Yoga, atalarımızdan başlayarak onlardan önceki dünyaya kadar yıllardır konuşuluyor. Yoga esas olarak azizleri takip eden ritüel din ile başladı ve şimdiye kadar başka hiçbir egzersiz rutininin yüceltilmediği bir şöhret elde etmek için her türlü kısıtlamayı aştı. Son zamanlardaki fitness endişeleri dalgası dünyayı gasp etti ve şimdi kalan ideolojiler kendilerini sadece fiziksel olarak formda olmakla sınırlandırıyor..

Bununla birlikte, yoga bize sadece fiziksel uygunluktan daha fazlasını sağlayabilir. Yoga ile artık depresyon ve sakinlikten zihinsel rahatlama elde edilebilir. Yoganın egzersiz rutinlerinden çok daha fazla tercih edilmesinin ana nedenlerinden biri de budur. Bu makale, Makarasana adı verilen böyle bir yoganın faydaları ve adımları hakkındadır..

Makarasana (timsah duruşu) Nasıl Yapılır ve Faydaları

Makarasana (timsah duruşu):

Kontrollü nefes alma ve yavaş el hareketleri ve hareketleri yoluyla, yoga, hafif esnemeler ve bükülmeler içeren belirli ulaşılamaz duruşlara ve pozlara dayanır ve sadece bu prosedürün tamamıyla yoga şartlarını yerine getirir. Ancak, Makarasana en zor duruşlardan biri olarak kabul edilmez..

Aslında, bu en kolay bulunabilen pozlardan biridir ve aynı zamanda yaygın olarak timsah pozu olarak da bilinir. Makarasana, tembel bir timsahı taklit eden duruşun son biçiminden türetilmiştir. Şimdi bu yoganın iki versiyonu var, yeni başlayanlar ve profesyonel olanı. Bir yoga matı hazırlayın ve egzersize başlayalım.

Yeni Başlayanlar İçin İpuçları – Makarasana (timsah duruşu):

Makarasana (Timsah Duruşu) özellikle yeni başlayanlar için oldukça zorlayıcı bir duruştur. Kalçaların, belin ve hamstringlerin bu asanalarda gereken tam hareket aralığına izin verecek kadar açılması biraz zaman alabilir. Bu asanaları yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, belirli bir sabır seviyesi geliştirmektir, çünkü bu egzersizlerin uygulanması sırasında gösterilen herhangi bir saldırganlık sadece geri tepecek ve yaralanmalara neden olacaktır..

Nasıl yapılır?

  • Alnınızı yere değdirirken önce yüzünüz olacak şekilde matınızın üzerine yatın. Omurga, alt uzuvların düzleştiğinden ve uzandığından emin olarak gerilmelidir..
  • Şimdi ayak bilekleriniz tavana bakacak şekilde ayak parmaklarınızın yere değdiğinden emin olun. Bu noktada, her iki kolunuz iki yanda olmalı ve avuç içi yukarı, yanınızda durmalıdır..
  • Bu pozu derin bir nefesle takip edin ve bunu yaparken başınızı omuzlarınızdan kaldırın ve şimdi çok geriye giden kollara odaklanın. Bacaklarınızı yavaşça kaldırırken bir tekneyi taklit etmeye çalışın, böylece başınızın biraz geriye eğilmesine izin verin..
  • Bırakmadan ve orijinal duruşunuzu korumadan önce nefesi birkaç saniye tutun..

Timsah Yoga Pozunun Faydaları:

Maha Mudra yoga pozunun faydaları, vücuda esneklik sağladığı ve zihni rahatlattığı için sayısızdır. Makarasana’nın bir sonraki pozu, uzun bir yoğun çalışma ve çalışma gününden sonra, kendinizi serinletmek için bu egzersizi tercih etmek isteyebileceğiniz vücudun sakinliğine dayanır. Uzanıp bacaklarınızı dümdüz uzatırken, kas sertliğinin neden olduğu o tatmin edici ağrı hissi serbest kalır. Derin nefes almanın vücudunuzu toksinlerden arındırdığına inanılır, bu yüzden bunu yaptıktan sonra daha iyi hissetmeye başlarsınız..

Yukarıda detaylandırılan önceki duruş, vücut sertliğine odaklanır ve bir kez daha tekne oluşumunu yaratır veya taklit ederek, vücudunuzun sıkı düğümlerini ve gerginlik noktalarını serbest bırakırsınız. Bu nedenle başlangıçtaki kaslar biraz ağrıya neden olabilir ve bu daha sonra vücut esnekliğine geri döner..

Hafif bir göçük ve dolayısıyla sırtınızın küçük kısmında bir gerilim kuvveti oluşturarak onları yukarı kaldırırken alt sırt kaslarını sabit ve sağlam tutmanın mükemmel bir yoludur..

Önlemler ve Kontrendikasyonlar:

Bu yoga pozunu uygulamadan önce kişilerin izlemesi gereken özel önleyici tedbirler vardır. Dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri, asana çalışırken vücudunuzun rahat olduğundan emin olmaktır. Şiddetli bir sırt yaralanmanız varsa, Makarasana’dan kaçınmak en iyisidir. Boyun yaralanmaları olanlar için, boyun için herhangi bir baskı veya destekten kaçının ve nötr durmasına izin verin. Aksi takdirde, asana sırasında destek olarak boynunuza katlanmış bir battaniye yerleştirin. Önemli kontrendikasyonlar arasında Hamile kadınlar ve Astım ve İshal olan kişilerin, uzmanların sıkı gözetimi altında olmadıkça bu yoga duruşlarını uygulamaktan kaçınmaları tavsiye edilir. Diz yaralanmaları ve kırık kemikleri olan kişilerin de bu duruşları uygulamaları tavsiye edilmez..

Makarsana (Timsah Duruşu), birçok öne eğilme gibi, nazik sakinleştirici etkisi nedeniyle onarıcı bir poz olarak kabul edilir. Ayrıca vücudu canlandırdığı, stres ve kaygıyı giderdiği söylenir. Vücudunuzdaki sertlik, hepimizin zaman zaman karşılaştığı yaygın bir sorundur. Bu duruşları uygularken dikkatli ve dikkatli olmazsak her seferinde buraya bir tendon ve oraya bir sinir çekiyoruz. Bu egzersiz, kasları gererek ve onlara esneklik kazandırarak vücut sertliği ve sertliği ile ilgilenmenize yardımcı olacaktır. Bu yoga, aynı zamanda, bu duruşu günlük olarak gerçekleştirerek kalp problemlerinin uzak tutulabileceği kalp ile de ilişkilendirilmiştir. Ancak bu sefer eğildiğinizde, kalbiniz hızlı atmaya başlayana kadar bir süre nefesinizi tuttuğunuzdan emin olun. Karın aynı zamanda yumurtalıkları da barındırır ve bu nedenle bu yoga aynı zamanda adet düzensizliklerini ve problemlerini düzeltmede de rol oynar. Bu, özellikle bu sorunlardan sürekli olarak acı çeken kadınlar için yararlıdır. Sonsuza kadar yoganın vücudunuzla birlikte zihninizi de sterilize ettiği bilinmektedir ve bu, bu yoganın size sağlayabileceği birçok faydadan sadece bir tanesidir..