Hepimiz günlük ihtiyaçlarımız ve ihtiyaçlarımız için bankaları ziyaret ediyor ve kendi şubelerimizden işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Ancak ülkede birkaç banka türü olduğunu ve her birinin farklı gereksinimleri karşılamak için özel olarak tasarlandığını biliyor musunuz?! Çoğumuz normal bankalarımıza giderken bazılarında işlem yok. Ancak bunun yerine, yalnızca yatırımlara odaklanan birkaç bankaya veya birkaç bankaya kredi verin..

İlginç, değil mi? Bugün yeni bir şey öğrenelim ve ülkedeki bankaların farklı sınıflandırmaları ve nasıl çalıştıkları hakkında her şeyi öğrenelim. İşte başlıyoruz!

banka türleri

Banka Nedir ve İşlevleri Nelerdir??

Banka tam olarak nedir ve bankacılık sisteminin türleri nelerdir? Hepimiz ne anlama geldiğini biliyoruz. Ancak çoğu zaman açıklayamaz ve anlayamaz. Mevduatlarımızı kabul eden ve mevduatlarımızı bizim adımıza mülkiyetimiz ile saklayan bankacılık kurumları. Hangi talep üzerine aynı geri çekilmesine yardımcı olur. Sıradan vatandaşlara ve mali konulardaki her kamu çalışmasına yardımcı olurlar, parayı yönetirler ve mevduatlarımızın güvenliği konusunda herkese yasal olarak güvence verirler..

Farklı banka türlerine bağlı olarak, işlemler ve işlevler değişir. Ancak temelde genel olarak her bankanın iki önemli ve ana işlevi vardır. Bunları kısaca anlayalım. Her şeyden önce bankalar mevduatlarımızı kabul etmeye, talep üzerine geri çekmeye ve halka kredi vermeye koşuyor. Bunlar birincil işlevleri olmakla birlikte, bankaların kendi aracılık işlevleri de vardır. Çek tahsilatı, fon transferi, değerli eşyaların saklanması, çek veya kredi verilmesi ve kendi dönemsel tahsilatlarının yapılması gibi.

Farklı Banka Türleri:

Şimdi, ülkemizdeki işlevleriyle birlikte farklı tür ve kategorilerdeki bankaları tanıyalım ve her şeyi öğrenelim..

1. Merkez Bankası:

Her ülkenin, içindeki diğer bankaların mekanizmalarını düzenleyen ve bunlarla ilgilenen bir merkez bankası vardır. Hindistan’da Hindistan Merkez Bankası, Merkez Bankası var. Devletin bankası olarak hareket eden, para politikasını ve sistemini yöneten, diğer banka ve kurumlara rehberlik eden. Benzer şekilde, her ülkenin ABD’deki Federal Rezerv gibi bir merkez bankası vardır. Ayrıca, para biriminin çıkarılmasıyla ilgilenir ve ülkedeki genel mali işleri ve sistemleri denetler. Genel bir parantez ve tüm finansal sistemin başı olduğu göz önüne alındığında, bankacının bankası olarak da bilinir..

2. Ticari Bankalar:

Ticari bankalar, kırsal ve kentsel bölgelerde var olan 1956 tarihli Bankacılık Şirketleri Yasası kapsamında ortaya çıkmıştır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu bankaların ana sloganı kâr elde etmektir. Bu ülkede hem kamu hem de özel (Hint ve yabancı) ticari bankalar bulunmaktadır. Bu bankaların birincil koşu kaynağı, tek kamu mevduatı ve müşterisidir..

Farklı türdeki ticari kamu bankalarına örnek olarak State Bank of India (Hindistan’daki en önemli kamu sektörü bankası), Canara Bank, Bank of India vb. verilebilir. Özel sektör bankaları arasında HDFC, ICICI Bank, Axis Bank vb. . Hindistan’da ayrıca HSBC, Standard Chartered bank vb. gibi yabancı bankalar da bulunmaktadır. Hem kamu hem de özel ticari bankalar dünya genelinde mevcuttur..

3. Bölgesel Kırsal Bankalar:

Bölgesel Kırsal bankalar olarak da bilinen RRB’ler, yalnızca tarım ve müttefik faaliyetler için kredi sağlayan alt sınıf ticari bankaların kapsamına girer. Bu bankalar 1976 tarihli RRB yasası uyarınca kurulmuştur ve Merkezi Hükümet, Eyalet Hükümeti ve Ticari bankaların ortak girişimidir. Bu bankaların temel amacı, yalnızca kırsal alanlardaki insanlar için borç verme ve bankacılık olanaklarına yönelik hükümlere odaklanmaktır. RRB örneklerinden bazıları, Syndicate bankasının sponsorluğunda AP’deki Andhra Pragathi Grameena Bank, UCO bankasının sponsorluğunda Bihar’daki Bihar Gramin Bank’ı içerir..

