Adından, Maha Yoga’nın gerçekten büyük bir şeyle ilgili olduğu anlaşılabilir, ancak Maha Yoga nedir? Mahayoga, gelişim aşamasına vurgu yapan üç içsel tantradan ilkidir. Diğer 2 tanesi ise tamamlama ve sentez aşamasını vurgulayan Anuyoga ve Atiyoga’dır. Maha Yoga ayrıca iki aşamaya ayrılabilir – Sadhana ve Tantra. Bu yazımızda Maha Yoga’nın ne olduğu, nereden geldiği, Mahayoga uygulamasının etkilerinin neler olduğu ve aynısını uygulamanın ön koşullarının neler olduğu hakkında detaylı bir açıklama yapacağız..

Maha Yoga İç Huzura ve Kendini Gerçekleştirmeye Giden Bir Yol

Maha Yoga Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır??

Şimdi, maha yoga nedir? Maha Yoga, Tibet Budizminden köken alır ve Yogik pratiğin dokuz katlı bölümlerinden biridir. Sanskritçe “Büyük” anlamına gelen “Maha” kelimesinden türetilmiştir. Mahayoga, İç Tantraların üç bölümünden biridir ve içsel sıkıntıları, depresyonu, ıstırabı, acıyı ve ıstırabı hafifletmekle ilişkilidir. Yoga Maha, Yoga’nın üstün formları olarak kabul edilir ve bu nedenle adı.

İçindekiler:

 1. Maha Yoga’nın İlkeleri
 2. Maha Yoganın Bileşenleri
 3. Maha Yoga Nasıl Yapılır?
 4. Maha Yoga’nın Faydaları
 5. Maha Yoga’nın Önlemleri

Maha Yoga’nın İlkeleri:

Maha Yoga’yı denemeden önce kişinin bazı ilkelerin farkında olması gerekir:

 • Siddha Maha yogaya başlamanın en önemli yönü, uyuyan Kundalini enerjisinin bir Siddha Yogi olan bir Guru tarafından uyandırılmasıdır..
 • Guru’dan gelen enerji öğrenciye iletilecektir; Shaktipat adı verilen bir aşama.
 • Adayın Guru’ya tam bir inancı olması önemlidir..
 • Adayın Shaktipat aşamasını elde etmek için Guru’nun yanında fiziksel olarak bulunmasına gerek yoktur..
 • Yoga, kastları, inançları, dinleri, yaşları ve cinsiyetleri ne olursa olsun herkese açıktır..
 • Aday, Yoga yapmak için en az bir saat ayırdığından emin olmalıdır..

Maha Yoganın Bileşenleri Nelerdir??

Mahayogasiddha yoga, asanalar, pranayamalar ve mudralar dahil olmak üzere bir dizi uygulamadan oluşur. Onlar hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için okumaya devam edin:

1. Maha Yoga Duruşları:

Maha Yoga Duruşları

Maha Yoga duruşları, vücudunuzu sakinleşip rahatlayacağını hissedeceğiniz şekilde eğitir. Sizi tüm gerilimlerden kurtaracak ve varsa tüm negatif enerjileri serbest bırakacaktır. Metabolizmanızı geliştirecek ve vücudunuza güç katacak çok sakin, dingin ve dengeli bir ruh hali yaşayacaksınız..

2. Pranayama:

Maha Yoga Pranayama

Pranayamlar Prana kelimesinden gelir. Prana, her şeyin en önemli şeyi olarak kabul edilir. Bu maha yoga pranayama, vücudunuzdaki tüm toksinleri uzaklaştıracak ve bu da sinir ve salgı sisteminin uygun şekilde gelişmesine yol açacaktır. Gerginlik ve acıdan geçen insanlar bunu yaparak çok rahatlayacaklardır..

3. Adanmışlık:

Özveri

Maha Yoga kendini adama tekniklerini gerektirir. Bu barış, uyum, kardeşlik ve sevgi duygusunu getirecektir. İnsanın bu dünyada karşılaştığı tüm sıkıntılar sevgi eksikliğinden kaynaklanır ve Yoga bu tür sorunlarla etkin bir şekilde savaşır..

4. Meditasyon:

Maha yoga için meditasyon

Meditasyon, hepimizin sahip olduğu doğal bir zihin halidir. Meditasyon yapmak için gidip bir tür özel bilgi veya anlayışa sahip olmanıza gerek yok. Bu, tüm korku ve endişeleri zihinden uzaklaştırır ve insanları tüm fiziksel, zihinsel ve sosyal durumlarında yönlendirir..

Maha Yoga Nasıl Yapılır??

Bedeninizi, zihninizi ve ruhunuzu Maha Yoga’ya hazırlamak için aşağıdaki adımlara göz atın:

1. Kendinizi Hazırlayın:

Kendinizi maha yogaya hazırlayın

Yoga yapmak için kendinizi hazırlamanız çok önemlidir. Yapmanız gereken ilk şey rahat ve dinlendirici bir yer bulmak; gürültü ve kaostan uzak bir yer. Ardından pratik yapabilmeniz için uygun bir yoga matı seçin. Bu, yoga seanslarınız için çok önemlidir..

