Yoga, sonsuza dek geleneksel köklerde olmuştur. Büyükanne ve büyükbabalarımızdan başlayarak sonraki nesle kadar yoga, zihinsel bozulmalara meydan okurken sağlıklı bir vücudu korumanın hafif bir formu olarak her zaman varlığını sürdürdü. Ancak son yıllarda yoga, isteksizce kendini yepyeni bir fitness ve egzersiz kategorisine ayırarak yepyeni bir biçim aldı. Yoga, yalnızca zihninizin zihinsel istikrarını ve sakinliğini korumanın zenginleştirilmiş bir biçimi değil, aynı zamanda iyi bir fitness rutinidir. Günümüzün birçok yoga duruşu arasında Akarna Dhanurasana veya atış yayı pozu denir..

Nasıl yapılır?

Akarna Dhanurasana (okçu duruşu) Nasıl Yapılır ve Faydaları

Bu, adını, bacaklarınızın vurulmaya hazır basit bir bükülmüş yay oluşturduğu pozun kendisinden alan eğlenceli bir duruş. Basit görünse de, her zaman, yeni başlayanlar için bu pozisyonların elde edilmesinin zor olabileceğini ve çok fazla güçle elde edildiğinde, huzursuz kas ağrısına veya sinir çekmesine neden olabileceğini unutmamalısınız. Bu egzersizin uygun bir nefes alma sonucu yoktur. Egzersiz boyunca görev, bir dizi derin nefes alma yoluyla hayati organların nasıl normal tutulacağı konusunda vücudunuzla koordineli olarak verilen pozu uygulamaktır..

Bacaklarınızı önünüzde uzatarak otururken, omurga ve boyun hizalı ve düz bir mindere oturarak başlayın. Şimdi derin bir nefes alın ve bir bacağınızı dizinizden bükmeye başlayın, bu sırada onları dışa doğru bükün. Bundan önceki inhalasyon, anında bırakabileceğiniz için nefesinizi tutmanız gerektiği anlamına gelmez. Bacağınızı bükerek, bacağınızı yüzünüze kadar getirin, ayak parmağınızı tutun ve diğer elinizle hala düz ve gergin olması gereken diğer bacağa uzanın. Parmağınıza tutun ve biraz derin nefes alarak pozisyonu kilitleyin. Bükülmüş bacağınız kulaklarınıza paralel olmalı, ancak iliği tamamen bükmeyin. Aşağı indiğinizde bacağınızı orijinal konumuna bırakın ve diğer tarafla başlayın..

Bize Nasıl Yardımcı Olur??

  • Dhanurasana veya atış yayı pozu, birçok vücut yararı ile bilinir, bunlardan biri karın kaslarının güçlendirilmesidir. Genellikle kendinizi bir yay şeklinde şekillendirirken karın bölgesine baskı uygulanır. Vücudunuz bu baskıyla mücadele ederek karnınızı güçlü tutmanıza yardımcı olur. Sadece güçlü bir karına sahip olarak sindirim veya bağırsak sorunlarına bu şekilde yardımcı olabilirsiniz..
  • Bu, yumurtalığı barındıran karın kasının da pazarlıkta çalıştırıldığı adet sorunları yaşayan kadınlar için iyi bir egzersizdir. Bu, yumurtalık duvarlarını uzatarak esnek hale getirir. Ancak bunu adet döngüsünden geçerken yapmayın..
  • Vücudunuzu bir atış yayı pozuna sokarken, ilik ve sırt kaslarınız gerilir ve bükülür, böylece kaslardaki düğümler açılır. Bu şekilde vücudunuzda sırt ağrısı olmamasını sağlayabilirsiniz. Uzatmalar ve bükülmeler, sırt kaslarını esnek hale getirerek iyi çalışır..
  • Alt sırt esnekliği, uyluk ve baldır kaslarının tekrar bir esneklik testine tabi tutulduğu bu asanadan elde edebileceğimiz bir başka nimettir..
  • Bu yoganın zaman içinde depresyonunuzu azaltmakla doğrudan ilişkili olduğunu söylesem, bu ifadeyi sorgularsınız. Ancak bunun için de kanıtlanmış bir cevabımız var. Eski Çinliler, doğrudan zihinsel varlığınızla ilgili olan, vücuttaki enerji olan qui’nin (chi) serbest akışına inanıyorlardı. Bu asana ile vücudunuzun düğümlerinden ve engellerinden kaçınılır ve qui’nizin herhangi bir engel olmadan akmasını sağlar..