Günümüz dünyasında stres, çocuklar arasında bile ortak bir faktördür. Stresteki bu artan büyüme, kolayca iyileştirilemeyen birçok zihinsel ve fiziksel sorunun nedenidir. Yoga, bir kişinin stresle daha etkili bir şekilde başa çıkmayı öğrenmesinin bir yoludur. Yoga herkes içindir ve onu sınırlayan herhangi bir yaş faktörü yoktur. Yoganın en iyi yanı, evinizin sınırları içinde uygulanabilmesi ve onu çok kişisel bir süreç haline getirebilmesidir..

Navasana (tekne duruşu) Nasıl Yapılır ve Faydaları

Obezite, diyabet, yüksek tansiyon ve günümüzde bir kişinin karşılaştığı diğer birçok soruna yardımcı olduğu bilinmektedir. Yoga, temel olarak, herhangi bir duruşun mükemmel bir şekilde uygulanması için kademeli ve sürekli derin nefes almanın izlediği yarı karmaşık duruşlardan oluşur..

Navasana’nın (Tekne Duruşu) Faydaları ve Kullanım Alanları:

Bugünün makalesinde, adımlar ve faydalar ile birlikte Navasana duruşu hakkında konuşacağız..

Nasıl yapılır?

Navasana, nehir kenarlarında yüzen küçük bir ahşap tekneyi andıran yoga duruşunun son duruşundan türetilen Tekne pozu olarak da bilinir. Gün batımında gökyüzünde küçük bir tekne size huzur ve sükuneti hatırlattığı kadar, bu seçilmiş yoga da zihninize o çok ihtiyaç duyduğunuz molayı vermek için çalışıyor, özellikle de evden ofise ve eve giden o yorucu yolculuktan sonra..

Bir kez daha, bu yogada kas gücünüz test edilecek ve bu sayede vücudunuzun iskelet-kas kısımlarını güçlendirmeye çalışacağız. Antrenmana başlamak için önce yoga matını yere bırakın. Yoga dünyasına ilk kez geliyorsanız, küçük kullanışlı minderleri bile tercih edebilirsiniz. Mindere otururken, bacaklarınız önünüzde uzanmalı ve elleriniz yanda, avuç içleriniz bacağınızın yönüne bakacak şekilde olmalıdır..

Omurganızı sert ve düz tutarak boynunuzu onunla hizalayın. Şimdi derin bir nefes alın ve onu bırakırken bacaklarınızı bükün, böylece dizleriniz şimdi ters V şeklini alır. En hafif şekilde geriye yaslanın ve kendiniz bir V şekli oluşturana kadar ayaklarınızı yerden kaldırmaya başlayın. Kollarınızı düzleştirirken ellerinizi sırt desteği olarak kullanabilirsiniz, ayak parmakları gözünüzün biraz üzerinde olacak şekilde onları eğerek yukarı doğru eğin..

Şimdi el desteğinizi kaldırın ve ellerinizi dizlerinize kadar getirin. Yeni başlayanlar için arkada veya kalçaların hemen altında bir yastık iyi bir fikir olabilir. Yardımınız için ayrı bir çift el bile seçebilirsiniz. V şeklini oluştururken, günün ilerleyen saatlerinde stres ağrıya dönüşebileceğinden, boynunuzun ve iliğinizin hizalandığından ancak stresli olmadığından emin olun..

Bize Nasıl Yardımcı Olur??

  • Her türlü kötü kas ağrısı, günlük programınızda bir ağrı olabilir ve bunu en hızlı şekilde ortadan kaldırmak için, omurganıza ve bel bölgenize baskı uygulayan bu yogayı tercih etmeniz daha iyidir, böylece gerginlik başlarını açar. kasınız, sizi ağrıdan kurtarır.
  • Bu aynı zamanda vücudunuzda, özellikle sert eklemlerde ve kuşakta esneklik kazanmanın iyi bir yoludur..
  • Egzersiz sırasındaki baskı ve gerginlik, bu kötü sindirim günlerini kesinlikle atlatmanıza yardımcı olur..
  • Bu yoga duruşunun tiroid bezini uyardığı bilinmektedir, bu nedenle tiroid hormonunun aşırı üretimi veya az salgılanması ile ilgili bir sorununuz varsa, artık bu yoga ile onu düzenleyebilirsiniz..
  • Bu aynı zamanda sağlam bir stres kırıcıdır. Stresli bir günün ilk ipuçlarını aldığınızda, bu yogayı sadece pastanın üzerinde kiraz olarak kullanın..