Pirinç, dünyanın her yerinde, herhangi bir ülkede ve herhangi bir mutfakta bulduğumuz temel gıdalar arasındadır. Besleyici, doyurucu ve mineraller ve vitaminler açısından zengin olan Pirinç, her yerde en çok aranan tahıldır. Ama farklı pirinç türleri olduğunu biliyor musunuz??

Evet, doğru duydunuz. Çoğumuz sadece beyaz pirinç, esmer pirinç veya basmati pirinci ile karşılaştık. Ama duymamış olabileceğiniz başka çeşitler de var. Pirincin en sağlıklı türleri arasında yer alırlar ve aynı zamanda en lezzetlileridir. Onları daha fazla keşfedelim!

Pirinç Çeşitleri

Farklı Pirinç Çeşitleri:

Pirinç, tüm mutfaklarımızın temel gıdası olabilir, ancak içinde çok sayıda farklı çeşit olduğunu biliyor muydunuz? Birkaç tarifte kullanılırlar ve dokuya, özelliklere ve tane tipine bağlı olarak yemeklerde kullanımları farklılık gösterir. Burada onlara bir göz atalım.

Uzunluğa göre:

Çoğu zaman, pirinç türleri, tanenin uzunluğuna bağlı olarak karakterize edilir ve öne çıkar. Hepimiz onların oldukça farkındayız – görünüşe göre, Pirinç ya kısa ya da uzun.

Kısa Tahıl Pirinç: Bu bulabileceğiniz en küçük Pirinç taneleri. Uzunlukları, bulduğumuz normal orta taneli pirincin yarısı kadardır. Yapısına bağlı olarak, çeşitli tariflerde kullanılabilirler – yapışkan suşi ve Tayland yemeklerinden veya Hint kahvaltısı tarifleri durumunda pürüzsüz hamurlara kadar..

Orta Tane Pirinç: Bu, evlerimizde sıklıkla rastladığımız bir durumdur. Bu Pirinçler genellikle günlük olarak ve hatta bazı benzersiz tarifler için tüketilir. Yetiştirildikleri dokuya ve ülkeye bağlı olarak nemli ve yapışkan veya gevşek ve yumuşak olabilirler..

Uzun taneli pirinç: Bu Pirinç normal olanlardan daha uzundur ve pişirildiğinde hafif, ayrı ve kabarıktır. Bu çeşitte en yaygın olanları basmati pirincidir..

Dokuya göre:

Dokuya bağlı olarak, sınıflandırılabilecek başka iki tür Pirincimiz bile var..

yapışkan pirinç: Yapışkan Pirinç, Doğu Asya ve Güneydoğu Asya’da en yaygın olanıdır. Asya mutfağı ve tatlılar için kullanılırlar ve doğası gereği çok yapışkandırlar..

Yapışkan olmayan veya yarı haşlanmış Pirinç: Bunlar, sıklıkla gördüğümüz diğer yaygın tahıllardır ve pişirildiğinde kabarık ve iyi kaynatılmış ayrı tanelerdir..

Hindistan’da 10 Farklı Pirinç İsmi:

Şimdi, günlük olarak yemeklerimizde yaygın olarak bulunan ve tespit edilen farklı Pirinç türlerini görelim..

1. Basmati Pirinci:

farklı pirinç türleri

Bu en ünlü ve popüler pirinç çeşidini nasıl atlayabiliriz? Listemizde ilk olmalıydı. Basmati pirinci, en çok Hint ve diğer Orta Asya mutfağı ve yemekleri ile tanınan aromatik uzun taneli pirinçtir. Pirinç, Hindistan alt kıtasına özgüdür ve ülke, karşılaştırıldığında dünyanın her yerinden bu Pirincin yüzde 75’inden fazlasını üretir. Biryaniden yahnilere ve diğer aromatik yemeklere kadar, bu yaygın olarak kullanılmaktadır..

2. Kahverengi Pirinç:

sağlıklı pirinç türleri

Esmer pirinç yine dünya çapında en popüler olanlardan biridir – en sağlıklı pirinç türü olarak bilinir. Beyaz Pirincin kahverengi pirinç çeşidiyle değiştirilmesiyle herhangi bir tarif kolayca yapılabilir ve sağlıklı ve besleyici olabilir. Bu pirinç türünde sadece kabuğun dış tabakası çıkarılır, ancak kepek tabakası atlanır. Ağır, çiğnenebilir bir dokuya sahiptirler ve vitaminler, manganez, demir ve fosforla doludurlar..

