Yoga asanaları, fazla kilolarımızı azaltmanın, bedenimizi ve zihnimizi meditasyon yapmanın en basit ve en kolay yoludur. Yoga asanalarının eski uygulama türleri, güç ve esneklik verme, stres atma ve hatta birçok hastalığı tedavi etme gibi diğer faydalar da dahil olmak üzere çok çeşitli zihin ve beden yararları sağlar..

Yoga, vücudumuzu farklı formlarda ve meditasyonda germekle ilgilidir. Surya Namaskar (Güneşi Selamlama), Dhanurasana (Yay Duruşu), Bhujangasana (Kobra duruşu), Kapalabhati pranayama yoga ve diğer pek çok etkili yoga asanası gibi Yoga Pozları, karın yağımızın yanı sıra kilomuzu da azaltmaya yardımcı olur..

Her Yeni Başlayanın Bilmesi Gereken Farklı Yoga Asanaları

Sabır Yoga yapmanın anahtarıdır. Yoga yapma tutkusuyla desteklenen güçlü bir azim şarttır. Sıkı çalışma, özveri ve uygun bir diyet, doğal olarak kilomuzu verebilir. Kilo vermek zor değil ama unutmamalıyız ki sadece beslenme alışkanlıklarını kontrol etmek kilo vermek için yeterli değildir. Makale, yeni başlayanlar için yoga poz isimlerinin yanı sıra yoga içerir. Bütün mesele onları yapmak!

Aklınızda bulundurmanız gereken başlangıç ​​seviyesindeki Yoga Asanaları

Yeni Başlayanlar İçin 50 Temel Yoga Pozu:

Sabah ve akşam düzenli olarak fiziksel egzersizlere başlamalı ve beslenme alışkanlıklarımızı da kontrol altına almalıyız. Bu nedenle, sağlığınızı korumak için yoga asanaları uygulamaya başlayın. Yeni başlayanlar için bir ısınma veya esneme egzersizi ilk adımdır. Öncelikle yogada germe yoga asanalarının listesini ve faydalarını öğrenmelisiniz. En iyi yoga egzersizlerinden ve pozisyonlarından bazılarını, onları verimli bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacak resimlerle listeledik..

Yeni Başlayanlar İçin Evde Yapabilecekleri Temel Yoga Pozları

Erkekler ve Kadınlar için Farklı Yoga Asana Türleri:

Erkekler ve kadınlar sağlıklı bir yaşam için yogayı tercih ederler. Burada en iyi ve temel yoga asanalarının neler olduğunu ve bunlarla ilgili detayları İngilizce ve Sanskritçe fotoğraflarla açıklıyoruz..

1. Boyun İçin Yavaş Germe Yoga Asana:

Boyun için Yavaş Germe Yoga Asana

Yoga asanalarına başlamak için önce yavaş boyun germe gibi temel egzersizlerle başlamak gerekir. Boyun gerginliğini ve gerginliğini azalttığı için bu yogik yavaş boyun germe hareketlerinin birkaç tekrarı önerilir. Bu temel yoga pozu, herhangi bir yerde ayakta durarak, sadece sandalyenize oturarak çabucak yapılabilir.!

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Bu Asana’yı yaparken boynunuz düz olmalı, öne veya arkaya eğilmemeli ve iki yana eğilmemelidir..

2. Tam Vücut Yogası Tadasana – Dağ Duruşu:

Tam Vücut Yogası Tadasana - Dağ Duruşu

Tadasana, dağ pozu olarak da bilinir ve en iyi yoga asanalarından biridir. Bu yoga asanasını her sabah düzenli olarak uygulamak ellerimize, sırtımıza, omurgamıza ve tüm vücuda iyi bir masaj sağlar. Bu, yüksekliği artırmak için de en çok önerilen asanadır..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Bu Asana’yı yapmadan en az 4-6 saat önce yemeğinizi yemiş olmalısınız..

3. Öne Kıvrılma Duruşu (Uttanasana Yoga):

Ayakta Öne Katlanma Pose - Uttanasana Yoga Faydaları

Uttanasana, bizi stres ve kaygıdan uzaklaştıran öne eğilme pozudur. Kol bağlama ile, bu ayakta öne eğilme varyasyonu, derin bir omuz esnemesi sağlar. Elleri bağlayarak kolların esnemesini ve omuzların gevşemesini de sağlar. Ayrıca bacaklara büyük bir esneme sağlarken beyne biraz kan getirir..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Bu Asana sadece aç karnına yapılmalıdır..

4. Yeni Başlayanlar İçin Üçgen Poz (Trikonasana Yoga):

Üçgen Poz - Hamilelik için Trikonasana Yoga

Bu trikonasana egzersizi, vücudumuzun işlevlerini iyileştirmenin yanı sıra kasları esnetir ve güçlendirir. Bu hamile kadınlar için iyi bir yoga egzersizidir. Kan basıncını, stresi ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca tüm vücutta kanın işlevlerini iyileştirir. Bu basit yoga asana dengemizi geliştirir & konsantrasyon gücü. Bu asana ayrıca bel ve uyluklardaki yağları da alır..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Diğer Asanalar gibi, bu asana için bile bağırsağınızın boş olması esastır..

5. Yay Duruşu (Dhanurasana Yoga):

Yay Duruşu - Yağları Azaltmak İçin Dhanurasana Yoga

Dhanurasana kilo verme programında çok etkilidir. Bu yoga pozu, göbek yağını çok kolay bir şekilde azaltmaya yardımcı olur. Ayak bileklerini, uylukları, kasıkları, göğüs ve karın organlarını ve omuriliği güçlendirir. Bu yoga duruşu böbrek, pankreas, karaciğer, ince ve kalın bağırsak fonksiyonlarını iyileştirir. Aynı zamanda stres giderici görevi görür ve sırta esneklik kazandırır. Sindirim fonksiyonunu iyileştirir ve gazları uzaklaştırır..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Migren veya baş ağrısı probleminiz varsa bu asanayı yapmamalısınız..

6. Surya Namaskar (Güneşe Selam):

Yoga Surya Namaskar (Güneşe Selamlama) Listesi

Tam bir Surya Namaskar turu, karşı bacağın ilk hareket ettirildiği ikinci sette bir değişiklikle, on iki pozun iki seti olarak kabul edilir. Esnekliği, gücü, dengeyi geliştirir, stres ve kaygıyı azaltır, bel ağrısı semptomlarını azaltır, doğumu kısaltır ve doğum sonuçlarını iyileştirir ve uyku bozukluklarını ve hipertansiyonu azaltır. Ayrıca enerjiyi arttırır ve yorgunluğu azaltır ve astım için çok faydalıdır. & kronik hastalıklar. Bu, bacaklarınızı germek ve ağırlığı azaltmak için temel bir yoga asanasıdır..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Surya Namaskar’a başlamadan önce daima ısınma hareketleri yapın..

7. Yeni Başlayanlar İçin Kapalbhati Pranayama Yoga Pozu:

Kapalbhati Pranayama Yoga Daha Fazla Faydalı Poz

Kapalbhati pranayama yoga, mide rahatsızlığımızı iyileştiren ve kilo vermemizi sağlayan en çok tavsiye edilen nefes egzersizidir. 5 dakikalık uygulama Kapal Bhati pranayama düzenli olarak toksinleri uzaklaştırır ve metabolizmayı artırır. Aynı zamanda kabızlık, asitlik, şeker hastalığı, Astım ve her türlü solunum sıkıntısı, sinüs ve hatta saç dökülmesini tedavi eder. Bu, kilo vermede (çoğunlukla göbek yağları) etkili bir yoga pozudur. Düzenli olarak yapıldığında, en etkili yoga asana türü olarak derecelendirilir..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Bu bir gevşeme asanasıdır ve tüm vücudu rahatlatmak için egzersizin sonunda yapılmalıdır..

8. Sınır Açılı Poz – Yeni Başlayanlar İçin Baddha Konasana Yoga:

Sınır Açılı Poz - Yeni Başlayanlar İçin Baddha Konasana Yoga

Yeni başlayanlar için bu yoga asana, kalçaları açmaya ve uzun süre oturarak daha da kötüleşebilecek siyatik rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olur. Siyatik sinir alt sırtta başlar ve her iki bacağa da iner ve sinir bir şekilde sıkıştırıldığında siyatik sinir ağrısı oluşabilir. Uzun yolculuklar ve uzun süre oturmak onu daha da kötüleştirir.

9. Rahatlatıcı Yoga Asana (Eagle Twist Yoga):

Rahatlatıcı Yoga Asana - Eagle Twist Yoga

Bu yoga asana rahatlamaya yardımcı olur ve aynı zamanda yan yana omurga esnekliğini arttırmanın mükemmel bir yoludur. Bu yoga egzersizinin her gün düzenli olarak uygulanmasıyla, alt karın ve beldeki ağrılar giderilebilir..

10. Başüstü Duruşu (Sirsasana Yoga Duruşu):

Başüstü Duruşu - Daha İyi Sağlık için Sirsasana Yoga Pozu

Bu yoga pozunu yapmak, uykusuzluğu (uyku bozukluğu), omurga problemlerini tedavi edebilir ve ayrıca konsantrasyon güçlerini geliştirir. & zihinsel denge. Beyindeki kan dolaşımını artırır, beyin fonksiyonlarını ve hafızayı geliştirir. Karaciğer hastalığı, zayıf kan dolaşımı ve baş ağrısı çeken kişiler bile bu yoga asanasını düzenli olarak yapmalıdır..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Bu Asana sıkı gözetim altında yapılmalıdır, aksi takdirde ciddi yaralanmalara neden olabilir..

11. Yeni Başlayanlar için Sarvangasana (Omuz Standı):Yoga Sarvangasana Pose (Omuz Duruşu) Faydaları

Bu yoga duruşu, sırt ağrısını güçlendirir ve iyileştirir ve vücudun direnç gücünü artırır. Bu aynı zamanda yüzümüzü parlak tutar ve koyu halkayı ortadan kaldırır. Düzenli olarak uygulandığında kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca kan dolaşımını, sindirim fonksiyonlarını iyileştirdiği, kan şekeri seviyesini kontrol ettiği ve pankreasın yanlış işleyişini düzelttiği bilinmektedir..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Sadece bu boş mide egzersizini yaptığınızdan emin olun..

12. Paschimottanasana (İleriye Eğilme Duruşu):

Paschimottanasana Yoga Duruşu (İleriye Eğilme Duruşu)

Paschimottanaasana, başımızdan topuklarımıza kadar tüm vücudumuzun gerilmesini kapsar. Bu asana, özellikle doğumdan sonra göbek yağını azaltmak ve karın-pelvik organlarını güçlendirmek için önerilir. Sırt kaslarını güçlendirdiği gibi boy uzatmak için de oldukça faydalıdır. Omurgayı esnetir ve vücudumuza daha fazla esneklik kazandırır..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Önden eğilme sizin için sorunsa bu asana yapılmamalıdır..

13. Saban Duruşu (Halasana Yoga Duruşu):

Pulluk Duruşu - Halasana Yoga Duruşunun Faydaları

Halasana, sırt kaslarımızı güçlendiren ve esneklik kazandıran Saban pozu olarak da bilinir. Hazımsızlık ve kabızlığı giderdiği gibi stresi de azaltır. Karın organlarını uyarır ve karın problemlerini iyileştirir. Şeker hastalığı olan kişiler bunu düzenli olarak yapmalıdır. Omuriliğin güçlü ve esnek olmasına yardımcı olur, karın kaslarını güçlendirir, stresi azaltır ve menopoz semptomlarını tedavi eder..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Bu asanayı gözetim altında yapın, aksi takdirde ciddi yaralanmalara maruz kalabilirsiniz..

14. Ardha Halasana (Yarı Saban Duruşu):

Yarım Pulluk Duruşu - Ardha Halasana'nın Sağlığa Faydaları

Yarım Pulluk Duruşu, karın organlarının fonksiyonlarını iyileştirmek için iyi olan Uttanpadasana’ya benzer bir yoga asanasıdır. Bu kolay yoga asana, karın organlarını çok hızlı uyarır ve kabızlık ve hazımsızlığı tedavi eder. Ayrıca göbek yağlarını azaltır ve genel karın kaslarını uyluk ve kalça kaslarını güçlendirir. Mide rahatsızlıklarını iyileştirir ve sindirimi, iştahı iyileştirir, gazları giderir ve artrit ve lomber spondilit tedavisinde faydalıdır..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Bu, sindirim sorunları yaşayan bir kişi için en iyi asanadır..

15. Bhujangasana (Kobra Duruşu):

Kobra Duruşu - Kilo Vermek için Bhujangasana Yoga

Bhujangasana (kobra duruşu) kilo vermek ve metabolizmayı hızlandırmak isteyenler için mükemmel bir sonuç verir. Bu poz karaciğer, böbrek, pankreas ve safra kesesinin işlevini iyileştirir. Uykusuzluğu (uyku bozukluğu), omurga problemlerini, hazımsızlığı ve kabızlığı doğal olarak tedavi eder. Karaciğer hastalığı, baş ağrısı, zayıf kan dolaşımından muzdarip olanlar bu asana ile tedavi edilebilir..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Bu asanayı sadece aç karnına yapın.

16. Pavanamuktasana (Rüzgarı Uzaklaştırma Duruşu):

Pavanamuktasana Yararlı Yoga Pose (Rüzgarı Kaldıran Asana)Pavanamuktasana, midedeki gazları çıkarmada ve sindirim sistemini iyileştirmede gerçekten etkili bir yoga pozisyonudur. Bu asana tüm karın organları için çok iyidir; ayrıca asitliği iyileştirir ve yağı azaltır. Sırt kaslarınızı güçlendirir ve sırt ağrılarını giderir. Düz bir karın için düzenli olarak bu asana yapılmalıdır. Bu, yeni başlayanlar için en basit yoga pozlarından biridir..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Mide sorunları olanlar için bu asana şart.

17. Uttana Padasana (Yükseltilmiş Bacak Duruşu):

Yükseltilmiş Bacak Duruşu - Uttana Padasana Yoga Duruşu

Uttana padasana, yükseltilmiş bacak pozu, sırt ağrısı ve mide rahatsızlığı olanlar için faydalıdır. Karın kaslarını güçlendirmek için iyidir. Bu yoga asanasını her seferinde bir bacağı kaldırarak da uygulayabiliriz. Düz ve güçlü bir abs elde etmek için bu asana sihir gibi çalışır. Gaz problemi, artrit ağrısı, kalp problemi ve bel problemi olanlara faydalıdır. & sırt ağrısı.

18. Setu Bandhasana Yoga Duruşu (Köprü Duruşu):

Köprü Duruşu - Setu Bandhasana Yoga Duruşu

Üst vücut bölgemizin görünümüne daha fazla önem verdiğimiz için genellikle bacaklarımızı güçlendirmek için herhangi bir egzersiz yapmayı unutuyoruz. Ancak zamanımızın çoğunu sadece bacaklarımızda geçiriyoruz, bu yüzden bacaklarımızı güçlendirmek için yapılan antrenmanlara başlamalıyız. Bu yoga pozu, setu bandhasana bacakları, boynu ve göğsü güçlendirir. Vücudumuza büyük bir dengeleme gücü sağlar..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Hamilelik sırasında bu asana yapmaktan kaçının.

19. Vajrasana (Elmas Duruşu):

Elmas Duruşu - Vajrasana Yoganın Sağlığa Faydaları

Vajrasana, öğle veya akşam yemeğinden sonra da uygulanabilen tüm yoga asanalarının en basitidir. Vajrasana, nefes egzersizleri ve meditasyon yapmak için en iyi olan ‘elmas pozu’ olarak da bilinir. Eklem ağrısı çeken kişi bu asanadan kaçınmalıdır. Bu yoga asana zihni sakinleştirir ve zihinde dengeyi sağlar, kabızlığı, mide rahatsızlığını, asitliği iyileştirir ve sindirim sürecini artırır. Gaz problemi olanlar, öğle veya akşam yemeğinden hemen sonra uygulayabilirler. Bu asana, artrit hastaları için ağrı kesici görevi görür..

20. Yeni Başlayanlar İçin Yarım Büküm Pozu (Matsyendrasan):

Yarım Büküm Duruşu - Sağlık için Matsyendrasana Yoga

Ardha matsyendrasana, akciğerlere oksijen beslemesini artırır ve esnekliği artırır & omurganın omurlarının işlevleri. Ayrıca sırt kaslarını ve omurgayı esnetir ve kalça eklemlerinin sertliğini giderir. Diyabet, kabızlık, omurga sorunları, servikal spondilit ve idrar yolu rahatsızlıklarının tedavisinde de yardımcı olan mükemmel Yoga Pozlarından biridir..

