Yoga çok eskidir, ancak her bireyin vücudunu arzu edilir kılmak için farklı teknikleri benimsediği zindelik çağı tarafından yeni bir çılgınlık yaratılmıştır. Trendler ve stiller için bu bitmeyen mücadelede, yaygın sağlık sorunları da her bireye zarar verdi ve bu nedenle yoga, son birkaç yıldır bir ev ismi haline geldi. Genellikle yavaş ve toplu bir şekilde, odanızın sınırları içinde rahatınıza, zamanınıza ve kabiliyetinize uygun Yoga yapılabilir. Bu yazıda, yaygın olarak Jathara Parivartanasana olarak bilinen Yoga dallarından sadece birinden bahsedeceğiz. Adı size bunun şiddetli bir poz olduğu izlenimini verse de, kesinlikle öyle değil..

Yogaya yeni başlayanlara tanıtılan ilk Asana, popüler olarak Karın Büküm Duruşu olarak bilinen Jathara Parivartanasana’dır. Bu asana özellikle kalçaları, üst baldırları ve karın ve yanlarını güçlendirmeyi hedefler. Bu asanayı düzenli olarak uygulayarak, omurga sonunda esnek hale gelecektir. Jathara Parivartanasana kelimesi, Jathara’nın “karın”, Parivarta’nın “dolaşan veya ilmekli” ve Asana’nın “duruş” anlamına geldiği Sanskritçe’den alınmıştır. Bir yoga pozunun vücudunuza minimum riskle maksimum fayda sağlayabileceği zaman en etkili olduğu söylenir ve Jathara Parivartanasana tam da bunu yapar..

Jathara Parivartanasana (Döner Karın Duruşu):

Jathara parivartanasana

Her şeyden önce, bu pozu etkili bir şekilde yapabilmek için sağlam bir çekirdeğe sahip olmanız ve hareket konusunda çok hassas olmanız gerekir. Bu özel poz, ya sertifikalı bir yoga öğretmeninin varlığında ya da bazı güvenilir yardımlarla uygulanmalıdır, çünkü duruş bacakların kaldırılmasını gerektirir ve bu, düzgün yapılmadığı takdirde boyun, omurga, bel veya kalçalarda dengesizliğe neden olabilir. Sabit bir hamstring çekme, bir burkulma durumu ile sonuçlanma şansınız vardır. Bu nedenle, bu yoga duruşunu uygularken son derece dikkatli olmalıyız. Genelde Jathara Parivrtiti’nin yaygın olarak uygulanan iki versiyonu vardır ve her ikisinde de dizleri bükük ve bir arada tutmaya çalışırız ya da bir dizini bükük diğerini düz tutmaya çalışırız. Pozun bu versiyonunda, Jathara Parivartanasana, omurgayı döndürmek ve alt sırt kaslarını germek için mükemmel çalışıyor. Kollarınızın hareketini değiştirerek sırtın üst kısmını, omuzları ve boynu hedefleyebilirsiniz. Aynı şekilde, bacak pozisyonunu ve hareketini değiştirirseniz abdüktörler, rotatörler, kalça fleksörleri ve hamstringler ile çalışabilirsiniz..

Daha fazla gör: Hanuman Yoga Duruşu

Nasıl yapılır:

 • Bir yoga matına uzanın. Vücudunuzla T harfini oluştururken yüz yukarı uzanırken sırtınızın yere değdiğinden emin olun..
 • Omurganızı bacaklarınız gibi düz tutun, eller her iki tarafta da dışarı doğru uzatılmalıdır. Bu, yoganın başlangıç ​​duruşunu işaretler..
 • Şimdi bir dizinizi bükün ve kendinizi sola döndürürken kalçanızı yukarı kaldırmayı deneyin. Sol tarafa doğru kayıyorsanız, sağ bacak bükülmeli ve tam tersi olmalıdır..
 • Şimdi üst bedeninizi düz tutarken, bacağınızı göğsünüze daha yakın olacak şekilde sola doğru bükerken bükün..
 • Yeni başlayanlar için işleri daha rahat tutmak için, her iki bacağınızla başlamanızı tercih ediyoruz, ancak pratikle her seferinde bir taneye geçin..
 • Bu, temel olarak, ön tarafı dik tutarken alt bedeninizi yanlara döndürmenizi ister..
 • Jathara Parivartanasana’nın birçok varyasyonundan biri de boynunuzu yana çevirmeyi içerir, ancak üst vücut, göğüsten mideye dik durmalıdır..
 • Bu yoga duruşunun bir başka varyasyonu, yeni başlayanlar için artık uzuvlarını bükmek zorunda kalmadıkları yumuşak olabilir. Tek yapmanız gereken, bacaklarınız düz ve bükülme belirgin olacak şekilde onları yana doğru uzatmak..
 • Bunu yaparken, her adımda derin nefes almayı unutmayın. İlk bacağın ardından başlangıç ​​pozisyonuna dönün ve bir saniye nefesinizi tutarak bir sonrakine geçin..

