Hindistan’da ünlü olan birkaç yemek arasında Biryani’nin kendi hayran kitlesi var. Zengin tatlar ve çeşniler, bütün baharatlar ve genel olarak lezzetli tat, yemeği diğerlerinden ayırır. Biryani, her Hintlinin asla sevmediği sağlıklı bir yemektir. Ülkede nereden geldiğine bağlı olarak, yemeğin benzersiz bir varyasyonu olan farklı Biryani türleri olduğunu biliyor musunuz??

Evet, lezzetli ve zengin aromalı yemeğin çeşitleri var ve bu Biryani çeşitleri gerçekten her yerde olağanüstü. Bugün, Hindistan’daki yemek için en lezzetli ve popüler türler hakkında her şeyi keşfedelim ve öğrenelim..

Biryani ve Kısa Tarihi:

Birkaç hikaye ve versiyon, Biryani’nin tam kökenini keşfetmeye çalışıyor. Çoğu, yemeğin İran, İran ve Irak’tan olduğuna inanıyor. Biryani, Babürler döneminde Hint mutfağına geldi. İlk günlerde ve zamanda, pek kimse yemeği bilmiyor. Bu mükemmel aromatik ve lezzetli pirinç karışımı, yalnızca kraliyet ailelerinin başarıları ve şenliklerinde bulunur. Ancak daha sonra Biryani geniş çapta iklimlendirildi ve bölgeler arasında ünlü oldu..

Çanak Hindistan’da eyaletlere ve bölgelere yayıldığından, geliştirildiği bölgeye bağlı olarak içinde farklı türler ve lezzetler var..

Biryani Vs. Pulao: Fark

Gurmeler arasındaki bu husumet ve farklılıklar bugüne kadar var: Biryani ve Pulao, aynı mı?! Kesinlikle hayır; Hem Biryani hem de pulao mükemmel ve zengin pirinç bazlı yemeklerdir, ancak pişirme yöntemi ve baharat çeşitleri aralarında büyük ölçüde farklılık gösterir. Pulao, bir dizi sebze ve et suyundan oluşan çok daha basit ve kolay bir yemektir. Bu yemek baharat ve miktar olarak mütevazi ve tamamen sebzeye dayanıyor. Biryani için, pişirme işlemi karmaşıktır, çoğu durumda pirinci ilk önce ayrı olarak hazırlar ve kaynatır ve ardından mükemmel bir tat için Et üzerine katmanlar. Bütün baharatlar bu yemeğin temeli ve temelidir. Pişirme felsefesi de yemekler arasında önemli ölçüde farklılık gösterir. Biryani’de sebzeler veya Et yarı pişirilir ve daha sonra dumanlı ve ‘dum’ etkisi yaratmak için yarı pişmiş pirincin altına gömülür..

Yani gerçekten de, her iki yemek arasında bu kadar önemli farklılıklar varken, her iki yemeğin de aynı olduğu söylenemez. Katılıyor musun?

Her Biryani Sevgilisinin Denemesi Gereken En Popüler ve En İyi Biryani Türleri!

Dünyadaki farklı ünlü Biryanis türlerini keşfetmek ve bilmek için çok heyecanlıyız. Heyecan verici değil mi? Dünyadaki popüler Biryani türlerini keşfetmeye başlayalım!

1. Lucknowi veya Awadhi Biryani:

Lucknowi veya Awadhi

Farklı Biryani tarzlarımızda ilki Awadhi Biryani’ye geliyor. Adından da anlaşılacağı gibi, Lucknowi veya Awadhi biryani, Hindistan’ın kuzey kesiminde Awadh’daki Babürler tarafından ilk sıradadır. Kraliyet mutfağı biryani, zengin bir lezzet sunmak için safran ve yıldız anason gibi çeşitli baharat aromaları pirincin içine sızarak, dumpukht tarzında pişirilir. Bu kraliyet yemeği hem aromasıyla hem de midede daha hafif bir tada sahiptir. Bu Biryani, Hindistan’ın kuzey kesiminde bulunan en ünlü yemektir ve hafif baharatla pişirilmiş efektli zengin, lezzetli kokusuyla ön plana çıkmıştır..