4. Kooperatif Bankaları:

Kooperatif bankalarının türleri, vatandaşları arasında sosyal refahı teşvik etmek için kanunları ve düzenlemeleri uyarınca ilgili devlet tarafından kontrol edilen ve yönetilen bankalardır. Her eyalette işlerle ilgileniyorlar ve tarım ve diğer müttefik geçim faaliyetleri için kredi veriyorlar. Kooperatif bankaları üç katmanlı yapılarda çalışır: SBI’nin, eyalet hükümetlerinin onları doğrudan düzenlediği eyalet düzeyinde. Bunlara NABARD gibi bankalar dahildir. Daha sonra ikinci kademede sırasıyla ilçe düzeyinde kooperatif bankalarımız, üçüncü kademede ise köylerdeki tarım kooperatif bankaları yer almaktadır..

5. Yerel Bölge Bankaları:

Yerel alan bankaları, ana hedef olarak yalnızca kar elde etmek için yalnızca yerel alanlarda faaliyet göstermek üzere ancak 1996 civarında tanıtılmıştır. Ticari özel sektör bankaları bu bankaları yönetir. Ancak, Hindistan’da pek çok yerel alan bankası yoktur. Bunlardan bazıları Andhra Pradesh’teki Kıyı Yerel Bölge Bankası, Kolhapur’daki Subhadra Yerel bölge bankası, Pencap’taki Capital Yerel bölge bankası ve Telangana’daki Krishna Bhima Samruddhi Yerel bölge bankasıdır..

6. İhtisas Bankaları:

Adından da anlaşılacağı gibi, birkaç banka sadece özel amaçlar için ortaya çıkmıştır. Belirli bir amacı finansal olarak geliştirmek için farklı özel rolleri ve hedefleri vardır. İhtisas bankaları kapsamındaki örnekler arasında Hindistan Küçük Sanayi Kalkınma Bankası (SIDBI), onları teşvik etmek amacıyla küçük ölçekli endüstrilere ve birimlere kredi vermek, diğer ülkelere ihracat ve ithalat yapmak için mali yardım için EXIM bankası, yardımcı olmak için NABARD bulunmaktadır. ve tarımsal kalkınma, köy ve kırsal kaygılarda finansman sağlamak.

7. Küçük Finans Bankaları:

Küçük finans bankaları, Hindistan’daki küçük ve mikro endüstrilerin, çiftçilerin ve örgütlenmemiş sektörün ihtiyaçlarını ve finansal yardımını araştırmak için özel olarak mevcuttur. Hindistan merkez bankası genel olarak onları yönetir. Küçük Finans Bankalarına birkaç örnek, AU Küçük finans bankası, Equitas küçük finans bankası, Fincare küçük finans bankası vb..

8. Ödeme Bankası:

Ödeme bankaları daha çok yakın geçmişte tanık olduğumuz yeni bir olgudur. Bu ödeme bankaları, Hindistan Rezerv Bankası tarafından kavramsallaştırılmış ve geliştirilmiştir, burada maksimum Rs’ye kadar para yatırabilirler. 1.000.000. Ancak bu bankalar kredi, kredi ve kredi kartı veremezler. Ancak, Ödemeler bankası altında çevrimiçi ve mobil bankacılığa erişim sağlanabilir. Yani hemen hemen hepsinde aynı tür internet bankacılığı, internet bankacılığı, bireysel bankacılık, elektronik bankacılık ve diğer dijital yöntemlerin burada da olduğu söylenebilir. Hindistan’ın en popüler Ödeme bankalarından bazıları Airtel Payments Bank, Paytm Payments Bank, Jio Payment Bank, India Post Payment Bank, NSDL Payment bankası vb..

9. Döviz Bankaları:

Borsa bankaları sadece dış ticaret ve borsalar için yönetilir. İnsanların paralarını yabancı para birimlerine dönüştürmelerine yardımcı olmak için yabancı fatura tahsilatını, iskontoyu yönetir ve yabancı para birimleri satarlar. Çoğu durumda, ticari bankaların birkaç uzman şubesi bu işlevi yerine getirir ve ayrı döviz bankalarının varlığı daha azdır..

10. Yatırım Bankaları:

Bu yatırım bankaları batı ülkelerinde oldukça iyi bilinmektedir. Morgan Stanley, Goldman Sachs vb. gibi bankalar popüler yatırım bankalarıdır. Bu bankaların, bireylere ve kurumlara sermaye artırma, menkul kıymet ihraç etme ve geliri yatırma konusunda yardımcı olma ve yardım etme işlevi vardır. Ayrıca menkul kıymetler, hisse senetleri ve enstrümanlar ticareti için oldukça popülerdirler..

Her yerde bulunan farklı banka türleri hakkında her şeyi öğrendiğinizi umuyoruz. Hepimiz günlük ticari bankalarımızı çoğunlukla biliyor olsak da, her ülkenin sahip olduğu bankanın çeşitli işlevlerini ve türlerini bulmak ilginçtir..

Sorumluluk Reddi:

Farklı banka türleri ile ilgili tüm bilgiler sadece internet ve eğitim sitelerinde bulunan kaynaklardan verilmektedir. Bu bilgiler yalnızca bilgi amaçlı kullanılacaktır. Herhangi bir hatadan sorumlu değiliz.