3. Beyaz Pirinç:

hint pirinci çeşitleri

Beyaz Pirinç, dünyanın birçok ülkesinde üretilmekte olup, en bilinen çeşididir. Pirinç dokusu yapıldığı bölgeye göre farklılık gösterebilir. Burada hem dış kabuk hem de kepek tabakası kaldırılır. Hindistan gibi ülkelerde en yaygın olanıdır..

4. Kırmızı Pirinç:

pirinç listesi türleri

Uzun taneli kırmızı pirinç, Tayland yemeklerinde en yaygın olanıdır ve kahverengi pirinç çeşidine benzer. Buna eklenmiş cevizli, gevrek bir lezzet var ve dokuda tekrar çiğneniyor. Daha sert doku göz önüne alındığında, bu Pirinç, besleyici olmasına rağmen pişirilmesi daha fazla zaman alır..

5. Siyah Pirinç:

pirinç isimleri çeşitleri

Black Rice’ı hiç duymadıysanız, evet, bu varyant da var! İlk olarak Çin imparatorları döneminde tüketimi göz önüne alındığında yaygındır ve daha sonra diğer Asya yemeklerinde kullanılırken popülerlik kazanmıştır. Pirinçteki siyah renk, yüksek antosiyanin varlığından kaynaklanmaktadır. Asya ve orta kısımlar hariç diğer ülkelerde yaygın olarak bulunmaz..

6. Arborio Pirinç:

Arborio Pirinç 4

Bu yaygın olarak bulunmaz Pirinç ve İtalya yakınlarında bulunan kısa taneli daha yoğun bir doku. Yavaş pişirilen yemekler için uygundur ve tahıl merkezinde beyaz bir nokta vardır. İtalya’da Arborovaley’de yetiştirildiği düşünüldüğünde adını almıştır. Bu Pirinç çok yüksek nişasta içeriğine sahiptir ve bu nedenle aynı zamanda kremsi ve çiğnenebilir..

7. Yapışkan Pirinç:

pirinç çeşitleri

Özellikle Asya ülkelerinde yetiştirilen yapışkan pirinç olarak da adlandırılan yapışkan pirinç vardır. Doku oldukça yapışkan ve çiğnenebilir, ağır bir tada sahiptir ve yoğun olarak tatlılar ve tatlı tarifler için kullanılır. Buradaki en yaygın yemekler pirinç topları, kekler, sütlaçlar ve daha fazlasıdır.

8. Yasemin Pirinç:

farklı pirinç çeşitleri

Yasemin pirinci Tayland’ın bazı bölgelerinde ünlüdür. Egzotik ve çökmekte olan lezzetiyle tanınan Pirinç, adını Yasemin pirinci teriminden almıştır. Geleneksel Asya kıta yemekleri ile tanınan yumuşak bir dokuya ve nemli ince tanelere sahiptirler. Onlar uzun bir tane uzunluğunda.

9. Dövülmüş Pirinç:

pirinç kategorisi

Dövülmüş pirincin yassı şekli bir çeşit ham pirinçtir ve genellikle kuru dokuda kağıda benzer. Bunlar Hindistan’ın çeşitli bölgelerinde yine popülerdir ve daha hafif yiyecekler olarak bilinirler – kolayca sindirilebilir, çabuk pişirilir veya yemek için hazırlanır. Su ve süt gibi sıvıları emmede iyidirler..

10. Yabani Pirinç:

Yabani pirinç

Yabani Pirinç, yalnızca Kuzey Amerika ve Çin bölgelerinin bazı kısımlarında sınırlı olarak yetiştirilmektedir. Bu Pirinçlerin üretilmesi ve hasat edilmesi çok zordur ve çok vahşi tabiatlı sert bir dokuya sahiptir ancak besinler, proteinler, mineraller ve amino asitler açısından çok ağırdır. Çok yaygın bulunmaz.

Orada kaç farklı pirinç türü olduğunu merak ediyoruz ve bu ilk on ve en bilinenleri dünyanın diğer bölgelerinde zaten popüler. En çok hangi pirinç çeşitlerini tüketiyorsunuz ve sizce bunların içinde en sağlıklısı ve en lezzetlisi hangisi? Lütfen düşüncelerinizi bizimle paylaşın!