Yoga bugünlerde çok popüler ama hiçbir şey Bikram yoga kadar listenin zirvesinde değil. Ancak her türlü sıcak yoganın Bikram Yoga olmadığı unutulmamalıdır. Sıcak bir odada yoga yapmak, Bikram Chowdhury’nin yogasıyla aynı şey olduğu anlamına gelmez. Bu, bundan çok daha fazlası. Bu popüler uygulamadan bahsetmişken, Hindistan’ın ünlü Yoga şampiyonu Bikram yoga sayesinde ortaya çıktı. Pozları çok benzersiz ve birçok aktöre ve aktrise ilham verdi. Tüm dünyada 1000’den fazla yoga stüdyosu, Bikram Yoga mutlak bir hit. Bikram Yoga hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu sanatın size sunduğu en iyi pozları listeleyen bu makaleye başvurabilirsiniz..

Bikram Yoga Ağacı Poz Nefes Alma

Ayakta Derin Nefes Alma:

bikram yoga

Ayakta derin nefes alma, Bikram Yoga’nın temel ve en basit uygulamalarından biridir. Bu, ciğerlerinizi genişletecek, kan dolaşımını artıracak ve vücudunuzun çekirdek sıcaklığını yükseltecektir. Bu egzersiz ciğerlerinizi doğru şekilde kullanmanıza yardımcı olacak ve aynı zamanda doğru nefes almayı da öğretecektir. Çoğu insan akciğerlerinin sadece küçük bir yüzdesini kullanır ve bundan elde edilebilecek faydaları bile bilmezler. Ancak bunu doğru şekilde yaparsanız, bundan kesinlikle bazı olumlu faydalar elde etmeyi bekleyebilirsiniz..

Ellerle Yarım Ay Pozu:

Yarım ay pozu bel, kalça, uyluk ve kalçaları düzeltmeye yardımcı olacaktır. Bu pozu her gün uygularsanız, vücudunuzdaki güç artacak ve çok fazla kilo verebileceksiniz. Omurganızdaki esneklik artacak ve genel sağlığınızda büyük miktarda iyileşme bekleyebilirsiniz. Vücudunuzdaki eğik kaslar da güçlendirilecek ve gerilecektir. Kan dolaşımı da hızlanacak ve çok yakında sağlıklı ve aktif bir hayat yaşayacaksınız..

Garip Poz:

Garip poz, vücudunuzun üst ve alt kısımlarını sıkılaştıracaktır; özellikle kalçalarınız ve bacaklarınız. Kan dolaşımınızın artmasını ve omurganızın düzleşmesini bekleyin. Ancak bu egzersiz yapmak en kolayı değildir. Bunu yapmak için çok zaman ve sabır gerekir. Bununla birlikte, sahip olduğu farklı sağlık yararları nedeniyle, bunu günlük olarak alabilirsiniz..

Kartal:

Kartal duruşu, vücudunuzun cinsel organlarına taze kan sağlar, cinsel gücü ve kontrolü artırır. Kalça bölgenizdeki esneklik artacak ve çok daha güçlü ve aktif olacaksınız. Kartal pozu, dizleriniz ve deltoid kaslarınız için de harikadır. Baldırlarınızı, uyluklarınızı, karnınızı ve üst kollarınızı sıkılaştırmaya yardımcı olurlar. Kartal pozu ile kesinlikle birçok sağlık yararı elde edeceksiniz..

Baştan Diz Ayakta Duruş:

Bikram Yoga’nın size sunduğu bir başka harika poz da ayakta baş diz pozudur. Bu, dengenizi iyileştirmenize ve karın ve uyluk kaslarınızı sıkmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca konsantrasyon seviyelerinizde biraz iyileşme bekleyebilirsiniz. Bu poz sayesinde çok daha kararlı olacak ve ne yaptığınıza odaklanacaksınız. Tüm bacak kaslarınız da çok fazla güç alacak ve hamstringler de öyle. Baştan diziye ayakta duruş pozu, yeni başlayan biriyseniz yapmak zor olabilir, ancak asla ümidinizi kaybetmeyin..

Ayakta Yay Çekme Pozu:

Ayakta yay çekme pozu sadece bir profesyonel tarafından yapılabilir. Kalça, bacak, omurga ve omuzlarınızın esnekliğini artırır. Duruşunuz düzelecek ve uyluk kaslarınız güçlendirilecektir. Zihinsel kararlılığınız artacak ve dengelenmeniz de kolaylaşacaktır. Ayakta yay çekme pozu yapmak istiyorsanız kendinize güvenmeniz gerekiyor; çünkü yanlış bir hareket yaralanmaya neden olabilir.

Denge Çubuğu Duruşu:

Denge çubuğu pozu, bir profesyonelin yapması gerektiği gibi nasıl dengeleneceğini öğrenmek isteyenler için en iyisidir. Üst uyluklarınızı, kalçalarınızı ve kalçalarınızı geliştirir ve bacaklarınızı tonlandırır. Esnekliğiniz artacak ve siz de güçleneceksiniz. Omurganızın ve kalça eklemlerinizin durumunun da iyileşmesini bekleyin. Bu egzersiz, duruşlarını iyileştirmeyi dört gözle bekleyenler için kesinlikle harika..

Üçgen Poz:

Üçgen yoga pozunun yardımıyla yoga pratiğinizi yepyeni bir seviyeye taşıyın. Duruşu iyileştirir, kalçalarınızı ve uyluklarınızı sıkılaştırır ve belinizi de inceltirler. Kilo vermek isteyenler üçgen pozu mutlaka denemeli. Alt omurganız esnek olacak ve vücudunuzdaki gücü hissedeceksiniz. Bunu günlük olarak yapmak kesinlikle birçok fayda elde etmenize yardımcı olacaktır..

Ağaç Duruşu:

Ağaç pozu, Bikram Yoga’nın sunduğu en kolay pozlardan biridir. Tek yapmanız gereken dik durmak ve vücudunuzu tek ayak üzerinde dengelemek. Diğer bacak bükülmeli ve diğer dizin üzerine yerleştirilmelidir. Ellerinizi kavuşturmalı ve derin nefesler almalısınız. Bu poz fıtık gibi tehlikeli hastalıkların gelmesini engelleyecek ve aynı zamanda kalça eklemlerinizin esnekliğini artıracaktır. Günlük Bikram Yoga seansınızın bir parçası olarak ağaç pozu yaptığınızda kendinizi daha iyi dengeleyebileceksiniz..

Ayak Ayak Duruşu:

Ayak parmağı duruşu oldukça zorlayıcıdır ve ayak parmaklarınızı kullanarak vücudunuzu dengelemenizi gerektirir. Her türlü hormonal sorunu tedavi edecek ve dizlerinde, ayak bileklerinde ve ayaklarında ağrı yaşayan herkese rahatlama sağlayacaktır. Ayak parmağınızı günlük hayatınızın bir parçası haline getirdiğinizde konsantrasyon seviyeniz ve sabrınız da artacaktır..