2. Bir Zaman Çerçevesi Seçin:

Bir Zaman Çerçevesi seçin styleatlife

Hayatta herhangi bir şeyi uygulamak için uygun bir zaman çerçevesine sahip olmalısınız. Yeni başlayan biriyseniz, on beş ila otuz dakika sizin için ideal olmalıdır. Eğer rahatsan daha uzun sürebilirsin. Zaman çok önemli olduğu için onu verimli kullanmalısınız. Ancak, yoğun ve yoğun programlar nedeniyle her zaman mümkün değildir..

3. Maha Yoga Kuralları:

Maha Yoga için Kurallar

Maha Yoga’nın kuralları çok katıdır. Seans boyunca gözlerinizi kapalı tutmanız ve derin nefes almanız gerekir. Ellerinizi dizlerinizin üzerine koyun, bu konsantrasyon seviyenizi artıracaktır. Etrafınızdaki enerjiyi hissetmeye çalışın ve vücudunuza girmesine ve sizi baştan ayağa gençleştirmesine izin verin. Rahatlayın ve pozlarla başlayın.

4. Konsantre:

Yoğunlaşmak

Yeni başlayanlar için konsantre olmak her zaman mümkün değildir. Zihninizin farklı yönlere kayması doğaldır, ancak onları bastırmayın. Bunun yerine, konsantrasyonunuzu vücudunuzun diğer bölümlerine kaydırmaya çalışmalısınız. Bedeninizden ve zihninizden geçen enerjiye odaklanın.

Maha Yoga’nın Faydaları:

Maha Yoga'nın Faydaları

Maha Yoga, çeşitli faydalarıyla bilinir..

 • Maha Yoga yapmaya başladığınızda kendinizi daha iyi kontrol edebileceksiniz..
 • Konsantrasyon seviyenizi ve dayanıklılık kapasitenizi artırır.
 • Yoga, iyi uykuyu ve kaliteli düşünceleri teşvik eder.
 • Vücudunuzun ve zihninizin tam kontrolünü elinize almanıza yardımcı olur.
 • Zihninizde, bedeninizde ve ruhunuzda genel bir gelişme sağlar..

Önlemler ve Kontrendikasyonlar:

MahaYoga yapmadan önce aşağıdaki kurallara uymak önemlidir:

 • Yogaya başlamadan önce ruhsal hedeflerinize ulaşmak için yoğun bir arzunuz olmalıdır..
 • Maha Yoga’yı uygularken katı diyet kurallarına uyulmalıdır..
 • Tütün, alkol, et, soğan ve sarımsak gibi zihin değiştiren maddelerden tamamen kaçınılmalıdır..
 • Meditasyon uygulaması için kişi tarafından her gün bir saat ayrılmalıdır..

Maha Yoga herhangi bir dinle ilişkili değildir. Kendinizi yeniden keşfetmenize yardımcı olabilecek eksiksiz bir ruhsal deneyimdir. Maha Yoga’yı her gün uygulamak, geçmiş ve şimdiki yaşamlardan gelen bağların veya takıntıların üstesinden gelmenizi sağlar. Günler ilerledikçe acıyı, ıstırabı ve ıstırabı önlemek için bu katmanları hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Hayatınızdaki takıntıları ve nefretleri bir kez aştığınızda, Gurutattwa durumuna ulaşacaksınız. Bu makalenin Yoga’nın karmaşıklığını anlamanıza yardımcı olduğunu ve gelecekte bu konuya başlamanız için size ilham verdiğini umuyoruz..

Böylece Maha Yoga’nın amacı, beden ve zihnin varlığına ilişkin farkındalığın çok ötesinde olan ruhsal varlığımızın farkına varmamızı sağlamaktır. Kundalini Shakti veya başka bir deyişle Chaitanya Shakti her birimizde mevcuttur, ancak uykuda veya uykudadır. Yoga yaparak kişi Kundalini Shakti’yi uyandırabilir. Ancak, Maha Yoga’yı uygulamadan önce çok fazla arınma gerekir..

Sıkça Sorulan Sorular & Yanıtlar:

S1. Maha Yoga herhangi bir dine bağlı mı??

Cevap: Maha Yoga, Tibet Budizminin bir parçası olmasına rağmen, herhangi bir dinle bağlantısı yoktur. Tamamen ruhun yükselmesini amaçlayan manevi bir uygulamadır..

S2. Maha Yoga ve Ramana Maharshi arasındaki bağlantı nedir??

Cevap: Ramana Maharshi, kendi kendini sorgulama kavramıyla ünlüdür. Maha Yoga’yı yayan odur – İçsel benliğimizi sorgulamamıza ve anlamamıza yardımcı olan basit bir araç. Maha Yogaramana maharishi ayrıca Bhagwan Sri Ramana Maharshi’nin öğretilerinin ışığında bir kitap veya Upanishad Lore’dur..

S3. Maha Yoga’nın benim için doğru olup olmadığını nasıl anlarım?

Cevap: Mevcut yoga ve meditasyonlara farklı meditasyonlar ve çeşitli yaklaşımlar vardır. Bunlardan herhangi birini veya hepsini deneyebilirsiniz. Maha Yoga’yı da deneyebilirsiniz. Memnun kaldığınız ya da benim için doğru olduğunu sezdiğiniz yol sizin için doğru yoldur ama unutmayın ki tüm yaklaşımların ortak bir amacı vardır, o da sizi içsel benliğinizin farkına varmak ve temasa geçmektir. titiz uzun vadeli uygulama ile elde edilen Prana Shakti ile.