21. Ananda Balasana (Mutlu Bebek Pozu):

Easy Yoga Ananda Balasana: Mutlu Bebek Pozu

Yeni başlayanlar için de yoganın Happy Baby asana’sı. Bu yoga asana, çok fazla oturmaktan sertleşebilen kalça eklemleri için mükemmel bir esneme sağlar. Bu poz, zihinsel olarak sakinleştirici ve fiziksel olarak uyarıcıdır, bu da onu programımızda çok şey olduğu bir gün için mükemmel bir egzersiz yapar. Bu poz, alt sırtı uzatacak ve kalçaların gerilmesine izin verecektir. Yapılması gereken temel yoga asanalarından biridir..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Bu, egzersizin sonuna doğru gerçekleştirilmesi gereken bir gevşeme asanasıdır..

22. Balasana (Çocuk Duruşu):

Balk Pain için Balasana gerçekleştirin (Çocuk Pozu)

Bu yoga pozu, yatakta da yapabileceğimiz çok basit ama sakinleştirici bir poz. Omurgayı esnetip rahatlattığı için sırt ağrısı çekenler için mükemmel bir yoga egzersizidir. Ayrıca kalça, uyluk ve ayak bileklerinin kaslarını esnetir ve güçlendirir. Hamileler ve yüksek tansiyonu olanlar Balasana yapmaktan kaçınmalıdır..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Hamileler ve yüksek tansiyonu olanlar Balasana yapmaktan kaçınmalıdır..

23. Shavasana (Ceset Duruşu):

Zihin Sağlığı için Shavasana (Ceset Duruşu)

Bu asana tamamen bir ceset gibi uzanmakla ilgilidir. Bu yoga asana oldukça çok yönlü bir asanadır ve bunu yatmadan önce yapmak, düşüncelerinizi boşaltmanıza yardımcı olur, böylece sizi uyanık tutmaz veya gece tutmazlar ya da sabah vaktini bir sonraki güne bir niyet belirlemek için kullanırlar. Bu, iyi bir uyku çekebilmemiz için, tuttuğunuz tüm gerginlikten stres atmanıza yardımcı olacak en iyi yoga duruşlarından biridir..

24. Virabhadrasana (Savaşçı Duruşu):

Tüm Vücut Yogası Virabhadrasana (Savaşçı Duruşu)

Bu poz savaş pozisyonundaki bir asker gibi göründüğü için Virabhadrasana (Savaşçı Duruşu) olarak adlandırılır. Bu, tüm vücuda esneklik kazandıran, bacakları, kolları, beli güçlendiren ve alt vücudu tonlandıran hamile kadınlar için mükemmel bir yoga pozisyonudur. Ayrıca vücudumuzun dayanıklılığını, konsantrasyon gücünü ve dengesini artırmaya yardımcı olur. Adet dönemindeki ağrılardan bizi kurtarır..

25. Ustrasana (Deve Duruşu):

Yoga Ustrasana'nın Birçok Faydası (Deve Duruşu)

Bu pozu uygularken vücudumuz deve şekline benziyor ve buna Ustrasana deniyor. Bu yoga asanası özellikle sırt problemlerine, zihni rahatlatmaya, kan dolaşımına, solunum sistemine, endokrin ve sinir sistemine iyi gelir. Göğüs büyüklüğünün ve akciğer kapasitesinin artmasına yardımcı olur, göğüs, karın ve boyunda esneklik kazandırır. Astım hastaları için faydalıdır ve midedeki yağların azalmasına yardımcı olur..

26. Garudasana (Kartal Duruşu):

Yoga Duruşunun Ek Faydaları Garudasana (Kartal Duruşu)

Bu asana çok fazla bükülme ve dönüş egzersizi gibi görünebilir, ancak gerçekleştirilmesi o kadar zor değil. Bu yoga pozlarının düzenli olarak uygulanması, uyluklardaki ekstra yağların azaltılmasına yardımcı olur. & silâh. Aynı zamanda vücudumuzun dengesini de geliştirir..

27. Natarajasana (Dans Pozunun Efendisi):

Yoga Natarajasana'nın Diğer Faydaları (Dans Pozunun Efendisi)

Bu, hem erkekler hem de kadınlar için en mükemmel yoga asanalarından biridir. Natarajasana, duruşuna benzediği için dansın efendisi pozu olarak da bilinir. Bu poz, vücudun dengesini, konsantrasyonu iyileştirmeye yardımcı olur. Kalça, uyluk ve göğüs kaslarını güçlendirir. Ayrıca ağırlığı azaltmaya yardımcı olur ve duruşumuzu ve dengemizi geliştirir..

28. Naukasana Duruşu (Tekne Duruşu):

Yogada Naukasana Duruşu (Tekne Duruşu)

Bu asana, tekne yoga pozu olarak da adlandırılır. Naukasana, akciğerleri, karaciğeri ve pankreası güçlendirmeye yardımcı olur. Bu ayrıca kan dolaşımını artırmaya ve şeker seviyesini korumaya yardımcı olur. Uyluk, kalça, boyun ve omuz kaslarını güçlendirir ve göbek yağlarının azalmasına yardımcı olur. Ayrıca böbrek, tiroid ve prostat bezlerinin işleyişini iyileştirir..

29. Marjariasana (Kedi Duruşu):

Zihin Bedeni için Marjariasana Yoga Duruşu (Kedi Duruşu)

Bu kedi pozu, bir yoga antrenmanında mükemmel bir esneme hareketidir. Omurgamızda esneklik üretir ve bizi sırt ağrısından kurtarır. Kan dolaşımımızı ve sindirim gücümüzü artırır. Bu egzersiz en iyi yoga pozlarından biridir ve aynı zamanda karnımızı tonlandırır ve zihnimizi rahatlatmaya yardımcı olur. Net bir resim elde etmek için yukarıdaki yoga fotoğrafına bir göz atın.

30. Utthita Hasta Padangusthasana (Genişletilmiş El Toe Pozu):

Utthita Hasta Padangusthasana (Genişletilmiş Elden Parmağa Poz)

Bu asana, vücut kısımlarını germek için iyidir, ancak kapasitemizin ötesine geçmemeliyiz. Bu asana, omurgamıza, belimize, kalçalarımıza, bacaklarımıza iyi bir masaj yapar. & eller. Ayrıca vücudun belirtilen bölgelerindeki yağların azalmasına yardımcı olur..

31. Hasta Uttanasana (Kaldırılmış Kol Duruşu):

Daha Fazla Nefes Almak İçin Hasta Uttanasana Yoga (Kaldırılmış Kol Duruşu)

Bu, sadece kendinizi germeniz gereken en basit yoga asanalarından biridir. Düz durun ve kollarınızı başınızın üzerine uzatın. Bir kemerin parçası yapmak için karından sağa doğru uzanmaya çalışın ve geriye doğru eğin. Bu şekilde tüm gövdenizi karnınızdan kollarınızın ucuna kadar uzatabilirsiniz. Bu aynı zamanda yükseltilmiş kol pozu olarak da bilinir ve bu yoga asana oksijen alımını artırmaya ve kasları germeye yardımcı olur..

32. Hastapadasana (Öne Bükme Duruşu):

Yogada Hastapadasana Adı (İleri Eğilme Duruşu)

Günün her saatinde uygulayabileceğiniz yoga asanalarından biridir. Enerji yükselticide çok etkilidir ve ayrıca daha iyi kan dolaşımını artırır. Vücudun hemen hemen tüm kaslarına kadar uzanır ve kan dolaşımının tazelenmesi nedeniyle vücudunuza anında bir ışıltı getirebilir. Bunda, sadece nefes almanız, kollarınızı başınızın üzerine kaldırırken onu engellemeniz ve ardından ayak bileklerinize dokunmak için öne eğilmeniz ve ayaklarınızın altına ellerinizi koymanız gerekir..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Hamile bayanların bu asana yapmasına izin verilmez.

33. Prasarita Padottanasana (Geniş Bacaklı İleri Viraj):

Etkili Kullanım Alanları ile Prasarita Padottanasana(Geniş Bacaklı Öne Bükme)

Bu, Padottan asana’nın başka bir versiyonudur ve baş ağrılarını ve vücut ağrılarını sayan küçük hastalık özellikleri için çok etkili bir yoga egzersizidir. Düzenli uygulama ile bu asana, yaşadığınız depresyonu bir miktar tedavi edebilir. Bunu, gerçekten basit olduğu için yeni başlayanlar için kolay yoga listesinin bir parçası haline getirebilirsiniz. Önce bacaklarınızı açmalısınız, sonra iki elinizle yere değmek için aşağı doğru bükün..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: İlk kez yapıyorsanız, düşmeleri veya yaralanmaları önlemek için uygun gözetim altında yapın..

34. Vrikshasana Yoga (Ağaç Duruşu):

Vrikshasana Yoga veya Ağaç Duruşu Kullanımı

Bu, kolay yoga pozlarından biridir ve genellikle SuryaNamaskar seansının bir parçası olarak uygulanır. En iyi açık havada, sabahın erken saatlerinde, sadece adına uygun olarak uygulanmalıdır. Bunun nedeni açık hava gibi ağaçlar ve sabahın erken saatlerinde aldıkları güneş ışığı bile. Bu yoga duruşu, odaklanmayı ve konsantrasyonu artırmaya yardımcı olur. Bunun için bir ayağınızın üzerinde durmanız, diğer ayak dizlerinizin arkasında kilitli kalmanız ve elleriniz dua pozisyonunda başınızın üzerine kaldırmanız gerekir..

35. Ardha Chakrasana (Yarım Tekerlek Duruşu):

Yarım Tekerlek Pozu - Ardha Chakrasana Vücudunuzu şekillendirmenize yardımcı olur

Vücudunuzun tüm bölgelerini güçlendirmek için yoga asanalarını tercih ettiğinizi düşünüyorsanız, o zaman bunu günlük olarak uygulayacağınız yoga pozları listenizde bulundurmalısınız. Yoga bir disiplindir ve bu yüzden pratik yaparken düzenli olmanız gerekir. Bunun için bir sırt kemeri öğrenmeniz gerekir, ancak tam bir kemer değil. Yükseltilmiş bir platformun veya alçak bir masanın önünde durun ve ardından aynı yere dokunmak için geriye doğru eğin.

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Boyun, omuz veya omurga yaralanmanız varsa bu Asana’yı denemeyin..

36. Viparita Virabhadrasana (Ters Savaşçı Pozu):

Viparita Virabhadrasana (Veya) Ters Savaşçı Pozu

Bu, kontrol ettiğiniz herhangi bir listede bulunan yoga egzersiz isimlerinden biridir. Artık Virabhadrasana’yı veya basitçe savaşçı pozunu biliyoruz. Bu sadece bunun tersi. Burada vücudumuzun arka tarafına hafif bir bükülme vererek sağa dönüyoruz. Bu, bel ve karın kaslarını güçlendirmede çok faydalıdır ve ayrıca omurga ağrılarını ve bunlar gibi diğer sorunları tedavi eder..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Boyun, omuz veya omurga yaralanmanız varsa bu Asana’yı denemeyin..

