BabajiKriya Yoga, Siva Yoga, Yoga Siddhas, Agastya ve Boganathar’ın mükemmel ustaları tarafından Babaji Nagaraj tarafından öğretilen tekniklerin bir sentezidir. Kriya Yoga Babaji aynı zamanda ‘Farkındalıkla Eylem’ olarak da bilinir. Bunun nedeni, kişiyi kendini tanıma ve varlığımızın ardındaki gerçeği bilme konusunda aydınlatmasıdır. BabajiKriya Yoga’da farkındalık asanalar, pranayama, mantralar, ve meditasyon ve ayrıca düşüncelerimiz, sözlerimiz, hayallerimiz ve eylemlerimizde. Bu sadhanayı uygulamak, bir insanı daha bilinçli hale getirmek için muazzam bir potansiyele sahiptir. Ancak teknikler, ruhun özlemiyle uyum sağlamak için daha yüksek düzeyde arınma ve mükemmellik gerektirir..

BabajiKriya Yoga’nın özü, kendimizi stresli hayattan kurtarmak ve hayattaki küçük şeylerle uğraşmamak ve bunun yerine hayatımızı tamamlayan daha iyi ve daha büyük şeyleri düşünmektir. Kendini gerçekleştirme ve aydınlanma anlamına gelir. Kişi mevcut durumu sorgulamaya ve kendini ve toplumu tatmin etmek için daha iyi alternatifler bulmaya çalışır. Materyalist şeyler artık önemli değil; bunun yerine, kişi ahlaki ve etik olarak doğru olmaya çalışır. Bu harika terapi oldukça terapötiktir ve kendisi de 18 yaşındaki Siddha geleneğinden etkilenen Baba Nagaraj tarafından tanıtıldı..

Babaji Kriya Yoga Asanaları ve Faydaları 3

Bu Kriya Yoga’nın tüm amacı, ruh olarak da bilinen atmayı bedenden ve her türlü baskıdan özgür kılmaktır. Bu aşamaya ulaşmanın yolu KriyaSadhana’nın gücünden geçer. Atmanın orijinal yeri Mooladhara çakrasıdır. Ancak, KriyaSadhana uygulandığında, Atma Vishuddhi çakraya geçer. Eğer kuvvet biraz daha yoğunlaştırılırsa, Atma Ajna çakraya hareket eder ve daha sonra çok fazla baskı uyguladığı Sahasrara çakraya girer ve Brahma Randhra ile temasa geçer. Bu, Atma’nın bedenden tamamen arınmış olduğu ve Sahasrara çakrasına doğru hareket ettiği söylenen yerdir, bu da Atma’nın artık bedenden tamamen özgür olduğunu ve şimdi tamamen farklı bir yerde yattığını kanıtlar. Burası hayatın tüm küçük sıkıntılarından arınmış ve insan zihninin daha büyük sorunları düşünmesine ve stres atmasına yardımcı oluyor..

Bu yoga terapinin tamamı beş bölüme ayrılmıştır.

  • Kriya Hatha Yoga.
  • KriyaKundalini Pranayama.
  • Kriya Dhyana Yoga.
  • Kriya Mantra Yogası.
  • Kriya Bhakti Yoga.

Tüm bu beş unsur aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır..

Kriya Hatha Yoga:

babaji kriya yoga

Bu tür Kriya yoga, insanların formda kalmasına ve zihinlerini rahatlatmasına yardımcı olan yaklaşık 18 asana veya duruş içerir. Mudralar da bu bölümün bir parçası olarak kabul edilir. Basınç, vücudun sıkılaşmasına yardımcı olan kaslara uygulanır..

Kriya Kundalini Pranayama:

Bu unsur esas olarak zihnin, bedenin ve ruhun rahatlamasına yardımcı olan kapsamlı nefes alma tekniklerini içerir. Bu, atmayı bedenden en yüksek seviyeye seyahat etmeye ayarlar. Kişi kendi nefesine dikkat etmelidir. Bu, atma’nın bir çakradan diğerine seyahat etmesine otomatik olarak yardımcı olacaktır..