Jathara Parivartanasana’nın Faydaları:

 • Bu yogadan elde ettiğiniz ilk ve en önemli yardım, alt sırttaki herhangi bir ağrıdan kurtulmaktır. Tipik olarak, alt bedeninizi bükerken, kaslarınızı herhangi bir sertlikten kurtarırken, bükülme kendisi için konuşur. Tüm o inatçı alt vücut ağrıları artık sana veda öpücüğü verebilir.
 • Bel ağrısından bahsetmişken, yoga duruşundan elde edilen bu tür bir başka yardım, ilik veya omurga ağrısından kurtulmadır. Uzatılmış çalışma saatleri omurganıza ve boynunuza zarar verdi ve şimdi bu duruşla, kendinizi daha esnek hale getiren sertlikten kurtulabilirsiniz..
 • Siz kıvrılıp dönerken, vücudunuzdaki maddeler de çalkalanır ve bükülür ve organlarınızın mükemmel şekilde işlev gördüğünden emin olur. Bu nedenle hazımsızlık veya mide ile ilgili diğer herhangi bir sorun uzak tutulabilir. Bu yoga midenizi güçlendirmenize yardımcı olur.
 • Bu yoga pozu, metabolizmanızı artırmak için çalışırken vücut toksinlerini serbest bıraktığı söylenen vücut detoksifikasyon yetenekleri ile yaygın olarak bilinir..
 • Bir önceki noktaya değinecek olursak, içimizdeki toksinler ve kirlilikler olmadan zaten çok daha barışçıl bir yola doğru yürüyoruz. Yoga iyi bir stres atma yöntemidir ve her zaman zihninize ve bedeninize uyum getirmeye çalışır..

Önlemler ve Kontrendikasyonlar:

Jathara Parivartanasana’nın güvenli ve etkili bir şekilde uygulanması, bu yaygın hatalardan kaçınılarak sağlanabilir..

 • Dizlerinizin pelvis bölgenizin altına kaymasına izin vermeyin. Bu, belin üzerine gereksiz baskı uygulayabilir ve bel omurlarını zorlanmaya karşı savunmasız bırakır..
 • Sol kolunuzun ve kürek kemiğinizin yerden kalkmasına izin vermeyin, böylece omzunuz, boynunuz ve omurganız baskı altında kalmaz..

Belirgin kontrendikasyonlar, herhangi bir omurilik yaralanması olanlar, adet gören kadınlar ve bu yoga duruşu karın kuvveti ve karın kaslarının sıkılaştırılmasını gerektirdiğinden hamile olan bayanlardır. Dizlerinde, kalçalarında veya sırtında yakın zamanda veya kronik bir yaralanmadan muzdarip olanlar, dizlerini yerde tutarak Jathara Parivartanasana’yı uygulayabilirler. Bu kişilerin bacaklarının alt kısmını dinlendirebilmeleri için destek kullanımı önerilir; çünkü bu daha onarıcı.

Televizyon ve bilgisayar karşısında uzun süren yorucu seanslara takıntılı insanlarla dolu bu nesilde, bu egzersiz bize bir rahatlama ve bir nimet olarak geliyor. Bu Yoga duruşu şiddetle tavsiye edilir ve gerçekten faydalıdır. Umarım bu yoga duruşunu uygular ve mutlu, sağlıklı ve stressiz bir yaşam için alkışlarsınız..