Hindistan’daki düğünler izlemek için bir zevktir. Kültürler, din, bölge ve kastlar arasında büyük farklılıklar gösterirler. Hindistan’ın zengin geleneksel ve kültürel tarihe batmış olması, pek çok din ve kast ile birlikte, farklı evlilik türleri şaşırtıcı olmamalıdır. Hepsinin ritüeli gerçekleştirme ve evlilik düğümünü bağlama şekli farklılık gösterse de, tüm fikrin altında yatan bir şey aynıdır, bağ ve birlik. Damat ve gelinin ölene kadar birlikte kalacaklarına dair bir söz, yüzlerce yakın ve sevgili ve her şeye gücü yetenlerin huzurunda verilmiş bir sözdür. Topluluklar, yaşam tarzları açısından ilerleme kaydetmiş olsa da, yine de geleneksel inançlarına sıkı sıkıya bağlıdırlar. Ama hayır! hepsi değil. Ne hakkında konuştuğumuza bir göz atın.

Hindistan’da Düğün – Türleri:

Her kültürde evlilikler çeşitli şekillerde birbirinden farklıdır. Bazıları düpedüz basittir, diğerleri ise bir ihtişam ve gösteridir. Hindistan’da bu oldukça yaygın. Zaman ve para açısından farklılık gösteren farklı evlilik türleri vardır. İnsanların şimdi yapmaya başladığı evlilik türlerini aşağıda okuyun.

1. Sivil Evlilik:

Bu, Hint toplumundaki en büyük ilerlemedir. Sivil evlilikler, herhangi bir dini tören olmaksızın bir Devlet görevlisi tarafından yapılır. Ancak resmi nikahın şartları ülkeden ülkeye değişiklik gösterecektir. Bazıları gelin ve damadın önce dini olarak evlenmesini, yani devlet tarafından tanınmasını ve ardından kayıt olmasını isteyecektir. Hindistan’da medeni nikah, dilediği kişiyle evlenmeye izin verir ve isterlerse dini törenlerden uzak durur..

2. Dini Evlilik:

Resmi nikahın aksine dini nikahtır. Bu Hindistan’da bulunan en yaygın olanıdır..

a. Hindu iseniz genellikle tapınakta yapılır. Düğün, nikahı kutlayacak ilahiler söyleyen rahip tarafından yürütülür. Hinduların bu amaçla oditoryum kiraladıkları da biliniyor..

B. eğer bir hristiyan iseniz bir kilisede. Kilisenin babası, kilisenin koltuklarını işgal eden yakın ve sevgili olanlar ile töreni gerçekleştirir. Genellikle gelin ve damadın karı koca demeden önce rızalarını ister..

C. bir camide, eğer Müslümansan. Kilisenin imamı gelin ve damadı karı koca ilan edecek ve böylece düğünü resmileştirecek..

Bu, derin bir inanca dayanır ve tüm faaliyetler ve törenler kutsal kitaba veya inandıklarına göre yapılır. Evliliğe yakın ve sevgili olanlar şahit olur ve az ya da çok görkemli ve özenli yapılır..

3. Mahkeme Evliliği:

Mahkeme evlilikleri, Özel Evlilik Yasası uyarınca resmileştirilir. 1954. Evlilik, kast, inanç, renk veya dinleri ne olursa olsun iki taraf arasında yapılır. Temel fark, mahkeme evliliğinin geleneksel ve dini törenleri ortadan kaldırması ve tarafların evlilik cüzdanı ve evlilik kayıtları için doğrudan sulh hakimine başvurmalarıdır..

Bunlar bir evliliği yürütmenin ana türleri olsa da, ait olduğunuz kültüre bağlı olarak birçok türü de vardır..

1. Güney Evliliği:

Güney evliliği, içinde farklı kültürlere sahip olan evliliktir. Hinduizm, bir dizi kast ile karakterize edilir ve her birinin onları çözmenin kendi yolu vardır..

a. Tamil Düğünleri: Brahman düğünleri, üç gün süren törenle birlikte zengin ritüellerin varlığı ile karakterize edilir. Ayrıntılıdırlar ve evliliğin etrafındaki hava ilahileri ve ilahileri yankılar. Yiyeceklerin cömertçe yayılması dört gözle beklenecek bir şey.

B. Malayalı Düğünü:

Türünün bir sonraki örneği, çeşitli altın tonları ve diğer canlı renklerle çok fazla parlaklık yayan Malayali düğünü. Evlilikleri kısadır ve bir günden fazla sürmez. Yöresel bir lezzet ve mutfağı içeren ziyafet, tadına doyulmaz bir lezzettir..

C. Bengal Düğünleri:

Bengal düğünleri de yaklaşık dört ila beş gün sürer ve törenler ve ritüeller açısından zengindir. Görme, parlak renklerin ve neşenin akışıyla görsel bir zevktir. Gece geç saatlerde oluyorlar. Yemekleri yöresel baharatlarla pişirilen çeşitli balıklardan oluşan bir ziyafettir..

NS. Marwari Düğünleri:

Ayrıntılı ve bir adım daha yüksekler. Düğün ve düğün sonrası törenler ayrıntılı ve oldukça görkemli. Hem gelin hem de damat üzerinde abartılı mücevherlerle işaretlenirler. Çeşitli yiyecekler sunarlar ve yayılma, orada hiçbir uzlaşma yapılmadan çok ayrıntılıdır..

2. Jain Düğünleri:

Jain düğünleri, hayır işleri ve hayırseverlik çalışmalarıyla tanınır. Gelin ve damadın ailesi, tapınaklarında dua ettikten sonra fakirlere yiyecek ve bağış sunar. Bazı aileler ihtiyaç sahiplerine kendi tercihlerine göre kıyafet temin ediyor. Jain düğünleri, hem gelin hem de damadın birlikte attığı ateşin etrafındaki ‘yedi adımı’ takip eder. Bu tamamlandığında, karı koca olarak telaffuz edilirler..

3. Budist Düğünleri:

Budist düğünleri muhtemelen ‘sadelik’ kelimesinin anlamını ciddiye alan düğünlerden biridir. Düğünün sadece bazı küçük ritüelleri ve duaları var. Abartılı mücevherler yok, ne de çok fazla harcama var. Tapınaklar, damat ve gelini karı koca olarak onaylama yetkisine sahiptir ve hepsi düğünle ilgili. ardından bayram olmaz.

4. Keşmir Düğünleri:

Keşmir düğünleri eşsiz ve güzeldir. Damat cömertçe karşılanır. Ritüelden sonra geline yeni evine sıcak bir karşılama yapılır. Damadın ve gelinin evinin törensel temizliği de vardır. Ayrıca dini olarak takip edilen bir dizi dini ritüelleri vardır..

Düğünler, gelenek ve kültürümüzün çoğunu yansıtan gerçek bir parçadır. Hintliler olarak çok ilerleme kaydetmiş olsak da, geleneksel köklerimizi gösteren geleneklerimize ve kültürümüze hala değer veriyoruz. Uygulamalar tarihe derinden kök salmıştır ve her ritüelin anlatacak bir hikayesi vardır. Hepsiyle ilgili bahis kısmı, güzellik ve birleştirme uygulamalarının ne kadar çeşitli olduğudur..