Kriya Dhyana Yoga:

Meditasyon teknikleri bu bölüme dahildir. Kişi, zihnindeki tüm kirlerden kurtulmak ve kendi içine bakmak için bu aktiviteyi gerçekleştirebilir. Bu, kişinin kendi hatalarını fark etmesi ve kararlarından emin olması için en iyi tekniklerden biridir. Bunu gerçekleştirmenin en iyi yolu, etrafta kimsenin olmadığı huzurlu bir ortamdır..

Kriya Mantra Yogası:

Küçük mantra veya bir kelime sürekli tekrarlanmalıdır. Bu, zihnin bilinçaltını temizlemesine yardımcı olur ve vücudu pozitif enerjiyle doldurur. Kişi kendini daha net ve doğru bir şekilde arayabilecektir. Bireyin zihni de daha kesin bir şekilde odaklanmaya başlayacak ve dikkat süresini artıracaktır..

Kriya Bhakti Yoga:

Bu tür yoga, Tanrılara ve Tanrıçalara yönelik adanmışlık sevgisini içerir. Duaların okunması ve mantraların söylenmesi bu bölümün altına gelir. Bu, biz insanlardan çok daha güçlü olan ve bizimle ilgilenen doğaüstü bir gücün var olduğuna inanmaya yardımcı olur. Tüm bu hareket, kişinin adımlarından daha emin ve emin olmasına yardımcı olur. Putlara tapınma ve kutsal geziler de bu eylemin önemli bir parçasıdır..

BabajiKriya Yoga, düzenli olarak takip edildiğinde en iyi sonucu verir. Kişi pratik yaparken ona inanmalıdır, ancak o zaman harikalar gösterecektir. Ruhun yükselmesi kesinlikle bir insanı değiştirecek ve onu daha iyi ve hayatın tüm küçük sorunlarından arınmış hissetmesini sağlayacaktır. Zihin rahatlayacak ve ruh temizlenecek.

Böylece BabajiKriya Yoga asanalarda, pranayamalarda, meditasyonda ve mantralarda farkındalığı birleştirir ve ruhunuzla bir olmanıza yardımcı olabilir. BabajiKriya Yoga hakkında ne hissettiğinize dair geri bildirimlerinizi bizimle paylaşın ve kendinizi idrak etmeyi ve yüksek ruhumuz ve ilahi benliğimizle birleşmeyi özlediğini hissettiğiniz biriyle paylaşmayı unutmayın..

Sıkça Sorulan Sorular:

Soru 1: BabajiKriya Yoga Meditasyonu Nedir??

Cevap 1: BabajiKriya Yoga Meditasyonu, evrim sürecinizi hızlandıran çeşitli tekniklerin bir sentezidir. İnsanı, varlığının amacını bilmek ve böylece Atma veya ruh ile birliğe ulaşmak için aydınlatan en hızlı süreçtir..

Soru 2: Kriya Yoga ve Kundalini Yoga aynı şey midir??

Cevap 2: Kundalini Yoga, Kriya Yoga’nın bir parçasıdır. Babaji’nin Kriya Yoga’sı, genel olarak, dallarından biri KriyaKundalini Pranayama olan 5 dalda sınıflandırılır. Kundalini Pranayama yaparak, kişinin temel çakrasında uyuyan ve tüm çakralardan geçerek taç çakraya ulaşmaya zorlanan Kundalini’yi uyandırabilir ve böylece kişiyi aydınlatabilir. Kundalini ateş olarak bilinir, fiziksel ateş değil, yoga ateşidir..

Soru 3: BabajiKriya Yoga’nın Faydaları Nelerdir??

Cevap 3: Aşağıdakiler, BabajiKriya Yoga’nın faydalarından bazılarıdır:

  • Çeşitli Kriya uygulamaları kişinin sezgisini güçlendirir..
  • İyileştirme gücü de artar.
  • Kişinin bağışıklık gücü artar, sağlıklı bir sinir sistemi, rahat ve huzurlu bir hayatın tadını çıkarabilir..
  • Kişinin enerji seviyeleri bir sonraki seviyeye yükseltilir.