Ardha Matsyendrasana, balıkların yarı efendisi pozu olarak da bilinir. Bu yoga pozu, omurga problemlerinden muzdarip insanlar için çok yaygındır. Yoga Matsyendrasana, yoganın gerçek kurucusu olan büyük bir yogi Matsyendranath’ın adını almıştır. Bu yoga pozu sadece sinir bozukluklarını iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tüm uygulayıcılarına gönül rahatlığı sağlar..

Ardha Matsyendrasana Nasıl Yapılır ve Faydaları

Bu poz genellikle uygulayıcısına mükemmel bir uyum sağlar ve birçok sağlık yararı sağlar. Bu poz sadece vücudumuza enerji vermekle kalmaz, aynı zamanda vücudun dengesini geri kazanmaya da yardımcı olur. Bu asanayı öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin..

Ardha Matsyendrasana Yapmak İçin Adımlar

1. Sadece yere bir mat yerleştirin.

2. İlk olarak, Padmasana pozunda oturun ve vücudunuzu rahat bir bölgede tutun. Tüm vücudun rahatlama modunda olmasına izin verin.

3. Şimdi dikkatlice geriye doğru bükmeye başlayın. Kollarınız ve dirseklerinizle vücudunuza destek verin.

4. Şimdi göğsünüzü hafifçe kaldırmaya başlayın. Başınızı yavaşça geri alın ve çok dikkatli bir şekilde başınızın tepesini yere doğru indirmeye başlayın. Yerde durmadığından emin olun.

5. Şimdi yavaşça ayak başparmağınızı tutun ve dirseklerinizi yere dayayın..

6. Başınızın, kalçanızın ve bacaklarınızın tüm vücudunuzun ağırlığını taşımasına izin verin.

7. Şimdi tüm vücudunuzu dikkatlice başlangıç ​​pozisyonuna geri getirin. Sadece hareketlerinizin sırasını tersine çevirin.

8. Şimdi asana’yı bacaklar çapraz şekilde tekrarlayabilirsiniz..

9. Bu asanayı en az 3 dakika tuttuğunuzdan emin olun..

10. Son pozisyondayken de yavaş ve derin nefes alın.

Bu asanayı günlük olarak uygulayabilirsiniz. Bu asanaya yeni başlayanlar için bu asana biraz zor olabilir. Bu süre zarfında, biraz varyasyonla başlayabilirsiniz. Bu yogayı bükümlerle uygulayabilirsiniz. Bükümler size çok fazla esneklik sağlar ve kesinlikle dengelemenize yardımcı olur. Matsyendrasana, sağlıklı, genç ve enerjik kalmanıza yardımcı olur.

Bu yüzden sabahın erken saatlerinde bu asanayı 5 dakika uyguladığınızdan emin olun. Kalp hastalığı ve sırt ağrısı çeken insanlar bu asanadan kaçınmalıdır. Bu özel asanayı uygulamadan önce doktorunuza danışın. Bu asanayı limitleriniz dahilinde uygulayın. Bu asana size sayısız fayda sağlar.

Matsyendrasana’nın Faydaları

Matsyendrasana’nın uygulayıcılarına muazzam faydalar sağladığı düşünülmektedir. İnsan vücudundaki ölümcül hastalıkları yok ettiğini iddia ediyor. Ayrıca vücudunuzda kundalini adı verilen kozmik enerjinin uyanmasına yardımcı olur..

Kalça, omuz, boyun ve omurganızın esnemesine yardımcı olur. Vücudunuzu her türlü ağrı ve yorgunluktan kurtarma eğilimindedir..

Siyatik ağrınız veya şiddetli sırt ağrınız varsa, bu pozu uygulamak uzun vadede vücudunuzu rahatlatacaktır. Astım sorunları ve doğurganlık bozuklukları olan kişiler için terapötik olarak etkili olduğu düşünülmektedir..

Bu asana, sindirim lifinizi uyarır ve iştahınızı artırmanıza yardımcı olur. Sıklıkla sindirim probleminden muzdarip insanlar bu asanayı günlük aktivitelerine dahil etmelidir..

Pek çok insan, bu asananın böbreklerinizi ve karaciğerinizi de uyardığını ve vücudun düzgün çalışmasına yardımcı olduğunu biliyor olabilir. Birçok kadın karın kaslarını güçlendirmek için bu yogayı uygular. Şimdi bir gün hem erkekler hem de kadınlar sağlık konusunda çok bilinçli. Bu yüzden yogayı günlük aktivitelerine dahil etmeye çalışıyorlar. Sadece vücuduna enerji vermekle kalmaz, aynı zamanda uzun vadede vücut problemlerini de çözer..