2. Kalküta Biryani:

Kalküta Biryani

Çoğumuz, kökleri Lucknowi biryani ile olan bağlantısına kadar uzanan ünlü Kalküta veya Kalküta biryani’yi zaten duymuşuzdur. Kolkata biryani, açık sarı renkli bir pirinç ile lezzet tabağında daha baharatlı olmayan bir inceliktir. Çanak daha az baharat ve daha çok yumurta ve patates kullanır. Bu Biryani’de biraz tatlılık da var. Sadece gül suyu ve safran değil, kendine has rengini ve görünümünü veren safran da mevcuttur. Baharatlı yiyecekleri sevmeyenler için, Kalküta biryani, onları ince bir lezzet dozu ile gerçekten etkileyebilir..

3. Haydarabadi Biryani:

Haydarabadi Biryani

İşte Hindistan’daki Biryanis kralı Haydarabadi Nizami Biryani geliyor. Monarşinin şefi Babür yemek seçeneklerini tattığında ve tabağı daha zengin kraliyet baharatlı görünümüyle getirmeye karar verdiğinde Biryani yemeğinin tadı Nizam’ın şehrine ulaştı. Hyderabadi Biryani, daha ağır baharatlar, Dum tarzında yavaş pişirilmiş pirinç, yoğun kızarmış soğan, nane ilavesi ve kalın et aromalarında mükemmel aromatik katmanla pirincin içine sızması anlamında diğerlerinden sıyrılıyor. Gerçekten de bu Haydarabadi Biryani, özellikle tavuk ve koyun eti olmak üzere sebze olmayan biryani türleri arasında ünlüdür..

4. Malabar Biryani:

Malabar

Malabar Biryani, Kerala eyaletinin Kozhikode bölgesindendir. Biryani, baharatlar ve nemli Et (diğer biryani varyantlarındaki kuru, baharatlı olanın aksine) ve kuru meyvelerin ağır bir hoşgörüsüdür. Prosedür diğer Biryani yemeklerine neredeyse benzer olsa da, yemekte Khyma adı verilen küçük taneli ince pirinç kullanıldığı için burada pirinç aroması çok farklıdır. Yemek, eyaletteki Malabar Müslümanları arasında çok ünlüdür. Ayrıca Balık Biryani tadı çeşitleriyle de ünlüdür..

5. AmburBiryani:

Ambur Biryani

Adından da anlaşılacağı gibi, Ambur Biryani, Tamil Nadu’nun kuzey tarafında bulunan Ambur adlı bir yerde popüler bir yemektir. Çanak ayrıca Vaniyambadi Biryani olarak da bilinir. Bölge, yoğun bir Müslüman nüfusun varlığına sahiptir ve bu nedenle yemek, Arcot’un Nawab’larından ilham ve tatların ipuçlarına sahiptir. Ambur Biryani, diğer yemek türlerinden çok daha baharatlıdır ve bütün baharatlardan çok acı biberin güçlü tadına hakimdir..

6. Memoni Biryani:

not

Memoni Biryani, Batı Gujarat ve Hindistan’ın Sindh bölgesinin Memons mutfağından ortaya çıkan Biryani’nin bir çeşididir. Bu yemek, soğan, patates, domates ve soğan ile daha yüksek miktarda küçük yumuşak et parçalarına sahip olan baharat ve tat bakımından ağırdır. Biryani, tüm Hindistan’daki en baharatlı çeşitlerden biridir..

7. Dindigül Biryani:

Dindigül biryani

Dindigul Biryani, Tamil Nadu eyaletinde ünlü olan yemeğin başka bir çeşididir. Dindigul biryani, diğer stil türevlerinden oldukça farklıdır, çünkü diğerlerine kıyasla daha güçlü keskin bir tat kullanır. Et (tavuk veya koyun eti), lor, soğan, limon ve biber, bu yemeğe lezzet katan ana malzemelerdir. Ek olarak, Dindigul biryani otantik geleneksel lezzeti elde etmek için normal Basmati yerine Jeera Samba’yı da kullanır..

