Dünya yüksek hızlarda ilerliyor ve göz açıp kapayıncaya kadar çok fazla değişiklik oluyor. Hıza ayak uydurmak için vücudumuzun sağlık koşullarını görmezden gelme eğilimindeyiz. Çoğumuz şimdi ironik bir şekilde kanepe patatesleriyiz. Bu, bir dizi rahatsızlığa ve hastalığa yol açar; Bazıları göz ardı edildiğinde bedeni ve zihni felç edebilir veya ölümcül de olabilir. Yoga sanatı ve bilimi sayesinde, uzun vadede vücudun zinde ve iyi kalmasına yardımcı olacak bir dizi asana öğrenilebilir. Bugün en iyi yoga asanalarından biri olan Matsyasana yoga’yı (balık duruşu) açıklamak için buradayız ve sağlığa pek çok faydası var..

Matsyasana (balık duruşu) Yoga Nasıl Yapılır ve Faydaları

Matsyasana Yoga (Balık Duruşu) Hakkında Bilgi Edinin:

Matsyasana Yoga Hakkında Bilgi Edinin (Balık Duruşu)

Sanskritçe “matsya” terimi balık anlamına gelir. Bu nedenle asana yapan kişi adından da anlaşılacağı gibi bir balığa benzer. Poz en basit haliyle kemerli bir göğüsle sırt üstü yatmanızı bekler. Asana’nın vücudun çeşitli bölgeleri için birçok faydası olduğu bilinmektedir. Asana çoğunlukla Padmasana’da yapılır, ancak yine de basit bir şekilde bacaklar uzatılmış halde yapılır..

Matsyasana (Balık Duruşu) Yoga, Adımlar, Faydalar,  Değişiklikler ve Önlemler:

Bu makale, matsyasana yoganın adım adım talimatlarının, faydalarının, modifikasyonlarının ve önlemlerin yanı sıra varyasyon resimlerinin neler olduğunu ve yeni başlayanların kolay ve basit bir şekilde gerçekleştirmesi için ipuçlarının neler olduğunu açıklamaktadır..

Matsyasana (Balık Duruşu) Yoga, Adımlar, Faydalar, Değişiklikler ve Önlemler

Matsyasana Yoga Adımları:

Matsyasana geleneksel olarak padmasana’da bacaklarla yapılır. Bu asanayı padmasana’dan yapmak biraz zordur ve bu nedenle daha basit olanı yapmak daha iyi olur..

 • Dizleriniz bükülü ve ayaklarınız yere değecek şekilde sırt üstü yere yatarak başlayın..
 • Şimdi nefes alırken, avuç içleriniz aşağı bakacak şekilde ellerinizi kalçalarınızın altından kaydırarak pelvisinizi yavaşça yerden kaldırın..
 • Kalçalarınızı ellerinizin arkasına koyun. Bu poz tamamlanana kadar kalçalarınızı ellerinizden kaldırmayın..
 • Bu pozisyondayken, önkolların ve dirseklerin gövdenizin yanlarına yakın olduğundan emin olun..
 • Dirseklerinizi ve önkollarınızı zemine sıkıca bastırın. Bunu yaparken iç.
 • O zaman şimdi, kürek kemiklerinizi de sırtınıza doğru bastırın..
 • Tekrar nefes alarak başınızı ve üst gövdenizi yerden kaldırın. Şimdi kafanı yere indir. Sırtınızın kemerine bağlı olarak, başınızın arkası veya tek başına taç yerde durur. Bunu yaparken, boynunuzu kırabileceği için başınıza aşırı yük bindirmekten kaçının..
 • Bacaklarınızı yerde düzleştirmeyi veya dizlerinizi bükülü tutmayı seçebilirsiniz. İlkini yapıyorsanız, uyluklarınızın aktif olduğundan ve bacaklarınızın topuklara kadar bastırıldığından emin olun..
 • En az 15-30 saniye bu pozisyonda kalın. Ardından göğsünüzü ve başınızı nazikçe alçaltın ve uyluklarınızı karnınıza getirin ve sıkın..

