlar dikey bahçeler için daha uygundur. Dikey bahçe bir çit ise, süs yaprakları ve büyük renkli çiçekleri olan bir çeşit seçin. Sulama sorunlarından kaçınmak için damla sulama sistemini tercih edin.
 • Bahçe nasıl güzelleştirilir: Estetik çekiciliği artırmak için dikey bahçenin her iki yanına heykeller yerleştirebilir veya önüne bir çeşme ekleyebilirsiniz..

Çocuk Bahçeleri:

Bu bahçe türü de günümüzde oldukça trend. Çocuklar okullarda organik meyve ve sebzelerin önemi ve çevreyi koruma konusunda eğitiliyor..

 • Uygun yer: Önce küçük bir bahçeyle başlayın. Bu nedenle balkonunuzda veya ön verandanızda yetiştirilebilir..
 • Açıklama ve planlama: Çocuğunuzun bahçecilik becerilerini geliştirmek ve onları doğaya yaklaştırmak istiyorsanız, yetiştirilmesi kolay sebze ve çiçeklerle dolu küçük bir bahçeye yatırım yapın. Çocuğunuza bir sulama rutini aşılayın ve ona bitkilere nasıl bakılacağını ayrıntılı olarak açıklayın. Meyveleri ve çiçekleri hasat etmelerine ve daha fazla ilgi uyandırmaları için pişirmelerine yardımcı olun.

  Bahçe nasıl daha güzel hale getirilir: Bahçeye salıncak veya renkli oyuncaklar ekleyerek bahçeyi daha çocuk dostu hale getirebilirsiniz. Avlu yeterince büyükse ve açık havadaysa bir kum havuzu da ekleyebilirsiniz..

Kendi ev bahçenizi başlatmayı mı planlıyorsunuz? Cevabınız evet ise, umarız yukarıda verilen bahçe fikirleri, evinizde dikmek istediğiniz bahçe türünü belirlemenize yardımcı olmuştur. Yani daha fazla uzatmadan devam edin ve kendi ev bahçenizi deneyin ve yaratıcı becerilerinizi ortaya çıkarın. !!