8. Tehari Biryani:

Tehari

Biryanilerimizin çoğu Etliyken, esas olarak Et’i hiç karıştırmayan bir tür Biryani yemeği olduğunu biliyor musunuz? Evet, doğru duydunuz. Tehari Biryani, Babür zamanında vejetaryen Hindu muhasebeciler için özel bir yemektir. O zamandan beri, sadece eşsiz tadı ve zengin bitkisel aroması ile büyüdü ve öne çıktı. Bu lezzetli yemeği hazırlamak için havuç, patates, domates ve baharatlardan elde edilen çeşitli sebzeler çok önemlidir..

9. Babür Biryani:

Babür Biryani

Mughalai Biryani, Delhi ve çevresinde en yaygın olanıdır ve Mughals’ın gerçekten tanıttığı yemekte türünün ilk örneğidir. Mughalai Biryani, tadı daha sıcak ve baharatlıdır ve görünüşte daha çok sarı-turuncu renkli pirinç gibi görünür. Pişirme işlemi diğer Biryanilerinkine neredeyse benzer. Hindistan’daki en eski Biryani türlerinden biridir..

10. Sindhi Biryani:

Sindhi

Sindhi Biryani, Pakistan’da popülerdir. Bölünmeden önce Hindistan’ın Sindh bölgesinde ünlü olduğu için yemeğin adı var. Sindhi Biryani, sebzelerin et, baharat ve pirinçle mükemmel bir karışımıdır. Soğan, kuruyemiş, kırmızı biber, nane, kişniş, kuru meyveler bol miktarda yemekte çok önemlidir. Ayrıca, aromatik ve egzotik tat ve görünüm kazandırmak için bir baharat tozu karışımı da mevcuttur. Erikler ve patatesler de genellikle asil bir görünüm vermenin yanı sıra mevcuttur..

11. Chettinad Biryani:

Chettinad Biryani

Chettinad Biryani, Tamil Nadu’da öne çıkan ve ünlü bir başka yemektir. Biryani, hem lezzet içinde hem de dışında diğerlerine kıyasla tamamen farklı bir varyanttır. Chettinad Biryani, daha az bütün baharat kullanır ve pişirme sürecini hindistancevizi sütü ile birleştirerek farklı bir lezzet katmaya yardımcı olur. Geleneksel çeşide kıyasla farklı bir tat vermek için daha az su ve daha fazla Et ve lezzet gerekir. Güney Hindistan Biryani türleri arasında mutlaka denenmeli..

12. Keşmir Biryani:

Keşmir Biryani

Keşmir Biryani, geleneksel enfes tadını zengin bir şekilde getirmek için aroma, baharat, kuru meyve ve rezene tohumu tozunun ideal bir karışımıdır. Diğer ana akım varyantlarla karşılaştırıldığında, pek çoğu Biryani’nin lezzetini bilmiyor. Yine de, Keşmir biryani’nin mükemmel lezzetli aroması ile zengin ama hafif baharat aroması ile öne çıktığına inanılıyor. Çanakta asafoetida tozunun varlığı, diğerlerine kıyasla burada öne çıkan şeydir..

13. Afgan Biryani:

afganca

Afgan Biryani, kökenlerini Afganistan’daki Biryani’ye kadar takip eder. Buradaki zengin ve baharatlı Biryani, kuru bir doku ve sulu bir tada sahip kuru meyveler, pirinç ve Etin mükemmel bir karışımıdır. Bu yemek, diğer çeşitlere kıyasla otantik lezzeti getirmek için daha fazla safran ve cevizli kuru meyveler kullanır. Hindistan’da, Afgan Biryani belirgin bir şekilde mevcuttur ve Bhopal bölgesinin yakınında bulunur.

14. Sri Lankalı Biryani:

Sri Lanka Biryani

Hintlilerin, özellikle de Sri Lanka’daki Tamil nüfusunun egemenliği, Sri Lanka Biryani olarak bilinen kendi Biryani türünün ortaya çıkmasına neden oldu. Ancak baharatlar ve lezzet, dışarıda bulduğumuz yemeğe göre çok farklı değil. Yıldız anason, kakule, defne yaprağı, zencefil-sarımsak, soğan, ghee ve kırmızı biber gibi baharatların tümü, güçlü bir baharatlı lezzet getirmek için iyi bir şekilde harmanlanmıştır. Yavaş pişirme yönteminde lezzetli ve egzotik Biryani vermek için yarım pirinç katmanlar halinde bulunur..