37. Chakrasana Yoga (Tam Tekerlek Pozu):

Chakrasana Yoga'nın Sağlık veya Tam Tekerlek Pozu İçin Kullanımları

Daha önce, yeni başlayanlar için kolay yoga asanasının bir parçası olan Yarım tekerlek pozu veya Ardha çakrasana hakkında bir şeyler okuduk. Bunda bir sonraki seviyededir ve daha ileri bir duruştur. Burada yavaşça bir arka kemer oluşturmak için geriye doğru eğilirken ellerinizi kaldırmanız ve kaldırmanız gerekir. Bu, vücudunuzun tüm sırt kaslarını gerdiği için omurga problemlerini iyileştirmede çok faydalıdır. Bu duruş aynı zamanda sindirim sistemindeki dengenin korunmasına da yardımcı olur. Bu, mükemmel sağlık yararları olan yoga asanalarının en avantajlarından biridir..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: İlk kez denemek biraz yardım alırsa veya ciddi yaralanmanıza neden olabilir..

38. Ardha Chandrasana (Yarım Ay Duruşu) alıştırması yapın:

Yarım Ay Pozu - Stres Sorunlarını Kontrol Etmek İçin Ardha Chandrasana Uygulayın

Bu, sırtınızı zindeleştirmeye yardımcı olan bir başka yoga asanasıdır. Bunun nedeni, her insanın sırt ve omurgasının strese en yatkın olmasıdır. Çalışırken uzun saatler oturuyoruz ve ilk etkilenen omurga oluyor. Düzenli olarak bu duruş çalışması ile tüm omurga ve sırt problemlerinizi ve ayrıca siyatik ağrılarınızı iyileştirebilirsiniz..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Vertigo hastasıysanız dikkatli olun veya tamamen kaçının.

39. Adho Mukha Svanasana:

Sindirim Sağlığı için Adho Mukha Svanasana Yoga

Bu yoga asanasını bu etkili yoga pozları listesinden kolayca seçebilirsiniz. Bu aynı zamanda aşağı bakan bir köpek duruşu olarak da bilinir. Sadece kalça kısmı yukarı bakacak şekilde neredeyse tamamen öne eğildiğiniz zamandır. Bu yoga duruşu çok faydalıdır ve kadınlar için yoga pozu olarak kabul edilir. Bunun nedeni, bunun düzenli olarak uygulanmasının menopoz semptomlarını iyileştirebilmesi ve ayrıca adet döngünüzü dengeleyebilmesidir. Genel olarak, bu asana ayrıca sindirim sisteminin işleyişini dengelemeye yardımcı olur, böylece asitliği ve gazı uzak tutar..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Hamilelik sırasında bu asana yapmaktan kaçının veya boyun veya sırt probleminiz var.

40. Vyaghrasana (Kaplan Duruşu):

Ağrı Giderici Yogada Vyaghrasana (Kaplan Duruşu)

Bu yoga asana, statik kaplan pozu olarak da bilinir ve sırt ağrısı sorunlarını tedavi eden bir diğeridir. Bu özellikle bel bölgesine odaklanır ve oradaki kasları ve dokuları gererek o bölgedeki ağrıyı hafifletir. Burada önce dört ayaklı bir hayvanın ya da sürünmek istediğiniz gibi pozisyon almanız gerekecek. Şimdi öne doğru gerin ve alternatif kolu ve bacağı kaldırın ve düz bir şekilde gerin.

41. Yoga Bakasana (Karga Duruşu):

Yoga Bakasana ve Faydaları (Karga Duruşu)

Bu, genellikle yoga pratiğinin ileri aşamasının bir parçası olan yoga asana isimlerinden biridir. Bunun kesinlikle çok fazla özveri, esneklik ve güce ihtiyacı var. Tüm vücudunuzu avuçlarınız üzerinde dengelemeniz ve kendinizi kaldırmanız ve bacaklarınızı tekrar bükmeniz ve bir turna gövdesi gibi bir oluşum elde etmeniz gerekiyor. Bu yoga pozu, kollarınızı sıkılaştırmanın yanı sıra karın bölgesindeki yağları almada çok yardımcı olur..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Bu asana tamamen kollarınızın ağırlık merkezini dengelemekle ilgilidir ve bu nedenle herhangi bir acele ciddi şekilde zarar verebilir..

42. Makarasana (Timsah Duruşu):

Yoganın Makarasana'sı (Veya) Timsah Duruşu

Bu, yeni başlayanlar için yoga asanaları serisindeki en popüler egzersizlerden biridir. Çünkü bu gerçekten zor değil ve sadece herkesin kolaylıkla yapabileceği rahatlatıcı bir duruş. Tek şey, yoga asanaları söz konusu olduğunda en önemli şey olan nefes alma sürecini bilmeniz gerektiğidir. Bu asana özellikle kasları gevşetmede ve bel ağrıları ve siyatik kaynaklı ağrılar gibi ağrıları gidermede yardımcı olur..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Boyun yaralanmanız varsa boynunuza baskı yapmaktan kaçının..

43. Salabhasana (Locust Pose):

Salabhasana (çekirge Duruşu) Yeni Başlayanlar İçin Yoga Duruşu

Bu, çok avantajlı yoga asanalarından biridir, çünkü bu, ağrıların giderilmesinde yardımcı olduğu kadar kilo kaybı söz konusu olduğunda çok iyi sonuç verir. Burada önünüzde yatarken iki elinizi de düz tutmanız gerekir. Şimdi bacakları düz ve birlikte yukarı kaldırın ve iyi nefes alın. Ellerinize baskı yapmadığınızdan emin olun. Bu, yağ oluşumunun önlenmesi nedeniyle metabolizmayı hızlandırır ve hazımsızlığa da yardımcı olur..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Boyun yaralanmanız varsa boynunuza baskı yapmaktan kaçının..

