Yoga, sizi günlük yaşamın stresinden gerçek ve engelsiz huzurun dinginliğine ve dinginliğine taşımanın mükemmel bir yoludur. Yoga, tüm dünyada, hepsi bu asırlık formla ilgili olarak çok olumlu açıklamalarda bulunan birçok mutlu insan tarafından sayısız yıldır uygulanmaktadır. Yoga, temel olarak, derin nefes almanın mükemmel duruşu elde etmek için ayrılmaz bir faktör olduğu küçük ve büyük bükülmelerin ardından yavaş tempolu bir egzersiz seansıdır..

Natarajasana Nasıl Yapılır ve Faydaları

Yoganın da birçok tıbbi uygulaması vardır ve diyabet ve yüksek tansiyon gibi diğer sorunlarla birlikte eklem problemlerini ve sırt ağrılarını giderdiği bilinmektedir. Günlük kullanımınız için sınırsız sayıda yoga duruşu mevcuttur. Bugünün makalesinde, Natarajasana duruşunu, nasıl etkili bir şekilde yapılacağını ve faydalarını tartışacağız..

Natarajasana Nasıl Yapılır?

Sanskritçe’de Nataraja terimi, ‘Nat’ın dans anlamına geldiği, ‘Raja’nın kral olduğu dans türü anlamına gelir. Hint mitolojisinde ikonik bir karakter olan Nataraja, Hindular için geleneksel bir ikon haline gelen dans figürü aracılığıyla tasvir edilen, dans tanrısı olarak bilinen klasik bir dansçıdır. Bu dans duruşunun kalıntılarını taklit ederek, işte Natarajasana.

Bu duruşun İngilizce adı dansın efendisi pozu olarak bilinir ve temel gereksinimlerden biri olarak vücut dengesine odaklanır. Yeni başlayanlar bu duruşla pek rahat olmasa da pratik yapmak sizi mükemmel yapacaktır..

  1. Kendinizi yoga matınızın tam ortasına yerleştirerek başlayın..
  2. Kollarınız, boynunuzu omurgaya hizalarken, gövdenize dokunacak şekilde yanınıza yerleştirilecektir..
  3. Bir uzvunuzu kaldırmadan önce derin bir nefes alın, soldakini söyleyin ve yavaşça arkaya doğru sallayın..
  4. Aynı zamanda, bacağınızı geriye doğru sallarken ayak parmağınızı kavrayabilmeniz için sol kolunuzu arkaya doğru hareket ettirin..

Şimdi ayak parmağınızı mümkün olduğunca yükseğe kaldırmaya çalışın, bu da öne doğru eğilmenize, göğüs dışarı çıkmanıza ve omuzların genişlemesine neden olur. Sağ bacak hala düz ve vücut ağırlığını desteklerken, sağ kolu önünüze doğru uzatın, belki hafifçe yukarı doğru eğin ve duruşu kilitlerken ve birkaç saniye normal nefes alırken düz tutun. Kolaylıkla bir veya iki dakikaya kadar çalışabilirsiniz.

İlk aşamalarda, dengenizi kaybetmeniz durumunda düşüşünüzü kırmak için önünüzde bir duvar veya bir destek kullanın. Çoğu zaman, serbest elinizle ‘mudra’ elini bile seçebilirsiniz..

Bize Nasıl Yardımcı Olur??

  • Natarajasana, kanıtlanmış bir kilo kaybı yogasıdır. Tek ayağınızın üzerinde durup ufak esneme hareketlerinizi yaparken kaçınılmaz olarak kalori yakarsınız. Her sabah bu yoga ile ilk gün doğumunuza başlayın ve günden güne sıcak bir vücudu sallamaya devam edin..
  • Kilo alımının yanı sıra, sizi rahatsız etmeye devam eden bir diğer önemli şey, her iyi baharatlı yemeğin tadını çıkardığınızda hafif hazımsızlık hissidir. Bu yoga, vücudunuzu ikincil asit oluşumlarından kurtarmada bir kez daha rolünü oynar ve böylece sizi hazımsızlıktan uzak tutar..
  • Bu aynı zamanda alt uzuvlarınızı güçlü ve sağlam tutmanın kanıtlanmış bir yoludur. Squat yapmayı sevdiğiniz kadar, bu yoga aynı zamanda alt vücut kaslarınıza da iyi bakacak ve onları sıkılaştıracaktır..
  • Natarajasana, zihne de hitap eden yoga duruşlarından biridir. Her sabah iki dakika bu yogaya kendinizi kaptırırsanız, tüm yük ve depresyon yükü parçalara ayrılabilir..