15. Orta Doğu Biryani:

Orta Doğu Biryani

Biryanilerin İran ve Irak gibi Ortadoğu ülkelerinde de Hindistan’da olduğu gibi ünlü olduğunu biliyor musunuz?! Evet, Biryani ve Kabab’ın en sevdiğimiz yemek alışkanlıklarını onlarla paylaşmamıza şaşmamalı. Orta Doğu Biryani lezzet, aromatik koku ve doğal tat vermek için mükemmel çeşniler dengesine sahiptir. Kuru meyveler ve safran da mükemmel bir görünüm vermek için uygun oranlarda bulunan iyi bir katkı maddesidir..

16. Paneer Biryani:

Paneer Biryani

Bir vejeteryansanız, Panneer Biryani’nin Biryanis listesinde muhtemelen en yaygın veya bilinen yemek olduğunu anlıyoruz. Süzme peynir veya orta boy kesilmiş pane küplerinin baharatlar, tozlar, yoğurt ve limon ile iyice marine edildiği pişirme işlemi hemen hemen aynıdır. Önce sosun pişirilmesi yapılır, ardından para-haşlanmış pirinç, ince ve egzotik bir lezzet getirmek için kızarmış soğan ve nane kişniş yaprakları ile katmanlar halinde düzenlenir. Bu paneer biryani, farklı sebze biryani türleri ve çeşitleri arasında en popüler olanıdır..

17. Patates Biryani:

Patates Biryani

Panneer Biryani gibi, Patates biryani çeşidi de Hindistan’ın kuzey kesimlerinde, özellikle Batı Bengal ve Kuzeydoğu bölgelerinde ve çevresinde iyi bilinmektedir. Bütün baharatlara ve kuru meyvelere ek olarak iyi patates aromasının hakim olduğu pişirme işlemi burada da benzerdir. Buradaki Biryani baharatta çok daha az.

18. Mantar Biryani:

Mantar Biryani

Mantar sevenler için Mantar Biryani de ünlü olmaya devam ediyor. Buradaki Mantarlar, kızarmış soğan ve diğer egzotik sebzelerle yavaş pişirme sürecinden geçecek. Bu, canlı ve renkli bir lezzet ve kuru meyveler getirir. Ayrıca, aromatik bir görünüm ve görünüm kazandırmak için pirinci ghee ve safran ile katlayın..

19. Soya Parçaları (Yemek Yapıcı) Biryani:

Soya Parçaları (Yemek Yapıcı) Biryani

Son günlerde, Soya Chunks biryani’nin her yerde popüler olmaya başladığını görüyoruz. Panner çeşidinde olduğu gibi, burada da soya parçaları iyi bir lezzet getirmek için iyi marine edilmiştir. Pirinç, kızarmış soğan, kuruyemiş, kuru meyve, safran ve bütün baharatlarla iyi bir şekilde pişirin. Bu Biryani, Hindistan’ın güney bölgelerinde ünlüdür..

20. Domates Biryani:

Domates Biryani

Domates Biryani, yemeğin kolay ve hızlı bir versiyonudur; sahip olmanız gereken tek şey, zengin bir domates, bütün baharatlar, kızarmış soğan, ghee ve kırmızı biberli yoğurt. Biryani doğrudan tek bir yerden değil, bunun yerine ev yapımı, kolay tarifin son zamanlarda keşfedilen hızlı bir versiyonudur..

Umarız bu en ünlü Biryani türlerini keşfetmekten keyif almışsınızdır. Sizin için en sevdiğiniz Biryani türü hangisi ve neden? Siz de düşüncelerinizi bize bildirin. Biryani sevgilisiyseniz, mükemmel bir lezzetli Biryani’yi kaçırmak isteyenlerin hepsini denediğinizden emin olun.!

Sorumluluk Reddi:

Bu, yalnızca bilgi amaçlı yalnızca Biryani türleri hakkında bir kılavuzdur. Bu makaledeki görüşler ve genel bakış, web’deki çeşitli kaynaklardan sağlanmaktadır. Yazar, bu makalede sağlanan gerçeklerin doğruluğunu garanti etmez veya taahhüt etmez..