Matsyasana Yoga’nın Fiziksel Faydaları (Balık Duruşu):

1. Asana karın kaslarını ve boyun kaslarını açmaya yardımcı olur..

2. Balık duruşu vücudun torasik ve orta sırt omurilik gerginliğini azaltır.

3. Sırt kasları ve boyundaki kaslar güçlendirildi.

4. Karın ve boğazdaki organları da uyarır..

5. Matsyasana yoga, kaburgalar arasındaki interkostal kasların, kalçalardaki psoas kaslarının üst kısmının ve kaburgalar arasındaki interkostal kasların gerilmesine yardımcı olur..

6. Göbek ve boğazdaki organ ve kasların gerilmesine ve uyarılmasına yardımcı olur..

7. Düzenli uygulamada asana, duruşun iyileştirilmesine de yardımcı olur.

Matsyasana Yoga'nın Fiziksel Faydaları (Balık Duruşu)

Balık Pozunun Terapötik Faydaları:

Matsyasana’nın “tüm hastalıkların yok edicisi” olduğu bilinmektedir. Aşağıdaki koşullardan muzdarip kişilerin bu asanadan yararlandığı bilinmektedir:

 • sırt ağrıları
 • Yorgunluk, kaygı ve stres
 • Adet rahatsızlıkları
 • Solunum problemleri
 • Kabızlık

Balık Pozunun Terapötik Faydaları

Matsyasana Yoga Değişiklikleri:

1. Omurga kaslarınız üzerindeki yükü azaltmak istiyorsanız, omurganıza dik olarak bir destek veya rulo battaniye yerleştirebilirsiniz. Desteği kürek kemiklerinin altına yerleştirin ve yavaşça üzerine yatın. Bu, başın zemine yumuşak bir şekilde temas etmesini sağlar..

2. Bu asanayı yaparken bazen boyunda gerginlik hissedebilirsiniz. Bu durumda, ağırlığınızı kalçalarınıza ve ön kollarınıza daha fazla vermek daha iyidir. Daha büyük bir sırt kıvrımı oluşturarak omurganızın uzunluğunu artırın.

3. Boynunuzu zorlamadan sırtınızı daha iyi bükmek istiyorsanız, başınızın altına neredeyse kafatasınızın tabanına daha yakın bir yastık veya battaniye yerleştirebilirsiniz. Bunu pozu gerçekleştirmeden önce yapın ve başınızı yere değil de pervaneye yaslayın..

4. Sadece bu asanada daha derine inmek için kullanılması gerektiğinden, destekten daha uzun süre yardım almayın..

5. Ayrıca, padmasana’da bacaklarla yapılırsa asananın daha iyi fayda sağladığı düşünülmektedir. Neredeyse daha yakın bir seçenek, bacakları zemine göre neredeyse 45 dereceye kadar yerden kaldırmaktır..

Matsyasana Yoga Değişiklikleri

Matsyasana Yoga İçin Önlemler:

Asana, aşağıdakiler gibi belirli koşullara sahip kişiler için uygundur:

 1. Kontrol seviyelerinin ötesinde yüksek tansiyon
 2. glokom
 3. Migren
 4. Uykusuzluk hastalığı
 5. Bel problemleri (ancak bu durumdaki kişiler bu asanayı destek kullanarak ve dizlerini bükerek yapabilirler.)
 6. Boyun problemleri (bu durumda bile bir destek yardımı ile yapılabilir. Ancak bundan önce bir uzmana danışılması tavsiye edilir)
 7. Düşük tansiyon – tamamlandıktan sonra baş dönmesine neden olması muhtemel olduğundan

Matsyasana Yoga İçin Önlemler

Yeni Başlayanlar İçin İpuçları:

Yeni başlayanlar bu pozu yaparken bazen boyunlarını zorlayabilirler. Bu pozu yaparken zorlanırsanız, göğsünüzü hafifçe yere indirin veya daha önce belirtildiği gibi destek veya rulo battaniye gibi bir destek kullanın..

Hazırlık ve Takip Pozları:

Matsyasana gerçekleştirmeye yardımcı olacak hazırlık pozları Baddha Konasana, virasana, Bhujangasana, sputa virasana, dhanurasana olacaktır. Sonraki pozlar sputa virasana, setu bandha sarvangasana, gomukhasana olacaktır..

