Surya Yoga; Güneşi Selamlama olarak da bilinen, vücudumuzu zenginleştirmek için 12 farklı poz kullanan bir Hatha Yoga şeklidir. Surya’ya veya Güneş’e binlerce yıldır tapılmıştır. Surya Yoga, güneşe ibadet etme ve enerjisini vücudunuza kanalize etme ilkesini özümser. Her Güneş selamı, eller kalbe yakın kavuşturularak başlar ve biter. Bu sadece bir tesadüf değil, Enerjinin Efendisine ibadet edildiği ve enerjilerinin içimizden aktığı iyi düşünülmüş bir uygulamadır. Her poza bir isim verildi; nefesinizi düzenlemekle birlikte söylenmesi gereken bir mantra. Aşağıdaki makalede, sağlık yararları ile birlikte pozlara ulaşmanın yollarından bahsedilmiştir..

En İyi Surya Yoga Asanaları ve Faydaları

Surya Yoga Asanalarının Faydaları:

1. Ayakta Duruş:

İlk poz Surya ibadetinin bir göstergesidir. Ayaklarınız açık duruyorsunuz. Omuzlarınızı gevşetin. Ellerinizi bir Namaste’ye katlayın. Gözlerini kapat. Bu pozu yaparken derin bir nefes alın ve Om Mitraya Namaha’yı söyleyin..

2. Geriye Eğilme Pozu:

Bir sonraki poz için ellerinizi yavaşça yukarı kaldırın ve geriye doğru bükün. Kollarınızı sonuna kadar uzatın ve rahatlayın. Ayaklarınız yerde sağlam durmalı ve hareket etmemelidir. Derin bir nefes alın ve Om Khagaya Namaha’yı söyleyin. Bu poz, vücut dengenizi artırmaya yardımcı olur, sindirimi artırır ve ayrıca sırt ve bacak kaslarınızı esnetir..

3. Eğilme Pozu:

Üçüncü poz, öne eğilmenizi ve yere dokunmanızı gerektirir. Ayaklarınızı yerde sıkıca tutun ve başınızı kollarınızın arasına koyun. Derin bir nefes alırken sırtınızı bükün ve şarkı söylemeye devam edin. Bu, kan dolaşımınızı artıracak, vücudunuzu tonlandıracak ve lenfatik sistemi uyaracaktır..

4. Güneş Pozuna Bakmak:

Bu poz için bir bacağınızı arkaya, diğer bacağınızı da avuç içleriniz yere sağlam bir şekilde yerleştirecek şekilde öne koymanız gerekir. Kollarınızı tamamen düz tutun ve güneşe bakarken derin nefes alın. Om Bhanuvae Namaha’yı yavaşça söyleyin. Bu poz esnekliğinizi artıracak, duyularınızı gevşetecek ve ayrıca sindirim sisteminizi tonlandıracaktır. Kendinize zarar vermemek için bu adımı yavaşça yapmalısınız..

5. Push Up Like Pose:

Bir sonraki poz için plank pozisyonunda olmalısınız. Her iki bacağınızı da arkaya getirmeniz ve vücudunuzu yerden kaldırmanız gerekir. İki elinizin önde olduğundan ve şınav pozisyonunda vücudun ağırlığını desteklediğinden emin olun. Om Ravi Namaha’yı söylerken derin nefes alın ve nefes verin. Bu poz başta boyun bölgeniz olmak üzere tüm gerginliği ve vücut ağrılarını ortadan kaldıracaktır. Ayrıca kol kaslarınıza güç sağlayacaktır..

6. Aşağı Aşağı Poz:

Aşağı indirme pozu için, dirsekleriniz yukarı bakacak şekilde vücudunuzu aşağı indirmeniz gerekir. Sırtınız kavisli olmalı ve avuçlarınız yere sıkıca yerleştirilmelidir. Dizleriniz indirilmeli ve nefesinizi orada tutmalı ve Om Pushnae Namaha’yı söylemelisiniz. Bu sırt kaslarınızı çalıştıracak ve kolunuzu ve bileğinizi güçlendirecektir..

7. Yukarı Bakma Pozu:

Yukarı bakan poz, belinizi indirdiğiniz ve vücudunuzun üst kısmını kaldırdığınız yerin yanındadır. Kollarınızı düz tutarken yavaşça nefes almaya devam edin. Om Hiranya Gharbhaya Namaha’yı zikret. Bu, omurganızdaki sinirlerin uyarılmasına yardımcı olacaktır..

8. Ters V Pozu:

Ters V pozu için, kalçalarınızı başınız yerde olacak şekilde yukarı kaldırırsınız. Gözleriniz göbeğinizde ve ayaklarınız yerde düz ve sağlam olmalıdır. Nefes verin ve Om Marichiye Namaha’yı söyleyin. Bu kalbinizi güçlendirecek ve omuz gerginliğini ortadan kaldıracaktır..

9. Pozları Tekrarlamak:

Dikey V pozundan sonra dördüncü pozu tekrarlamalı ve Om Adityaya Namaha’yı söylemelisiniz. Bundan sonra üçüncü adımı tekrarlayın ve Om SavitreNamaha’yı söyleyin. Bundan sonraki ikinci adımı tekrarlayın ve Om Arkaya Namaha’yı söyleyin. Bunu takiben, Om Bhaskaraya Namaha’yı söyleyerek ilk adımı tamamlamalı ve güneşe selam verirken elleriniz kavuşturmalısınız..

Bunlar Yoga Surya’yı doğru bir şekilde gerçekleştirme ve uygulama yöntemleriydi. Bu asanaları günlük rutininize dahil ederseniz, bedeniniz ve zihniniz için istenen sonuçları elde etmeniz kaçınılmazdır. Surya Yoga özeldir çünkü zaman almaz ve pozları öğrendikten sonra hepsini evde kendi başınıza yapabilirsiniz. Bu makale sizin için yararlı olduysa, lütfen yorumlara geri bildirim yazın ve Surya Yoga’dan yararlanacak arkadaşlarınızla paylaşın..

Sıkça Sorulan Sorular

1. Surya Yoga’da Her Poz Ne Kadar Sürmeli??

Her poz en az 5 tam nefes (içeri ve dışarı) için tutulmalıdır. Kilo verme faydaları için yoga yapıyorsanız, pozunuzu iki nefes boyunca tutabilir ve bırakabilirsiniz ve kilo verme yogasının hızlı bir şekilde yapılması gerekir. Ayrıca ilk üç turun yavaş tempolu ve sonraki turların hızlı olduğu varyasyonları deneyebilirsiniz..

2. Surya Yoga’yı Kaç Kez Yapmalıyım??

Başlangıçta, yavaş başlamalısınız. 3 set yaparak başlayın, bir hafta içinde 5’e geçin ve devam edin. Surya Yoga daha çok rahatlamak için yapıldığından kendinizi yormamanız önemlidir. Ayrıca, yaralanmayla sonuçlanabileceğinden, kendinizi sınırlarınızı aşmadığınızdan emin olmalısınız..

3. Surya Yoga’yı Ne Zaman Uygulamalıyım??

Surya Yoga’yı sabah ilk iş olarak uygulamalısınız. Aç karnına yapılması tavsiye edilir ancak meyve ve su tüketiminde sakınca yoktur. Yükselen güneşle pratik yapın ve vücudunuza tanık olun, refahınızı artıran sonuçlara ulaşın.