Yoganın ülkemizden, Hindistan’dan geldiği ve köklerinin Vedik öncesi dönemlere dayandığı bilinen bir gerçektir. Yüzyıllar boyunca yoganın sadece bedende değil zihinde de etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu egzersiz şekli, yoğun spor salonu rutinlerine göre çoğunluk tarafından tercih edilir..

DviPadaViparitaDandasana

Yoga her zaman avantajlıdır çünkü fit bir vücuda sahip olmanın yanı sıra birçok zihinsel ve ruhsal rahatsızlığı da tedavi eder. Yoganın sayısız egzersizi veya duruşu vardır, ancak şu anda tarayıcının altındaki DviPadaViparitaDandasa, Sanskritçe’de iki bacaklı ters çevrilmiş personel pozu anlamına gelir..

Bu çok karmaşık bir yoga egzersizidir ve bu nedenle sırt, omuz veya kalça yaralanmaları olan kişilerin denememeleri önerilir. Bu duruşun faydalarına geçmeden önce, bu egzersizi mükemmel bir şekilde yapmak için gereken adımları öğrenelim..

Nasıl yapılır:

Bu duruşu gerçekleştirmek için izlenmesi gereken birkaç adım vardır ve zor olduğu için acele etmemeniz önerilir. Bir mat veya battaniye üzerine sırt üstü uzanarak başlayın. Ardından dizlerinizi bükün ve topuklarınızı mümkün olduğunca dizlerinize yaklaştırın..

Şimdi sağ kolunuzu yere indirin, ardından sol kolunuzu ve ardından iki elinizin parmaklarını başınızın arkasında birleştirin. Bir dakika rahatlayın ve devam etmeden önce nefesinize konsantre olun. Dış kolları içe doğru itin ve ön kolun tüm kenarını aşağı doğru bastırın.

Kollarınızı düzleştirirken, dizlerinizi gövdenizden uzağa doğru bastırırken kalçalarınızı, omuzlarınızı ve başınızı yerden kaldırın. Kollarınızdaki yükü hafifletmek için kürek kemiklerinizi kuyruk kemiğinize doğru çekin, bu da omuzlarınızı yukarı kaldıracaktır. Bir sonraki adım, başınızın tepesini yerde tutmayı içeren zor kısımdır..

Eliniz ve ayaklarınız arasına yerleştirin. Boynunuzun sıkışmaması için göğsünüzü açık ve yukarıda tutun. Şimdi her bacağınızı neredeyse düz olana kadar vücudun önünde uzatın. Bacakları tamamen düzeltmeye yardımcı olacak şekilde ağır bir şekilde nefes verin. Koordineli nefes alma ile birlikte rahat olduğunuz sürece pozu koruyun.

Bize Nasıl Yardımcı Olur:

Geliştirilmiş Esneklik:

Daha önce de belirtildiği gibi, bu alıştırma gerçekten karmaşık bir alıştırmadır. Böylece, bu duruşu başarıyla tamamlayabilen herkes, vücudunun garantili esnekliğine sahip olacaktır..

Omurga Hareketliliği ve Göğsün Açılması:

Bu yoga duruşu kişinin göğsünü açar ve vücudu zorlamadan omurga ve kürek kemiklerinin daha iyi hareket etmesini sağlar. Göğüs açıcıları göğüsteki bağları açtıkça omurga tonlanır ve bu da bel ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca adrenal, tiroid, hipofiz ve epifiz bezlerini uyarır..

Omuz Kaslarının Güçlendirilmesi:

DviPadaViparitaDandasana’yı günlük yoga rutininize dahil etmek omuz kaslarınızı da güçlendirecektir..

Karın Yağlarının Azaltılması:

Şişman bir göbeğiniz varsa ve ondan kurtulmak istiyorsanız, bu sizin için mükemmel bir çözüm. Bu egzersizi yapın ve karın bölgesindeki yağların azalacağından emin olabilirsiniz..

Depresyonun Çözümü:

Depresyondan muzdarip herkes, DviPadaViparitaDandasana’yı yoga rutinine dahil etmeyi denemeli ve yakında değişiklikleri deneyimleyecektir. Bu egzersiz, duygusal istikrar oluşturmaya yardımcı olur ve ayrıca kendinize olan güveninizi artırır..

Mesane Yer Değiştirmesinin Düzeltilmesi ve Adet Kramplarından Kurtulma:

Mesane yer değiştirmişse veya rahim sarkmışsa, bu yoga duruşu onu düzeltebilir. Ayrıca adet kramplarını ve menopozun diğer semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur..