Kökleri ülkemiz Hindistan olan yoga, ruhsal, fiziksel ve zihinsel sağlık için en yaygın kullanılan egzersiz şeklidir. Yoga egzersizlerinin etkinliği yıllar içinde kanıtlanmıştır. Sadece bedeni geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda zihni güçlendirir ve arındırır. Yoga yapmak, büyük hastalık ve hastalıkları önlemek için harika bir seçenektir..

Dandasana

Yoga günlük olarak uygulanırsa, depresyon, uyku bozukluğu, öfke sorunları ve daha pek çok zihinsel sağlık sorunuyla savaşabilir. Sayısız yogik duruştan, deneyebileceğiniz gerçekten kolay ama etkili bir tane var. Buna Dandasana veya Çubuk Asa duruşu denir. Sağlıklı ve daha iyi bir yaşam için bu yoga egzersizini günlük rutininize dahil edin..

Dandasana (Personel Duruşu):

Nasıl yapılır:

Bu egzersizin sizin için nasıl faydalı olabileceğinin ayrıntılarına girmeden önce, işte bu duruşu gerçekleştirmek için adım adım talimatlar. Bu çok kolay bir yogik duruş şeklidir. Sanskritçe’de Danda sopa, asana ise duruş anlamına gelir. Böylece isim çubuğu veya personel duruşu haklı olarak öyle. Önce rahat bir şekilde oturun.

Dilerseniz mat veya battaniye kullanabilirsiniz. Şimdi dik otur. Vücudunuzun üst kısmı dik ama rahat olmalıdır. Sırt problemi olanlar veya pozu tutmakta güçlük çekenler için destek için duvar kullanılması tavsiye edilir. Ardından, bacaklarınızı önünüze doğru uzatın. Bacaklarınızı ve ayaklarınızı kalça genişliğinde ayrı ve paralel tutun.

Omurganızı uzatır ve güçlendirir gibi başınızın tepesini tavana doğru çevirirken oturma kemikleriniz yere bastırılmalıdır. Uyluklarınızı sıkı tutun ve destek için onları yere bastırın. Avuç içleriniz kalçalarınıza bitişik yerde olmalı.

Ön gövdenizi düz ama rahat tutun. Aynı zamanda omuzlarınızı da gevşetin. Bacaklarınızı gevşetirken alt bölgeniz topraklanmalıdır. Pozu en az otuz saniye tutarken, buna göre nefes alın ve nefes verin. Talimatları dikkatlice izleyin ve doğru anladığınızdan emin olun..

Bize Nasıl Yardımcı Olur:

Duruş İyileştirme:

Stick duruşun vücudumuza yaptığı ilk ve en temel fayda, duruşumuzu iyileştirmesidir. Sırt kaslarımızı düzleştirmenin yanı sıra omurgamızı uzatır veya uzatır. Bu nedenle, bu egzersizi yoga rutininize dahil edin ve tüm bunlar size daha iyi bir duruş sağlayacaktır..

Dandasana (Personel Duruşu) - Nasıl Yapılır ve Faydaları

Yaralanmalara Direnç:

Dandasana uygulamak aynı zamanda omuzlarımızı ve göğsümüzü de esnetir. Aynı zamanda vücudumuzun sırt ve kalça yaralanmalarına karşı direncini de besler..

Daha İyi Sindirim Sistemi:

Bu yogik duruş sadece sindirim sistemimizi iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kan dolaşımını da uyarır. Üst gövdemizi gererken pozu korurken kontrollü ve düzenli nefes almak sindirime iyi gelir. Bu egzersizle sindirim problemlerinize veda edin.

Beden Farkındalığı ve Beyin Hücrelerinin Sakinleştirilmesi:

Vücudumuzun farkına varmamızı sağlar. Sopa ya da değnek duruşu sadece vücudumuz için değil, aynı zamanda zihnimiz için de faydalıdır. Beyin hücrelerimizi sakinleştirmeye yardımcı olur. Zihnimizde yatıştırıcı bir etki oluşturmaya yardımcı olur. Bu yogik duruşun sadece on dakikalık pratiği zihinsel sağlığınızda harikalar yaratacaktır..

Vücudun Hizalanmasını İyileştirir:

Dandasana’yı günlük yoga rejimimize dahil etmek, vücudumuzun uyumunu iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca hamstringler için hafif bir esneme sağlar. Bu nedenle, bu egzersiz spor veya dans gibi aktivitelerle ilgilenen aktif kişilere önerilir..