44. Bhekasana (Kurbağa Duruşu):

Tipik Yoga Pozu Bhekasana Veya Kurbağa Duruşu

Bu, çok zor olmayan bir vücut tonlama yoga pozudur. Kalçalarınızı ve kalçalarınızı sıkılaştırmanız gerektiğini düşünüyorsanız, denemeniz gereken bu yoga asana. Bunun için yüzüstü yatmanız ve şimdi kendinizi göğüslerinize kadar kaldırmanız ve tekrar arkadan iki bacağınızı dizlerinizden geriye doğru bükmeniz gerekir ki onları tutabilesiniz. Bu size güzel bir esneme sağlar ve böylece parçaları tonlar.

45. Gomukhasana Yoga (İnek Başı Duruşu):

İnek Başı Duruşu - Cinsel Sorunlar İçin Gomukhasana Yoga Pratiği

Bu, belirli nedenlerle yapılan ileri düzey yogadır. Bu hem erkekler hem de kadınlar tarafından yapılabilir. Bu, özellikle erkekler için yararlıdır çünkü daha iyi evlilik ilişkileriyle sonuçlanan cinsel sorunları kolaylaştırır. Gomukhasana uygulaması ayrıca fıtık tedavisine de yardımcı olur..

46. ​​Virasana Yoga Duruşu (Kahraman Duruşu)

Yogada Kahraman Duruşu - Virasana Yoga Duruşu ve Faydaları

Bu, yine yoga asanalarının ileri bir aşamasındadır ve eklem ağrıları ve sorunları için faydalıdır. Bu duruş yogasının pratiği sonunda sizi daha esnek hale getirir ve vücudunuzun tüm kısımlarını rahatlatır. Virasana uygulaması ayrıca vücuttaki metabolizmayı arttırır ve eklemlere bile kan dolaşımını artırır. Bu asana, doğru kan dolaşımının bir sonucu olarak yüzünüzdeki anlık parıltıyı gösterebilir..

47. Supta Virasana Yoga (Yatan Kahraman Pozu):

Karın Sağlığı için Supta Virasana Yoga (Yatan Kahraman Pozu)

Ayrıca, kahramanın yaslanma pozu olarak da bilinen bu, uygulaması çok zor bir duruş değil. Bunda, sadece Vajrasana’yı yapmanız ve bacaklarınız sabit pozisyonda olacak şekilde uzanmanız gerekiyor. Bu tür yoga asanaları, sindirim sistemi ve düzgün çalışması için çok faydalıdır. Ayrıca, bu yoga pozu vücutta özellikle karın bölgesinde aşırı yağ birikmesini önler..

Bu Asana’yı yapmadan önce bilmeniz gerekenler: Herhangi bir boyun yaralanmanız varsa, bu asana yapmaktan kaçının..

48. Kumbhakasana (Tahta Duruşu):

Etkili Yoga Kumbhakasana (Tahta Duruşu)

Bu duruş aynı zamanda plank pozu olarak da bilinir ve gerçekten çok kolay olduğu için herkes tarafından uygulanabilir. Bunu en az on kez yaparak başladığınızdan emin olun ve ardından kademeli olarak 15’e ve ardından 20’ye yükseltin. Bu basit görünüyor, ancak bir dizi vücut parçasını tonlamada çok etkilidir. Buna kalçalar, bel, karın, kollar ve omuzlar dahildir. Tonda abs geliştirmek istiyorsanız bu yoga pozunu her gün uygulayın..

49. Vasisthasana (Yan Plank Duruşu):

Yogada Vasisthasana Nasıl Yapılır - (Yan Plank Pose)

Daha çok yan plank yoga pozu olarak bilinen ve bir öncekinin bir versiyonu olan burada, vücudunuzu dirseğe kadar düz duran bir el üzerinde dinlenerek kaldırmanız gerekecek. Kaldırın ve başka bir elinizi akıllı bir duruşla belinize koyun. Bu, belinizin kötü görünmesine ve inatçı olmasına neden olan ekstra yağlı kolların sıkılaşmasına yardımcı olur..

50. Utthan Pristhasana (Kertenkele Duruşu):

Utthan Pristhasana ve Faydaları (Kertenkele Duruşu)

Ayrıca kertenkele pozu olarak da bilinen bu poz, stres, yorgunluk ve gerginliğin atılmasına çok yardımcı olur. Bu poz kesinlikle karmaşık görünüyor ama öyle değil. Zor bir günün ardından vücudunuzu rahatlatmak için bunu yapabilirsiniz. Anında etkili ve vücut için çok ama çok sakinleştiricidir..

Her şeyden önce farklı yoga asanalarını kullanarak vücudunuzu güçlü ve sağlıklı hale getirebilir ve aynı zamanda zihinsel huzura da kavuşabilirsiniz. Yoga, zaten bildiğimiz gibi zihin ve beden için bir terapidir ve birkaç yoga pozu vardır. Günlük, uygun şekilde pratik yapmak giderek daha avantajlı hale gelir..

Bu Asanaları Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Neden Yoga? Yoga yapmak sağlığınız için çok iyidir. Ancak, bunu doğru yapmanız çok önemlidir. Evde yoga yapmadan önce, yoga asanalarının nasıl yapılacağına dair uygun tekniği öğrenmesi her zaman tavsiye edilir. Asanalar yanlış yapılırsa, sağlığı olumsuz yönde etkileme olasılığı çok yüksektir..

Yoga Pozlarının Önlemleri ve Kontrendikasyonları

Yoga asanaları yaparken alınması gereken çeşitli önlemler ve dikkat edilmesi ve bir uyarı işareti olarak dikkate alınması gereken kontrendikasyonlar şunlardır:

 • Tam bir huzur içinde yoga yapın. Bu, yogaya başlamadan önce hayati gereksinimlerden biridir..
 • Giydiğiniz kıyafet seçimi, asanalarınızı büyük ölçüde etkileyecektir. Yoga yaparken rahat kıyafetler giymeyi seçin. Yapmak istediğiniz yoga pozu türleri, giymeniz gereken kıyafetleri belirleyecektir..
 • Çıplak arazide asla yoga yapmayın. Yoga matı kullanın.
 • Kendinizi uygun şekilde nemlendirin.
 • Yoga yapmadan önce yemek yemekten kaçının veya yemek zamanı ile yoga zamanı arasında yeterli zaman farkını koruyun..
 • Bazı karın sorunlarınız varsa, karın kaslarını bükmeyi, döndürmeyi veya zorlamayı gerektiren herhangi bir duruş içeren asanalar, o zaman bu tür asanaları yapmaktan kaçının..
 • Asit reflü durumunda başın mideden daha aşağıda olmasını gerektiren asanalardan kısacası herhangi bir inversiyon asanasından kesinlikle kaçınılmalıdır..
 • Sırt ağrısı için hastalar, durumu ağırlaştırabileceği için yapabileceğiniz ve kaçınmanız gereken egzersizler için doktorunuza başvurmanızı rica ederiz..

Yoga Yan Etkileri:

Yoga esnekliğinizi ve zihinsel yeteneğinizi geliştirir. Ancak belirli koşullar için belirli yan etkiler vardır. Yoganın olası yan etkilerine bir göz atalım:

 • Glokom komplikasyonları – glokomda göz kürelerinin arkasında ekstra basınç vardır ve sonunda görme kaybına yol açabilir. Amuda kalkma, amuda kalkma, omuzda durma gibi gözler üzerindeki baskıyı artıran bazı yoga asanaları durumu karmaşıklaştırabilir..
 • Tansiyon hastaları için, güçlü nefes alma ve ters çevirme içeren çeşitli yoga pozları durumu daha da kötüleştirebilir..
 • Gelişmiş yoga asanaları uygun rehberlik altında uygulanmalıdır, aksi takdirde ciddi bir sırt yaralanmasına neden olabilir..
 • Kas çekmesi veya kas gerginliği, yanlış duruşlardan kaynaklanan yoganın yaygın bir yan etkisidir..

Yoga harika bir şey ve mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmek için yaşam tarzınızın bir parçası olmalı. Ancak evde rehberlik olmadan yoga asanalarını uygulamadan önce nasıl yapacağınızı doğru bir şekilde öğrenmeniz çok önemlidir. Yoga tamamen duruşlarla ilgilidir ve asanaların olması gerektiği gibi sizin için doğru şekilde çalışması için mükemmel bir duruş çok önemlidir. En iyi sonuçlar için egzersizinizi 5 dakikalık yoga meditasyonuyla sonlandırın ve enerji seviyenizin yükseldiğini görün..

Yoga Uzmanları ve İncelemeleri:

1. Ana Forrest

Ana Forrest

Gözden geçirmek: Ana Forrest, 1982 yılında Nefes, Güç, Dürüstlük ve Ruh ilkelerinin rehberliğinde Forrest Yoga’nın yaratıcısıdır. Ashtanga Vinyasa’nın unsurları tarafından yönlendirilen Forrest Yoga’sı, temel gücü, yoğunluğu ve uzun pozisyon tutuşu ile bilinir. Ana Forrest, 18 yaşında sertifikalı bir yoga eğitmeni oldu ve şifaları ve Yogadaki çalışmaları ile uluslararası üne sahip..

2. Briohny Smith

Briohny Smith

Gözden geçirmek: Briohny Smith, Los Angeles merkezli bir Yoga Eğitmenidir ve dünya çapında Inversion tanrıçası olarak tanınmaktadır. Yoga’yı ilk olarak 1999’da öğrendi ve şimdi kendisi bir eğitmen ve Los Angeles’ta Fit Flow Yoga markası altında yoga öğretiyor. Derslere devam etmek ve inzivaya çekilmek için dünya çapında seyahat ediyor.

3. Janet Taş

Janet Taş

Gözden geçirmek: Yogini Janet Stone, yoga eğitimi yolculuğuna 1996 yılında Hindistan’da başladı. Vinyasa Yoga’yı öğrendi ve öğretileri kuvvetli ve ilahi, nefes, farkındalık, hareket ve mizah ile Vinyasa’nın harika bir karışımı. Janet, Elephant Journal, Yoga Journal ve Yoga Flow Magazine gibi çeşitli yayınlarda yer aldı. Şu anda 200 saatlik Vinyasa Öğretmen Eğitimi programını yönetiyor ve ABD, Hindistan ve Meksika’da çeşitli atölye çalışmaları ve inzivalar yürütüyor..

4. Kino MacGregor

Kino MacGregor

Gözden geçirmek: Kino MacGregor Ashtanga’yı ilk olarak 19 yaşında öğrenmeye başladı ve üç yıllık uygulamadan sonra hayatının yedi yılını Ashtanga’nın çeşitli öğrenimlerini keşfetmekle geçirdi. 29 yaşında, yaratıcısı Shri K. PattabhiJois’den Ashtanga Yoga öğretmek için sertifika aldı. Youtube takipçi sayısı 5 milyona yakın ve hatta 2 Ashtanga Kitabı yazdı ve 6 Ashtanga yoga DVD’si üretti. Eğitim programlarını tüm Asya’da yürütüyor.

5. Sadie Nardini

Sadie Nardini

Gözden geçirmek: Sadie bir Rockstar Yoga öğretmeni ve büyük bir hayranı var. O harika bir eğitmen ve yoga yaparken içgörülerini takipçileriyle paylaşmaktan asla geri kalmıyor. Core Strength Vinyasa Yoga’nın kurucusudur ve yaşamının 19 yılını beslenme, Felsefe, yoga disiplini ve anatomi eğitimi alarak geçirmiştir. Çeşitli yoga kitaplarının yazarıdır ve Uluslararası yoga ve sağlıklı yaşam yayınları için yazılar yazmaktadır..