Matsyasana veya Balık Pozunun Bazı Genel Faydaları:

En iyi matsyasana yoga veya balık pozu faydaları arasında, kan dolaşımına da yardımcı olan tiroid ve paratiroid bezlerine odaklanmaya devam etmesi vardır. Bu asananın düzenli olarak uygulanmasıyla vücudun kanın bacaklara ulaşmasını engellediği ve böylece daha fazla ihtiyaç duyulan üreme ve pelvik organlara doğru akışı arttırdığı bilinmektedir. Ayrıca bu yoga duruşunun mükemmel bir şekilde uygulanmasıyla durgun kan ve daha az hareket etme sorunları da tedavi edilir. Jalandhara Bandha, ana duruşu dengelemek için uygulanabilecek başka bir yoga duruşudur. Matsyasana yoga uygulaması aynı zamanda beyne ve yüze giden kan akışını da artırarak cildinizin parlamasını ve beyninizin daha iyi çalışmasını sağlar..

Matsyasana adımları uygulaması üreme sistemi için de çok iyidir. Bu nedenle, kadınlar başlangıçta oldukça zor bulsalar da bu duruşu uygulamalıdır. Zihnin gücü ve yoğun konsantrasyon, bu tür faydalı yogik duruşların anahtarı olabilir. Bu duruş aynı zamanda uylukların, interkostal kasların ve vücudun karın kısmının tonlanmasına da yardımcı olur. İnterkostal kaslar, astım ve bronşit için çok iyi olan doğru nefes almaya yardımcı olduğu için çok fazla tonlama ve mükemmelliğe ihtiyaç duyar. Akciğerlerdeki ve göğüs kafesindeki tüm tıkanıklıkları açar..

Matsyasana veya Balık Duruşunun Bazı Genel Faydaları

Hemoroid, sırta giden kan akışını arttırır ve bu, sırt ağrılarında ve her türlü servikal spondilitte ve diğer omurilik rahatsızlıklarında yardımcı olur. Aynı matsyasana veya balık pozunun timus kısımları üzerinde birçok iyi etkisi vardır ve bu nedenle bir kişinin genel bağışıklık sisteminin iyileştirilmesine büyük ölçüde hizmet eder. Ayrıca omurganın gevşemesine yardımcı olur ve böylece yuvarlak omuzları önler. Bu asanayı meditasyon yapmadan önce yapabilirsiniz çünkü bunun uygulaması bacak kaslarınızı da gevşetir ve bu da meditasyona daha fazla yardımcı olur..

Özet Versiyonun Faydaları:

Matsyasana yoga veya balık pozu uygulamak özellikle kadınlar için faydalıdır çünkü daha önce tartışıldığı gibi kan dolaşımı dengelenir ve bir kadının sadece doğum yapmak için değil aynı zamanda vücutları için de temel parçaları olan pelvik ve üreme organlarına daha fazla kan düzenlenir. . Bunun dışında bu pozu uygulamak astım, bronşit, servikal spondilit, hemoroid ve sırt ağrıları gibi diğer rahatsızlıklardan ve problemlerden de kurtulmaya yardımcı olur..

Pozisyonu Serbest Bırakmak:

Pozu nasıl tutacağınızı ve mükemmel duruşa nasıl geçeceğinizi bilmek nasıl önemliyse, duruşu nasıl serbest bırakacağınızı ve bu süre boyunca nasıl nefes alacağınızı bilmek de aynı derecede önemlidir. İlk kısım yukarıda zaten tartışıldı. Bu bölümde serbest bırakma pozisyonundan bahsediyoruz. Bunun nedeni, hızlı bir salıvermenin tehlikeli sinir problemlerinin yanı sıra ağrı ve zorlanmalara neden olabilmesidir. Bu pozu serbest bırakmak için önce dirseklerinizin yardımıyla ayak parmaklarınızı serbest bırakmak en iyisidir. Bundan sonra boynunuzu serbest bırakabilir ve ardından başınızı başladığınız yerden orijinal konumuna geri getirebilirsiniz. Biraz zaman ayırın ve tekrar sırtüstü pozisyona dönün. Savasana ve chakrasana ile matsyasana adımları uygulamasını takip edin.

Bu, yoganın gelişmiş duruşlarından biridir ve antik dönemlerden çok fazla varyasyonu vardır. Artık matsyasana’nın faydalarını biliyoruz ve bu yüzden artık her birimiz bunu düzenli olarak uygulamalıyız..