Günümüz dünyasında, yapay ilaç ve tedavilere kıyasla yoganın daha iyi ve etkili bir çözüm olarak kabul edildiği tonlarca sağlık sorunuyla karşı karşıyayız. Yoga çağının pozları uzun zaman önce takip edildi ve hala moda. 21. yüzyılın başlangıcından itibaren, bazıları ciddi olan bir dizi sağlık sorunu birikmiştir..

Bu hastalıklar için sayısız nötralize edici çözüm olmasına rağmen, doğal olmak her zaman en iyi seçenektir. Bu durumda, doğal olmak, uygun yoga yapmak demektir..

Hastapadasana (ileriye eğilme pozu) – Nasıl Yapılır ve Faydaları

Uzmanlar ve doktorlar genellikle yogayı bir dizi hastalık ve sağlık bozukluğu için etkili bir çözüm olarak önermektedir. Antik çağda, uygun ilaçların kıtlığı nedeniyle insanlar ciddi sayıda hastalıktan muzdaripti. Ama yok oldular mı? Numara! Vücutlarına yapay ilaç dozları vermeden, ancak uygun yoga seanslarıyla mutlu bir şekilde yaşadılar ve yaşadılar..

Yoganın faydalarını hepimiz biliyoruz. Bhagavad Gita’da “Yoga, benliğin benlikten benliğe yolculuğudur” deniyordu. Sabahları uygun yoga seansları, daha iyi konsantre olabileceğimiz, daha iyi çalışabileceğimiz ve daha iyi uyuyabileceğimiz daha iyi bir gün geçirmemizi sağlayabilir. Yoga ayrıca aşırı stresi azaltır ve aynı zamanda uygun bir meditasyon şeklidir. Yoga yapmak saç dökülmesini, sırt ağrısını, mide rahatsızlıklarını, kabızlığı ve diğer bazı önemli hastalıkları azaltabilir. Hastapadasana, kas ağrıları ile birlikte stresi azaltabileceğimiz popüler bir yoga şeklidir..

Bu yoganın duruşuna öne eğilme yoga denir, burada önce dik dururuz, sonra kolları uzatırız ve kolların ayak parmaklarına değmesi için arkayı öne doğru bükeriz. Bu aslında en kolay yoga pozlarından biridir ve hemen hemen her yaştan insan için uyumludur. Bununla birlikte en etkili yoga pozlarından biridir..

Bu duruşun arkasında durmak kolay görünse de, bu hareketin etkinliğini ortaya çıkarmak için izlenmesi gereken bazı önemli adımlar vardır. Yoga yaparken el ve ayak duruşu önemli bir konudur. Duruş ve teknik asla ihmal edilmemelidir, aksi takdirde sonuç olmaz. Hastapadana ya da öne doğru eğilme farklı bir şey değil. İşte bunu nasıl yapacaksın.

♦ Hastapadana nasıl yapılır:

İlk önce dik durun ve ayaklarınızı ve kollarınızı vücudunuzun yanında tutun. Şimdi vücut ağırlığını dengelemek için her iki ayağa eşit baskı uygulayın ve nefes alırken kollarınızı yavaşça yukarıya doğru uzatın..

Şimdi nefes verin ve kollarınız ayaklarınıza değecek şekilde yavaşça öne doğru eğin. Bu pozisyonu en az 30 saniye koruyun ve nefes almayı unutmayın. Bu duruşu korurken derin nefes alın.

Bu duruşu taşırken eller ve ayaklar düz tutulmalı ve omurga dik tutulmalıdır. Şimdi, kalçaları biraz kaldırarak göğsü dizlere doğru hareket ettirin ve topukları yere doğru bastırın. Başınızı nazikçe ayaklara doğru hareket ettirin ve nefes almaya devam edin. Şimdi bu duruştan çıkma zamanı. Kollarınızı yavaşça ileri ve yukarı hareket ettirin ve ardından ayakta durma pozisyonuna geri dönün. Nefes verin ve kolları yana doğru çekin.

♦ Öne Eğilme Pozunun Faydaları:

Hastapadasana kasları esnetir ve ağır kaldırmadan önce ısınma egzersizi olarak yapılabilir. İkincisi, sinir sistemini canlandırır ve uygun kan dolaşımını destekler. Bu yogayı yaptıktan sonra karın organları tonlanır ve omurga esnek hale gelir..